PDA

Επιστροφή στο Forum : BDSM τιμωρία ή κακοποίηση;

pepi[M_S]
16-05-14, 19:37
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι μιλώ για την σωματική τιμωρία-κακοποίηση και δεν περνώ στην πνευματική γιατί κάθε ένα από αυτά τα θέματα αξίζει το δικό του νήμα μιας που είναι από τα βασικότερα, κατ’ εμέ, θέματα της ασφάλειας.
Να πούμε επίσης πως μια D/s-M/s σχέση μπορεί να έχει σωματικές τιμωρίες, πνευματικές τιμωρίες ή και τα δύο… σε πιο σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μην έχει και τίποτε από αυτά.

Ας περάσουμε στο θέμα μας όμως:

Πως ξεχωρίζουμε λοιπόν την BDSM τιμωρία από την κακοποίηση;

Ένα πολύ λεπτό θέμα με πολλά ερωτήματα…

Η αλήθεια είναι πως η BDSM τιμωρία από την κακοποίηση χωρίζεται από μια πολύ λεπτή κλωστή που όμως μπορούμε να την διακρίνουμε πολύ εύκολα όταν ξέρουμε κάποια βασικά στοιχεία που βοηθούν στον διαχωρισμό αυτό.
Ποια είναι λοιπόν αυτά τα στοιχεία που θα βοηθήσουν το υ να ξεχωρίσει την κακοποίηση από μια BDSM τιμωρία;
Ξεκινώντας λοιπόν να πούμε ότι, ότι γίνεται σε μια D/s, ή μια M/s σχέση γίνεται με συναίνεση, οπότε θα πρέπει να αναρωτηθείτε
1ον Συναίνεσα σε αυτό που μου συμβαίνει;
Αν ναι τότε περνάμε στο δεύτερο ερώτημα:
2ον Πως με κάνει να αισθάνομαι αυτή η τιμωρία;
Όταν κακοποιήστε δεν αισθάνεστε ότι κυριαρχούν πάνω σας, δεν αισθάνεστε χαρούμενοι, ούτε αγαπητοί αλλά ούτε ότι αξίζετε ως άνθρωποι.
Όταν κακοποιήστε αισθάνεστε τον εαυτό σας να μειώνετε, φοβάστε τον/την Κ σας και είναι πολύ δύσκολο για σας να συγκεντρωθείτε σε ότι κι αν κάνετε γιατί ο φόβος δεν σας αφήνει να λειτουργήσετε όπως πρέπει .
Όταν βρίσκεστε σε μια D/s-M/s σχέση αγάπης αισθάνεστε ότι έχετε αξία, είστε καλά με τον εαυτό σας, είστε θετικοί σε ότι συμβαίνει (γιατί συμβαίνει με την συναίνεσή σας) και αισθάνεστε πληρότητα, αυτό ισχύει και για Τ/τους Δ/δύο.
Σε μια ασύμμετρη σχέση κακοποίησης το μόνο άτομο που αισθάνεται πληρότητα είναι αυτό που σας κακοποιεί. Ενώ εσείς αισθάνεστε άσχημα ο/η Κ δεν αισθάνεται τίποτα, δεν υπάρχει συνοχή στα συναισθήματά σας.
Υπάρχουν όμως κι άλλοι τρόποι που μπορούμε να ξεχωρίσουμε την BDSM τιμωρία από την κακοποίηση.
Καταρχήν θα πρέπει να σκεφτείτε τις διαπραγματεύσεις που κάνατε στην αρχή της ασύμμετρης σχέση σας, είτε αυτή έγινε πριν λίγες βδομάδες είτε αυτή έγινε πριν μερικά χρόνια, θα πρέπει να σκεφτείτε αν συναινέσατε στο αν θα υπάρχει, για παράδειγμα, σωματική τιμωρία ή όχι.
Αν ναι, τότε περνάτε στην επόμενη ερώτηση.
Αν όχι, τότε ίσως να μιλάμε για κακοποίηση.
Ακόμα και αν η σωματική τιμωρία δεν έγινε με σκοπό την κακοποίηση, και μόνο που ο/η Κ δεν σεβάστηκε τους όρους σας θα πρέπει να το συζητήσετε μαζί Του/Της.
Αν η τιμωρία είναι μέρος της συναίνεσης σας τότε θα πρέπει να κοιτάξετε τα βασικά αυτά στοιχεία:
1ον Ο/Η Κ σας τιμώρησε ενώ ήταν θυμωμένος;
Τυπικά ένας/μια σωστός/η Κ πρώτα θα ηρεμήσει, θα σκεφτεί λογικά και μετά θα χειριστεί την τιμωρία.
2ον Ο/Η Κ ξεπέρασε τα όριά σας;
Τα όριά σας ισχύουν ακόμα και στην τιμωρία. Οπότε αν έκανε κάτι που ξεπέρασε τα soft limits η τα hard limits σας (σιγουρευτείτε ότι τα έχετε επισημάνει αυτά) τότε υπάρχει περίπτωση να πέσατε θύμα κακοποίησης.
Θα πρέπει να σέβονται τα όριά σας ακόμα και όταν τιμωρήστε για κακή συμπεριφορά.
Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να συζητάτε με Τον/Την Κ σας αν θεωρείτε ότι ξεπεράστηκαν τα όριά σας και να σας εξηγούν γιατί έγινε αυτό.
Το τελευταίο είναι και λίγο λεπτό ζήτημα και θέλει προσοχή από εσάς καθαρά και μόνο για να μην παρεξηγήσετε της πράξεις του/της Κ
Τιμωρηθήκατε κατά ένα τρόπο που πιστεύετε ότι ήταν υπερβολικός σε σχέση με το παράπτωμά σας; Μην βιαστείτε να απαντήσετε, ηρεμήστε και σκεφτείτε το καλά.
Σε μια σχέση ακόμα κι όταν η τιμωρία είναι μέρος της θα πρέπει να συνεχίσετε να αισθάνεστε ασφαλής, να αισθάνεστε εμπιστοσύνη, ότι σας σέβονται και να μην καταπατούν τα όριά σας.
Αν πιστεύετε ότι ένα από αυτά τα σημεία καταπατώνται στην ασύμμετρη σχέση σας τότε υπάρχει πιθανότητα να είστε σε σχέση κακοποίησης.
Δεν μπορώ να μιλήσω για τον καθένα, δεν μπορώ να πω σε όλους αν είναι σε μια υγιείς σχέση ή όχι, θα πρέπει να αποφασίσετε μόνοι σας και να δείτε αν είστε ευτυχισμένοι κι αν είστε ικανοποιημένη με το επίπεδο της τιμωρίας που λαμβάνετε.
Πάνω από όλα θα πρέπει να συζητάτε με Τον/Την Κ σας και να λέτε τους προβληματισμούς σας και ότι σας απασχολεί.
Ένας/μια σωστή Κ θα συζητήσει μαζί σας ότι κι αν σας απασχολεί.

Οπότε, ναι, μπορεί και να είστε σε μια σχέση κακοποίησης ή μπορεί και όχι.
Αν ναι:
Υπάρχουν πολλά sites που μπορούν να σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι είναι κακοποίηση και τι BDSM.
Επίσης υπάρχουν πολλές γραμμές εθελοντών κατά της κακοποίησης που μπορούν να σας βοηθήσουν.
Αν πιστεύεται λοιπόν ότι είστε σε μια τέτοια ασύμμετρη σχέση ζητήστε βοήθεια και αυτοί θα σας βοηθήσουν να φύγετε από αυτή.

BlueIvy23
16-05-14, 20:02
Αυτες οι γραμμες που μπορουν να βοηθησουν τις κακοποιημενες γυναικες ειναι η γραμμη sos 15900 και επισης υπαρχει και ξενωνας κακοποιημενων γυναικων υπαρχει και τηλεφωνο που μπορουν να βρουν μεσω ιντερνετ η και μεσω αυτου του αριθμου μπορουν να ζητησουν!Τωρα οσο αφορα τις κακοποιημενες γυναικες που τρωνε ξυλο μεχρι λιποθυμιας και την επομενη μερα συνεχιζουν να ειναι με τον αγαπημενο τους και γινεται το ιδιο καθε φορα καθιστε εκει που ειστε πουθενα αλλου δε θα βρειτε χειροτερα! :)

MasterAndreas
16-05-14, 20:15
Τόσα χρόνια, δεν χρειάστηκε στ΄αλήθεια να επιβάλλω κανενός είδους τιμωρία. Η κοπελιά μου σχιζόταν πάντα να κάνει αυτό που επιθυμώ, ήταν δε πάντα τόσο εμφανής και φιλότιμη η προσπάθεια που δεν είχα καμιά απολύτως διάθεση να την τιμωρήσω. Το spanking, οι σφιγκτήρες στο στήθος, τα enema, το τράβηγμα των μαλλιών, η ακινητοποίηση, η λυσσαλέα διείσδυση ...κλπ, γινόταν πάντα με μια διάθεση για ηδονή και με πολύ αγάπη. Δεν θα μπορούσε λοιπόν ποτέ να θεωρηθεί κακοποίηση, ούτε γι αστείο.

ΩΜΕΓΑ
16-05-14, 20:39
;96422']Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι μιλώ για την σωματική τιμωρία-κακοποίηση και δεν περνώ στην πνευματική γιατί κάθε ένα από αυτά τα θέματα αξίζει το δικό του νήμα μιας που είναι από τα βασικότερα, κατ’ εμέ, θέματα της ασφάλειας.
Να πούμε επίσης πως μια D/s-M/s σχέση μπορεί να έχει σωματικές τιμωρίες, πνευματικές τιμωρίες ή και τα δύο… σε πιο σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μην έχει και τίποτε από αυτά.

Ας περάσουμε στο θέμα μας όμως:

Πως ξεχωρίζουμε λοιπόν την BDSM τιμωρία από την κακοποίηση;

Ένα πολύ λεπτό θέμα με πολλά ερωτήματα…

Η αλήθεια είναι πως η BDSM τιμωρία από την κακοποίηση χωρίζεται από μια πολύ λεπτή κλωστή που όμως μπορούμε να την διακρίνουμε πολύ εύκολα όταν ξέρουμε κάποια βασικά στοιχεία που βοηθούν στον διαχωρισμό αυτό.
Ποια είναι λοιπόν αυτά τα στοιχεία που θα βοηθήσουν το υ να ξεχωρίσει την κακοποίηση από μια BDSM τιμωρία;
Ξεκινώντας λοιπόν να πούμε ότι, ότι γίνεται σε μια D/s, ή μια M/s σχέση γίνεται με συναίνεση, οπότε θα πρέπει να αναρωτηθείτε
1ον Συναίνεσα σε αυτό που μου συμβαίνει;
Αν ναι τότε περνάμε στο δεύτερο ερώτημα:
2ον Πως με κάνει να αισθάνομαι αυτή η τιμωρία;
Όταν κακοποιήστε δεν αισθάνεστε ότι κυριαρχούν πάνω σας, δεν αισθάνεστε χαρούμενοι, ούτε αγαπητοί αλλά ούτε ότι αξίζετε ως άνθρωποι.
Όταν κακοποιήστε αισθάνεστε τον εαυτό σας να μειώνετε, φοβάστε τον/την Κ σας και είναι πολύ δύσκολο για σας να συγκεντρωθείτε σε ότι κι αν κάνετε γιατί ο φόβος δεν σας αφήνει να λειτουργήσετε όπως πρέπει .
Όταν βρίσκεστε σε μια D/s-M/s σχέση αγάπης αισθάνεστε ότι έχετε αξία, είστε καλά με τον εαυτό σας, είστε θετικοί σε ότι συμβαίνει (γιατί συμβαίνει με την συναίνεσή σας) και αισθάνεστε πληρότητα, αυτό ισχύει και για Τ/τους Δ/δύο.
Σε μια ασύμμετρη σχέση κακοποίησης το μόνο άτομο που αισθάνεται πληρότητα είναι αυτό που σας κακοποιεί. Ενώ εσείς αισθάνεστε άσχημα ο/η Κ δεν αισθάνεται τίποτα, δεν υπάρχει συνοχή στα συναισθήματά σας.
Υπάρχουν όμως κι άλλοι τρόποι που μπορούμε να ξεχωρίσουμε την BDSM τιμωρία από την κακοποίηση.
Καταρχήν θα πρέπει να σκεφτείτε τις διαπραγματεύσεις που κάνατε στην αρχή της ασύμμετρης σχέση σας, είτε αυτή έγινε πριν λίγες βδομάδες είτε αυτή έγινε πριν μερικά χρόνια, θα πρέπει να σκεφτείτε αν συναινέσατε στο αν θα υπάρχει, για παράδειγμα, σωματική τιμωρία ή όχι.
Αν ναι, τότε περνάτε στην επόμενη ερώτηση.
Αν όχι, τότε ίσως να μιλάμε για κακοποίηση.
Ακόμα και αν η σωματική τιμωρία δεν έγινε με σκοπό την κακοποίηση, και μόνο που ο/η Κ δεν σεβάστηκε τους όρους σας θα πρέπει να το συζητήσετε μαζί Του/Της.
Αν η τιμωρία είναι μέρος της συναίνεσης σας τότε θα πρέπει να κοιτάξετε τα βασικά αυτά στοιχεία:
1ον Ο/Η Κ σας τιμώρησε ενώ ήταν θυμωμένος;
Τυπικά ένας/μια σωστός/η Κ πρώτα θα ηρεμήσει, θα σκεφτεί λογικά και μετά θα χειριστεί την τιμωρία.
2ον Ο/Η Κ ξεπέρασε τα όριά σας;
Τα όριά σας ισχύουν ακόμα και στην τιμωρία. Οπότε αν έκανε κάτι που ξεπέρασε τα soft limits η τα hard limits σας (σιγουρευτείτε ότι τα έχετε επισημάνει αυτά) τότε υπάρχει περίπτωση να πέσατε θύμα κακοποίησης.
Θα πρέπει να σέβονται τα όριά σας ακόμα και όταν τιμωρήστε για κακή συμπεριφορά.
Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να συζητάτε με Τον/Την Κ σας αν θεωρείτε ότι ξεπεράστηκαν τα όριά σας και να σας εξηγούν γιατί έγινε αυτό.
Το τελευταίο είναι και λίγο λεπτό ζήτημα και θέλει προσοχή από εσάς καθαρά και μόνο για να μην παρεξηγήσετε της πράξεις του/της Κ
Τιμωρηθήκατε κατά ένα τρόπο που πιστεύετε ότι ήταν υπερβολικός σε σχέση με το παράπτωμά σας; Μην βιαστείτε να απαντήσετε, ηρεμήστε και σκεφτείτε το καλά.
Σε μια σχέση ακόμα κι όταν η τιμωρία είναι μέρος της θα πρέπει να συνεχίσετε να αισθάνεστε ασφαλής, να αισθάνεστε εμπιστοσύνη, ότι σας σέβονται και να μην καταπατούν τα όριά σας.
Αν πιστεύετε ότι ένα από αυτά τα σημεία καταπατώνται στην ασύμμετρη σχέση σας τότε υπάρχει πιθανότητα να είστε σε σχέση κακοποίησης.
Δεν μπορώ να μιλήσω για τον καθένα, δεν μπορώ να πω σε όλους αν είναι σε μια υγιείς σχέση ή όχι, θα πρέπει να αποφασίσετε μόνοι σας και να δείτε αν είστε ευτυχισμένοι κι αν είστε ικανοποιημένη με το επίπεδο της τιμωρίας που λαμβάνετε.
Πάνω από όλα θα πρέπει να συζητάτε με Τον/Την Κ σας και να λέτε τους προβληματισμούς σας και ότι σας απασχολεί.
Ένας/μια σωστή Κ θα συζητήσει μαζί σας ότι κι αν σας απασχολεί.

Οπότε, ναι, μπορεί και να είστε σε μια σχέση κακοποίησης ή μπορεί και όχι.
Αν ναι:
Υπάρχουν πολλά sites που μπορούν να σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι είναι κακοποίηση και τι BDSM.
Επίσης υπάρχουν πολλές γραμμές εθελοντών κατά της κακοποίησης που μπορούν να σας βοηθήσουν.
Αν πιστεύεται λοιπόν ότι είστε σε μια τέτοια ασύμμετρη σχέση ζητήστε βοήθεια και αυτοί θα σας βοηθήσουν να φύγετε από αυτή.

Σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στο BDSM ένα τέτοιο μήνυμα είναι προσβλητικό προς όλα τα μέλη. Για να μην το χαρακτηρίσω όπως πραγματικά του πρέπει και εύλογα σβηστεί το δικό μου μήνυμα, το χαρακτηρίζω απλά αφελές. Την δε δημοσίευση του σ' αυτό το χώρο, ατυχέστατη

no guru
16-05-14, 20:59
Μπορεί ο Ωκεανός να είναι εγγενώς αγενής; Μπορεί...

Συγγνώμη Πέπη για την άσχετη παρέμβαση στο εξαιρετικό νήμα που ξεκίνησες...

SomethingElse564
16-05-14, 21:31
Σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στο BDSM ένα τέτοιο μήνυμα είναι προσβλητικό προς όλα τα μέλη. Για να μην το χαρακτηρίσω όπως πραγματικά του πρέπει και εύλογα σβηστεί το δικό μου μήνυμα, το χαρακτηρίζω απλά αφελές. Την δε δημοσίευση του σ' αυτό το χώρο, ατυχέστατη

Θεωρώ ακριβώς το αντίθετο καθώς δεν είναι λίγοι αυτοί που κάτω από το μανδια του μέγα μαστερα κακοποιούν τις υποτακτικες τους, δίνοντας τους πολλές φορές και λάθος εικόνα για την πραγματικότητα του είδους κάνοντας τες να τρεποντε σε φυγή από αυτό η ακόμα χειρότερα δημιουργώντας τους ψυχολογικά προβλήματα. Το αμα αυτοί οι μαστεραδες το κάνουν επίτηδες η από ημιμαθεία είναι άλλο θέμα.

Πολύ καλό θέμα και ανάλυση και απαραίτητα χρήσιμο στους νέους.
Μπράβο.

white orchid
16-05-14, 21:50
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο bdsm, έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική σωματική τιμωρία. Εφόσον συναινώ σε σαδομαζοχιστικές πρακτικές, που είναι κάτι που μου αρέσει, με εξιτάρει, με φτιάχνει, το ζητώ, πώς μπορώ να το εκλάβω ως τιμωρία? Έχω δεχτεί πολλές φορές "τιμωρία", την οποία αντιλαμβανόμουν πάντα ως παιχνίδι ρόλων. Νομίζω πως ποτέ δεν διορθώθηκε κάποια συμπεριφορά μου με τη χρήση σωματικής τιμωρίας.

Πάμε τώρα στην κακοποίηση. Για μένα, κακοποίηση θα ήταν (δεν μου έχει συμβεί ποτέ, ευτυχώς) η πρόκληση προσωρινής ή μόνιμης βλάβης, είτε σωματικής είτε ψυχολογικής.

Αποφεύγουμε αυτές τις κακοτοπιές, επιλέγοντας προσεκτικά τον παρτενέρ μας και έχοντας ξεκαθαρίσει ΠΛΗΡΩΣ και από την αρχή τις δυνατότητες-ικανότητες-επιθυμίες-όρια και των δυο (ή περισσοτέρων) συμμετεχόντων στη σχέση (ή και σε μεμονωμένο παιχνίδι).

VILLAIN
17-05-14, 04:57
Μία υποτακτική που φέρει τα διακριτικά του Κυρίου της, γράφει σε ένα post ότι οι Κυρίαρχοι δένονται , μαστιγώνονται και στραπονάρονται. Μία άλλη υποτακτική που επίσης φέρει τα διακριτικά του Κυρίου της, γράφει οδηγίες χρήσεως προς αποφυγήν κακοποιήσεως σα να μιλάει στο Νταού Πεντέλης. Παρουσιάζοντας έτσι χαζές και ηλίθιες τις υποτακτικές γυναίκες ή αυτές που έχουν υποτακτικές τάσεις, τους Κυρίαρχους σαν κακοποιούς γυναικών και το bdsm ως χώρο εν δυνάμει κακοποίησης. Από εκτίμηση στον Κύριο που ανήκει δεν θα πω τίποτα άλλο.
Θέλω όμως να ρωτήσω τους admin, αν αυτό το post το έβλεπε κάποιος έξω από το χώρο ή κάποιος που θα ήθελε να προσβάλλει νομικά το χώρο του bdsm, τι θα του λέγαμε; Ότι κάνουμε πλακίτσα μεταξύ μας;

VILLAIN
17-05-14, 05:03
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στο bdsm, έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική σωματική τιμωρία. Εφόσον συναινώ σε σαδομαζοχιστικές πρακτικές, που είναι κάτι που μου αρέσει, με εξιτάρει, με φτιάχνει, το ζητώ, πώς μπορώ να το εκλάβω ως τιμωρία? Έχω δεχτεί πολλές φορές "τιμωρία", την οποία αντιλαμβανόμουν πάντα ως παιχνίδι ρόλων. Νομίζω πως ποτέ δεν διορθώθηκε κάποια συμπεριφορά μου με τη χρήση σωματικής τιμωρίας.

Πάμε τώρα στην κακοποίηση. Για μένα, κακοποίηση θα ήταν (δεν μου έχει συμβεί ποτέ, ευτυχώς) η πρόκληση προσωρινής ή μόνιμης βλάβης, είτε σωματικής είτε ψυχολογικής.

Αποφεύγουμε αυτές τις κακοτοπιές, επιλέγοντας προσεκτικά τον παρτενέρ μας και έχοντας ξεκαθαρίσει ΠΛΗΡΩΣ και από την αρχή τις δυνατότητες-ικανότητες-επιθυμίες-όρια και των δυο (ή περισσοτέρων) συμμετεχόντων στη σχέση (ή και σε μεμονωμένο παιχνίδι).

Πολυ σωστα!!!!!:smug::smug:

Hedon
17-05-14, 08:47
Ελευθερία έκφρασης πρέπει να υπάρχει για όλους, όχι; Να πουν αυτό που νιώθουν και αυτό που πιστεύουν. Αν τυχόν κάνουν λάθος, άνθρωποι είμαστε και εξελισσόμαστε :) Αν τυχόν κάνουν λάθος οι κρίνοντες, το αυτό :)

Εγώ δεν νομίζω ότι μια σχέση BDSM είναι, για τον λόγο αυτό, πιο κοντά στην κακοποίηση από μια οποιαδήποτε vanilla ή οτιδήποτε άλλο σχέση.

Επίσης νομίζω ότι η κακοποίηση δεν ανιχνεύεται εκεί που την αναζητά το άρθρο αυτό. Αν κάποιος ή κάποια έχουν κάνει τη μλκια να κάνουν σχέση για λόγους που έχουν να κάνουν με εξασφάλιση, προβολή, άνοδο και λοιπά, τότε είναι που παίρνουν τον δρόμο προς την κακοποίηση και τις πταίει γι αυτό; Αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία που το άρθρο δεν την υποπτεύεται καν...μου φαίνεται ;)

Κατά τη γνώμη μου η κακοποίηση δεν έχει χαρακτηριστικά σταθερά, διαφέρει για τον καθένα, χρειάζεται δύο για να συμβεί όπως τα πάντα σε μια σχέση και δεν κρίνεται από το αποτέλεσμα - σπασμένο κόκαλο πχ - αλλά από την επίπτωση στον ψυχισμό σε συνδυασμό με τις συνθήκες που προκάλεσαν ένα περιστατικό.

;96422']
Σε μια ασύμμετρη σχέση κακοποίησης το μόνο άτομο που αισθάνεται πληρότητα είναι αυτό που σας κακοποιεί.

Όχι κατ' ανάγκη. Και ο κακοποιητής πιθανότατα ζει στον δικό του κύκλο άγχους. Άλλωστε, οι κοινωνίες που έχουν γραμμές υποστήριξης κλπ όπως αναφέρεται στο τέλος του άρθρου σας, φροντίζουν και επιδιώκουν να αναζητήσει θεραπεία ο κακοποιητής.

;96422']Οπότε, ναι, μπορεί και να είστε σε μια σχέση κακοποίησης ή μπορεί και όχι.

Εδώ γελώ λίγο γιατί το άρθρο τελικά αυτοαναιρείται αφού λέει ότι δεν ξέρει αν το "βαθύ BDSM" εκεί που τα όρια του συναινετικού τεντώνονται πολύ κοντά στο μη συναινετικό είναι κακοποίηση. Και δεν είναι διόλου σαφές αν είναι, πραγματικά. Βασικά δεν είναι. Απλά ου παντός πλειν εις Κόρινθον.

;96422']Υπάρχουν πολλά sites που μπορούν να σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι είναι κακοποίηση και τι BDSM.

Μόνο real life και με τον εαυτό του μπορεί να το καταλάβει κανείς αυτό. Προφανές πως αν βρεθεί μετά από κάποιο session με κανένα κόκαλο να πετάγεται έξω απ το δέρμα δεν θα ανατρέξει σε site.

Και δεν υπάρχουν "πολλά sites", έτσι και αλλιώς, βασικά χρειάζεται BDSM friendly ειδικός. Ε, από αυτούς και αν υπάρχουν πολλοί, μα πάρα πολλοί, σε κάθε γειτονιά θα έλεγα :worked_till_5am:

Εναλλακτικά, λέω εγώ τώρα, γιατί να μην προσέχει ο καθείς σε ποιον κάθεται;

The King
17-05-14, 11:52
Τόσα χρόνια, δεν χρειάστηκε στ΄αλήθεια να επιβάλλω κανενός είδους τιμωρία. Η κοπελιά μου σχιζόταν πάντα να κάνει αυτό που επιθυμώ, ήταν δε πάντα τόσο εμφανής και φιλότιμη η προσπάθεια που δεν είχα καμιά απολύτως διάθεση να την τιμωρήσω. Το spanking, οι σφιγκτήρες στο στήθος, τα enema, το τράβηγμα των μαλλιών, η ακινητοποίηση, η λυσσαλέα διείσδυση ...κλπ, γινόταν πάντα με μια διάθεση για ηδονή και με πολύ αγάπη. Δεν θα μπορούσε λοιπόν ποτέ να θεωρηθεί κακοποίηση, ούτε γι αστείο.
MasterAndreas, νομίζω ότι με το ποστ σου μπερδεύονται τα πράγματα. Είναι άλλο πράγμα η τιμωρία στο BDSM (στο D/s βασικά), σωματική ή μη, και άλλο πράγμα η κακοποίηση. Και να επέβαλες λοιπόν κάποια τιμωρία στην υ σου (αν αυτό επέλεγες ως τιμωρία και αν δεν είχες σκοπό την απόλαυση), ΔΕΝ θα ήταν κακοποίηση, αλλά πρακτική στα πλαίσια του BDSM. Ας το πω και αλλιώς, για να γίνω απολύτως κατανοητός. Και η διάθεσή σου να μην ήταν για ηδονή, πάλι κακοποίησή ΔΕΝ θα ήταν, από τη στιγμή που κάνεις BDSM.

Ο διαχωρισμός αυτών των δύο πραγμάτων, κατά τη γνώμη μου δικαιολογεί την παρουσία του παρόντος νήματος, αν και θα έπρεπε να είναι διαφορετικό - θα εξηγήσω παρακάτω. Και υπάρχουν μάλλον πολλοί, ιδίως νέοι, ιδίως βανίλα, που δεν καταλαβαίνουν πλήρως τη διαφορά μεταξύ σωματικής βίας στο BDSM και κακοποίησης.

Θέλω όμως να ρωτήσω τους admin, αν αυτό το post το έβλεπε κάποιος έξω από το χώρο ή κάποιος που θα ήθελε να προσβάλλει νομικά το χώρο του bdsm, τι θα του λέγαμε; Ότι κάνουμε πλακίτσα μεταξύ μας;

Από εδώ ορμώμενος θα αναφέρω την άποψή μου για το θέμα. Διαφωνώ με τον τρόπο που έθεσε το νήμα της η pepi[M_S] γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορεί κανείς να αμφιβάλλει για το τι ζει, ή να συγχέει το BDSM με την κακοποίηση. Όπως επίσης, δεν μπορεί να υπάρχει ένα "cook book" με οδηγίες για να καταλάβει κανείς αν κακοποιείται ή αν κάνει BDSM. Θεωρώ ότι είναι σωστό να υπάρχει ένα νήμα που να πραγματεύετσι τις διαφορές ανάμεσα στην BDSMική σωματική βία και την κακοποίηση, αλλά ο τρόπος που τέθηκε το θέμα με οδηγεί στο να συμφωνώ μαζί σου (ως admin τώρα), ότι θα υπήρχε πρόβλημα αν κάποιος εκτός BDSM το διάβαζε.

H σωματική τιμωρία στο BDSM όπως και οι σαδομαζοχιστικές πρακτικές, για τον χώρο του BDSM είναι ξεκάθαρα και απόλυτα συναινετικές, αποδεκτές από το υ είτε στα πλαίσια ενός προσυμφωνημένου D/s είτε ως μαζοχιστική απόλαυση και ουδέποτε συγχέονται με την κακοποίηση. Τονίζω τη λέξη πλαίσια, τα όποια έχουν τεθεί κοινά, από τον Κ και από το υ. Τονίζω επίσης την ύπαρξη safeword και την δυνατότητα του υ να σταματήσει οποιαδήποτε πρακτική οποτεδήποτε αυτό θελήσει.

Δυστυχώς όμως, έχουν υπάρξει περιπτώσεις που κάποιοι, προφανώς κακής ποιότητας Κ (μη Κ στην αλήθεια), ξεπερνάνε τα προσυμφωνημένα και την συναίνεση και περνάνε στην κακοποίηση. Γνωρίζω περιπτώσεις που αυτό έχει συμβεί, όπως για παράδειγμα όταν ένας (μη) Κ είχε πιεί και δεν έλεγχε πια τις πράξεις του. Απαράδεκτο φυσικά. Τα όρια όμως κάλλιστα μπορούν να ξεπεραστούν και σε μια βανίλα σχέση και να υπάρξει κακοποίηση. Το αν οι BDSM πρακτικές προδιαθέτουν περισσότερο, ή ας το πω αλλιώς, στρώνουν το χαλί για να υπάρξει κακοποίηση? Κατά τη γνώμη μου ΣΑΦΩΣ ΟΧΙ. Με κεφαλαία γράμματα. Οι αρχές του BDSMer, το SSC, οι κανόνες και το επίπεδο που πρέπει να διατηρεί ένας Κ που σέβεται αυτό που κάνει, απαγορεύουν στον ΜΕΓΙΣΤΟ βαθμό το να ξεπεραστούν τα όρια και να υπάρξει κακοποίηση. Θεωρώ λοιπόν, ότι είναι πολύ ευκολότερο ένας βανίλα να κακοποιήσει τη γκόμενά του, παρά ένας Κ, BDSMer, την υποτακτική του.

;96422']

Πρόσεξέ το πάρα πολύ αυτό που λες, που νομίζω ότι αποτελεί και κυρίως την αιτία των (όχι και τόσο αδίκων, αν και μερικές φορές κακοπροαίρετων και προσβλητικών) σχολίων που δέχτηκες. Αυτοί που ΔΕΝ είναι στο BDSM, βλέπουν το BDSM, ως κακοποίηση. Εμείς ξέρουμε, γιατί είμαστε BDSMers. Αυτοί δεν ξέρουν. Και είναι μεγάλες οι προσπάθειες που κάνουμε σαν BDSMers για να δώσουμε στον κόσμο να καταλάβει ότι το BDSM δεν είναι κακοποίηση ή ψυχιατρική διαταραχή. Με το να προτείνεις κάποιος να πάει σε γραμμή κακοποίησης και να ρωτήσει αν κάνει BDSM ή αν κακοποιείται, ποιό λες να είναι το αποτέλεσμα? Ποιά η απάντηση του υπαλλήλου στη γραμμή?

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά είναι πράγματι ένα λεπτό θέμα που εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί και γι' αυτό απαιτεί ξεκάθαρες και απλοποιημένες θέσεις.

VILLAIN
17-05-14, 14:46
[The King]Πολυ σωστές οι παρατηρήσεις σου και αμεσες, όμως δεν είναι τόσο απλό. Άν δείς πιο πάνω μια καινούρια κοπέλα, καινούρια στο forum, διαβάζοντας το νήμα πόσταρε απο κάτω γραμμή βοήθειας κακοποιημένων γυναικών, σκέψου λοιπόν τί έχει μπεί στο μυαλό της!
Η κινδυνολογία βάση της ψυχολογίας, δυο αποτελέσματα αποφέρει, το ενα είναι ο τρόμος και το άλλο ο μιμητισμός, άλλωστε το κακό και το εύκολο έλκει μιμητές.
Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος, το forum είναι ανοιχτό και μπαίνουν πάρα πολλοί επισκέπτες άσχετοι με τον χώρο. Αν υποθέσουμε οτι διάβαζε αυτό το νήμα ενα ψυχικά άρρωστο άτομο που επιβεβαιώνεται μέσα απο την κακοποίηση δεν θα θεωρούσε οτι στον χώροο του bdsm υπάρχει και αυτό?
Θέλω να πιστεύω πως η νηματοθέτρια δεν το έγραψε κακόβουλα όμως αν σκοπός της ήταν να προστατέψει ενημερώνοντας, με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνει ακριβώς το αντίθετο γιατί μια γυναίκα που έχει υποτακτικες τάσεις απλά θα τρομάξει και θα φύγει ενω ενας που έχει κυριαρχικές τάσεις θα πεί "ευκαιρία να γίνω κακό παιδί!". Θα πρέπει λοιπόν κατα την γνώμη μου, ενώ ξεκίνησε λάθος το νήμα στη συνέχεια να γραφτούν σωστές απόψεις για να κλείσει θετικά και ενημερωτικά.
Εξάλλου ουδέν κακόν αμιγές καλού :)

knight
17-05-14, 15:18
Μήπως βελτίωνε η ίδια αυτό το σημείο; :)

pepi[M_S]
17-05-14, 15:22
Καλησπέρα. Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις Σ/σας και συνεχίζοντας να πω το εξής:

BlueIvy23: σε ευχαριστώ πολύ για την επιπλέον πληροφορία. :)
Master Andrea: Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου :)
ΩΜΕΓΑ: ουδέν σχόλιο.
no guru: πάντα είναι χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις, σε ευχαριστώ πολύ.
SomthingElse564: είσαι ο μόνος που κατάλαβες το νήμα και τον σκοπό του, σε ευχαριστώ πολύ.
white orhid: χαίρομαι πολύ που ακούω πως δεν έπεσες ποτέ θύμα κακοποίησης... εγώ που έπεσα θύμα σε vanilla γάμο μπορώ να σου πω ότι αν τα πράγματα συμβαίναν αλλιώς στη ζωή σου θα απαντούσες διαφορετικά :)
VILLAIN: το ότι φέρω τα αρχικά Του Αφέντη μου θα έπρεπε να λέει σε σένα κάτι κι όχι σε μένα...
Hedon: κι εγώ είμαι υπέρ της έκφρασης και είμαι θετική πάντα στα σχόλια όλων των ειδών, πράγματι μια σχέση bdsm δεν έχει καμία σχέση με την κακοποίηση και το αναφέρω μιας που γράφω πολλές φορές τον όρο συναίνεση, οι σχέσεις κακοποίησης βρίσκονται όπου υπάρχουν άνθρωποι που δεν σέβονται τον σύντροφό τους, όσο για τον κακοποιητή... προσωπικά μόνο άγχος δεν έβλεπα στα μάτια του δικού μου vanilla κακοποιητή... εκεί που γελάτε είναι το σημείο που γράφω ότι θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική η εν λόγο υ πριν πάρει βιαστικές αποφάσεις για το αν κακοποιείται ή όχι, δεν αναιρώ τίποτα μα δεν καταδικάζω και τίποτα... όσο για τα sites και της γραμμές βοήθειας... πολλές γυναίκες δεν ομολογούν την κακοποίηση τους εύκολα... κάποιες δικαιολογούν, άλλες φοβούνται... πολλές ντρέπονται... δεν φταίνε που κάθονται αυτές γιατί η άγνοια και ο φόβος είναι κακοί συμβουλάτορες...
The King: Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να αμφιβάλει για αυτό που ζει... αμφισβητείς όμως ότι υπάρχουν άτομα που έχουν αμφιβολίες;
Δεν υπάρχει κανένας συσχετισμός ανάμεσα στην κακοποίηση και το bdsm
Το κείμενό μου μπορεί να μην είναι τέλειο είναι όμως ξεκάθαρο...
Όποιος θέλει να "πλήξει νομικά" το bdsm και τον χώρο γενικότερα ξέρεις και ξέρω ότι δεν χρειάζεται το νήμα μου για να το κάνει.... έχει πολλά περισσότερα νήματα που μπορούν να τον βοηθήσουν να το κάνει...
Κι εγώ αυτό πίστευα ότι χρειάζεται ένα νήμα που να διαχωρίζει το bdsm με την κακοποίηση γιαυτό και πήρα άδεια να το γράψω και για να το ανεβάσω (αφού πέρασε από εξονυχιστικό έλεγχο)
Θα πω και σε σένα ότι την συναίνεση την αναφέρω πολλές φορές μέσα στο νήμα μου.Αυτά που λες εσύ πλαίσια εγώ τα ονόμασα όπως μου τα μάθανε "όρια", παράληψη που δεν ανέφερα το safeword έχεις δίκιο.
Χαίρομαι όμως που αναγνωρίζεις την χρησιμότητα του νήματος αυτού :)
Προσωπικά δεν θεωρώ κανένα σχόλιο επιθετικό ούτε προσβλητικό και ανάφερα πιο πάνω για πιο λόγο έγραψα για τα sites.
Δεν έχεις άδικο για την γραμμή επικοινωνίας, όμως εμένα με βοήθησε όταν δεν είχα που να στραφώ γιαυτό και το ανέφερα... συγνώμη αν παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενά μου...

Και πάλι Σ/σας ευχαριστώ όλους για την εποικοδομητική συζήτηση και ελπίζω να συνεχίσει με περισσότερες πληροφορίες :)

VILLAIN
17-05-14, 16:20
Eιπα σε μενα τι λεει,οτι απο εκτιμηση σε αυτον δεν σου απαντω.

Monstrosity
17-05-14, 16:28
Άτομα που έχουν αμφιβολίες δε νομίζω πως πρέπει να βρίσκονται εδώ μέσα . Μερικές φορές διαβάζω μερικά ποστ και βλέπω πως οταν πέφτουν στο κρεβατακι τους σκέφτονται πράγματα τύπου ...ειναι καλός ή κακός ο Κ μου; Με χειρίζεται σωστά; Με κακοποιεί; ...τρώει κρυφά κεφτεδάκια απο μένα ;
Τα πράγματα στο βδσμ ειναι ξεκάθαρα μου αρέσει να τις τρώω μου αρέσει να τις ρίχνω κλ κλπ ταιριαζουμε; Προχωράμε! Τα περί κακοποίησης ειναι απλά μ......

Mina_
17-05-14, 18:58
Ασφάλεια, λογική, συναίνεση. Αν οποιαδήποτε τιμωρία δεν διέπεται από τα 3 παραπάνω θεωρώ ότι μιλάμε για κακοποίηση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The King
17-05-14, 21:49
[The King]... ενώ ξεκίνησε λάθος το νήμα στη συνέχεια να γραφτούν σωστές απόψεις για να κλείσει θετικά και ενημερωτικά....
Εξάλλου ουδέν κακόν αμιγές καλού :)

Μήπως βελτίωνε η ίδια αυτό το σημείο; :)
Ακριβώς αυτό θα πίστευα ότι θα ήταν το καλύτερο.

;96508']...
Το κείμενό μου μπορεί να μην είναι τέλειο είναι όμως ξεκάθαρο...

Ξέρεις, τα κείμενά μας πάντα είναι ξεκάθαρα σε εμάς που τα γράφουμε, αλλά κάποιες φορές δεν είναι στους άλλους... Όπως ειπα και πριν, καταλαβαίνω τι λες, και προφανώς το καταλαβαίνουν και οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους. Θεωρώ όμως ότι γίνεται μια σύγχιση σχετικά με το αν ανήκει η κακοποίηση στο BDSM, ή αν απλά είναι κάτι λίγο πέρα από το BDSM κ.λπ. Νομίζω λοιπόν ότι με 2 προτάσεις, αν δεν έχεις τη διάθεση να ανασκευάσεις την αρχική τοποθέτησή σου, θα έπρεπε να πεις αν θεωρείς ότι οι πρακτικές του BDSM έχουν κάποια σχέση με την κακοποίηση. Απλά και σταράτα. Χωρίς αναλύσεις και χρώμα.

Επαναλαμβάνω τη γνώμη μου, είναι αδιανόητο να συσχετισθεί το BDSM με την κακοποίηση.

Από κει και πέρα, είναι φρικτό αυτό που σου συνέβη, να κακοποιηθείς. Και σαφώς κατανοώ τον ρόλο των γραμμών, των κοινωνικών λειτουργών κ.λπ. στον αγώνα κατά της κακοποίησης (κυρίως) των γυναικών και των παιδιών. Μάλιστα, έχω συμμετάσχει ενεργά σε ενέργειες κατά της κακοποίησης (αν θέλεις σου δίνω περισσότερες πληροφορίες με πμ). Αυτό είναι ένα θέμα που θα μπορούσε να συζητηθεί, στα διάφορα και είμαι σίγουρος ότι όλοι θα είχαν κάτι να προσφέρουν με τις απόψεις τους. Αυτό όμως δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία σχέση με το BDSM. Δεν συμφωνείς?

VILLAIN
18-05-14, 00:18
Και να συμπληρώσω,

Είχα πει σε προηγούμενο post ότι δεν πιστεύω πως το νήμα το έγραψε κακοπροαίρετα. Για να είμαι ειλικρινής, πέρασε από το μυαλό μου ότι κάτι κακό της έχει συμβεί στο παρελθόν. Δεν φαντάστηκα όμως ότι ήταν η ίδια θύμα κακοποίησης. Είναι θλιβερό και τραγικό να συμβαίνει σε οποιαδήποτε γυναίκα κάτι τέτοιο.
Όμως αν δούμε λογικά τα γεγονότα, της συνέβη στη βανίλλα της ζωή, από βανίλλα άνανδρο. Ενώ από τότε που γνώρισε το bdsm ως υποτακτική και αν κρίνω από τον Κύριο που ανήκει, γνώρισε την προστασία και την ασφάλεια μέσω της υποταγής. Κατά συνέπεια το post αυτό θα ήταν χρήσιμο σε ένα βανίλλα site.
Κατανοώ όμως την ευαισθησία που έχει δημιουργηθεί σε αυτή τη κοπέλα και το τραύμα που έχει αφήσει ένα τέτοιο γεγονός. Εύχομαι να το ξεπεράσει πολύ γρήγορα.

pepi[M_S]
18-05-14, 03:19
The King: δεν αμφιβάλω ότι σε μια υγιείς bdsm σχέση υπάρχει σεβασμός και αγάπη και από Τ/τα δύο μέλη και σίγουρα ότι γίνεται, γίνεται με συναίνεση. πχ. όταν εγώ "τιμωρούμε" ξέρω πολύ καλά το λόγο (γιατί μου το Έχει Εξηγήσει ο Αφέντης μου) και το αποδέχομαι, γιατί θέλω να γίνω καλύτερη για Αυτόν, ο Οποίος από την μεριά Του ξέρει πολύ καλά πως να Χειριστεί την κάθε τιμωρία μου. Φυσικά και δεν μπορούμε να συσχετίσουμε το bdsm με την κακοποίηση, θεωρώ όμως ότι καλό θα είναι να υπάρχει στην άκρη του μυαλού μας και αυτό (όπως άλλωστε το θεώρησε σωστό και ο Αφέντης μου και ενέκρινε την συγγραφή και την ανάρτηση του νήματος αυτού). Το κείμενό μου αν θέλει βελτίωση, τότε ναι θα ήθελα να το βελτιώσω, γιατί μέσα από αυτά μαθαίνω κι εγώ με την σειρά μου. Θα ήμουν λοιπόν ευγνώμων αν το κοιτούσαμε καλύτερα.
Και πάλι σε ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου :)

SomethingElse564
18-05-14, 11:28
Εάν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις, υπάρχουν άτομα τα οποια θεωρούν απίθανη την περίπτωση κάποιου Αφέντη να κακοποιεί την υποτακτική του κάτω από την ομπρέλα του bdsm για αυτό θεωρούν το νήμα άστοχο?

Spartacus
18-05-14, 12:54
Ολα ειναι πιθανα δυστυχως.

Patton
18-05-14, 13:16
;96422']

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το συγκεκριμένο site διολισθαίνει με σταθερά παραπατήματα προς το να μην ανήκει στα παραπάνω, τουτέστιν αντί να βοηθάει, να δυσχεραίνει.

Δεν ξέρω τι ισορροπίες έχουν διαμορφωθεί στη διαχείριση του φόρουμ εσχάτως αλλά η εντύπωση που δίνεται (δίνετε [ας εξηγήσει επιτέλους κάποιος στη νηματοθέτρια σχετικά με τη διάκριση ενεργητικής-μέσης – παθητικής] {ωιμέ} ), όλο και περισσότερο κατατείνει προς την εικόνα χρησικτησίας αμπελώνα.

Το νήμα προσπάθησε να μας επεξηγήσει ένα εξ αρχής ανεδαφικό δίπολο. Τιμωρία (bdsm-ική ) Vs Κακοποίηση.
Γιατί; - Έλα μου ντε..
Κάποιος πρέπει να εξηγήσει στη νηματοθέτρια ότι τα δρώμενα εντός του s/m και του M/s δεν συνιστούν (τα πάντα όλα) τιμωρητικές διαδικασίες. Μπορεί βρε αδρφέ να το απολαμβάνουν τα μάλα οι αναμεμειγμένοι, να έχουν συνάψει συμβόλαιο στη βάση « με κάνεις αλοιφή – Σε κάνω θεό», μπορεί το σαδομαζό μέρος της σχέσης τους να αποτελεί την πεμπτουσία των υπάρξεών τους, μπορεί τα χίλια δυό.
Δεν δύναμαι να αντιληφθώ το λόγο για τον οποίο κάθε βίαιη πράξη να αποκαλείται τιμωρία. Εκτός και αν κάποιος κατατρύχεται από χρόνια ενοχικά συμπλέγματα και έχει μάθει να τα βλέπει όλα μέσα από το πρίσμα της τιμωρίας.
Αν δεν είμαστε σε θέση εμείς οι ίδιοι να δώσουμε στον αδαή, περαστικό, φιλομαθή επισκέπτη μια καθαρή διάκριση εννοιών (δηλαδή πράξεων, αυτό είναι το bdsm) τι να προσδοκούμε τότε από τα life style αναγνώσματα;

Τελειώσαμε; Όχι.
Ξαφνικά μπήκε στο τραπέζι διαπραγμάτευσης του ζητήματος η κακοποίηση σε βανίλα γάμο –να σου {τσουπ} και μια γραμμή βοήθειας!
Τι θα τον κάνουμε τώρα τον αυτόματο συνειρμό που ανάβλυσε; Έχετε καμιά Μπουχάρα από τοίχο σε τοίχο να τον χώσουμε από κάτω;
Πλάκα κάνουμε. Σωστά;

Κάποιος να εξηγήσει στη νηματοθέτρια ότι κάτι χρόνια τώρα αναλύουμε τα πως και γιατί το bdsm αποτελεί μια σύμβαση μεταξύ έλλογων, υπεύθυνων όντων που αποσκοπεί ακριβώς στο να διαχωρίσει πέραν πάσης αμφιβολίας τη Βία από την Κακοποίηση, να ελέγξει και κατευθύνει τη γενετήσια παρόρμηση και το ζωώδες ένστικτο μέσω των κατάλληλων διαύλων προς τους ταιριαστούς αποδέκτες με τρόπους που θα ικανοποιήσουν όλα τα μέρη και να διευρύνει μέσω της γνωστής ασφαλούς, λογικής και συναινετικής διαδικασίας τους σχεσιακούς και ηδονιστικούς ορίζοντες των εμπλεκομένων.
Αυτών που - αν μη τι άλλο – ξέρουν γιατί βρέθηκαν εδώ που βρέθηκαν.
Για τους υπόλοιπους, τι να πει κανείς.
Υπάρχουν πράγματι πολλά sites που πιθανόν να τους καλύπτουν.

Ελπίζω, όσο προλαβαίνουμε ακόμα τουλάχιστον, το παρόν να ΜΗΝ αρχίσει να ανήκει σε αυτά.

knight
18-05-14, 14:06
...............

Απομονώνω τον ορισμό (άλλαξα μια λέξη :) )

«Το bdsm αποτελεί μια σύμβαση μεταξύ έλλογων, υπεύθυνων ανθρώπων, που αποσκοπεί στο να ελέγξει και κατευθύνει τη γενετήσια παρόρμηση και το ζωώδες ένστικτο (μέσω των κατάλληλων διαύλων) προς τους ταιριαστούς αποδέκτες, με τρόπους που θα ικανοποιήσουν όλα τα μέρη και να διευρύνει μέσω ασφαλούς, λογικής και συναινετικής διαδικασίας τους σχεσιακούς και ηδονιστικούς ορίζοντες των εμπλεκομένων».

Θα σκεφτόσασταν ακριβέστερο, ευρύτερο και λακωνικότερο ορισμό;

Monstrosity
18-05-14, 14:15
Patton το rep αυτή τη φορά δημόσια

ΩΜΕΓΑ
18-05-14, 15:36
Εάν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις, υπάρχουν άτομα τα οποια θεωρούν απίθανη την περίπτωση κάποιου Αφέντη να κακοποιεί την υποτακτική του κάτω από την ομπρέλα του bdsm για αυτό θεωρούν το νήμα άστοχο?

Είναι άστοχο, όχι γιατί πιστεύουν κάποιοι αυτό που λες, αλλά γιατί είναι σαν να υπάρχει ένα site που προβάλει την Ελληνική κουζίνα και τα οφέλη της μεσογειακής διατροφής και κάποιο από τα μέλη να συμβουλεύει, πως αν είναι να φάτε σε Ελληνικό εστιατόρια ή σπίτι, καλό θα είναι να γνωρίζεται το τηλέφωνο του κέντρου δηλητηριάσεων καθώς και του κέντρου αναφοράς λοιμωδών νόσων. Στη συνέχεια δε να μπαίνουν και κάποιοι άλλοι και να επικροτούν όσα έχουν γραφτεί συγχαίροντας τον νηματοθέτη.
Όταν δε υπάρξουν αντιδράσεις ο νηματοθέτης να εμμένει στην άποψη του προβάλλοντας το επιχείρημα, ότι η Ελληνική κουζίνα μπορεί να είναι επικίνδυνη γιατί αυτός δηλητηριάστηκε μια φορά, όταν έφτιαξε ομελέτα με αυγά από το δικό του κοτέτσι.
Τώρα που τα έγραψα τόσο εκλαϊκευμένα, κατάλαβες γιατί είναι το άστοχο;

SomethingElse564
18-05-14, 15:53

Είναι άστοχο, όχι γιατί πιστεύουν κάποιοι αυτό που λες, αλλά γιατί είναι σαν να υπάρχει ένα site που προβάλει την Ελληνική κουζίνα και τα οφέλη της μεσογειακής διατροφής και κάποιο από τα μέλη να συμβουλεύει, πως αν είναι να φάτε σε Ελληνικό εστιατόρια ή σπίτι, καλό θα είναι να γνωρίζεται το τηλέφωνο του κέντρου δηλητηριάσεων καθώς και του κέντρου αναφοράς λοιμωδών νόσων. Στη συνέχεια δε να μπαίνουν και κάποιοι άλλοι και να επικροτούν όσα έχουν γραφτεί συγχαίροντας τον νηματοθέτη.
Όταν δε υπάρξουν αντιδράσεις ο νηματοθέτης να εμμένει στην άποψη του προβάλλοντας το επιχείρημα, ότι η Ελληνική κουζίνα μπορεί να είναι επικίνδυνη γιατί αυτός δηλητηριάστηκε μια φορά, όταν έφτιαξε ομελέτα με αυγά από το δικό του κοτέτσι.

Όχι, Αλλα κατάλαβα γιατί απλά το θέμα προωθείται ως άστοχο ενώ δεν είναι ;-)

Όπως και να έχει οι γνώμες είναι λογικό να διίστανται.

VILLAIN
18-05-14, 17:58

Όχι, Αλλα κατάλαβα γιατί απλά το θέμα προωθείται ως άστοχο ενώ δεν είναι ;-)

Όπως και να έχει οι γνώμες είναι λογικό να διίστανται.

Και να συμπληρώσω,
Γιατί σε ποιον χώρο δεν υπάρχει πιθανότητα κακοποίησης από άνθρωπο σε άνθρωπο; Στο χώρο των παιδικών σταθμών; Στον χώρο των σχολείων; Στον χώρο της εκκλησίας; Στον vanilla χώρο; Στον gay χώρο; Που; Ακόμη και στο σύλλογο των κακοποιημένων γυναικών μπορεί να υπάρξει κακοποίηση. Άρα όπως καταλαβενεις η ίδια πιθανότητα υπάρχει και στο BDSM. Τώρα το γιατί το νήμα ηταν άστοχο εξηγήθηκε αναλυτικά πιο πάνω, μπορείς να διαβάσεις.

freyja
18-05-14, 18:47
Αν και είχα αποφασίσει να μην εχώ συμμετοχή στο νήμα, επειδη το βρήκα απο την αρχή λάθος.
Τελικά βλέπω οτι είναι καλύτερο και ίσως πιο χρήσιμο να εξηγήσω το γιατι το βρήκα λάθος.
Θεωρώ δεδομένο ότι ανάμεσα στους bdsmrs ειναι αυτονόητο και ξεκάθαρο
οτι η κακοποίηση δεν εχει καμιά σχέση με τις πρακτικές μας αλλά ουτε και με τις θέσεις που πρεσβεύουμε.
Ας αναλογιστουμε ομως την εικονα που εχουν οι άνθρωποι έξω απο τον κυκλο μας για το bdsm.
Η συντριπτική πλειοψηφία μας θεωρεί στην καλύτερη περίπτωση ανώμαλους.
Και δεν είναι κάτι που λέω θεωρητικά, το εχω διαπιστώσει πολλές φορες ακόμα και σε συζητήσεις με "ανοιχτομυαλους" ανθρώπους.
Αυτό που καταλαβαινουν και εισπράττουν ειναι βάναυσοι άντρες που κακοποιούν γυναίκες που εχουν πειστεί οτι αυτή ειναι η θέση τους.
Για τον περισσότερο κοσμο το bdsm ειναι κακοποίηση.
Και ακριβώς επειδή αυτή ιδεα υπάρχει και ειναι ριζωμένη θεωρώ λάθος σε ενα bdsm φορουμ να γινεται η σύγκριση μεταξυ bdsm και κακοποίησης.

SomethingElse564
18-05-14, 19:42
Το νήμα πραγματεύεται κάτω από ποίες συνθήκες το bdsm παύει να είναι bdsm και μετατρέπεται σε κακοποίηση δε συγκρίνει η θεωρεί το bdsm κάτι τέτοιο...

freyja
18-05-14, 19:52
Το bdsm δεν μετατρέπεται ποτε σε κακοποίηση. Αυτη ακριβώς ειναι η συγχιση που προσπαθούμε να αποφύγουμε.
Το οτι υπάρχουν καποιοι δηθεν Κυρίαρχοι που με άλλοθι το bdsm εκμεταλευονται ή κακοποιουν
δεν εχει σχεση με το bdsm και ειναι πληγμα και προσβολη προς εμας τους υπολοιπους

knight
18-05-14, 20:34
Το νήμα πραγματεύεται κάτω από ποίες συνθήκες το bdsm παύει να είναι bdsm και μετατρέπεται σε κακοποίηση δε συγκρίνει η θεωρεί το bdsm κάτι τέτοιο...

Το bdsm δεν μετατρέπεται ποτε σε κακοποίηση. Αυτη ακριβώς ειναι η συγχιση που προσπαθούμε να αποφύγουμε.
Το οτι υπάρχουν καποιοι δηθεν Κυρίαρχοι που με άλλοθι το bdsm εκμεταλευονται ή κακοποιουν
δεν εχει σχεση με το bdsm και ειναι πληγμα και προσβολη προς εμας τους υπολοιπους

Συμφωνείτε ότι εδώ λέτε το ίδιο;

freyja
18-05-14, 20:36

Συμφωνείτε ότι εδώ λέτε το ίδιο;

Oχι δεν ειναι το ιδιο, το πραγματικο bdsm δεν μπορει να μεταραπει σε κακοποιηση.
Το να κακοποιει καποιος και να πει οτι κανει bdsm ειναι αλλο πραγμα

SomethingElse564
18-05-14, 20:38
Στην προκειμενη περίπτωση διαφωνούμε να συμφωνήσουμε :p xixixixixixi

ΩΜΕΓΑ
18-05-14, 21:17

Δεν συμβαίνει αυτό. Εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις τι λέγεται εδώ. Το κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνει κι άλλος.

pepi[M_S]
18-05-14, 21:21
Σκέφτηκα και θα ήθελα την γνώμη και των υπολοίπων να διορθώσω το νήμα, (γιατί δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να προσβάλω τον χώρο), με τον εξής τρόπο:
Να αλλάξουμε τον τίτλο σε BDSM τιμωρία ή κακοποίηση από "δήθεν κυρίαρχο" και να διορθώσω τα σημεία μέσα στο κείμενο προσθέτοντας ότι μιλάω για άτομα που εκμεταλλεύονται τον τίτλο του Κυρίαρχου για να προβούν σε ανάρμοστες συμπεριφορές.
Η γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ στο να γίνει το κείμενο ακόμα καλύτερο :)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

VILLAIN
18-05-14, 21:43

Δεν συμβαίνει αυτό. Εσύ απλά δεν καταλαβαίνεις τι λέγεται εδώ. Το κακό είναι ότι δεν καταλαβαίνει κι άλλος.
\
XAXAAAAA

Patton
18-05-14, 22:50
;96563']
Σκέφτηκα και θα ήθελα την γνώμη και των υπολοίπων να διορθώσω το νήμα, (γιατί δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να προσβάλω τον χώρο), με τον εξής τρόπο:
Να αλλάξουμε τον τίτλο σε BDSM τιμωρία ή κακοποίηση από "δήθεν κυρίαρχο" και να διορθώσω τα σημεία μέσα στο κείμενο προσθέτοντας ότι μιλάω για άτομα που εκμεταλλεύονται τον τίτλο του Κυρίαρχου για να προβούν σε ανάρμοστες συμπεριφορές.

pepi [M_S] ενταύθα.
Το νήμα είναι αδιόρθωτο για τους εξής λόγους:

• Ζητάτε βοήθεια επειδή όπως λέτε θέλετε να το κάνετε ακόμα καλύτερο, πράγμα που σημαίνει ότι το θεωρείτε τουλάχιστον καλό. Υποθέτω ότι τα όσα διαβάσατε δεν σας είπαν και πολλά.

• Η βλεφαροπλαστική τίτλου που σκεφτήκατε με την προσθήκη του «δήθεν κυρίαρχου» αναγάγει τον προβληματισμό στο επίπεδο «Προτιμάτε να χειρουργηθείτε από πραγματικό χειρούργο ή από κομπογιαννίτη»»; Προσπαθώντας να μην προσβάλλετε το χώρο –όπως λέτε – είστε έτοιμη να τον διασύρετε υποτιμώντας τη νοημοσύνη όσων τον απαρτίζουν.

• Τούτων δοθέντων, η επικοινωνία σας με το σώμα των συνομιλητών του παρόντος μέσου έχει απωλέσει το τεκμήριο της διαδραστικότητας. Μ’ άλλα λόγια οι γνώμες των άλλων προφανώς δεν σας επηρεάζουν, τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να συνειδητοποιήσετε την ουσία της εκφραστικής αστοχίας σας οπότε και θεωρείτε ότι ο ασθενής επανέρχεται με πλαστική επέμβαση ενόσω αυτός χρήζει καθολικής κυτταρικής αναδόμησης.

• Χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της κοπτοραπτικής μέσα στο κείμενο – όπως λέτε – και με όλα τα υπόλοιπα σχόλια να ακολουθούν, σας διαβεβαιώνω ότι το αποτέλεσμα θα είναι γκροτέσκο.

Καταλήγοντας, αφού ζητάτε γνώμες, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν. Ο μελλοντικός αναγνώστης θα βγάλει τα συμπεράσματά του ενώ όσοι υπήρξαμε ήδη αναγνώστες του έχουμε συνέλθει.

ΩΜΕΓΑ
18-05-14, 23:16
;96563']Σκέφτηκα και θα ήθελα την γνώμη και των υπολοίπων να διορθώσω το νήμα, (γιατί δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να προσβάλω τον χώρο), με τον εξής τρόπο:

Δεν σώζεται με τίποτε. Έχει κακοφορμίζει "εν τω γεννάσθαι"

Master_Spiler
19-05-14, 00:05
Παρόλο που έλεγα να μην ασχοληθώ με αυτό το νήμα, μου φαίνεται ότι οφείλω να ασχοληθώ γιατί βλέπω ότι η συζήτηση θα περιοριστεί στο αν αξίζει ή δεν αξίζει να υπάρχει ένα τέτοιο κείμενο για το χώρο. Κατανοώ ότι το θέμα αποτελεί ίσως ταμπού και κόκκινο πανί για το χώρο, όπως και καταλαβαίνω ότι ορισμένα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν γραφτεί πιο απαλά ή ακόμα και με διαφορετικό τρόπο. Θα συμφωνήσω επίσης και με τη θεώρηση ότι σε κάθε χώρο υπάρχουν οι κακοί αυτοί τύποι, που χαλάν την πιάτσα, δίνοντας κακό όνομα στον εκάστοτε χώρο με τις πράξεις τους.

Όμως, αν δεν ξέρεις από το χώρο, πως θα ξέρεις τι είναι το κάθε τι; Ευλόγως θα σου πει κάποιος, κοινή λογική... Οκ, έστω ότι διαθέτει η Α υποτακτική κοινή λογική, είμαστε σίγουροι ότι και η Β υποτακτικοί τη διαθέτει; Κι αν δεν τη διαθέτει, τι γίνεται τότε; Αν η Β για παράδειγμα βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση που ουσιαστικά έχει γίνει έρμαιο των επιθυμιών της, και ο πρώτος κυρίαρχος που βρεθεί μπροστά της είναι δήθεν και πέσει θύμα του, εκθέτοντάς την για παράδειγμα στη δουλειά της, στον περίγυρό της, ή ακόμα κάνοντάς την τόπι στο ξύλο, δίχως να της επιτρέπεται και κυρίως, δίχως να έχει συναινέσει σε κάτι τέτοιο για τους όποιους λόγους (οικογενειακοί, δουλειά, δημοσιότητα, οτιδήποτε), τι κάνουμε; Κλείνουμε τα μάτια και δεν είδαμε ή δεν ακούσαμε τίποτα; Κάνουμε τα στραβά μάτια; Λέμε ας πρόσεχε, επειδή ήταν ενήλικη και συναίνεσε στον "κύριό" της; Θα ήθελα να πιστεύω ότι είμαστε καλύτεροι από αυτό...

Το BDSM, σαν ιδέα, μετατρέπεται σε οτιδήποτε το μετατρέψει αυτός που το εξασκεί, δεν υπάρχουν δηλαδή στάνταρ κανόνες, μιας και ο χώρος είναι τόσο τεράστιος, όσο και οι άνθρωποι που τον απαρτίζουν, και αυτή είναι η μαγεία του και το μεγαλύτερο αρνητικό του παράλληλα. Αν βρεθεί για παράδειγμα, ένας τύπος που το παίζει κυρίαρχος αλλά στην ουσία δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας στυγνός εκμεταλλευτής, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το υποτακτικό μέρος της σχέσης όσο περισσότερο μπορεί, χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα το χώρο και το ότι και καλά είναι κυρίαρχός του. Μπορεί σε σένα και σε μένα να μην αρέσει κάτι τέτοιο, δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι που βρήκαν φως και μπήκαν, κάνοντας τους κυρίαρχους, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο χώρος αυτός πλέον έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις λόγω του διαδικτύου, με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί άνθρωποι, οι οποίοι δε φταίγανε ουσιαστικά σε τίποτα.

Sadal Melik
19-05-14, 00:26
Πολύ τρομολαγνεία...

ΩΜΕΓΑ
19-05-14, 00:40
Παρόλο που έλεγα να μην ασχοληθώ με αυτό το νήμα, μου φαίνεται ότι οφείλω να ασχοληθώ γιατί βλέπω ότι η συζήτηση θα περιοριστεί στο αν αξίζει ή δεν αξίζει να υπάρχει ένα τέτοιο κείμενο για το χώρο. Κατανοώ ότι το θέμα αποτελεί ίσως ταμπού και κόκκινο πανί για το χώρο, όπως και καταλαβαίνω ότι ορισμένα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν γραφτεί πιο απαλά ή ακόμα και με διαφορετικό τρόπο. Θα συμφωνήσω επίσης και με τη θεώρηση ότι σε κάθε χώρο υπάρχουν οι κακοί αυτοί τύποι, που χαλάν την πιάτσα, δίνοντας κακό όνομα στον εκάστοτε χώρο με τις πράξεις τους.

Όμως, αν δεν ξέρεις από το χώρο, πως θα ξέρεις τι είναι το κάθε τι; Ευλόγως θα σου πει κάποιος, κοινή λογική... Οκ, έστω ότι διαθέτει η Α υποτακτική κοινή λογική, είμαστε σίγουροι ότι και η Β υποτακτικοί τη διαθέτει; Κι αν δεν τη διαθέτει, τι γίνεται τότε; Αν η Β για παράδειγμα βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση που ουσιαστικά έχει γίνει έρμαιο των επιθυμιών της, και ο πρώτος κυρίαρχος που βρεθεί μπροστά της είναι δήθεν και πέσει θύμα του, εκθέτοντάς την για παράδειγμα στη δουλειά της, στον περίγυρό της, ή ακόμα κάνοντάς την τόπι στο ξύλο, δίχως να της επιτρέπεται και κυρίως, δίχως να έχει συναινέσει σε κάτι τέτοιο για τους όποιους λόγους (οικογενειακοί, δουλειά, δημοσιότητα, οτιδήποτε), τι κάνουμε; Κλείνουμε τα μάτια και δεν είδαμε ή δεν ακούσαμε τίποτα; Κάνουμε τα στραβά μάτια; Λέμε ας πρόσεχε, επειδή ήταν ενήλικη και συναίνεσε στον "κύριό" της; Θα ήθελα να πιστεύω ότι είμαστε καλύτεροι από αυτό...

Το BDSM, σαν ιδέα, μετατρέπεται σε οτιδήποτε το μετατρέψει αυτός που το εξασκεί, δεν υπάρχουν δηλαδή στάνταρ κανόνες, μιας και ο χώρος είναι τόσο τεράστιος, όσο και οι άνθρωποι που τον απαρτίζουν, και αυτή είναι η μαγεία του και το μεγαλύτερο αρνητικό του παράλληλα. Αν βρεθεί για παράδειγμα, ένας τύπος που το παίζει κυρίαρχος αλλά στην ουσία δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας στυγνός εκμεταλλευτής, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το υποτακτικό μέρος της σχέσης όσο περισσότερο μπορεί, χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα το χώρο και το ότι και καλά είναι κυρίαρχός του. Μπορεί σε σένα και σε μένα να μην αρέσει κάτι τέτοιο, δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι που βρήκαν φως και μπήκαν, κάνοντας τους κυρίαρχους, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο χώρος αυτός πλέον έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις λόγω του διαδικτύου, με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί άνθρωποι, οι οποίοι δε φταίγανε ουσιαστικά σε τίποτα.

Επειδή το φόρουμ με τέτοια ποστ τείνει να μοιάσει με λεύκωμα τρομολάγνων νεανίδων, καλό θα ηταν να πάρει θέση ο "Κτήτωρ" .

VILLAIN
19-05-14, 00:50
Καλητερα να μεινει ως εχει ,οποιος θα διαβασει θα καταλαβει!!!!!!
Και παμε για αλλα:tennis::cocksure:

D_M
19-05-14, 01:34
...και σίγουρα θα υπάρξουν και άλλα.....αστείρευτη η πηγή!!

pepi[M_S]
19-05-14, 07:08
Είχα όλη την καλή διάθεση να συνεργαστώ όπως μου ζητήθηκε για να διορθώσω τα λάθη του νήματος...
Όμως αν πιστεύουν οι διαχειριστές ότι πρέπει να παραμείνει ως έχει τότε δεν έχω παρά να συμφωνήσω.
Σκοπός μου δεν ήταν να πλήξω το φόρουμ.
Ευχαριστώ και πάλι για την συνεργασία.

V_ictim
19-05-14, 13:35
Αρχικά, θα όριζα ως κακοποίηση αν γινόταν κάτι που δεν μου άρεσε πραγματικά, δηλαδή με ΞΕΝΕΡΩΣΕ, το έλεγα/έδειχνα και ο άλλος συνέχιζε, αδιαφορώντας για τις δικές μου αντιδράσεις. Η προσωρινή ή μόνιμη βλάβη δεν αποτελεί κριτήριο. Πχ. είμαι σε σχέση D/s και θεωρώ ως απόλυτη φαντασίωση ο κυρίαρχος να με σκοτώσει και να με φάει (graphic). Αν αυτό γινόταν, θα ήταν κακοποίηση; Όχι. Θα ήταν λάθος χειρισμός, γιατί θα μπορούσα να πάω να ζητήσω ψυχολογική βοήθεια αλλά δεν το έκανα και τώρα είμαι νεκρή.

Επίσης, δε βάζω στον ορισμό τα πράγματα που δε μας αρέσουν, αλλά μας αρέσει που δεν μας αρέσουν. Και συνήθως εκεί εντάσσεται η BDSM τιμωρία, γιατί συμβαίνει σε ένα πλαίσιο, έχει αίτια και σκοπό.

Καταλαβαίνω ότι για να μη φανεί προσβλητικό το νήμα, γίνεται προσπάθεια για απόδοση της κακοποίησης σε πρόσωπα και καταστάσεις.
Θέλω όμως να μάθω τι σημαίνει "δήθεν Κυρίαρχος" και τι σχέση έχει αυτός ο τύπος με το BDSM. Η κακοποίηση δεν μπορεί να προέρχεται από "αληθινό κυρίαρχο" ή από υποτακτικό;

Αλλά είναι φυσικό. Ποιός κυρίαρχος θα έβγαινε να πει "με κακοποίησε η υποτακτική μου;" θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι...

ΩΜΕΓΑ
19-05-14, 14:04
Αξιότιμε Patton όπως θα έχετε κι εσεις αντιληφθεί. Στο παρόν νήμα, αλλά και στην παρούσα γειτονιά, (εξ επαγωγής πάντα) το "Από την Πόλην έρχομαι και στην κορφή κανέλα" , εννοήται πλέον ως "Από την Πόλην έρχομαι και στην κορφή μοσχοκάρυδο".

Sagitta23
19-05-14, 14:48
Μία υποτακτική που φέρει τα διακριτικά του Κυρίου της, γράφει σε ένα post ότι οι Κυρίαρχοι δένονται , μαστιγώνονται και στραπονάρονται. Μία άλλη υποτακτική που επίσης φέρει τα διακριτικά του Κυρίου της, γράφει οδηγίες χρήσεως προς αποφυγήν κακοποιήσεως σα να μιλάει στο Νταού Πεντέλης. Παρουσιάζοντας έτσι χαζές και ηλίθιες τις υποτακτικές γυναίκες ή αυτές που έχουν υποτακτικές τάσεις, τους Κυρίαρχους σαν κακοποιούς γυναικών και το bdsm ως χώρο εν δυνάμει κακοποίησης. Από εκτίμηση στον Κύριο που ανήκει δεν θα πω τίποτα άλλο.

Μπορείς να μου υποδείξεις σε pm αν δεν θες δημόσια που είναι το πρώτο σκέλος του post σου που αναφέρεις? Γιατί χωρίς μια πλήρη εικόνα δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά...

Όσο αφορά γενικότερα την κακοποίηση που υπάρχει παντού και για διάφορους λόγους λύσε μου την εξής απορία όσο αφορά το bdsm η υποτακτική σου και ο τρόπος που την διαχειριζεσαι δεν θα έχει άμεση αντανάκλαση για το πως είσαι σαν Κυρίαρχος? Όταν αναφέρεται κάποια sub με ανάλυση πάνω στην κακοποίηση το κάνει για να εκθέσει κατά την άποψή σου ή για να περάσει το μήνυμα ότι αν χαθεί το μετρό του αυτοέλεγχου ενός Κυρίαρχου μπορεί να προβεί σε κάποιο ανεπιθύμητο αποτέλεσμα που έχει αντίκτυπο στην σωματική/ψυχική κατάσταση της? Αν η υποτακτική σου υποφέρει πάνω σε μια εφαρμογή που έχεις επιλέξει να την υποβάλεις με την θέλησή της πάντα ως πρώτο μέλημα εσύ δεν είσαι υπεύθυνος να το αναγνωρίσεις και να διακόψεις ότι κάνεις εκείνη τη στιγμή? Ή θα συνεχίσεις αμέριμνος την όποια πράξη? Σε όλα υπάρχει ένα μέτρο το οποίο για να ξεπεραστεί πρέπει να υπάρξει κάποιος λόγος και κατόπιν αιτήματος του υποτακτικου ατόμου η αυθαίρετη πράξη από έναν Κυρίαρχο να ασκήσει την οποιαδήποτε μέθοδο εκείνος κρίνει χωρίς την ύπαρξη ενδιαφέροντως για το αν θα ξεπεράσει τα όρια για εσένα πως λέγεται? Μιλάμε για υπερβολική χρήση του (εγώ) και για να μην γίνει κάποια παρεξήγηση δεν στιγματίζω κανέναν εκφράζω την άποψη μου σε γενική μορφή όταν χάνονται τα όρια που σε κάποιους μπορεί να συμβεί και σε άλλους όχι... και μια τελευταία ερώτηση κάπως ακόμη πιο προσωπικής φύσεως αν θες απαντάς αν όχι δεκτό δεν υπάρχει λόγος για ένταση. Εσύ σαν Κυρίαρχος έχεις ξεπεράσει πότε τα όρια και να το έχεις καταλάβει και αν ναι ποια ήταν ή αντίδραση σου? Θα σε παρακάλεσε μόνο να μην μου απαντήσεις ότι ένας Κυρίαρχος γνωρίζει πάντα τι κάνει και πως το κάνει αυτή είναι μια απάντηση που την βλέπω παντού από πολλούς και δεν με καλύπτει...Αλλά ακόμη και αυτή την απάντηση να μου δώσεις έχω το εξής υποερώτημα σου εξέφρασε την άποψη της η υποτακτική σου ύστερα για να γνωρίζεις πως ένιωσε κάτω από αυτή την διαδικασία όποια και αν ήταν έτσι ώστε να σου επιβεβαιώσει την ευχαρίστηση ή δυσφορία που μπορεί να ένιωσε? Και ποια ήταν η στάση σου?

Ευχαριστώ πολύ και για το χρόνο που θα διαθέσεις για να διαβάσεις το ανάλογο post :)

no guru
19-05-14, 15:06
Πήξαμε στους μαστεράδες που ρίχνουνε αντρίκειες... Σιγά μην φύγει κάνας πόντος...

V_ictim
19-05-14, 15:10
Πήξαμε στους μαστεράδες που ρίχνουνε αντρίκειες... Σιγά μην φύγει κάνας πόντος...
Ωραίες είναι και αυτές, αρκεί να ξέρεις να τις ρίχνεις και να σου αρέσει να τις τρως...

no guru
19-05-14, 15:14
Ναι, αλλά έχουμε πληθωρισμό αντρίλας δια του πληκτρολογίου και συνήθως στην πράξη τα λόγια παραμένουν λόγια... Λίγη μετριοφροσύνη δεν θα έβλαπτε κανέναν τελικά.

V_ictim
19-05-14, 15:24
Ναι, αλλά έχουμε πληθωρισμό αντρίλας δια του πληκτρολογίου και συνήθως στην πράξη τα λόγια παραμένουν λόγια... Λίγη μετριοφροσύνη δεν θα έβλαπτε κανέναν τελικά.
Από το πληκτρολόγιο δεν μπορείς να κακοποιήσεις...
Ποιό ειναι το πρόβλημα σου με αυτούς;

black swan
19-05-14, 16:59
Γιατί τώρα εμένα δεν με αφήνει να δώσω ρεπ;;; :) :)
Δια πληκτρολογίου όντως πολλά λέγονται. Και όσο πιο πολλά λέγονται τόσο λιγότερα γίνονται τελικά. Στο ανθρώπινο εδώ και τώρα είναι το θέμα τι γίνεται, αυτό είναι το μόνο που μετρά :)

ΩΜΕΓΑ
19-05-14, 17:04

Μην το λες! Τώρα τελευταία διαβάσαμε οτι υπάρχουν και μάστερς γιουσουφάκια. Μια γνωστή σου το έλεγε νομίζω.

Sagitta23
19-05-14, 17:06
Γιατί τώρα εμένα δεν με αφήνει να δώσω ρεπ;;; :) :)
Δια πληκτρολογίου όντως πολλά λέγονται. Και όσο πιο πολλά λέγονται τόσο λιγότερα γίνονται τελικά. Στο ανθρώπινο εδώ και τώρα είναι το θέμα τι γίνεται, αυτό είναι το μόνο που μετρά :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου!!! :D

pepi[M_S]
19-05-14, 17:06
νομίζω είναι το σωστό....

black swan
19-05-14, 17:31
Παρ’ ότι έχω χάσει πολλά ενδιάμεσα ποστς (και ζητώ συγγνώμη αν επαναληφθώ ή κάτι :) ), ας αποπειραθώ να συνοψίσω τι διάβασα εγώ στο εισαγωγικό ποστ αυτού του νήματος.

Κάθε πράξη, κάθε συμβάν, κάθε ενέργεια as such, στην εξωτερική ας το πούμε έτσι περιγραφή, δεν έχει κανένα νόημα από μόνο του. Εννοώ το γεγονός ότι βρέχει δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω από το ότι... βρέχει :)

Από εκεί και πέρα, κάθε άνθρωπος θα επενδύσει την πράξη αυτή με νόημα – νοήματα που σχετίζονται με πολλούς παράγοντες, μεταξύ των οποίων οι προθέσεις του, οι γνώσεις, οι μέχρι τώρα εμπειρίες του κ.ό.κ.

Το ότι βρέχει λοιπόν, ένα πρωί που εγώ θα ξυπνήσω στραβωμένη, απογοητευμένη, πικραμένη γιατί κάποιος που αγαπώ με πλήγωσε, βαριεστημένη γιατί πρέπει να τρέξω στις δημόσιες υπηρεσίες που απεχθάνομαι, γιατί έφαγα εκείνο το πανάθλιο μπέργκερ το προηγούμενο βράδυ και ωχ μανούλα άντε να το χωνέψω... μπορώ να το ερμηνεύσω ως την κατάρα του θεού, της τύχης, το manchase στο οποίο με έχει πάρει στο κατόπι η γκαντεμιά μου κλπ...

Έτσι και μια πράξη μπορεί από μόνη της να μην είναι καλή ούτε κακή.
Κάποιες πράξεις, ενέργειες, τεχνικές, πρακτικές έχουν όμως από τη φύση τους μια ιδιότητα να μπορούν να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά από κάποιες άλλες (όπως και το πλαστικό είναι φύσει λιγότερο «ικανό» να σε κόψει από ότι το γυαλί).
Μια τέτοια πράξη μπορεί να είναι η άσκηση σωματικού πόνου ή κάποιου νοητικού περιορισμού.
Που μπορεί σε μια όμορφη και βιώσιμη σχέσης εμπιστοσύνης Κ/υ να είναι χρήσιμη και απολαυστική και για τους Δ/δυο.
Σε μια προβληματική σχέση όμως να είναι απλά εκτόνωση θυμού, έκφραση επιθετικότητας και εκδίκησης και πόνος προς τον ένα ή τον άλλο.
Η γραμμή είναι λεπτή και η ποιοτική διαφορά που μας βάζει όλους εμάς που ζούμε μέσα στο χώρο του BDSM είναι το νόημα των ενεργειών αυτών. Δηλαδή δεν είναι ο σωματικός πόνος ή ο περιορισμός καθαυτός αλλά το τι εκφράζει μέσα στις σχέσεις μας.
Και είναι βεβαίως η ελευθερία μας να επιλέξουμε.
Άνθρωποι σε άγνοια, σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση, που δεν είχαν την τύχη να γνωρίσουν την όμορφη πλευρά του «σε πονάω – μου ανήκεις», όπως εμείς, θα μπορούσαν δυστυχώς να βρουν σε τέτοιες πρακτικές (ειδωμένες έξωθεν) μια δικαιολογία, μια «ελάφρυνση» του μαρτυρίου που βιώνουν «με κακοποιούσε ο πατέρας μου και τώρα το κάνει και ο άνδρας μου αλλά εντάξει, ας μην θεωρήσω ότι απλά είμαι ένα σκουπίδι γιατί υπάρχει κάπου εκεί έξω ένας χώρος που όλα αυτά υπάρχουν και όμως μιλούν για πάθος, πόθο, έρωτα». Μπορεί κάποιος πνιγμένος να πιαστεί από τα μαλλιά του έτσι; Μπορεί λέω εγώ.
Ε θαρρώ ότι αυτή τη λεπτή γραμμή πραγματεύεται το νήμα.
ΌΧΙ για εμάς που ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί αλλά για αυτούς που δεν ξέρουν :)
Αυτό διαβάζω εγώ στο νήμα...

no guru
19-05-14, 20:19

Μην το λες! Τώρα τελευταία διαβάσαμε οτι υπάρχουν και μάστερς γιουσουφάκια. Μια γνωστή σου το έλεγε νομίζω.

Για να το λέει, κάτι θα γνωρίζει. Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν. Γενικά δεν ξέρω κανέναν από τον "χώρο" σε προσωπικό επίπεδο. Και δεν θέλω να μάθω κιόλας, έτσι που είναι. Αλλά το πως χοροπηδάει ο καθένας στο κρεβάτι του με αφήνει αδιάφορο. Παντελώς...

Εσείς ωμέγα πολύ της "κοινωνικής κριτικής" σας βλέπω. Να το δείτε...