PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικό και εξωτερικό κέντρο ελέγχου

dora_salonica
08-12-11, 01:56
[Σκοπός του νήματος είναι να παρέχει πληροφορίες σχετικά με ένα σημαντικό σημείο της προσωπικότητας, που σχετίζεται με το κέντρο ελέγχου της ζωής του καθενός. Δεν πρόκειται για έρευνα επί του BDSM, αλλά θεωρώ ότι άπτεται του BDSM ποικιλοτρόπως και μπορεί να μας βοηθήσει να εξάγουμε πολλά συμπεράσματα και να θέσουμε ακόμη περισσότερα ερωτήματα.]

O Julian Rotter ήταν ένας συμπεριφοριστής, ο οποίος το 1966 δημοσίευσε ένα άρθρο, που επηρέασε σημαντικά την επιστήμη της ψυχολογίας. Στο άρθρο αυτό υποστήριξε ότι οι άνθρωποι έχουν είτε εξωτερικό είτε εσωτερικό κέντρο ελέγχου (internal or external locus of control). Όταν οι άνθρωποι θεωρούν ότι η συμπεριφορά τους δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η τύχη ή οι ενέργειες ισχυρών άλλων, τότε λέμε ότι έχουν εξωτερικό κέντρο ελέγχου. Όταν θεωρούν ότι οι δικές τους επιλογές και οι πράξεις τους είναι υπεύθυνες για τις όποιες συνέπειες, τότε έχουν εσωτερικό κέντρο ελέγχου.

Ο Rotter υποστήριξε ότι καθώς μεγαλώνουμε, μαθαίνουμε διάφορες συμπεριφορές, που έχουν ως συνέπεια ένα είδος ανταμοιβής, το οποίο αποκαλείται ενίσχυση. Άλλα παιδιά βλέπουν ότι η συμπεριφορά τους επηρεάζει άμεσα τις συνέπειες, ενώ για άλλα φαίνεται ότι η τύχη ή εξωτερικοί παράγοντες αποφασίζουν τις συνέπειες, ασχέτως από την συμπεριφορά του παιδιού. Έτσι σιγά σιγά δημιουργείται το κέντρο ελέγχου, εσωτερικό ή εξωτερικό. Αυτό είναι ένα βασικό κομμάτι της προσωπικότητάς μας, που επηρεάζει πάρα πολλές ανθρώπινες συμπεριφορές και στάσεις ζωής.

Ο Rotter επινόησε μία κλίμακα από ζεύγη δηλώσεων, όπου η μία δήλωση αντιπροσωπεύει εσωτερικό σημείο ελέγχου ενώ η άλλη εξωτερικό. Για παράδειγμα:

Α. Πολλά δυσάρεστα πράγματα στη ζωή των ανθρώπων οφείλονται εν μέρει στην κακή τύχη.
Β. Οι κακοτυχίες των ανθρώπων οφείλονται στα λάθη που κάνουν.

Τα άτομα που πήραν μέρος στην έρευνα του Rotter, απαντώντας στην κλίμακα αυτή, ταξινομήθηκαν ως εσωτερικοί ή εξωτερικοί. Μετά πήραν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες. Στα τυχερά παιχνίδια, οι εξωτερικοί ποντάριζαν περισσότερο σε ριψοκίνδυνα στοιχήματα, ενώ οι εσωτερικοί ήταν πιο μετριοπαθείς και προτιμούσαν τα πιο σίγουρα στοιχήματα. Στην πειθώ, οι εσωτερικοί είχαν μεγαλύτερη επιτυχία να πείθουν τους γύρω τους να αλλάζουν στάση σε κάποια θέματα, ενώ οι εξωτερικοί όχι. Επίσης, οι εσωτερικοί αντιστέκονταν περισσότερο στην πειθώ των άλλων. Στο κάπνισμα, οι περισσότεροι καπνιστές ήταν εξωτερικοί. Στην εκπαίδευση, οι εσωτερικοί είχαν περισσότερα κίνητρα και στόχους και αφιέρωναν περισσότερο χρόνο για μελέτη. Τέλος, στη δοκιμασία συμμόρφωσης του Asch (ένα πολύ γνωστό πείραμα που αναγκάζει τη συμμόρφωση του ατόμου με τη γνώμη της πλειοψηφίας), οι εσωτερικοί στοιχημάτιζαν συχνά ότι η δική τους άποψη ήταν η σωστή έναντι της πλειοψηφίας.

Ο Rotter πρότεινε ότι ίσως οι εξωτερικοί είχαν γονείς που τους αντάμειβαν και τους τιμωρούσαν με απρόβλεπτο και ασυνεπή τρόπο, πράγμα που ενθάρρυνε την αντίληψή τους ότι οι συνέπειες είναι αποτέλεσμα της μοίρας ή εξωτερικών παραγόντων και όχι των δικών τους προσπαθειών. Επίσης ο Rotter κατέδειξε ότι είναι δυνατόν να προσδιοριστεί βάσει της κλίμακας αν κάποιος είναι εσωτερικός ή εξωτερικός, αν και μετέπειτα ερευνητές έδειξαν ότι το σημείο μπορεί να αλλάζει σε κάποιες περιστάσεις, όταν κάποιος καταλαμβάνει μία σημαντική θέση για παράδειγμα, ή όταν σε κάποιον δίδεται η ευκαιρία να μάθει να λειτουργεί ως εσωτερικός. Επίσης, εσωτερικά άτομα μπορεί να γίνουν πιο εξωτερικά σε περιόδους στρες και αμφιβολίας. Επομένως, το κέντρο ελέγχου δεν είναι πάντα εντελώς σταθερό, δείχνει όμως τις γενικές τάσεις ενός ατόμου και την προσωπικότητα που έχει διαμορφώσει.

Από τότε πολλές έρευνες επιβεβαίωσαν τα ευρήματα του Rotter. Οι εσωτερικοί είχαν πιο καλές διατροφικές συνήθειες και πιο υγιεινή ζωή. Οι εσωτερικοί είχαν λιγότερο άγχος. Οι γονείς παιδιών με εσωτερικό έλεγχο ήταν πιο συνεπείς και πιο στοργικοί από τους γονείς των εξωτερικών και έδειχναν στα παιδιά τους πώς να αναλαμβάνουν τις ευθύνες των πράξεών τους. Οι γονείς των εξωτερικών ήταν πιο αυταρχικοί και περιοριστικοί. Οι εξωτερικοί είχαν πιο υψηλά επίπεδα αυτολύπησης και περισσότερα περιστατικά κατάθλιψης. Οι έρευνες για τον αλκοολισμό και την παχυσαρκία σε σχέση με την εσωτερικότητα ή εξωτερικότητα, απέβησαν αντιφατικές. Μία έρευνα όμως στην Αγγλία, έδειξε ότι άτομα που είχαν ταξινομηθεί ως εσωτερικοί στην ηλικία των 10 ετών, είχαν πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάσχουν από παχυσαρκία στα 30 τους. Τέλος, τα παιδιά με εσωτερικότητα είχαν μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση.

[Τα στοιχεία αυτά προέρχονται από το βιβλίο 40 μελέτες που άλλαξαν την Ψυχολογία, του Roger Hock, Εκδόσεις Τόπος. Διδάσκεται στο πρώτο έτος στο Τμήμα Ψυχολογίας του ΑΠΘ.]

mescalito
08-12-11, 02:08
Χρησιμοποιεί αρκετά συχνά την λέξη "τύχη", "μοίρα" κλπ και στηρίζει την έρευνα του πάνω σ' αυτά, κάτι στο οποίο διαφωνώ πλήρως.

Πιστεύω περισσότερο στη δύναμη της έλξης παρά στην τύχη. Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν τυχαία γεγονότα αλλά πράγματα που δημιουργούμε εμείς με το μυαλό μας και τα οποία έλκουμε.

sunshine
08-12-11, 02:29
Επίσης, εσωτερικά άτομα μπορεί να γίνουν πιο εξωτερικά σε περιόδους στρες και αμφιβολίας.

Ενδιαφερον....
Τι εννοει;Οτι μειωνεται η ικανοτητα τους ν'αναλαμβανουν ευθυνες σε περιοδους στρες και αμφιβολιας η' οτι επιρριπτουν ευθυνες σε εξωτερικους παραγοντες για μια κατασταση σε τετοιες περιοδους;

lara[E-p]
08-12-11, 14:52
Αναρωτιέμαι αν έχει σχέση με τους Introvert/ Extravert του Jung.

sinful queer
08-12-11, 18:01
Κατα την δικη μου αποψη και χωρις να εχω μαστερ ψυχολογιας, η δυϊστικη ερμηνεια της ανθρωπινης συμπεριφορας και η χρηση αυθαιρετων (κατ' εμε) κλιμακων δεν ευσταθει. Τα μαθηματικα ειναι μια πολυ ομορφη ασκηση μυαλου αλλα μονο αυτο, η δε στατιστικη μπορει ν' αποδειξει το οτιδηποτε χωρις καμια συνολικη αξια διοτι παντα θα βασιζεσαι σ΄ ενα δειγμα το οποιο σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να ειναι το ιδιο, αν επαναλαμβανοταν το ιδιο πειραμα. Ακομη και το ιδιο δειγμα δεν ειναι και τοσο "το ιδιο" την αμεσως επομενη στιγμη. Και μονο οταν υποβαλλεται καποιος/α σε ενα ερωτημα καλουμενος/η ν' απαντησει την στιγμη που σκεφτεται την απαντηση δεν ειναι αυτο που ηταν μολις πριν κι αφου απαντησει δεν θα ειναι πλεον το ιδιο μ' αυτο που ηταν οταν σκεφτοταν την απαντηση. Η σκεψη επιρρεαζει οχι μονο τον ψυχισμο μας αλλα και και το συμπαν γυρω μας ελκυοντας η απωθωντας, κατι το οποιο ομως δεν ειναι μετρησιμο και αρα μεθοδολογικα μη αποδειξιμο.

sklavina
08-12-11, 19:16
Αρκετά ενδιαφέρουσα μελέτη. Ωστόσο δεν νομίζω πως μπορούμε να αναγάγουμε σίγουρα συμπεράσματα.
Μεγάλωσα με γονείς του τύπου του εξωτερικού κέντρου ελέγχου περνώντας πάρα πολύ συχνά με γιαγιάδες και παππούδες του εσωτερικού κέντρου ελέγχου. Από το δημοτικό ακόμη με θυμάμαι σαφέστατα με εσωτερικό κέντρου ελέγχου να καθοδηγώ να συμβουλεύω, να θέλω να μάθω και να προσπαθώ για οτιδήποτε με ενδιέφερε πραγματικά. Από την άλλη ότι δεν κέντριζε το ενδιαφέρον μου ήταν σα να μην υπήρχε για μένα. Αδιαφορούσα ακόμη και να το μελετήσω να δω αν αξίζει ή όχι.
Υπήρξαν φορές που θα ήθελα να λειτουργήσω αλλιώς αλλά δεν μπορεσα. Έχω την αίσθηση πως αντίδρασή μου στα ερεθίσματα των εξωτερικών γονιών μου ήταν αυτή που με ώθησε κυρίως στο να αποκτήσω εσωτερικό κέντρο ελέγχου.
Θα μπορούσα να το συσχετίσω αυτο με το βδσμ ως εξής : Η έλλειψη εμπιστοσύνης μου στους ανθρώπους είναι αρκετά μεγάλη. Δεν εμπιστεύομαι εύκολα και αυτό με ωθεί στο να μη μπορώ να αφεθώ. Η ανάγκη μου να αφεθώ από την αλλη χτυπάει κόκκινο. Όταν υπάρχει ο κατάλληλος άλλος (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο) να με κερδίζει, τον εμπιστεύομαι, τα αφήνω όλα, δεν τα θέλω..
Βάση αυτών μάλλον είμαι περίπτωση! Έχω την αίσθηση πως η πλειοψηφια των υποτακτικών μελων έχει εξωτερικό κέντρο ελέγχου.

sw
08-12-11, 19:23
Κατα την δικη μου αποψη και χωρις να εχω μαστερ ψυχολογιας, η δυϊστικη ερμηνεια της ανθρωπινης συμπεριφορας και η χρηση αυθαιρετων (κατ' εμε) κλιμακων δεν ευσταθει. Τα μαθηματικα ειναι μια πολυ ομορφη ασκηση μυαλου αλλα μονο αυτο, η δε στατιστικη μπορει ν' αποδειξει το οτιδηποτε χωρις καμια συνολικη αξια διοτι παντα θα βασιζεσαι σ΄ ενα δειγμα το οποιο σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να ειναι το ιδιο, αν επαναλαμβανοταν το ιδιο πειραμα. Ακομη και το ιδιο δειγμα δεν ειναι και τοσο "το ιδιο" την αμεσως επομενη στιγμη. Και μονο οταν υποβαλλεται καποιος/α σε ενα ερωτημα καλουμενος/η ν' απαντησει την στιγμη που σκεφτεται την απαντηση δεν ειναι αυτο που ηταν μολις πριν κι αφου απαντησει δεν θα ειναι πλεον το ιδιο μ' αυτο που ηταν οταν σκεφτοταν την απαντηση. Η σκεψη επιρρεαζει οχι μονο τον ψυχισμο μας αλλα και και το συμπαν γυρω μας ελκυοντας η απωθωντας, κατι το οποιο ομως δεν ειναι μετρησιμο και αρα μεθοδολογικα μη αποδειξιμο.

...συμφωνοι , αλλα στην ιατρικη επιστημη η στατιστικη και η παρατηρηση της ειναι εξαιρετικα θεμελιωδης διαδικασια.
μπορει (και πολυ καλα κανει) να μην ειναι ιδανικη η θεωρια για ταμπελοποιηση, δινει ομως στον αναγνωστη της αρκετες σταθερες για ενδοσκοπικη παρατηρηση, συνειδητοποιηση, προσαρμογη και (αυτο)διορθωση συμπεριφορων.

Εξερετικα ενδιαφερουσα εισαγωγη Ντορα!

Γι:)ργος

dora_salonica
08-12-11, 20:16
Χρησιμοποιεί αρκετά συχνά την λέξη "τύχη", "μοίρα" κλπ και στηρίζει την έρευνα του πάνω σ' αυτά, κάτι στο οποίο διαφωνώ πλήρως.

Η έρευνά του στηρίχτηκε στα αποτελέσματα της κλίμακας που επινόησε και σε διάφορες δραστηριότητες όπου οι εσωτερικοί και οι εξωτερικοί διαφοροποιήθηκαν, άλλοτε εμφανώς και άλλοτε με αντιφατικό τρόπο, όπως στις έρευνες με την παχυσαρκία. Η αναφορά στον παράγοντα τύχη είχε να κάνει με τις τάσεις των εξωτερικών να επιρρίπτουν τις ευθύνες στους άλλους ή στην τύχη. Ο ίδιος ο Rotter, λίγο αργότερα (1975) επεσήμανε ότι κάποιες φορές οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι κάποια έκβαση οφείλεται σε εξωτερικούς παράγοντες, ακόμη και στην τύχη, και ορθώς οι άνθρωποι τότε δεν θα έπρεπε να κατηγορούν τον εαυτό τους.

Πιστεύω περισσότερο στη δύναμη της έλξης παρά στην τύχη. Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν τυχαία γεγονότα αλλά πράγματα που δημιουργούμε εμείς με το μυαλό μας και τα οποία έλκουμε.

Αυτή είναι μία ενδιαφέρουσα θεωρία και μάλιστα νομίζω γράφτηκε και ένα βιβλίο γι αυτό. Δυστυχώς όμως, το αναλυτικό μου μυαλό δεν μου επιτρέπει πολύ συχνές εκδρομές στον χώρο της μεταφυσικής, και έτσι δεν το διάβασα.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει το φαινόμενο του self-fulfilling prophecy, της αυτοεκπληρούμενης προφητείας. Μία πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα, των Rosenthal και Jacobson (1966), κατέδειξε ότι οι θετικές προσδοκίες των δασκάλων για τους μαθητές τους επηρέαζαν την αύξηση της νοημοσύνης τους!

Ενδιαφερον....
Τι εννοει;Οτι μειωνεται η ικανοτητα τους ν'αναλαμβανουν ευθυνες σε περιοδους στρες και αμφιβολιας η' οτι επιρριπτουν ευθυνες σε εξωτερικους παραγοντες για μια κατασταση σε τετοιες περιοδους;

Πιστεύω πως εννοεί το δεύτερο που λες. Η έρευνα επικεντρώθηκε στην προσωπική μας αντίληψη για το ποιος ευθύνεται για τα γεγονότα της ζωής μας.

;9940']Αναρωτιέμαι αν έχει σχέση με τους Introvert/ Extravert του Jung.

Νομίζω πως δεν υπάρχουν έρευνες που να συνδέουν το κέντρο ελέγχου με την ιδιοσυγκρασία του εσωστρεφή ή του εξωστρεφή. Είναι ενδιαφέρουσα σκέψη όμως. Υποπτεύομαι ότι ο εξωστρεφής κατά Jung έχει εσωτερικό κέντρο ελέγχου κατά Rotter...

Κατα την δικη μου αποψη και χωρις να εχω μαστερ ψυχολογιας, η δυϊστικη ερμηνεια της ανθρωπινης συμπεριφορας και η χρηση αυθαιρετων (κατ' εμε) κλιμακων δεν ευσταθει.

Θα συμφωνήσω. Οι περισσότερες ανθρώπινες τάσεις μετακινούνται ανάλογα την περίσταση ή τη στιγμή πάνω σε ένα continuum, αντί να καταλαμβάνουν σταθερά μία θέση, πράγμα που παραδέχτηκε και ο Rotter. Οι επιτυχημένες έρευνες, όσες χρησιμοποιούν έξυπνα επιλεγμένες κλίμακες, μας επιτρέπουν κάποιες φορές να φτάνουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα για τα κίνητρα και τη συμπεριφορά των ανθρώπων, μπορούμε ακόμη και να προβλέψουμε με επιτυχία πολλές φορές περίπου πώς θα κινηθεί ένας άνθρωπος, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο ασφαλώς.

"Ο Rotter συνόψισε τα ευρήματά του με την επισήμανση ότι η συνέπεια των αποτελεσμάτων οδηγεί στο συμπέρασμα πως το σημείο ελέγχου είναι ένα προσδιοριστικό ατομικό χαρακτηριστικό που λειτουργεί με αρκετή συνέπεια σε πολλές και διάφορες καταστάσεις".

lara[E-p]
08-12-11, 20:20
Έχω την αίσθηση πως η πλειοψηφια των υποτακτικών μελων έχει εξωτερικό κέντρο ελέγχου.
Που την βασίζεις?

sklavina
08-12-11, 21:42
;9953']Που την βασίζεις?

Δεν την βασίζω, γιαυτό μίλησα για αίσθηση. Είναι μια πρώτη εικόνα χωρίς να έχω απόλυτα δίκιο. Αν ήμουν βέβαιη θα το είχα αναλύσει περισσότερο. Επίσης επειδή οι αντιδράσεις των υποτακτικών σχετίζονται πολλές φορές άμεσα και με τους Κ τους κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Παρατηρώντας όμως τους Κ (όχι ασφαλώς όλους), από τις αντιδράσεις τους και τα γραφόμενά τους βλέπω σιγουριά στις δικές τους δυνατότητες και πως τίποτα σχεδόν δεν αφήνουν στην τύχη.

dora_salonica
08-12-11, 23:28
Δεν την βασίζω, γιαυτό μίλησα για αίσθηση. Είναι μια πρώτη εικόνα χωρίς να έχω απόλυτα δίκιο. Αν ήμουν βέβαιη θα το είχα αναλύσει περισσότερο. Επίσης επειδή οι αντιδράσεις των υποτακτικών σχετίζονται πολλές φορές άμεσα και με τους Κ τους κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Παρατηρώντας όμως τους Κ (όχι ασφαλώς όλους), από τις αντιδράσεις τους και τα γραφόμενά τους βλέπω σιγουριά στις δικές τους δυνατότητες και πως τίποτα σχεδόν δεν αφήνουν στην τύχη.

Συμφωνώ. Πιστεύω πως εξ ορισμού οι Κυριαρχικοί έχουν εσωτερικό κέντρο ελέγχου.

Για τους υποτακτικούς, νομίζω πως πολλές φορές ο διαχωρισμός ανάμεσα σε άτομα με εσωτερικό κέντρο ελέγχου και άτομα με εξωτερικό, έχει περισσότερο να κάνει με το σημείο της πορείας στην οποία βρίσκονται, αν θεωρήσουμε ότι μπορούμε να ακολουθήσουμε μία πορεία εξέλιξης, βελτίωσης και αυτογνωσίας μέσα στο BDSM.

Ένα Υ στην αρχή των αναζητήσεών του τσαλαβουτάει ακόμη, ακούει τον έναν και τον άλλον και δεν ξέρει τί να διαλέξει, δεν έχει ακόμη γνώσεις, δεν ξέρει τί θέλει. Επηρεάζεται εύκολα, είναι ευμετάβλητο και δυσκολεύεται να κάνει σωστές επιλογές. Καθώς όμως εξελίσσεται, αποδεχόμενο την ερωτική του ταυτότητα, αρχίζει και αποκρυσταλλώνει το τί είναι και πώς βιώνει αυτό που είναι σε σχέση με το περιβάλλον του. Εάν περάσει από καλό D/s, πιστεύω ότι θα φτάσει να διακατέχεται από τόση ηρεμία, σιγουριά και αυτοπεποίθηση, που θα δίνει πολλές φορές την εντύπωση ότι είναι ένα μικρό Κ. Όμως, αυτό το εσωτερικό κέντρο ελέγχου θα είναι εν πολλοίς διαμορφωμένο από τον Κύριό του, ή τους Κυρίους που πέρασαν από τη ζωή του. Θα είναι δε ίσως πιο στέρεο και πιο δυνατό από ένα εσωτερικό κέντρο ελέγχου που διαμορφώθηκε στην παιδική ηλικία, αφού εδώ διαμορφώνεται μέσα από συνειδητές διαδικασίες. Το D/s μας αναγκάζει να στεκόμαστε συχνά, μέσα στη βουή και το πάθος της ζωής μας, και να σκεφτόμαστε σοβαρά, "ποιος αλήθεια είμαι εγώ και που πάω..."

Συχνό φαινόμενο των απαίδευτων Υ είναι η αποποίηση της ευθύνης. Δυσκολεύονται συχνά στην αρχή να κάνουν αλλαγές στη ζωή τους, ίσως επειδή δεν αντιλαμβάνονται πόσο απλό είναι να αλλάξουν τη ζωή τους ριζικά, αν το θελήσουν. Ένα εκπαιδευμένο Υ, που έχει περάσει βήμα βήμα από πολλά εμπόδια, με τις δικές του δυνάμεις, δάκρυα, πόνο και αίμα (μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά ίσως), κουβαλάει πολύ καλά τις ευθύνες του. Διεκδικεί πράγματα, έχει υπομονή στην επίτευξη στόχων και είναι αρκετά αποτελεσματικό. Για να υπακούς, να αφοσιώνεσαι συνειδητά, να δίνεσαι όσο πιο ολοκληρωτικά γίνεται, απαιτείται μία δυνατή βούληση.

Πιστεύω ότι ένας στόχος του D/s είναι και αυτός, η μεταφορά του κέντρου ελέγχου εσωτερικά.

lara[E-p]
09-12-11, 12:07
Δεν ξέρω, παρατραβηγμένες βρίσκω τις συνδέσεις αυτές, δυσκολεύομαι να δω και να κάνω εφαρμογές της θεωρίας του στο bdsm και δη να διαχωρίσω που κατατάσσονται οι μεν κι οι δε, ιδιαίτερα αφού δεν πρόκειται περί τυπολογίας Ή/Ή, είτε το ένα είτε το άλλο.

Το Locus of Control αναφέρεται σε προσωπικές ατομικές αντιλήψεις αναφορικά με το ποιές πιστεύει κάποιος πως είναι οι υποβόσκουσες αιτίες και λόγοι της όποιας έκβασης των διάφορων συμβάντων της ζωής.

Δηλαδή αφορά την πίστη κατά πόσο το πεπρωμένο του ελέγχεται από τον ίδιο ή από άλλους εξωτερικούς παράγοντες όπως η πίστη, ο θεος ή οι δυνατοί άλλοι (στο δικό του μυαλό).

Είναι μια θεωρία που προσπαθεί να κατηγοριοποιήσει και ορίσει πως οι άνθρωποι επεξηγούν τις επιτυχίες ή αποτυχίες στη ζωή τους και που κατατάσσουν , σε ενδογενείς ή εξωγενείς τους παράγοντες επηρεασμού και επίδρασης πάνω στης επιτυχίες/αποτυχίες τους.

Απ ότι διάβασα η πλήρης ονομάσία που ο Ρόττερ έδωσε είναι «Locus of Control of Reinforcement» και καθαρά αναφέρεται στο πως κάποιοι πιστεύουν πως έχουν την δυνατότητα να επηρεάσουν ανάλογα με τις προσωπικές επιλογές, αποφάσεις και πράξεις τους την έκβαση ενός συμβάντος, ή αντίθετα θεωρούν εαυτό ανίκανο κι αδύναμο και έρμαιο εξωτερικών περιστάσεων, καταστάσεων και ανθρώπων (άνθρωποι σε θέσεις εξουσίας, η κοινωνία, η κυβέρνηση, ο κακός καιρός, θέλημα Θεού, ή θέμα τύχης κ.ο.κ.)

Δηλαδή για μένα ξεκάθαρα αναφέρεται σε νικητές ή ηττημένους της ζωής.
Ο νικητής είναι εκείνος που δημιουργεί τις απαραίτητες συνθήκες που εξυπηρετούν τους σκοπούς και στόχους του κι ο ηττημένος εκείνος που θεωρεί πως ότι και να κάνει (που συχνότερα αφορά το τι ΔΕΝ κάνει) δεν φέρει καμία ευθύνη ούτε για τις επιλογές του και τις πιθανές τους συνέπειες, ούτε για την πιθανή τους έκβαση.

Κάπου διάβασα ένα παράδειγμα σχετικό με τις διάφορες αντιλήψεις που επικρατούν στην Ψυχολογία της Υγείας στην οποία εφαρμόστηκε η θεωρία του LoC.
Τι θέση μπορεί να έχει δηλαδή κάποιος αναφορικά με την κατάσταση της υγείας του, από τι και ποιους εξαρτάται αυτή?

Κάποιος πιστεύει πως εξαρτάται από τις δικές του επιλογές αναφορικά με τον τρόπο ζωής και διατροφής και πρόληψης (χωρίς απαραίτητα να μην λαμβάνει υπόψη την κληρονομικότητα ή κάποιες ιδιαίτερα βεβαρυμμένες συνθήκες εργασίας/ζωής) και κάποιος άλλος πιστεύει πως η υγεία του εξαρτάται από τους Γιατρούς ή την τύχη...κάποιος μπορεί να πιστεύει πως όλα γίνονται με συνδυασμό καλών προσωπικών επιλογών και μιας καλής ιατρικής παρακολούθησης.
...
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε κάτι που διάβασα για την θεωρία αυτή:

Is an internal locus of control desirable?

In general, it seems to be psychologically healthy to perceive that one has control over those things which one is capable of influencing.
In simplistic terms, a more internal locus of control is generally seen as desirable. Having an Internal locus of control can also be referred to as "self-agency", "personal control", "self-determination", etc.

Research has found the following trends:

• Males tend to be more internal than females
• As people get older they tend to become more internal
• People higher up in organisational structures tend to be more internal (Mamlin, Harris, & Case, 2001)

However, its important to warn people against lapsing in the overly simplistic view notion that internal is good and external is bad (two legs good, four legs bad?). There are important subtleties and complexities to be considered.

For example:

• Internals can be psychologically unhealthy and unstable. An internal orientation usually needs to be matched by competence, self-efficacy and opportunity so that the person is able to successfully experience the sense of personal control and responsibility. Overly internal people who lack competence, efficacy and opportunity can become neurotic, anxious and depressed. In other words, internals need to have a realistic sense of their circle of influence in order to experience 'success'.
• Externals can lead easy-going, relaxed, happy lives.

http://wilderdom.com/psychology/loc/LocusOfControlWhatIs.html

Το χαρακτηριστικό απεμπόλησης ευθυνών και προβολής αυτών σε αποδιοπομπαίους τράγους (είτε αυτοί είναι άλλοι άνθρωποι, η κοινωνία, ο κακός καιρός, θέλημα Θεού, ή θέμα τύχης) είναι χαρακτηριστικό ανωριμότητας και γενικότερης προσωπικής κοσμοθεωρίας (εξού και λέει ο Rotter πως ξεκινάμε όλοι σαν εξωτερικοί, το παιδάκι δεν αναλαμβάνει ευθύνες).

Οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για μεταφορά κέντρου ελέγχου -όπως μέχρι σήμερα το ορίζω τουλάχιστο- και να το συνδέσω ή βασίσω ειδικά και συγκεκριμένα σ αυτή την θεωρία, μια και δεν βρίσκω τρόπο να συσχετίσω απόλυτα τα δύο, και πως αυτό αφορά το Κέντρο Ελέγχου που ορίζουμε πως είναι για μια σκλάβα ο Αφέντης της.

Δεν θεωρώ πως όλοι οι Κ έχουν internal LoC κι όλοι οι υ external LoC.

Αντίθετα θεωρώ πως πάνω κάτω υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες όλοι ασχέτως στάτους να έχουν είτε περισσότερο εσωτερικό ή περισσότερο εξωτερικό LoC, μια και όπως ξαναείπα δεν πιστεύω πως μπορούμε να δούμε τόσο μαυρόασπρα τις δυο κατηγορίες, πιθανολογώ πως μπλέκονται και διασταυρώνονται και υπερέχει ανάλογα με την κατάσταση είτε το ένα, είτε το άλλο. Δηλαδή κάποια μπορεί να πιστεύει πως το πόσο καλή σκλάβα μπορεί να γίνει αφορά μόνο το πόσο καλός και πόσο καλά μπορεί να την εκπαιδεύσει ο Κ και κάποια άλλη μπορεί να πιστεύει πως εξαρτάται (και) από την ίδια και τις επιλογές (ακόμα και την ίδια την επιλογή συγκεκριμένου Κ ή του συγκεκριμένου σχήματος σχέσης) και συμπεριφορά της και κάποια να πιστεύει πως είναι αλληλένδετα τα δύο.

Ως πιο εξωτερικής κατεύθυνσης θα όριζα τις εν δυνάμει σκλάβες που θεωρούν πως η επιθυμία υπακοής/υποταγής είναι το μοναδικό που χρειάζεται να έχουν και για όλα τα υπόλοιπα θα φροντίσει ο Κ, ενώ κάποιες άλλες με πιο εσωτερική κατεύθυνση, θεωρούν πως εξαρτάται εξίσου (ίσως περισσότερο ή λιγότερο) κι από τις δικές τους προσπάθειες, συνέπεια, αφοσίωση κ.ο.κ.

Αυτά ως αρχικές μου σκέψεις αναφορικά με την συγκεκριμένη θεωρία. :)

dora_salonica
09-12-11, 17:37
;10003']Δεν ξέρω, παρατραβηγμένες βρίσκω τις συνδέσεις αυτές, δυσκολεύομαι να δω και να κάνω εφαρμογές της θεωρίας του στο bdsm και δη να διαχωρίσω που κατατάσσονται οι μεν κι οι δε, ιδιαίτερα αφού δεν πρόκειται περί τυπολογίας Ή/Ή, είτε το ένα είτε το άλλο.

Όταν διάβασα την έρευνα αυτή, αυτόματα μου ήρθε στο νου ο Μαζοχιστικός χαρακτήρας κατά Ράιχ. Ρίξε μια ματιά ξανά και πες μου αν δεν ταιριάζει...

Έχω και μερικές ερωτήσεις, για όλους.

1. Ο έλεγχος είναι ο πιο κεντρικός παράγοντας της ασύμμετρης σχέσης;

2. Η σκλάβα έχει δικό της έλεγχο;

3. Θέλει να έχει δικό της έλεγχο; Και αν όχι, γιατί;

4. Τί συμβαίνει όταν ή σκλάβα μένει αδέσποτη; Αυτοελέγχεται και πάλι όπως και πριν;

5. Είναι προβληματικός αυτός ο αυτοέλεγχος και αν ναι, γιατί;

sw
09-12-11, 18:05
Όταν διάβασα την έρευνα αυτή, αυτόματα μου ήρθε στο νου ο Μαζοχιστικός χαρακτήρας κατά Ράιχ. Ρίξε μια ματιά ξανά και πες μου αν δεν ταιριάζει...

4. Τί συμβαίνει όταν ή σκλάβα μένει αδέσποτη; Αυτοελέγχεται και πάλι όπως και πριν;

1. Η παραδωση του ελεγχου (της καθε στιγμης), ειναι.
2. Θα μιλησω για την υποτακτικη (δεν εχουμε ορισει τι ειναι σκλαβα) : ναι αλλιως δεν θα μπορουσε να τον παραδωσει.
3. Θελει να εχει τον δικο της ελεγχο για να μπορει να ευθυγραμμιστει με τις εντολες και τις επιθυμιες Του. Ασχετα πως μερικες φορες νομιζει πως δεν μπορει να καταφερει να εχει αυτο τον ελεγχο.
4. (μιλαω παντα για την υποτακτικη) Ναι.
5. Δεν χρειαζεται να ειναι ενας ανθρωπος υποτακτικος για να μπορει ή να μην μπορει να ορισει (σωστα ή λαθος) τη ζωη του. Εξαρταται απο αλλους παραγοντες, μερικους απο τους οποιους πολυ επιγραμματικα αλλα ευστοχα μας ανεφερες στο αρχικο σου ποστ εδω.

Γι:)ργος

sklavina
09-12-11, 18:24

Πω πω!! αυτά είναι από μονα τους δυο τρία νήματα μαζί.
Επιγραμματικά :

1. Νομίζω πως τον κεντρικό παράγοντα της σχέσης (ούσα ανάποδη σιχαίνομαι τη λέξη ασσύμετρη) τον συνθέτουν δυο-τρια πράγματα μαζί. Ένα από αυτά ναι ειναι ο έλεγχος.
2. Σχετικότατο. Αν ο Κύριος της θέλει να έχει έχει. Αν όχι δεν έχει. Αν έχει ενώ δεν πρέπει έχει δρόμο ακόμη.
3. Νομίζω πως όχι 'οσον αφορά τον έλεγχο απέναντι Του. Είναι κουραστικό ψυχικά. Θεωρώ υγιή να έχει κάποιον έλεγχο σε κάποιους τομεις ακόμη και αν νοιωθει η ίδια πως δεν θελει κανεναν απολύτως. Αλλα και αυτό είναι σχετικό. Όλα έχουν να κάνουν αναμεσα στους Δ/δυο.
4. Πονάει και προχωράει, όπως σε κάθε σχέση. Δε ξέρω αν καταφερνει να αυτοελέγχεται. Εξαρτάται από τον χρόνο της σχέσης μαζί Του, το δέσιμο που είχαν, από το πόσο είχε αφεθεί αλλά και από την προσωπικότητά της γενικότερα. Δεν ισχύει το ίδιο για όλες.
5. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι. Θεωρώ αναμενόμενη την προσκόλληση κάτι που σε βάθος όμως δεν πρέπει να υφίσταται. Αν συμβαίνει τότε πως στη σχέση κάτι δεν πήγε καλά. Ίσως και για αυτό να έληξε αφου δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

lara[E-p]
09-12-11, 22:28
..

Define τον "έλεγχο" :)