PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονολογος

Satrapeia
11-10-11, 12:20
Δεν ειμαι πολυ καινουρια, αλλα σιγουρα ειμαι απειρη. Εχω κολησει στη σελιδα και διαβαζω διαφορα.. βλεπω σκεπτομενα ατομα, ξαφνιαζομαι ευχαριστα βλεποντας να ταυτιζονται οι αποψεις μου με καποιον αλλων, αγνωστων (οκ.. και με μερικων γνωστων). Ειμαι απο τη φυση μου καλοπροαιρετο ατομο και παραδοξως πιστευω ακομα στην ανταποδοση της καλης πιστης. Ειμαι πολυ μεγαλη για να μαθω νεα κολπα ισως... και κατα συνεπεια υπευθυνη και αξια των παθηματων που με περιμενουν η που ηδη βιωσα. Ειχα πει οταν "πρωτοβγηκα απ τη ντουλαπα" οτι σε ενα τετοιο χωρο θα νιωσω σαν στο σπιτι μου.. το πιστευα, σοβαρα! Δεν ισχυει ασφαλως! Διαβαζοντας κατι εδω, συνειδητοποιησα οτι κ εγω μπορει να αντιμετωπισω με κυνισμο η σαρκαστικα ενα "παθημα", ενα στραβοπατημα που οφειλεται προφανως στην αγνοια αλλα κ δε μπορει.. στην προφανη αφελεια καποιων ατομων που το γραφουν στο μετωπο, βρε αδερφε "ειμαι θυμα".. οποτε τι περιμενουν? να τους σωσει ο υπερηρωας!? καλυτερα να μην κρατησουν την αναπνοη τους! Ναι.. οκ.. ευκολο ηταν αυτο. Το δυσκολο για μενα ειναι να μπω στο ρυθμο, στον τροπο σκεψης του αλλου. Γιατι να το κανω? Επειδη ετσι θα επικοινωνησω πραγματικα και μπορει κ να δω κατω απ τη μασκα.. και να μου αρεσει αυτο που θα ανακαλυψω και να νιωσω οτι κατορθωσα κατι! (ναι.. ειμαι τοσο στον κοσμο μου!)
Σε πεισμα της κοινης λογικης ωρες ωρες πιστευω και υπερασπιζομαι οτι σε ενα τετοιο χωρο οπου ανθρωποι μοιραζονται προσωπικα, ΠΟΛΥ προσωπικα, θελω τους δεν χωρανε μασκες.
Παιρνω πολυ σοβαρα την πλευρα μου αυτη, την "ανωμαλη" φυση μου. Με τρομαζε, ηθελα να την αλλαξω, τη φοβαμαι ακομα ωρες ωρες.. και προσφατα το παλευω μπας και την αγαπησω.
Ενας απιστευτος ανθρωπος (τον ξερω μονο ως γραμμες στην οθονη) μου ειπε οτι οταν σταθεις μπροστα σε καποιον γυμνος, οταν εισαι ετσι ευαλωτος μπροστα σε καποιον τοτε δε μπορει πραγματικα να σε βλαψει.. και που ξερεις μπορει και να ανταποδωσει την εμπιστοσυνη.

P.s. θελω να καταγγειλω οτι με παρεσυρε ο.. Αδαμ εδω μεσα! εγω παντα εβλεπα σιωπηλα.. και δεστε με τωρα! (τι ειπα? δεστε με? ουπς!)

Olympos
11-10-11, 13:34
Προτιμας ναυτικους κομπους η φιογκακια ? (τι λεω τωρα ??? ...) :)
Καλως ηρθες

cad
11-10-11, 13:43
Έχει την χάρη του αυτό το "..ο Αδάμ με εξηπάτησε"!
Αν μη τι άλλο είναι πρωτότυπο....
Όσον αφορά στα υπόλοιπα...
Στην αρχή ήταν η θάλασσα και τα λουλούδια... Με τον καιρό έγινε της μουρλής...
Που σημαίνει πως υπάρχουν άτομα με τα οποία μπορείς να μιλήσεις και να έχεις από μια ουσιαστική γνωριμία έως μια ουσιαστική σχέση, αλλά και άτομα που δεν αξίζει τον κόπο ούτε να μην πω τι..!
Ο απίστευτος άνθρωπος που σου είπε "...οταν σταθεις μπροστα σε καποιον γυμνος, οταν εισαι ετσι ευαλωτος μπροστα σε καποιον τοτε δε μπορει πραγματικα να σε βλαψει..." στέκεται πράγματι σε ενα πολύ υψηλό επίπεδο, μα πάρα πολύ, είναι βαθύτατα ανθρωπιστής και ουσιαστικά εγγράμματος. Σπάνια συναντάς τέτοιους ανθρώπους. Που σημαίνει πως έχεις κάνει την επιλογή σου όσον αφορά στους ανθρώπους που σε ενδιαφέρουν, άρα εισαι και ουσιαστικά θωρακισμένη στους επιλογείς παραγωγής καταπιστεύματος ανθρώπινης μιζέριας...
Να μου επιτρέψεις μόνο να συμπληρώσω σε αυτό που σου είπε πως χρειάζεται και εσύ να σταθείς ολόγυμνη εμπρός στον καθρέφτη σου και να σε δεις όσο πιο καλά μπορείς και να σε αγαπήσεις γι' αυτό που είσαι άγρια και παράφορα...
Α και κάτι άλλο..! "Δέσου" μόνη σου μπροστα στον "καθρέφτη" σου. Θα μάθεις ακόμα πιο πολλά για σένα...
Καλώς όρισες, καλώς σε βρήκαμε, καλές κουβέντες, καλό μπουμπούκιασμα, καλούς καρπούς να έχεις να απολαύσεις, και μεις μαζί, την συγκομιδή σου...

The King
11-10-11, 14:26
Καλώς ήρθες !

Astrovroxi
11-10-11, 16:09
Καλως ηλθες και καλα ταξιδια!

no_taboo
11-10-11, 19:21
Βρε καλώς την Εύα...! :)

Εγώ πάλι δεν πιστεύω λέξη!!! Άκου σε παρέσυρε ο Αδάμ... Από πότε οι... Αδαμήδες παρασύρουν τις Εύες;;;; Εκτός κι αν ο Αδάμ είναι τόσο προικισμένος που τον μπερδεύεις με τον όφι... (Όφι, όχι ΟΦΗ...!)

Ζήλεψα το κείμενό σου! Θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ! Καλώς όρισες! Καλό κουράγιο! Και ... προσεκτικά...!

dora_salonica
12-10-11, 00:04
Καλοτάξιδη! Φαίνεσαι καλό σκαρί. Να προσέχεις...

Satrapeia
12-10-11, 00:16
Αμα ηξερα να κανω και παραθεση καλα θα ηταν..
Olympos, σε καμια περιπτωση φιογκακια.. για ναυτικους δεν ξερω.. θηλια να μην ειναι κατα προτιμηση. ;)
Cad, οντως ειναι σπανιοι τετοιοι ανθρωποι και το γεγονος οτι εχω γνωρισει πανω απο εναν με κανει να νιωθω τυχερη. Οσο για τη συμβουλη.. ευχαριστω! Ευστοχη και αναγκαια αλλα πρεπει να αγορασω μεγαλυτερο καθρεφτη μαλλον :Ρ
Ευχαριστω για το καλωσορισμα, Μεγαλιοτατε και Αστροβροχη! :)
και ερχομαι σε εσενα.. κυριε "Δεν πιστευω λεξη" :)
Εγω παντως ζηλευω τους ισορροπημενους ανθρωπους με διαυγεια πνευματος, χιουμορ και καθαρο βλεμμα και το παραδεχομαι! Δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου καλυτερη "προικα".

no_taboo
12-10-11, 00:45
Εάν όντως πιστεύεις κάτι τέτοιο, είσαι σίγουρα πολύφερνη νύφη...!

Αλλά το κύριε δημοσίως σ' εμένα δε χρειάζεται! Γυρίζω και στο όνομα Ούρσουλα! :Ρ

Δε χρειάζεσαι μεγαλύτερο καθρέφτη! Μεγαλύτερη αυτοεκτιμηση χρειάζεσαι!

Satrapeia
12-10-11, 00:55
Σ'ευχαριστω Ντορα! (σπασμενο καραβι.. μη νομιζεις)
Δεν αντιλεγω (ακου Ουρσουλα! :Ρ) αλλα ο καινουριος καταλογος του ΙΚΕΑ μονο καθρεφτες διαθετει ;)

cad
12-10-11, 00:58
.....Μεγαλύτερη αυτοεκτιμηση χρειάζεσαι!

o.ε.δ!

lara[E-p]
13-10-11, 01:43
Καλώς όρισες :)

sw
13-10-11, 02:26
τι καλα που ηρθες και απολαυσαμε τον (και την) καθενα σας χωριστα και μαζι!!!

Γι:applouse:ργος

ΥΓ ...φτου! ...φτου!
καλα που παει τουτο δω!
αμα ειναι ετσι παστρικο ! ...μαλιστα!
...να το περιμενεις!

heeler
13-10-11, 03:46
Καλώς ήρθες... Οσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε...
Γινόμαστε σοφότεροι και ομορφότεροι. :peaceful:

Satrapeia
13-10-11, 12:12
Καλωσήρθες, Satrapeia!
Πόσα θέλησες να χωρέσεις μέσα στο πρώτο σου ποστ! :)

Δε νομίζω... Όσο ζεις, μαθαίνεις. :beguiled:
Thank you! Προσπαθω να ειμαι... εργονομικη.. αλλα ειμαι κ ανεπιδεκτη μαθησεως κατι φορες!

Καλώς ήρθες... Οσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε...
Γινόμαστε σοφότεροι και ομορφότεροι. :peaceful:
Καλως/κακως θα δειξει.. ευχαριστω παντως! Σοφοτεροι ειναι ενας τροπος να το θεσουμε. "Βαρυτεροι" σε αποσκευες (και οχι μονο) ειναι ενας αλλος. Ομορφοτεροι? χμ... ισχυει κατα τη γνωμη μου για τους αντρες κυριως ;)

τι καλα που ηρθες και απολαυσαμε τον (και την) καθενα σας χωριστα και μαζι!!!

καλα που παει τουτο δω!
αμα ειναι ετσι παστρικο ! ...μαλιστα!
...να το περιμενεις!
Ευχαριστω! (?) (ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα ωρες ωρες.. αλλα νομιζα οτι δε φαινεται τοσο ευκολα)
κατι χανω προφανως απο το μνμ σου.. ισως δεν απευθυνεσαι σε μενα αλλα σε καποια απο τις απαντησεις.