PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σημασία της ηλικίας

Emiris
12-10-12, 10:22
Αφορμή πήρα από το ποστ (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/393-Φετιχιστικές-σαδομαζοχιστικές-ερωτικές-και-ότι-άλλο-σας-εκφράζει-φωτογραφίες?p=53803&viewfull=1#post53803) της σκλαβίνας

Σας αρέσει να είναι συνομήλικη;
Να είναι μικρότερη;
Να είναι πολύ μικρότερη;
Να είναι μεγαλύτερη;
Πολύ μεγαλύτερη;
Να είναι μικρότερος;
Να είναι μεγαλύτερος;
Να είναι πολύ μεγαλύτερος;

Στις ασύμμετρες σχέσεις η σημασία της ηλικίας ή της διαφοράς ηλικίας είναι μεγαλύτερη, μικρότερη, ή το ίδιο με τις βανίλα σχέσεις;

Mistress_Joanna
12-10-12, 13:41
Πιστεύω ότι η ηλικία δεν έχει καμία σχέση. Περισσότερη σημασία έχει το τι μου βγάζει το πρόσωπο. Η ηλικία δεν με επηρρεάζει. Άλλο οι ασύμμετρες σχέσεις και άλλο οι βανίλα...Είναι διαφορετικά τα πράγματα που αναζητώ σε μια βανίλα σχέση και διαφορετικά σε μια ασύμμετρη. Εκφέρω άποψη γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό έκανα μόνο βανίλα σχέσεις στις οποίες η ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο. Τα θέλω όμως είναι τελείως διαφορετικά :)

freyja
12-10-12, 14:26
Η ηλικία δεν είναι απλά ο αριθμός που δείχνει το πόσα χρόνια είμαστε στην ζωή.
Η ηλικία είναι ένα πρώτο στοιχείο ώστε να προσδιορίσουμε την εξέλιξη και την ωριμότητα ενός ατόμου.
Κατά προσέγγιση πάντα, δεν είναι ικανή η ηλικία μόνη της να οδηγήσει σε απόλυτα συμπεράσματα.
Όμως καλώς η κακώς, λίγο χοντρικά και τσουβαλιασμένα,υπάρχουν καταστάσεις που ακόμα και ο πιο ώριμος εικοσάρης δεν μπορεί να αντιμετωπίσει.
Και αντίστοιχα ένας άνθρωπος κάπου στα 50φευγα όσο νεανικό πνεύμα και να είναι
έχει ήδη απομακρυνθεί από τις ανάγκες και τις επιθυμίες ενός ατόμου στα όρια της ενηλικίωσης.
Αυτό λοιπόν που κατά την γνώμη μου παίζει ρόλο δεν είναι η ηλικία αυτή καθ΄αυτή,
αλλά η συμβατότητα των ατόμων που ανήκουν σε πολύ διαφορετικές γενιές.
Χωρίς ποτέ να αποκλείω την ομαλή και ευτυχισμένη συνύπαρξη την θεωρώ αρκετά δύσκολη

MasterAndreas
12-10-12, 14:52
Για μένα που ποτέ δεν διαχώρισα την βανίλα σχέση, από αυτό που πραγματικά θα με γέμιζε ολοκληρωτικά και λέγεται όπως εσείς επιθυμείτε, η ηλικία είναι καθοριστικός παράγοντας για να μπορώ να νιώσω ικανοποιημένος από κάθε άποψη, και για να αποδώσω, τα ποθητά συναισθήματα και για εκείνη. Για να έχω λοιπόν τη διάθεση να κάνω κτήμα μου μια γυναίκα πρέπει να είναι:
1) 19 έως 24 ετών ( υπό πολύ αυστηρές προϋποθέσεις: Σοβαρή, συνεπής και τσακπίνα. Να μην φαίνεται παιδί, με σώμα και νοοτροπία δεσποινίδας....δεν θέλω να ζητά να παίξουμε βόλεϋ ή να μου εμφανίζεται με αθλητικό παπούτσι και ροκ ντύσιμο)

2) 25 έως 32 Η ιδανική ηλικία για να την κάνω νιώσει υπέροχα και να το χαρώ κι εγώ.

3) 33 έως 40 Θα με κάλυπτε απόλυτα, εάν ήταν μικροκαμωμένη με γλυκό προσωπάκι, χαδιάρα και ευχάριστη.

4) 40 έως 47 Μόνο αν διέθετε, αυτό το απροσδιόριστο κάτι, που θα μου έκανε κλικ. Αν μου ερχόταν η Έλενα Ναθαναήλ στα 47 της, θα μου αρκούσε να χάνομαι στα μάτια της και να νιώθω πως έχω το χρυσάφι όλου του κόσμου δικό μου.

Με λίγα λόγια φίλοι μου, θέλω απαραίτητα κάποιο συναίσθημα. Ακόμα και τιμωρώντας την δεν θα το κάνω σαν να τινάζω το χαλί στη βεράντα. Κάθε δικός της πόνος, κάθε δικιά της ντροπή ή αναστολή, θέλω να μεταφράζεται σε απόλυτη ηδονή για μένα. Αυτά τα συναισθήματα δεν θα μου έβγαιναν με μια 15 χρονη ή μια εξηντάρα. Άσε που στο χιπ χοπ δεν το ΄χω καθόλου.

Vautrin
12-10-12, 18:17
Μικρότερη.
Πολύ μικρότερη.
Πιπίνι.

no_taboo
12-10-12, 18:37
Αυτό λοιπόν που κατά την γνώμη μου παίζει ρόλο δεν είναι η ηλικία αυτή καθ΄αυτή,
αλλά η συμβατότητα των ατόμων που ανήκουν σε πολύ διαφορετικές γενιές.
Χωρίς ποτέ να αποκλείω την ομαλή και ευτυχισμένη συνύπαρξη την θεωρώ αρκετά δύσκολη

Τι άλλο χρειάζεται να πει κανείς;

:applouse::applouse::applouse::applouse:

l|na
12-10-12, 21:11
Για να μπορέσεις να είσαι με κάποιον άλλο θα πρέπει να θέλετε τα ίδια πράγματα (κατά βάση).
Συνήθως αυτό το βρήσκει κανείς σε κοντινές ηλικίες, αλλά δεν είναι και κανόνας.

Lux Occulta
12-10-12, 22:25
Είτε μιλάμε για βανίλα σχέσεις είτε για ασύμμετρες πιστεύω ότι ο παράγοντας ηλικία είναι ελλάσονος σημασίας.

Τα δύο μέλη σε μια σχέση οποιασδήποτε μορφής,"δένουν" ή είναι παντελώς διαφορετικά από πολύ νωρίς και τα όποια στοιχεία σύγκλισης ή απόκλισης γίνονται φανερά εξαρχής.

Προσωπικά θεωρώ ότι η ηλικία δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ημερομηνία στην ταυτότητα κάποιου.Υπάρχουν άτομα νεαρότερης ηλικίας από μένα που διακρίνω πως παρουσιάζουν αρετές και πνευματικά χαρακτηριστικά που πιθανώς θα συναντούσε κανείς σε άτομα ωριμότερης ηλικίας.Υπάρχουν αντίστοιχα και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που βρίσκονται σε έναν νοητικό παλιμπαιδισμό.

Υπήρξαν και υπάρχουν γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας από την δική μου που με προκαλούν νοητικά καθημερίνα,όπως και γυναίκες μικρότερης ηλικίας που βρίσκονται σε μια γενικότερη δίνη θολών επιθυμιών και σκέψεων.

Το παν είναι η επαφή των δύο σε όλα τα επίπεδα και όχι οι αριθμοί.

BitterSweat
13-10-12, 12:02
Αν μιλάμε με χρονικούς προσδιορισμούς, τότε νομίζω ότι δεν παίζει τόσο ρόλο η ηλικία, αλλά το σωστό timing για να δέσει το γλυκό.

Emiris
13-10-12, 12:09
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. :o
Το αν η ηλικία είναι σημαντική ή όχι, το ξέρω καλά :frog:
Τι προτιμάτε εσείς προσωπικά ρωτάω :pirate:

lazuli
13-10-12, 12:49
Η ηλικια εχει τους περιορισμους της στο πολυ σημαντικο θεμα της επικοινωνιας,οση συμβατοτητα κι αν εχουν τα ατομα.
Η δικη μου εμπειρια εχει δειξει πως δεν λειτουργει η επαφη σε ενα πιο βαθυ επιπεδο ικανοποιησης αναγκων και χωρις να λεω μεγαλες κουβεντες δεν νομιζω οτι θα εμπαινα σε Ds με μεγαλη ηλιακη διαφορα.

Isnogood
13-10-12, 17:09
απο το νομιμο εως το παλιο καλο κρασι ... ολα χρειαζονται και ολα εχουν τις χάρες τους

Lazycat
13-10-12, 18:55
Όταν ήμουνα πιπίνι μου άρεσαν οι μεγαλύτεροι (10 χρόνια και βάλε) άνδρες.

Τώρα μου αρέσουν τα πιπίνια...

Άδικο έχω η καψερή;

Rope_Shadow
13-10-12, 21:31
Νεαρή ηλικία 20-25 είναι ιδανική για μένα (αλλά να διαθέτει οξυδέρκεια)
Αν κρατιέται καλά, κάνω εξαίρεση και για ηλικίες πάνω των 35-40 (με όριο το 49) - γενικά milfάκια και gilfάκια τα αποφεύγω.
Θέλω συνήθως να είναι μικρόσωμη και με μια αύρα θυληκότητας / εφηβικότητας (τα πολύ ντερέκια και αυτές που προσπαθούν να μιμηθούν σε συμπεριφορά ομιλίας μαγκίας άνδρες απλά δεν)

lazuli
13-10-12, 22:56
Όταν ήμουνα πιπίνι μου άρεσαν οι μεγαλύτεροι (10 χρόνια και βάλε) άνδρες.

Τώρα μου αρέσουν τα πιπίνια...

Άδικο έχω η καψερή;

προκομμενη γατουλα μου, εχεις πολυ δικιο, δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην γοητευται απο τη φρεσκαδα,τη σοβαροτητα που οι νεοι αντιμετωπιζουν τα πραγματα.
Οσο ομως κι αν κραταμε το "παιδι" μεσα μας,διατηρωντας νεανικη ιδιοσυγκρασια, πιστευω οτι τα σημεια που εφαπτεται ο κοσμος του νεου με εκεινον του ωριμου, ειναι ελαχιστα και πολυ σαφως προσδιορισμενα. Προσωπικα,με εναν νεαρο/η δεν θα μπορουσα να αποφυγω να λειτουργησω ως "μαμα", πραγμα εντελως ντεκαυλε σε μια ερωτικη επικοινωνια.

sklavina
14-10-12, 01:46
Χωρίς να αποκλείω τίποτα διότι είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο,
για μένα προσωπικά η διαφορά ηλικίας είναι επιθυμητή εως και "απαραίτητη".
Βρίσκω την επικοινωνία και την αλληλεπίδραση ουσιαστικότερη και πιο ποιοτική. Καλύπτονται ανάγκες που ένας συνομήλικος δεν μπορεί να μου καλύψει.

white orchid
14-10-12, 14:07
Ανέκαθεν οι σχέσεις μου ήταν με συνομήλικους (+/- 3 χρόνια) άντρες. Τώρα πια, βρίσκω αποδεκτή μια γκάμα ηλικιών από τη δική μου, έως +10 χρόνια το μέγιστο. Θεωρώ πως είμαστε στα ίδια μονοπάτια, έχουμε κοινές αναζητήσεις/ανάγκες/επιθυμίες/ενδιαφέροντα. Οι μικρότερες ηλικίες βρίσκονται σε φάση διαφορετικής δημιουργίας από μένα, και οι μεγαλύτερες χμ, αρχίζουν και μου θυμίζουν τον μπαμπά μου...

Τέλος, για μένα δεν αλλάζει αυτό το κριτήριο, είτε πρόκειται για ασύμμετρες είτε για βανιλοσχέσεις.

Lazycat
14-10-12, 19:24
προκομμενη γατουλα μου, εχεις πολυ δικιο, δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην γοητευται απο τη φρεσκαδα,τη σοβαροτητα που οι νεοι αντιμετωπιζουν τα πραγματα.
Οσο ομως κι αν κραταμε το "παιδι" μεσα μας,διατηρωντας νεανικη ιδιοσυγκρασια, πιστευω οτι τα σημεια που εφαπτεται ο κοσμος του νεου με εκεινον του ωριμου, ειναι ελαχιστα και πολυ σαφως προσδιορισμενα. Προσωπικα,με εναν νεαρο/η δεν θα μπορουσα να αποφυγω να λειτουργησω ως "μαμα", πραγμα εντελως ντεκαυλε σε μια ερωτικη επικοινωνια.

Μια που το 'εθεσες, να δηλώσω οτι ουκ ολίγοι νεαροί φαντασιώνονται ξεσκισμό με μεγαλύτερη. Αν δε το πάμε και στα εντός bdsm, ο ρόλος του πραγματικά άπειρου μικρού στην Αφέντρα του μπροστά, δεν είναι μόνο play υπάρχει και αληθινα.
Μιλω εκ πειρας προσωπικής φυσικά και δεν γενικεύω (μη μου την πέσουν και οι αναλυτές του χώρου δηλαδή...:indecisiveness:)

cad
15-10-12, 03:40
...Μιλω εκ πειρας προσωπικής φυσικά και δεν γενικεύω (μη μου την πέσουν και οι αναλυτές του χώρου δηλαδή...:indecisiveness:)

Άστα αυτά και ξεκίνα να γράφεις την επόμενη ιστορία...
Και άσε τους ...analisers....
Δκαιολογίες....
Τς τς τς....

no_taboo
15-10-12, 09:17
Εγώ πάλι πριν την ηλικία κοιτάζω άλλα πράγματα!

Κατ' αρχάς παραγωγό, ποικιλία σταφυλιών, εάν υπάρχουν πρόσθετα και ποια είναι αυτά, ξύλο βαρελιών και φυσικά προσανατολισμό αμπέλου!

Ξέρω, είμαι απαιτητικός...

Καλύπτονται ανάγκες που ένας συνομήλικος δεν μπορεί να μου καλύψει.

Και αυτό θα ισχύει μέχρι να γίνεις εσύ.... πόσο; ;)

Astrovroxi
15-10-12, 09:48
Μεχρι δυο χρονια πριν εδειχνα ενδιαφερον και προσοχη σε πολυ μεγαλυτερους μου ανδρες, σπανια σε συνομηλικους και καθολου σε μικροτερους.
Πλεον.....συνεχιζω να απορριπτω τους πολυ μικροτερους αλλα η προσοχη δοθηκε και παραδοθηκε σε καποιον συνομηλικο,
που η ωριμοτητα του με κανει να νοιωθω οτι ανηκω σε καποιον πολυ πολυ μεγαλυτερο μου!

cad
15-10-12, 11:51
Εγώ πάλι πριν την ηλικία κοιτάζω άλλα πράγματα!

Κατ' αρχάς παραγωγό, ποικιλία σταφυλιών, εάν υπάρχουν πρόσθετα και ποια είναι αυτά, ξύλο βαρελιών και φυσικά προσανατολισμό αμπέλου!

Ξέρω, είμαι απαιτητικός...

Και εμφιάλωση και είδος φελλού...

no_taboo
15-10-12, 11:59
Και εμφιάλωση και είδος φελλού...

Έτσι, έτσι!

sklavina
15-10-12, 15:36
Και αυτό θα ισχύει μέχρι να γίνεις εσύ.... πόσο; ;)

Δεν είναι ποσοτικό αλλά ποιοτικό το ζήτημα αγαπητέ μου...και όταν υπάρχει η ποιότητα δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.

lazuli
15-10-12, 15:58
Ωριμότητα, το να ανακαλύψει και πάλι ένας άνδρας τη σοβαρότητα με την οποία έπαιζε παιδί, κατά Νίτσε.

Ποσο σωστο..οποιος ειναι σε επαφη με νεαρες ηλικες το αντιλαμβανεται απολυτα. Τα παιδια εχουν απιστευτη σοβαροτητα στο παιχνιδι τους,το ζουνε,δεν παιζουνε με την εννοια που δινουμε εμεις οι μεγαλυτεροι,δηλαδη απο αποσταση. Πολλες φορες οι ωριμοι/ες "μπεμπεκιζουν" νομιζοντας πως ετσι ξαναβρισκουν την παιδικοτητα τους και γινονται ντιπ για ντιπ γελοιοι/ες.

MasterAndreas
15-10-12, 16:21
Ποσο σωστο..οποιος ειναι σε επαφη με νεαρες ηλικες το αντιλαμβανεται απολυτα. Τα παιδια εχουν απιστευτη σοβαροτητα στο παιχνιδι τους,το ζουνε,δεν παιζουνε με την εννοια που δινουμε εμεις οι μεγαλυτεροι,δηλαδη απο αποσταση. Πολλες φορες οι ωριμοι/ες "μπεμπεκιζουν" νομιζοντας πως ετσι ξαναβρισκουν την παιδικοτητα τους και γινονται ντιπ για ντιπ γελοιοι/ες.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τους ώριμους που μπεμπεκίζουν. Για να είμαστε δίκαιοι όμως, να μιλήσουμε και για πενηντάρες που φοράνε στριγκάκια και το παίζουν γκόμενες. Είναι εξίσου γελοίο. Κάθε πράγμα στον καιρό του.
Είχα την συζήτηση αυτή, με τους φίλους μου στο σκάφος μεσοπέλαγα. Με συγκεκριμένα παραδείγματα αποδείχθηκε πως υπάρχει γοητεία, σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, Η γοητεία τους αυτή προκύπτει περισσότερο από τη συμπεριφορά τους και όχι από την εμφάνιση και τις αντοχές τους. Αναγκάστηκα να συμφωνήσω, αν και δεν ταυτίζονται τα δικά μου γούστα, με τα πραγματικά παραδείγματα που επικαλέστηκαν . Πως μπορείς να αμφισβητήσεις την πραγματικότητα.....είναι θέμα γούστου τελικά, τι κάνει κλικ στον καθένα.

lazuli
15-10-12, 16:58
Δεν είναι ποσοτικό αλλά ποιοτικό το ζήτημα αγαπητέ μου...και όταν υπάρχει η ποιότητα δεν χάνεται με το πέρασμα του χρόνου.

Oλα χανονται με το περασμα του χρονου,ή μαλλον οχι χανονται, αλλαζουν μεταμορφωνονται,τιποτα δεν παραμενει σταθερο και αναλλοιωτο και φυσικα ουτε εμεις οι ανθρωποι με τις "ποιοτητες" μας. Δεν εννοω οτι ειμαστε "φτερα στον ανεμο"παραδερνοντας εδω κι εκει, αλλά καθε σταθεροτητα για να μην γινει αγκυλωμενη προσκολληση,εχει αναγκη να "αναπνευσει", να κυλλησει στη ροη της εξελιξης ακομη και να αλλαξει μορφη αν δεν ειναι πια λειτουργικη.

AMANTEUS
15-10-12, 17:41
Συζητώντας με ένα γνωστό μου τις προάλλες, μου προσδιόρισε το εύρος των ηλικιών των γυναικών που θα πρέπει να με ενδιαφέρουν.
Η μαθηματική του φόρμουλα είχε ως εξής: Η ηλικία μου (52) διαιρούμενη δια του 2 μας δίνει το minimum της ηλικίας της γυναίκας που θα ήταν κατάλληλη για εμένα. Επομένως 52 / 2 = 26 ετών.
Για να ορίσω το ανώτερο όριο θα πρέπει να προσθέσω επιπλέον 7 χρόνια. Συνεπώς 26 +7 = 33.

Μα δεν μου λέτε. Δεν πρέπει να αγαπάω αυτόν τον άνθρωπο πάρα πολύ? Πάντως γέλασα πολύ.

Οι άνθρωποι έχουν σημασία και η χημεία που σχηματίζεται μεταξύ των. Από 2 έως 7 χρόνια διαφορά θα μπορούσε να θεωρηθεί λογική πιστεύω από την Ελληνική κοινωνία.

andreas
15-10-12, 18:09
Θα συμφωνήσω με τη Lazycat πως ισχύει και το αντίστροφο: ένας σκλάβος - υποτακτικός, μάλλον προτιμάει κάποια μεγαλύτερη Αφέντρα. Κι αυτό κυρίως γιατί είναι πιο εύκολο να υποταχθεί. Όχι πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται με συνομίλικη ή μικρότερη, απλώς είναι πιο δύσκολο. Μια μεγαλύτερη σε ηλικία, ώριμη Κυριαρχική (σε εμένα τουλάχιστον) δημιουργεί πιο εύκολα τις προυποθέσεις να νιώσω ένα πολύ χρήσιμο και καθοριστικό συναίσθημα ώστε να ξεδιπλωθεί η υποτακτικότητά μου: δέος.
Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος με τον κίνδυνο/ευχή να με διορθώσουν οι πιο έμπειροι, σε ότι αφορά τη δική μου υποτακτικότητα, αισθάνομαι πως πρέπει να επιτευχθεί πρώτα κάτι σαν ''ξεκλείδωμα''. Δηλαδή, ενώ είμαι σίγουρος πως έχω υποτακτική ψυχολογία απέναντι στις Γυναίκες και μου αρέσει αυτό (παρά το ότι δεν είναι - ακόμη ελπίζω - κοινωνικά αποδεκτό), εντούτοις όταν βρίσκομαι face to face με μια Αφέντρα, δεν είναι αυτονόητο ότι θα μου βγει η υποτακτικότητά μου, τουλάχιστον στο βαθμό που την διαθέτω! Μια μεγαλύτερη Κυρία έχει το πλεονέκτημα ότι δημιουργεί αρχικά έναν μεγαλύτερο σεβασμό που μπορεί να εξελιχθεί σε δέος και να τσακίσει όλες τις αναστολές. Για να είμαι δίκαιος, η ηλικία της Κυριαρχικής δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει τα παραπάνω: είναι και το μέγεθος - είδος της αυταρχικότητάς της αλλά κυρίως είναι ευθύνη του υποτακτικού να το δουλέψει στο μυαλό του και να είναι έτοιμος να ... αφεθεί στις ορέξεις της Κυρίας του, χωρίς κλειδιά. Με την πόρτα ορθάνοιχτη...

no_taboo
15-10-12, 20:46

Εγώ το ξέρω αυτό, εσείς γράψατε:

για μένα προσωπικά η διαφορά ηλικίας είναι επιθυμητή εως και "απαραίτητη".
Καλύπτονται ανάγκες που ένας συνομήλικος δεν μπορεί να μου καλύψει.

Αλήθεια, τι θα συμβεί, όταν εσείς ξεπεράσετε τα 55, ας πούμε...;

sklavina
15-10-12, 21:39
Oλα χανονται με το περασμα του χρονου,ή μαλλον οχι χανονται, αλλαζουν μεταμορφωνονται,τιποτα δεν παραμενει σταθερο και αναλλοιωτο και φυσικα ουτε εμεις οι ανθρωποι με τις "ποιοτητες" μας. Δεν εννοω οτι ειμαστε "φτερα στον ανεμο"παραδερνοντας εδω κι εκει, αλλά καθε σταθεροτητα για να μην γινει αγκυλωμενη προσκολληση,εχει αναγκη να "αναπνευσει", να κυλλησει στη ροη της εξελιξης ακομη και να αλλαξει μορφη αν δεν ειναι πια λειτουργικη.

Δεν αμφισβήτησα πως αλλάζουν, εξελίσσονται κάποια πράγματα σε βάθος χρόνος. Είπα πως εκεί που υπάρχει η ποιότητα που αναζητά ο καθένας αυτή δεν χάνεται. Η ποιότητα όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι αποτελεί την βάση της σχέσης, τα θεμέλια της και αυτήν την εντοπίζω κυρίως σε μεγαλύτερης ηλικίας ανθρώπους χωρίς όμως να σημαινει αυτό πως δεν υφίσταται και αλλού.

Εγώ το ξέρω αυτό, εσείς γράψατε:

Αλήθεια, τι θα συμβεί, όταν εσείς ξεπεράσετε τα 55, ας πούμε...;

Επειδή το νήμα αφορά το κριτήριο της ηλικίας δεν θέλησα να επεκταθώ και σε άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο ξεφεύγοντας από το θέμα.
Σε ότι αφορά την ηλικία λοιπόν δεν είναι αυτή η οποία μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη μιας σχέσης. Όχι για μένα τουλάχιστον.
Όταν γίνω και αν με το καλό 55 θα έχω άλλες ανάγκες, επιθυμίες προτεραιότητες και αν έχω άνθρωπο δίπλα μου ο οποίος θα είναι 75 σημαίνει πως η σχέση μας πέρασε πολλά και εφτασε ως εκεί. Λέτε να τον χωρίσω για να κάνω τη ζωή μου; λέτε να θέλω να πηδιέμαι ασύστολα και να μη μπορει να μου το προσφέρει; Έχετε νοιώσει ποτέ τη δύναμη μιας σχέσης, τέτοιας που ο άλλος να σας κοιτάζει στα μάτια και να σας περναει μόνο με αυτό εκείνο που θέλει;
Όταν φθάσω εκεί αν έχω έναν σύντροφο είκοσι χρόνια μεγαλύτερο μου θα είμαι περήφανη. Τι θα συμβεί; Υποθέτω πως θα του φτιάχνω το τσαι του ή τον καφέ του, το πρωινό του, θα του δίνω τα χάπια του και θα του διαβάζω βιβλια. Η σεξουαλικότητα θα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο και θα εκφράζεται ισως με διαφορετικό τρόπο. Ε και ; μήπως αυτό μόνο είναι το ζητούμενο;

Όλα αυτά βεβαίως ασφαλώς και δεν εξαρτώνται από την ηλικία και μόνο αλλά είθιστε να ακολουθούν και άλλα ενδιαφέροντα μαζί μ'αυτήν.

no_taboo
15-10-12, 21:46
Όλα αυτά βεβαίως ασφαλώς και δεν εξαρτώνται από την ηλικία και μόνο αλλά είθιστε να ακολουθούν και άλλα ενδιαφέροντα μαζί μ'αυτήν.

Αυτό μου φτάνει! Σας ευχαριστώ! :)

Anatoli
15-10-12, 22:09
Μικρότερο ΟΥΔΕΠΟΤΕ!!!!!!! (κατηγορηματικά)
κατά προτίμηση μεγαλύτερο
ακόμα και συνομήλικος δεν θα με πείραζε αρκεί
να βαδίζουμε στο ίδιο μήκος κύματος.

lazuli
15-10-12, 22:10
Όταν φθάσω εκεί αν έχω έναν σύντροφο είκοσι χρόνια μεγαλύτερο μου θα είμαι περήφανη. Τι θα συμβεί; Υποθέτω πως θα του φτιάχνω το τσαι του ή τον καφέ του, το πρωινό του, θα του δίνω τα χάπια του και θα του διαβάζω βιβλια. Η σεξουαλικότητα θα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο και θα εκφράζεται ισως με διαφορετικό τρόπο. Ε και ; μήπως αυτό μόνο είναι το ζητούμενο;

Ομορφη η επιθυμια να εισαι υπερηφανη και να υπηρετεις τον μεγαλυτερο συντροφο σου,αλλά ειναι μια αναγκη που την εχεις τωρα. Ποτε δεν μπορεις να ξερεις πώς θα εισαι μετα απο εικοσι χρονια. Μια πιθανη εξελιξη θα μπορουσε να ειναι αυτη που περιγραφεις οπως και να εισαι μια γυναικα γεματη ενεργεια που νοιωθει εγκλωβισμενη σε σχεση δεσμευσης και εχει αναγκη να κανει τη ζωη της, να πηδιεται ή οχι,να κανει τα ταξιδια της ή χιλια δυο που εχει στερηθει.
Αυτο που εννοω ειναι οτι οι "ποιοτητες" δεν μας αναγκαζουν σε μια καθορισμενη πορεια ουτε γινονται λιγοτερο "ποιοτητες" οταν μεταβληθουν οι αναγκες μας.
Πιστευω με σιγουρια μπορουμε να μιλαμε μονο για το παρον, αφου βεβαια εχουμε διερευνησει τις αναγκες και επιθυμιες μας, το μελλον ειναι μια αγνωστη παραμετρος..γι' αυτο και πολυ σοφα λενε: "μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλο λογο μην πεις."

Stalker
16-10-12, 01:52
Σας αρέσει να είναι συνομήλικη;
Να είναι μικρότερη;
Να είναι πολύ μικρότερη;
Να είναι μεγαλύτερη;
Πολύ μεγαλύτερη;

Καθε ηλικια προσφερει ξεχωριστες ομορφιες και δυσκολιες.
Το μονο που απαιτειται,ειναι η επιθυμια και κυριως η ικανοτητα για διαφορετικους χειρισμους,διαφορετικων δυσκολιων.
Εαν το "πακετο" ειναι ελκυστικο,η ηλικια του,μου ειναι μαλλον αδιαφορη.

Στις ασύμμετρες σχέσεις η σημασία της ηλικίας ή της διαφοράς ηλικίας είναι μεγαλύτερη, μικρότερη, ή το ίδιο με τις βανίλα σχέσεις;

Με την διευκρινηση πως οταν αναφερομαι εδω σε ασυμμετρες σχεσεις,εξαιρω το T/b...
Η ηλικια σε απολυτα νουμερα,φαινεται να παιζει ρολο στα κυριαρχικα status των ασυμμετρων σχεσεων,λογω καποιων απαραιτητων προσοντων,τα οποια αποκτουνται και διαμορφωνονται με την παροδο του χρονου.
Επισης,θα ελεγα πως το προσδοκιμο ζωης μιας ασυμμετρης σχεσης με μεγαλη διαφορα ηλικιας,συχνα μειωνεται δραματικα εως μηδενισμου,οταν μικροτερο ειναι το Κ μελος της σχεσης.

Γενικα μιλωντας και ανεξαρτητα απο τον παραγοντα ηλικια,οι ασυμμετρες σχεσεις ειναι συνηθως μικροτερης διαρκειας απο τις αντιστοιχες βανιλα,διοτι ειναι πιο απαιτητικες.

Uther
17-10-12, 07:57
https://www.youtube.com/watch?v=Zj_4vl_H-SI