PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόκκινες γραμμές

The King
14-12-12, 00:20
Το πρόβλημα στην δεύτερη φαίνεται να είναι στις λέξεις "μπαμπάκα" και "πατερούλη" ....

Υ.Γ. Το έκανα δημόσιο γιατί πιστεύω πως οποιαδήποτε επέμβαση στην ιστορία που έχει ήδη δημοσιευθεί, πρέπει να φέρνει και την ιστορία της, δημόσια.

Φίλε Hlias, θα ήθελα και εγώ να καταθέσω το σχόλιό μου σχετικά με το θέμα που ανέκυψε.

Αυτή τη στιγμή, ξεκινώντας από τις ΗΠΑ, υπάρχουν κάποιες κόκκινες γραμμές (κατακόκκινες όμως), κάποια θέματα που αποτελούν διαδικτυακά taboo και που δεν πρέπει ούτε καν ακροθιγώς να αναφέρονται. Είναι η παιδεραστία και η παιδική πορνογραφία, ο βιασμός, η αιμομιξία και η κτηνοβασία.

Σύμφωνα με την άποψή μου, το τελευταίο για παράδειγμα δεν είναι και τόσο τραγικό, αλλά επειδή μπορεί να περιλαμβάνει την κακοποίηση ζώων (που κατά την άποψή μου ΕΙΝΑΙ τραγικό), αδιακρίτως περιλαμβάνεται και αυτό στην περιοχή πέραν της κόκκινης γραμμής. Να φανταστείς ότι ούτε καν ο host μας (και κανένας host) δεν δέχεται να φιλοξενεί σελίδες που περιλαμβάνουν αναφορές σε αυτά τα θέματα - μας πετάει αμέσως έξω.

Το φόρουμ μας είναι ένα ανοιχτό φόρουμ, οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει εγγραφή και να διαβάσει. Καλοπροαίρετος ή κακοπροαίρετος, αγαθός ή πονηρός, με σκοπιμότητες να βλάψει το φόρουμ, την BDSM κοινότητα και τους νομικά υπεύθυνους για αυτό.

Οι κανονισμοί του φόρουμ δεν βγήκαν έτσι απλά από το κεφάλι μας, ούτε απλά αντιγράψαμε κάποιους άλλους κανονισμούς. Περάσαμε ώρες και μέρες διαβάζοντας (νομικός κατέληκα να νιώθω εκείνο τον καιρό), ρωτώντας νομικούς και ανθρώπους της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος κ.λπ. για να καταλήξουμε σε ένα πακέτο που να προστατεύει εμάς (ο πρώτος που μπαίνει στο κλουβί είμαι εγώ) και ταυτόχρονα και τα μέλη του φόρουμ.

Μέχρι τώρα, στα θέματα που προανέφερα είμασταν ιδιαιτέρως αυστηροί, πολλές φορές ακόμα και χωρίς προειδοποίηση. Έχουμε μπανάρει άτομο που μιλούσε για πάνες, αλλάζουμε αναφορές αντίστοιχες με τη δική σου, ακόμη και σε φανταστικές ιστορίες, έχουμε επίσης μπανάρει άτομο που έβαλε φανταστική ιστορία, όπου μιλούσε για αιμομιξία. Αν νομίζεις ότι πρόκειται για υπέρμετρο φόβο και υπερβολικές αντιδράσεις εκ μέρους της διαχείρισης, σε πληροφορώ ότι πριν από λίγους μήνες, εκλήθην να καταθέσω στην ασφάλεια, σχετικά με ποστ που καταγγέλθηκε στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος - συγκεκριμένα του ατόμου με την φανταστική ιστορία που είχαμε ήδη μπανάρει. Στους κανονισμούς μας επίσης υπάρχει το ότι θα καταγγείλουμε εμείς οι ίδιοι στην δίωξη τέτοιες πράξεις, κάτι που σε διαβεβαιώνω ότι δε θα διστάσω στιγμή να πράξω, εάν κρίνω ότι πρόκειται για πραγματική ιστορία ή για ένα βίτσιο που μπορεί να πραγματοποιηθεί, κακοποιώντας ένα παιδί, βιάζοντας μια γυναίκα ή έστω βλάπτοντας ένα ζώο.

Νομίζω ότι δε θα έπρεπε να κάνω όλη αυτή την ανάλυση. Την κάνω γιατί με λύπη είδα ότι θεώρησες λογοκρισία το αίτημα της διαχείρισης να αφαιρέσεις λέξεις - κόκκινα πανιά, όπως είναι ο πατερούλης και ο μπαμπάκας. Το αν θα φύγεις από το φόρουμ είναι φυσικά δική σου επιλογή που προσωπικά θα με λυπήσει, παραμένει όμως δικό σου θέμα.

Εγώ, θερμά παρακαλώ, τέτοιες αναφορές να μην υπάρχουν ούτε για αστείο, ούτε σε φανταστικές ιστορίες, ούτε με κανέναν άλλον τρόπο. Ακόμη και κάτι τελείως αθώο, δύο ενήλικοι που κάνουν σεξ και ο ένας λέει στον άλλον "πιες γαλατάκι από το βυζί της μανούλας" ή κάτι ανάλογο που παραπέμπει σε αιμομιξία, θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

4 πράγματα. Παιδεραστία+παιδική πορνογραφία, βιασμός, αιμομιξία και κτηνοβασία. Τελεία και παύλα, πρέπει να προστατευθούμε.

Ελπίζω στην κατανόησή σου και όλων των μελών.