PDA

Επιστροφή στο Forum : Goth κουλτούρα στα μονοπάτια του bdsm

Simone
29-07-14, 12:20
Goth κουλτούρα και bdsm... το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο, αλλά η συναντήσεις τους είναι συχνές και γόνιμες... Εξάλλου σύμφωνα με τον Cesar Fuentes Rodriguez και την Carol Siegel έχουμε επιρροές από την BDSM κουλτούρα στον Goth χώρο...

''Gothic''... Ο αντιδραστικός ρομαντισμός...η κουλτούρα των αντιθέσεων που γεννούν το πάθος... Σκοτάδι-φως... Ζωή-Θάνατος...Δύναμη και ''αδυναμία''... Αντοχή και ευθραυστότητα...Καλό-κακό΄... Έννοιες αντίθετες και απαραίτητες για να ορίσει η μία την άλλη...Η αντίθεση τους της ορίζει στην πραγματικότητα... Μόνο ίσα πράγματα μπορούν όμως να συγκριθούν και να έρθουν σε αντίθεση δεν πρέπει να ξεχνάμε. Τέλος πάντων σκοπός μου δν είναι να προπαγανδίσω το Gothic style ούτε να παραθέσω την ιστορία του, αν και πιστή ακόλουθος του...Εξάλλου πάντα προσπαθώ να το εκφράζω διακριτικά ως ένδειξη σεβασμού κρατώντας αποστάσεις από τις δηθενιές που αφορούν μία δήθεν εικόνα που δν έγκεινται στο ανάλογο ιδεολογικό υπόβαθρο...
Το θέμα το άνοιξα βάση ενός άλλου παρόμοιου που είδα αναρτημένο... Μπορεί στο φόρουμ να είμαι καινούργιο μέλος και στο bdsm γενικότερα άπειρη αλλά όντας συνειδητοποιημένη ''γκοθού'' ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου περί σχέσης bdsm και Ghothic κουλτούρας μαζί σας... Ας μην μακρηγορώ όμως άλλο...
Πόνος-Ηδονή, Υποταγή-Κυριαρχία... Η ομορφιά της αντίθεσης όπως και στον γκοθοχώρο... Αν δν κάνω λάθος στον χώρο των Gorean, στην τελετή των ρόδων είναι εμφανής η αντίθεση ακόμα και σε χρωματικό επίπεδο (ο κυρίαρχος μαύρα, η υποτακτική λευκά...). Θέλω να πω ότι ένας λόγος που πολλοί Goth ενστερνιζόμαστε το BDSM είναι η ιδέα των έντονων αντιθέσεων...''τα δύο άκρα δν μπορούν να υπάρξουν το ένα χωρίς το άλλο''...
Ο ρομαντισμός της gkothic κουλτούρας μήπως δν είναι άλλο ένα σημείο που μας φέρει πιο κοντά -φυσικά όχι όλους- στο bdsm;;; Μα φυσικά και είναι... Η ιδέα της παραδοχής... η ανάγκη της προσφοράς ικανοποίησης... Ο σεβασμός και το δέος που κερδίζεται...
Φυσικά δν θα κάνω λόγο για τον φετιχισμό... Μιας και αποδεικνύουμε καθημερινά ότι γινόμαστε φετιχιστές ακόμα και με τα ρούχα μας...
Αναμφίβολα όλοι οι γκοθάδες δν είμαι οπαδοί του bdsm όπως και οι περισσότεροι bdsmers δν είναι γκοθάδες... Όμως τα κοινά σημεία είναι πολλά... Για αυτό και αυτοί οι χώροι συναντιόνται συχνά γόνιμα... Ίσως αυτό να οφείλεται ότι τόσο οι γκοθάδες όσο και οι bdsmers είναι -κατ εμέ- καλλιτέχνες , λάτρεις της υποβλητικότητας και της ''σωστής'' ατμόσφαιρας, της ωραίας αισθητικής των αντιθέσεων και του δέους... Φυσικά αυτό δν ισχύει για όλους... Απλώς-προσωπική θεώρηση- ο σαδομαζοχισμός εκφράζει την Ghothic κουλτούρα και η βάση των αντιθέσεων το BDSM... Βασική πεποίθηση μας στον γκοθοχώρο ''τα δύο άκρα δν μπορούν να υπάρξουν το ένα χωρίς το άλλο'', θέση νομίζω που την ενστερνίζεται και το bdsm... Χωρίς υποταγή δν υπάρχει κυριαρχία και χωρίς κυριαρχία δν υπάρχει υποταγή... Ουδέν καλόν αμιγές κακού και ουδέν κακόν αμιγές καλού...

Ελπίζω να μην σας κούρασα ιδιαίτερα και
υστ. μιλάω για την Gothic κουλτούρα από προσωπικής μεριάς μιας και για μένα είναι τρόπος και φιλοσοφία ζωής... όχι απλό βάψιμο, ντύσιμο και τρόπος διασκέδασης... Είναι κάτι που προσωπικά το εκφράζω διακριτικά ως ένδειξη σεβασμού και όχι φανταχτερά μέσα από μια δήθεν εικόνα... Φυσικά δν το βλέπουν όλοι έτσι, ούτε όλοι οι Goth έχουμε τις ίδιες απόψεις ή ενστερνιζόμαστε τις ίδιες επιλογές, καθένας εξάλλου έχει μια προσωπική ζωή... Δεν αποτελούμε μία μάζα, μία αγέλη... Ελεύθερα άτομα με συνείδηση, υποχρεώσεις και καθημερινή ζωή είμαστε και μεις... Απλώς λίγο πιο ''σκοτεινά'' ρομαντικοί....

Brainman
29-07-14, 12:47
Φυσικα και ο τροπος βιωσης μιας κουλτουρας δεν συναδει με το να ακολουθειται απαραιτητα και ως lifestyle. Αισθανεσαι Gothic και αυτο εχει σημασια παρα να 'φαινεσαι' και να μην 'εισαι'. Καπου 'στας Γραφας' αναφερεται οτι μετα την εξωση των Πρωτοπλαστων απο τον 'Παραδεισο' ακουγεται η φωνη του Θεου 'δεν θα υπαρξει ηδονη χωρις πονο'... (αυτα περι του διπολου των αντιθεσεων, που καθοριζουν καθε τι στη φυση, αλλωστε κ τα κινητρα του Ερωτα και του Πολεμου, κατα τον Φρουντ, ειναι ομοια)!

knight
29-07-14, 12:58
Όντως, υπάρχει συχνά μια αισθητική συνύπαρξη των δυο χώρων. Το βλέπουμε κυρίως σε shows.
Εκτός των πιο πάνω βαθύτερων συγγενειών, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι και η σύμπτωση των ιστορικών-χρονολογικών αναφορών που έχουν και τα δυο.
Η Γοτθική περίοδος (τέλος του Μεσαίωνα) αποτελεί κοινή αναφορά. Στη μεν μουσική με κάποια μουσικά και κυρίως στυλιστικά στοιχεία, στο δε βδσμ με την αναφορά στα βασανιστήρια των σκοτεινών εκείνων εποχών (ιερά εξέταση και δε συμμαζεύεται...), αλλά και στην έντονη κοινωνική διαστρωμάτωση των τάξεων της εποχής εκείνης (σχέσεις: αφέντη-δούλου, κυριαρχίας-υποταγής).
Όχι ότι και σήμερα (στις αναπτυγμένες χώρες) δεν υπάρχουν ανάλογες πρακτικές και διαστρωματώσεις, αλλά δεν προσφέρουν τόσο συμβατό σωματικοποιημένο υλικό, αλλά και ούτε θα μπορούσαμε και να ερωτικοποιήσουμε καταστάσεις που υφιστάμεθα κοινωνικά. Θα ήταν τουλάχιστον ανώριμο. Μια μακρινή εποχή πάντα προσφέρεται περισσότερο.

Rope_Shadow
29-07-14, 13:03
Ενδιαφέρον.

Simone
29-07-14, 14:04
Ενδιαφέρον.

ενδιαφέρον λέγοντας;

Rope_Shadow
29-07-14, 23:17
Ξέχασα ένα αλλά... το να σου αρέσουν πράγματα που συνορεύουν ή έχουν γοτθικά στοιχεία ή αισθητική (ταινίες, τέχνη κλπ) δεν έχει απαραίτητα σχέση με το Νεοελληνικό movement της darkwave / goth - cybergoth subculture η οποία στην πλειοψηφία της, ουδεμία σχέση έχει με το BDSM (υπάρχει εντός της βέβαια ένα μικρό δείγμα από Kinksters). Oι περισσότεροι από αυτούς μάλιστα είναι απλά fashionιστας (ποζεράδες να το πούμε λαικά).

JH
29-07-14, 23:51
υστ. μιλάω για την Gothic κουλτούρα από προσωπικής μεριάς μιας και για μένα είναι τρόπος και φιλοσοφία ζωής... όχι απλό βάψιμο, ντύσιμο και τρόπος διασκέδασης...

Πράγματι κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει το ζήτημα. Το θυμάμαι γιατί είχα απαντήσει σε εκείνο το θέμα.

Πέρα απ' αυτό, μιας και είσαι goth και το είχα απορία καιρό τώρα, ευκαιρία να σε ρωτήσω. Τι τρόπος ζωής είναι το goth πέρα από το ντύσιμο; Τι σημαίνει στην καθημερινότητα κάποιου το να δηλώνει goth;

Simone
30-07-14, 07:49
Ξέχασα ένα αλλά... το να σου αρέσουν πράγματα που συνορεύουν ή έχουν γοτθικά στοιχεία ή αισθητική (ταινίες, τέχνη κλπ) δεν έχει απαραίτητα σχέση με το Νεοελληνικό movement της darkwave / goth - cybergoth subculture η οποία στην πλειοψηφία της, ουδεμία σχέση έχει με το BDSM (υπάρχει εντός της βέβαια ένα μικρό δείγμα από Kinksters). Oι περισσότεροι από αυτούς μάλιστα είναι απλά fashionιστας (ποζεράδες να το πούμε λαικά).
Νομίζω ότι ξεκαθάρισα πως δεν θα μιλήσω για δηθενιές αλλά για την Goth κουλτούρα σαν αυθεντικότητα και τρόπο ζωής...

Simone
30-07-14, 08:17
υστ. μιλάω για την Gothic κουλτούρα από προσωπικής μεριάς μιας και για μένα είναι τρόπος και φιλοσοφία ζωής... όχι απλό βάψιμο, ντύσιμο και τρόπος διασκέδασης...

Πράγματι κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει το ζήτημα. Το θυμάμαι γιατί είχα απαντήσει σε εκείνο το θέμα.

Πέρα απ' αυτό, μιας και είσαι goth και το είχα απορία καιρό τώρα, ευκαιρία να σε ρωτήσω. Τι τρόπος ζωής είναι το goth πέρα από το ντύσιμο; Τι σημαίνει στην καθημερινότητα κάποιου το να δηλώνει goth;

Φυσικά δν θα βρεις μία καθολικά αποδεχτή απάντηση... Θα απαντήσω υποκειμενικά δεδομένου του πως αντιμετωπίζω εγώ προσωπικά την Goth ως κουλτούρα ως αυθεντικότητα και πως εγώ την βιώνω....Βεβαίως νομίζω ότι αυθεντικοί γκοθάδες θα συμφωνούσαν αρκετά σε γενικές γραμμές με αυτά που θα γράψω...
Κατά πρώτον δν είμαστε εξωπραγματικά όντα που κυκλοφορούν μόνιμα μακιγιαρισμένα φουλ και βγαλμένα από άλλη εποχή... Πέρα από κάτι παιδάκια του καναπέ που αποφάσισαν να πάνε κόντρα στην μαμά και τον μπαμπά με όπλο το εξεζητημένο στυλ, οι αυθεντικοί Goth έχουμε μία κανονική καθημερινή ζωή όπως όλοι οι άνθρωποι... Υποχρεώσεις... Ανάγκες... Ιδέες... Από κει και πέρα, απλώς ''εκφραζόμαστε'' διαφορετικά... Ανήκουμε σε έναν ''μετά πανκ'' πολιτισμό...μοιραζόμαστε το συναίσθημα της απέχθειας και της διαφορετικότητας από το φυσιολογικό πολιτισμό, το οποίο και οι Punk ενστερνίζονται, αλλά το εκφράζουμε με λίγο διαφορετικό τρόπο... ''Αρρωστημένα''-όπως μας αποκαλούν- ''ρομαντικοί''... Πιστοί σε έναν ''ουτοπικό''-για πολλούς- κόσμο... Με αγάπη στις αντιθέσεις σε κάθε παράγοντα της ζωής μας...Άτομα παθιασμένα, με δυνατά συναισθήματα για οτιδήποτε...Η κεντρική ιδέα η διέξοδος της δημιουργικότητας και της προσωπικής έκφρασης όπως βεβαίως ο καθένας την αντιλαμβάνεται... ανάγκη μας να παίρνουμε την σκοτεινή φύση που βρίσκεται μέσα σε όλους μας και να την βγάζουμε στο φως έτσι ώστε να την αναγνωρίζουμε και να την κάνουμε αναπόσπαστο κομμάτι μας, είτε για το καλύτερο είτε για το χειρότερο...μεγάλη έμφαση στην καλλιέργεια του εσωτερικού μας κόσμου, στη μόρφωσή μας και στην ενασχόλησή μας με τη λογοτεχνία, την ποίηση και τον κινηματογράφο (με θέματα που αφορούν το γοτθικό ρεύμα)...Και απαραίτητη προϋπόθεση η διαύγεια πνεύματος... Φυσικά όχι για όλους μια και πολλοί θα βρούν τρόπο να υποβιβάσουν την κουλτούρα μας ακόμα και υιοθετώντας την χωρίς σεβασμό και διακριτικότητα... Γενικώς θα δεις άτομα που μετά βίας θα καταλάβεις από το ντύσιμο τους ότι ''γκοθοφέρνουν'' και στην ουσία για αυτά η Goth κουλτούρα θα ναι τρόπος ζωής και ιδεολογία και φυσικά θα δεις άτομα τέρμα γκοθοκατάσταση στην εμφάνιση που δν ξέρουν που τους παν τα 4... Το είναι και το φαίνεσθαι...
υστ. όπως προανέφερα και στην ανάρτηση βασική πεποίθηση μας στον γκοθοχώρο ''τα δύο άκρα δν μπορούν να υπάρξουν το ένα χωρίς το άλλο''... Κάτι που προσυπογράφει γενικώς την οντότητα μας... Ελπίζω να σε κάλυψα, παραλείποντας βέβαια πολλά για οικονομία χώρου και για να μην σε κουράσω....

Simone
30-07-14, 08:21

Aαα και κάτι ακόμα... Δεν μίλησα απλά για αρεσκεία σε γοτθικά στοιχεία και αποστασιοποιήθηκα απροκάλυπτα από τους ποζεράδες του χώρου... Ξανατονίζω ότι μίλησα σαν άτομο που ενστερνίζεται την Goth κουλτούρα και ιδεολογία ώς τρόπο ζωής... Αν διαβάσεις την απάντηση ακριβώς από πάνω στον JH θα καταλάβεις και τι εννοώ...

freyja
30-07-14, 08:31
Φυσικά δν θα βρεις μία καθολικά αποδεχτή απάντηση... Θα απαντήσω υποκειμενικά δεδομένου του πως αντιμετωπίζω εγώ προσωπικά την Goth ως κουλτούρα ως αυθεντικότητα και πως εγώ την βιώνω....Βεβαίως νομίζω ότι αυθεντικοί γκοθάδες θα συμφωνούσαν αρκετά σε γενικές γραμμές με αυτά που θα γράψω...
Κατά πρώτον δν είμαστε εξωπραγματικά όντα που κυκλοφορούν μόνιμα μακιγιαρισμένα φουλ και βγαλμένα από άλλη εποχή... Πέρα από κάτι παιδάκια του καναπέ που αποφάσισαν να πάνε κόντρα στην μαμά και τον μπαμπά με όπλο το εξεζητημένο στυλ, οι αυθεντικοί Goth έχουμε μία κανονική καθημερινή ζωή όπως όλοι οι άνθρωποι... Υποχρεώσεις... Ανάγκες... Ιδέες... Από κει και πέρα, απλώς ''εκφραζόμαστε'' διαφορετικά... Ανήκουμε σε έναν ''μετά πανκ'' πολιτισμό...μοιραζόμαστε το συναίσθημα της απέχθειας και της διαφορετικότητας από το φυσιολογικό πολιτισμό, το οποίο και οι Punk ενστερνίζονται, αλλά το εκφράζουμε με λίγο διαφορετικό τρόπο... ''Αρρωστημένα''-όπως μας αποκαλούν- ''ρομαντικοί''... Πιστοί σε έναν ''ουτοπικό''-για πολλούς- κόσμο... Με αγάπη στις αντιθέσεις σε κάθε παράγοντα της ζωής μας...Άτομα παθιασμένα, με δυνατά συναισθήματα για οτιδήποτε...Η κεντρική ιδέα η διέξοδος της δημιουργικότητας και της προσωπικής έκφρασης όπως βεβαίως ο καθένας την αντιλαμβάνεται... ανάγκη μας να παίρνουμε την σκοτεινή φύση που βρίσκεται μέσα σε όλους μας και να την βγάζουμε στο φως έτσι ώστε να την αναγνωρίζουμε και να την κάνουμε αναπόσπαστο κομμάτι μας, είτε για το καλύτερο είτε για το χειρότερο...μεγάλη έμφαση στην καλλιέργεια του εσωτερικού μας κόσμου, στη μόρφωσή μας και στην ενασχόλησή μας με τη λογοτεχνία, την ποίηση και τον κινηματογράφο (με θέματα που αφορούν το γοτθικό ρεύμα)...Και απαραίτητη προϋπόθεση η διαύγεια πνεύματος... Φυσικά όχι για όλους μια και πολλοί θα βρούν τρόπο να υποβιβάσουν την κουλτούρα μας ακόμα και υιοθετώντας την χωρίς σεβασμό και διακριτικότητα... Γενικώς θα δεις άτομα που μετά βίας θα καταλάβεις από το ντύσιμο τους ότι ''γκοθοφέρνουν'' και στην ουσία για αυτά η Goth κουλτούρα θα ναι τρόπος ζωής και ιδεολογία και φυσικά θα δεις άτομα τέρμα γκοθοκατάσταση στην εμφάνιση που δν ξέρουν που τους παν τα 4... Το είναι και το φαίνεσθαι...
υστ. όπως προανέφερα και στην ανάρτηση βασική πεποίθηση μας στον γκοθοχώρο ''τα δύο άκρα δν μπορούν να υπάρξουν το ένα χωρίς το άλλο''... Κάτι που προσυπογράφει γενικώς την οντότητα μας... Ελπίζω να σε κάλυψα, παραλείποντας βέβαια πολλά για οικονομία χώρου και για να μην σε κουράσω....

Νομίζω οτι συμφωνώ στο σύνολο της προσέγγισης.
Δυστυχώς το ευρύ κοινό πιστεύει οτι Goth είναι μονο η ενδυματολογικη άποψη και η μουσική.
Προσωπικά έχω αφήσει το στερεότυπο της goth εμφάνισης στην ντουλάπα πολλά χρόνια, καλά που και που βγαίνει λίγο προς τα έξω.
Και πλέον είμαι ανοιχτη σε αρκετά είδη μουσικής ( όχι όλα έχω αλλεργία σε μερικά)
Αλλά οι επιρροές της goth κουλτούρας είναι έντονες κυρίως στον τρόπο που γράφω.

Simone
30-07-14, 08:55

JH θα σε κουράσω λίγο ακόμα αναφέροντας και τις κοινωνικές και πολιτικές μας ανησυχίες ασφαλώς επίσης όχι καθολικά αποδεχτές μιας και δεν είμαστε αγέλη αλλά ελεύθερα άτομα... Γενική είναι η πεποίθηση-βλακώδης προκατάληψη θα έλεγα- ότι οποιοσδήποτε με εξεζητημένο στυλ είναι ''φρικιό'' και αναρχόπαιδο... Προσωπικά υποστηρίζω την Αναρχία σε κάθε πτυχή της ζωής μου... Αυτό φυσικά δν ισχύει για όλους τους Goth όμως το να έχεις επιλέξει συνειδητά την διαφοροποίηση σου υιοθετώντας την Goth κουλτούρα και τον υπέρμετρο αυτό ''ρομαντισμό'' είναι μια επανάσταση, μία απελευθέρωση, μια αναρχική αντίδραση προς την σάπια κοινωνία του 21 αιώνα από μόνο του... Γενικώς οι αυθεντικοί Goth είναι άτομα συνειδητοποιημένα και πολιτικά ''ανήσυχα''... αποδοκιμάζοντας τους καιρούς υψώνουν το μεσαίο δάχτυλο στους φραγμούς των διακρίσεων, του ρατσισμού και των εξουσιών του σήμερα... Ακόμα και η διαφοροποίηση στο ντύσιμο αυτή την αντίδραση εκφράζει ουσιαστικά, όταν βεβαίως γίνεται με σεβασμό και διακριτικότητα όχι για το άθλιο ποζέριασμα... Θα θελα να πω πάρα πολλά ακόμα αλλά δν θα το κάνω γιατί ο σκοπός μου δν είναι να προπαγανδίσω αυτό το οποίο τόσο πολύ το σέβομαι και θεωρώ ότι είναι για λίγους και εκλεκτούς που έχουν τους υποδοχείς των αισθήσεων και της συνείδησης ανοιχτούς... Όμως εν κατακλείδι θα αναφέρω ένα κοινωνικό συμβάν... ''Η Λάνκαστερ ήταν μια γκοθ που δολοφονήθηκε το 2007 λόγω της εμφάνισής της. Η κοινότητα των γκοθάδων συσπειρώθηκε γύρω από το θάνατο της και δημιούργησε ένα ίδρυμα στο όνομα της, το οποίο διευθύνει η μητέρα της Σύλβια...'' ΚΑΙ συγνώμη για την μακρηγορία...
Π

Simone
30-07-14, 08:58
Νομίζω οτι συμφωνώ στο σύνολο της προσέγγισης.
Δυστυχώς το ευρύ κοινό πιστεύει οτι Goth είναι μονο η ενδυματολογικη άποψη και η μουσική.
Προσωπικά έχω αφήσει το στερεότυπο της goth εμφάνισης στην ντουλάπα πολλά χρόνια, καλά που και που βγαίνει λίγο προς τα έξω.
Και πλέον είμαι ανοιχτη σε αρκετά είδη μουσικής ( όχι όλα έχω αλλεργία σε μερικά)
Αλλά οι επιρροές της goth κουλτούρας είναι έντονες κυρίως στον τρόπο που γράφω.

Πριν προλάβω να δω την τόσο επίσης ευχάριστη δική σου προσέγγιση που με βρίσκει και εμένα σύμφωνη, συνέχισα την προσέγγιση του στον JH... Το λέω για να έχεις μια πλήρη εικόνα της προσέγγισης μου περί του θέματος αν και παραλείπω πάρα πολλά που θα θελα να πω...

lizard_
30-07-14, 09:05
ειναι αληθεια παντως, απο προσωπικη εμπειρια οτι οι κοπελες του Goth ειναι πολυ πιο open γενικοτερα σε θεματα bdsm, τουλαχιστον τα light, και ψυχουλες γενικοτερα. τουλαχιστον με οσες ετυχε να συναναστραφω. αλλα αυτα ηταν στην βορεια αγγλια πριν αρκετα χρονια. δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα...

Simone
30-07-14, 09:08
ειναι αληθεια παντως, απο προσωπικη εμπειρια οτι οι κοπελες του Goth ειναι πολυ πιο open γενικοτερα σε θεματα bdsm, τουλαχιστον τα light, και ψυχουλες γενικοτερα. τουλαχιστον με οσες ετυχε να συναναστραφω. αλλα αυτα ηταν στην βορεια αγγλια πριν αρκετα χρονια. δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα...

Πάντα θα υπάρχουμε... Η Goth κουλτούρα σαν αυθεντικότητα δεν είναι μια παροδική μόδα των καιρών όπως το αξιοθρήνητο lifestyle των emo με τους οποίους κακώς μας παρομοιάζουν...

freyja
30-07-14, 09:16
Το παλαιότερο νήμα που προαναφερθηκε ειναι αυτο (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/2207-Goth-lifestyle-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-BDSM)
για οποιον θέλει να το δει

JH
30-07-14, 14:51
JH θα σε κουράσω λίγο ακόμα

Όχι δε με κουράζεις.

Rope_Shadow
30-07-14, 15:19
Στο παλιότερο νήμα JH και thanasis είχαν δώσει ρέστα.

lizard_
30-07-14, 19:26

χαχαχα το διαβαζω τωρα... κ εσυ δεν πηγες πισω... lol

Rope_Shadow
30-07-14, 20:08
Τα μέταλα και οι γκοθάδες εν Ελλάδι (τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς που γνώρισα Ελλάδα πάντως) είναι το ίδιο πουριτανοί με την μέση Ελληνική μικροαστική οικογένεια. Θα κάνουν τις extreme (ανώδυνες ουσιαστικά) καφρίλες τους όταν μπορέσουν για να πουλ μουρ στον κύκλο τους, αλλά μια χαρά θα πάνε να παντρευτούν Ελληνορθόδοξα γύρω στα 30.

http://img120.imagevenue.com/loc150/th_38719_1273411_538751699537878_1276033838_o_122_ 150lo.jpg (http://img120.imagevenue.com/img.php?image=38719_1273411_538751699537878_127603 3838_o_122_150lo.jpg)

Στην παραπάνω φωτό 18άρια και 19άρια θαμώνες ντόπιων κλαμπ (νεογκόθικ αχταρμά) βγάζουν μια αναμνηστική φωτό κινητού (φυσικά έχουμε θολώσει τα προσώπατα) μιμούμενα (χλευάζοντας προφανώς) στερεοτυπικές συμπεριφορές και εικονογραφία του BDSM μικρόκοσμου (τουλάχιστον Ελλάδα).

JH
30-07-14, 20:28

Θα σχολιάσω με ατάκα - Αμερικανιά:

I' ll take that as a compliment. :p

Καμμιά φορά πάντως ''πέφτω'' σε παλιές απαντήσεις και δεν μπορώ να καταλάβω τι μας πιάνει και υποστηρίζουμε τόσο σθεναρά τις απόψεις μας, ενώ αν το καλοσκεφτεί κανείς δεν έχει και πολύ σημασία. Άσχετο ήταν αυτό, έτσι μια σκέψη έκανα.

Τα μέταλα και οι γκοθάδες εν Ελλάδι (τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς που γνώρισα Ελλάδα πάντως) είναι το ίδιο πουριτανοί με την μέση Ελληνική μικροαστική οικογένεια. Θα κάνουν τις extreme (ανώδυνες ουσιαστικά) καφρίλες τους όταν μπορέσουν για να πουλ μουρ στον κύκλο τους, αλλά μια χαρά θα πάνε να παντρευτούν Ελληνορθόδοξα γύρω στα 30.

http://img120.imagevenue.com/loc150/th_38719_1273411_538751699537878_1276033838_o_122_ 150lo.jpg (http://img120.imagevenue.com/img.php?image=38719_1273411_538751699537878_127603 3838_o_122_150lo.jpg)

Στην παραπάνω φωτό 18άρια και 19άρια θαμώνες ντόπιων κλαμπ (νεογκόθικ αχταρμά) βγάζουν μια αναμνηστική φωτό κινητού (φυσικά έχουμε θολώσει τα προσώπατα) μιμούμενα (χλευάζοντας προφανώς) στερεοτυπικές συμπεριφορές και εικονογραφία του BDSM μικρόκοσμου (τουλάχιστον Ελλάδα).

Αυτό είναι αλήθεια. Και το χειρότερο είναι ότι τους 2-3-5 που ενδεχομένως ασχολούνται πιο σοβαρά με κάτι τέτοιο, τους παίρνει η μπάλα και αυτούς.

Rope_Shadow
30-07-14, 20:40
Take it personal JH

Xαίρομαι που έπιασες το υφάκι ;)

Οι λίγοι που το γουστάρουν και ασχολούνται σοβαρά δεν έχουν κανένα λόγο να θεωρούν ότι τους πήρε η μπάλα.

Simone
31-07-14, 09:44

Δεν θα διαφωνήσω ότι πολλοί όπως προανέφερα με τις συμπεριφορές τους υποβιβάζουν τον χώρο επιδεικνύοντας ασέβεια σε κουλτούρες για τις οποίες δν ξέρουν που παν τα 4.... ΔΕΝ είναι όμως όλοι έτσι και οι γενικεύσεις είναι φασισμός... Στην τελική υπάρχουν -και βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτά- και αξιόλογα άτομα με γνώσεις γύρω από τον τρόπο ζωής που εστερνίζονται σαν ιδεολογία και όχι απλός στυλ για το στυλ... Στην τελική όλοι έχουμε δει μεταλλάδες που θα κάτσουν να χτυπηθούν με σκυλάδικα αφού τους χωρίσει η γκόμενα/ο γκόμενος αλλά δν σημαίνει ότι είμαστε όλοι έτσι... Παντού νομίζω εξάλλου ότι υπάρχουν οι ''δήθεν'' και οι ''αυθεντικοί'', έτσι και σε μας, έτσι και στο
bdsm, έτσι και σε κάθε χώρο.... Ή κάνω λάθος;;;

Simone
31-07-14, 09:54
JH
Μόνο 2-3-5 ασχολούνται σοβαρά;;; Δέχομαι ότι αποτελούμε μειοψηφία, αλλά όχι και τόσο... Και ''ενδεχομένως'';;; Θεωρείς ότι κάποια άτομα οδείρονται για μια κουλτούρα και προσπαθούν να την κάνουν τρόπο ζωής αλλά μάλλον....''ενδεχομένως'' ''δεν ασχολούνται πιο σοβαρά με κάτι τέτοιο'';;;; Τι υποτίμηση είναι αυτή;;;; Υπάρχουν άτομα που όχι απλώς ακολουθούν κατά γράμμα τις απόψεις τους σε κάθε πτυχή της ζωής τους αλλά ζουν για αυτές... Οι ιδέες και οι πράξεις μας είμαστε... Όχι ταμπέλες προτύπων για να λες ''οι περισσότεροι Goth είναι ασυνεπείς με τις απόψεις τους άρα όλοι οι Goth είναι ασυνεπείς με τις απόψεις τους''...

Simone
31-07-14, 10:15
ΚΑΙ ΥΣΤ. Ειδικά αφιερωμένο σε JH (http://www.greekbdsm.com/member.php/779-JH) και Rope_Shadow (http://www.greekbdsm.com/member.php/98-Rope_Shadow)

''Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου...''
Ν.Καζαντζάκης
Να αρνιέσαι ότι θωρούν μόνο τα μάτια σου θα λεγα εγώ...

JH
31-07-14, 12:23
JH
Μόνο 2-3-5 ασχολούνται σοβαρά;;; Δέχομαι ότι αποτελούμε μειοψηφία, αλλά όχι και τόσο...

Ρε συ simone, figure of speech ήταν αυτό. Όχι κυριολεξία.

Στην τελική όλοι έχουμε δει μεταλλάδες που θα κάτσουν να χτυπηθούν με σκυλάδικα αφού τους χωρίσει η γκόμενα/ο γκόμενος αλλά δν σημαίνει ότι είμαστε όλοι έτσι... Παντού νομίζω εξάλλου ότι υπάρχουν οι ''δήθεν'' και οι ''αυθεντικοί'', έτσι και σε μας, έτσι και στο
bdsm, έτσι και σε κάθε χώρο.... Ή κάνω λάθος;;;

Mπα εγώ θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να ακούς heavy metal το πρωί και το βράδυ να πηγαίνεις πρώτο τραπέζι πίστα. Το θέμα είναι να ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ αυτό που κάνεις χωρίς να σου καίγεται καρφάκι αν θα φανείς σε κάποιον ''δήθεν'' ή fake κλπ. Δεν κατάλαβα ποτέ τι (διάολο) κάνει κάποιον αυθεντικό σε κάτι, είτε είναι bdsm είτε είναι κίνημα μουσικό είτε είναι goth είτε είναι οτιδήποτε. Ποιος μπορεί να ορίσει την αυθεντικότητα; Κανείς. Ο καθένας αντιλαμβάνεται το κάθε τι με το δικό του μάτι και τις δικές του αισθήσεις, άρα συνακόλουθα το εκφράζει και με το δικό του τρόπο.

Simone
01-08-14, 09:30
Φυσικά ο καθένας αντιλαμβάνεται με το δικό του μάτι και τις δικές του αισθήσεις... όμως θεωρώ ότι η αυθεντικότητα από την δηθενιά μπορεί να ξεχωρίσει... όταν ενστερνίζεσαι κάποιο ''κίνημα'', κάποια κουλτούρα, κάποιο καλλιτεχνικό ρεύμα πάει να πει ότι σε εκφράζει και όλο το ιδεολογικό υπόβαθρο στο οποίο έγκειται, και όταν φτάνεις να το υιοθετείς σαν τρόπο ζωής και στυλ πάει να πει ότι το ακολουθείς απόλυτα, άρα συμφωνώντας με αυτό απορρίπτεις-όχι απαραίτητα- κάποια άλλα...Μαζί με αυτά τα άλλα απορρίπτεις και την δηθενιά γύρω από αυτό που έχεις υιοθετήσει γιατί κατακτώντας το και κατακτώντας αυτό εσένα δν έχεις ανάγκη πια για μία δήθεν αυτοπροβολή σου μέσα από αυτό... Εεεε και εδώ που τα λέμε δν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να ακούς Dimmu Borgir για παράδειγμα και το βράδυ να κοψωφλεβιάζεις με τα αισχρά καψουροτράγουδα που μειώνουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και προσβάλουν οικτρά, δυνατά συναισθήματα όπως ο έρωτας... Είναι νομίζω σαν να σαι διχασμένη προσωπικότητα...

JH
01-08-14, 11:42
Πολύ καταπιεστικό είναι αυτό που λες. Ξέρεις ποιο είναι το λάθος σου; Μπλέκεις τα είδη μουσικής με τις διάφορες κουλτούρες. Σκέφτεσαι δηλαδή ότι ο αυθεντικός ροκάς ακούει μόνο ροκ, ο αυθεντικός γκοθάς ακούει μόνο γκοθ και πάει λέγοντας. Άρα εσύ που δηλώνεις γκοθ ιδεολογίας πρέπει να ακούς μόνο γκοθικ μουσική; Αν δηλαδή ακούσεις κάτι διαφορετικό θα έχεις πάψει να είσαι γκοθού; Αν δηλαδή ακούσεις black metal όπως είναι οι dimmu borgir που ανέφερες που δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με gothic θα είσαι πλέον fake;

Simone
01-08-14, 12:05
Πολύ καταπιεστικό είναι αυτό που λες. Ξέρεις ποιο είναι το λάθος σου; Μπλέκεις τα είδη μουσικής με τις διάφορες κουλτούρες. Σκέφτεσαι δηλαδή ότι ο αυθεντικός ροκάς ακούει μόνο ροκ, ο αυθεντικός γκοθάς ακούει μόνο γκοθ και πάει λέγοντας. Άρα εσύ που δηλώνεις γκοθ ιδεολογίας πρέπει να ακούς μόνο γκοθικ μουσική; Αν δηλαδή ακούσεις κάτι διαφορετικό θα έχεις πάψει να είσαι γκοθού; Αν δηλαδή ακούσεις black metal όπως είναι οι dimmu borgir που ανέφερες που δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με gothic θα είσαι πλέον fake;

Ασφαλώς και όχι και δεν το εννοούσα έτσι... Και φυσικά ακούω metal και μάλιστα black χωρίς αυτό να αντιτίθεται κάπου στην γκοθ προσωπικότητα μου... Αλλά υπάρχουν μεταξύ τους και πράγματα αταίριαστα που αν και φαινομενικά βρίσκονται σε μουσικό επίπεδο έγκειται σε ιδεολογικό... Εννοώ ότι είναι face και αηδιαστικό μάλιστα, το βράδυ να παίζουν τέρμα τα ηχεία σου Rotting Christ και την άλλη βδομάδα να παντρευτείς χριστιανορθόδοξα ή να ακούς το ''τη υπερμάχω στρατηγώ'' ή να στηρίζεις τον Goth αντιδραστικό ρομαντισμό και ξαφνικά να σκας και να ακούς κάτι σάπιες αηδίες του στυλ ''δεν ταιριάζετε σου λέω''... Δεν κολλάνε ορισμένα πράγματα μεταξύ τους... Πολλές κουλτούρες συναντώνται και συνδυάζονται γόνιμα...και σε μουσικό επίπεδο...βλέπε γκοθ και μεταλ σκηνη....που φυσικα μπορουν να συμβιώσουν και με έντεχνο και με ροκ και γενικά πέρα από ταμπέλες με ότι δν αντιτίθεται στην όλη κουλτούρα... Αλλά δν είναι δυνατόν να βλέπεις άτομα -τέρμα γκοθοκατάσταση- να χουν ήχο κλήσης π.χ.''μωρό μου σόρρυ'' παράδειγμα φέρω... Φυσικά όπως θέλει και του αρέσει κανείς... Αλλά ορισμένα πράγματα καταντούν αηδία... Ασφαλώς δεν πρέπει- και δν είμαι και γω προσωπικά- να είμαστε μονόπλευρη φορώντας παρωπίδες...πολλά πεδία και ρεύματα συνδυάζονται μεταξύ τους φέροντας υπέροχα αποτελέσματα και πολύ δυναμικότερα από ότι το καθένα μόνο του... Αλλά το να κυκλοφορείς φουλ γκοθιά και να μου ακούς Παντελίδη είναι εξευτελισμός.... Και αν όχι της ακοής και της κριτικής αυτού που τον ακούει, της Goth κουλτούρας είναι σίγουρα...

knight
01-08-14, 14:52
Πολλά πράγματα μπορούν να είναι ενδεικτικά της προσωπικότητας κάποιου ανθρώπου.
Και η μουσική είναι σίγουρα ένα απ' αυτά. Διότι στα μοντέρνα ρεύματα που αναφέρθηκαν, λέγοντας μουσική, συμπεριλαμβάνονται επιπροσθέτως και: στίχοι, video-εικόνα, κ.λπ. οπότε το αισθητικό (και όχι μόνο) μήνυμα είναι ισχυρό. Κάποια τέτοια ρεύματα συγγενεύουν, κάποια άλλα διαφέρουν έως απόλυτα.
Μην ξεχνάμε όμως, ότι οι κρίσεις μας πρέπει να λάβουν υπόψη και παραμέτρους όπως: Τόπος, χρόνος, περιβάλλον ανατροφής, έμφαση και εύρος στις μουσικές προτιμήσεις, πιθανή παιγνιώδη ή αντιδραστική διάθεση, κ.λπ.

Αλλά κι αυτή η κουβέντα που διαχωρίζουμε τους ανθρώπους με βάση τη μουσική τους προτίμηση, με παραπέμπει στα εφηβικά μου χρόνια.
Τω καιρώ εκείνω, οι δύο βασικές ομάδες ήταν οι ροκάδες και οι ...καρεκλάδες! Σύντομα προστέθηκαν και τα ...γκιρίζια! χαχαχαχα
Η πλάκα είναι, ότι σχεδόν όλοι οι συμμαθητές μου, και παρόλες τις έντονες μουσικές τους διαφοροποιήσεις, έγιναν παραπλήσιοι γιάπιδες οικογενειάρχες.
Ήμουν και μάλλον παρέμεινα ο πλέον αντισυμβατικός. Τι άκουγα κυρίως; Α! κλασική (από Γρηγοριανό μέλος έως Ξενάκη).

JH
01-08-14, 19:33
Αλλά κι αυτή η κουβέντα που διαχωρίζουμε τους ανθρώπους με βάση τη μουσική τους προτίμηση, με παραπέμπει στα εφηβικά μου χρόνια.

Tα πες όλα η αλήθεια είναι.

Κι εγώ αυτό το ιδεολογικό βάρος που πρέπει να φέρνει το κάθε μουσικό είδος δεν το κατάλαβα ποτέ. Μάλλον καλό μάρκετινγκ ήταν τελικά.

φυσικα μπορουν να συμβιώσουν και με έντεχνο και με ροκ

Τώρα με πέθανες ρε συ Simone. Ποιο έντεχνο; Ο Παντελίδης σε σχέση με το ''έντεχνο'' είναι πιο ροκ και από τους Stones.

Rope_Shadow
01-08-14, 23:09
Χαχαχα JH απεριόριστο respect

Simone
01-08-14, 23:20

Tα πες όλα η αλήθεια είναι.

Κι εγώ αυτό το ιδεολογικό βάρος που πρέπει να φέρνει το κάθε μουσικό είδος δεν το κατάλαβα ποτέ. Μάλλον καλό μάρκετινγκ ήταν τελικά.

φυσικα μπορουν να συμβιώσουν και με έντεχνο και με ροκ

Τώρα με πέθανες ρε συ Simone. Ποιο έντεχνο; Ο Παντελίδης σε σχέση με το ''έντεχνο'' είναι πιο ροκ και από τους Stones.

εξαρτάται πως εννοείς το έντεχνο ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε ''νερόβραστα'' σιρόπια, και ούτε τα ακούω βασικά, υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις τις οποίες πολλοί τις ενστερνίζονται...και σόρρυ μπορεί να μην τα ακούω αλλά είναι τουλάχιστον πιο αξιοπρεπή από τον Παντελίδη... Τέσπα γούστα είναι αυτά... Αλλά και συ δν πας πίσω... Από κουβέντες πιάνεσαι όπως κατηγόρησες πριν εμένα... Στο γενικό νόημα δεν απαντάς... Τέσπα πολύς ντόρος για ένα τόσο βατό θέμα... Που να μιλάγαμε για το Παλαιστινιακό....

Simone
01-08-14, 23:22
Χαχαχα JH απεριόριστο respect

έτσι μία απλή απορία με όλο τον ανθρώπινο σεβασμό.... Δική σου άποψη;;; Την ψιλοεξέφρασες πριν αλλά μένεις να σχολιάζεις επικρίνοντας ή αποδοκιμάζοντας τους άλλους, χωρίς δικά σου επιχειρήματα... Είδα βέβαια κάποια λίγο πιο πριν.. Και πάλι συγνώμη δν το λέω κακοπροαίρετα αλλά το έχω παρατηρήσει γενικά...

Simone
01-08-14, 23:30
Πολλά πράγματα μπορούν να είναι ενδεικτικά της προσωπικότητας κάποιου ανθρώπου.
Και η μουσική είναι σίγουρα ένα απ' αυτά. Διότι στα μοντέρνα ρεύματα που αναφέρθηκαν, λέγοντας μουσική, συμπεριλαμβάνονται επιπροσθέτως και: στίχοι, video-εικόνα, κ.λπ. οπότε το αισθητικό (και όχι μόνο) μήνυμα είναι ισχυρό. Κάποια τέτοια ρεύματα συγγενεύουν, κάποια άλλα διαφέρουν έως απόλυτα.
Μην ξεχνάμε όμως, ότι οι κρίσεις μας πρέπει να λάβουν υπόψη και παραμέτρους όπως: Τόπος, χρόνος, περιβάλλον ανατροφής, έμφαση και εύρος στις μουσικές προτιμήσεις, πιθανή παιγνιώδη ή αντιδραστική διάθεση, κ.λπ.

Τω καιρώ εκείνω, οι δύο βασικές ομάδες ήταν οι ροκάδες και οι ...καρεκλάδες! Σύντομα προστέθηκαν και τα ...γκιρίζια! χαχαχαχα
Η πλάκα είναι, ότι σχεδόν όλοι οι συμμαθητές μου, και παρόλες τις έντονες μουσικές τους διαφοροποιήσεις, έγιναν παραπλήσιοι γιάπιδες οικογενειάρχες.
Ήμουν και μάλλον παρέμεινα ο πλέον αντισυμβατικός. Τι άκουγα κυρίως; Α! κλασική (από Γρηγοριανό μέλος έως Ξενάκη).

θα συμφωνήσω... κυρίως με το αρχικό κομμάτι της τοποθέτησης σου... Απλώς θα συμπληρώσω ότι η αισθητική μας μας εκφράζει-έως έναν βαθμό τουλάχιστον-και σαν προσωπικότητα... Εξάλλου δεν έχει νόημα κάτι αν δεν έχεις και έναν λόγο να το υποστηρίξεις... Βέβαια το να σου αρέσει κάτι είναι πρωταρχικός λόγος...

lizard_
02-08-14, 11:23
οπως τα λεει ο JH ειναι. σε τελικη αναλυση, υπαρχουν πολλα μεταλ κλπ που στην ουσια ειναι πιο σκυλαδικα κι απο σκυλαδικα. αν το σκυλαδικο ειναι το φθηνο, ακαλαισθητο κλπ.

η goth ιδεολογια και η metal ιδεολογια δεν γνωριζω τι ειναι. νομιζα οτι ηταν θεμα μουσικης, ενδυσης και στυλ γενικοτερα.

Spartacus
02-08-14, 11:41
Μακρια απο ιδεολογιες. Το Metal βασικα ειναι Μουσικη. Και γαμω τις μουσικες βασικα. :)

Rope_Shadow
02-08-14, 16:10
Simone....

Γέλασα με αυτό που έγραψε ο JH περί εντέχνου και Παντελίδη. Τι ακριβώς σε πείραξε?
Ναι, κοίτα, όσο και να το θες,δεν υπάρχει άμεση σύνδεση κανενός μουσικού είδους ή στυλ με το BDSM (είναι ζήτημα προσωπικό του κάθε ατόμου, ή ομάδας κλπ).
Αυτά!

pepi[M_S]
02-08-14, 16:22
Έντεχνο ο Παντελήδης;;;;;;;;;;;;;;;;;; Τώρα μπορώ να πεθάνω......

Simone
02-08-14, 20:46
anyway!!! Ούτε για το παλαιστινιακό τόση συζήτηση όπως προείπα....