PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάγκες //Ικανότητες // Αδυναμίες// υποτακτικών

Uther
01-10-12, 10:04
Έχουμε ακούσει πολλές φορές
για τις Ανάγκες //Ικανότητες // Αδυναμίεςπου κάνουν έναν άνθρωπο υποτακτικό.

Μερικά παραδείγματα:
- Ο τρόπος διαχείρισης κάποιων ορμών. Ερωτικών και άλλων. Ή μάλλον, η έλλειψη "σωστής" διαχείρισης αυτών.
που δημιουργεί την Ανάγκη παράδοσης του σεξουαλικού ελέγχου
( από όσο έχω διαπιστώσει στο παράλληλο νήμα
δεν εξετάζονται επαρκώς τα αίτια και ο τελικός σκοπός).
- Η έλλειψη "σωστών" ορίων στη ενδοτικότητα. (πχ, πόσες φορές πρέπει να σφουγγαρίσω το πάτωμα
για να είναι ο Κύριος ικανοποιημένος; )
- Η έλλειψη "σωστής" διαχείρισης του πόνου ή η δυσκολία λήψης αποφάσεων.
- Η οικονομία.

Οι switch από την άλλη μοιάζουν να είναι πλήρως ικανοί στη διαχείριση
των παραπάνω παραδειγμάτων.

1. Η ερώτησή μου είναι αν γίνεται να έχουμε υποτακτικό χαρακτήρα
που δεν έχει τις παραπάνω "ελλείψεις" αλλά εξακολουθεί να θέλει
να παραδώσει την διαχείριση αυτών σε κάποιον άλλο.
Αν ναι, (καθώς πιστεύω ότι γίνεται, κάτι το οποίο αποδεικνύουν οι switch)
τι είναι αυτό που καθιστά
την παράδοση αναγκαία ;
Μήπως αν οι "ελλείψεις" δεν υφίστανται τότε το παιχνίδι καταλήγει περισσότερο κινκυ;

2. Εσείς σαν Κ τι είδους υποτακτικό/η προτιμάτε; Αυτόν/ην που βάλλονται από τις παραπάνω Ανάγκες
Ή κάποιον που ενώ δεν έχουν αυτές τις ανάγκες αποφασίζουν οτι είναι απολαυστική η μεταφορά του ελέγχου;

3. Εσείς σαν υ τι προτιμάτε για τον εαυτό σας; Να είστε πλήρως ικανοί στη διαχείριση , την λήψη αποφάσεων και τον έλεγχο
ή να τα παραδίνετε αυτά έτσι ώστε να τα χτίσει για εσάς ο/η Κ;

thaleia
01-10-12, 12:09
την παράδοση αναγκαία ;

Ευκαιρια μου να κανω μια ερωτηση που μου βασανιζει το μυαλο.
Ειναι αναγκαια συνθηκη η παραδοση-παραλαβη του ελεγχου για να χαρακτηρισθει D/s μια σχεση?

MasterAndreas
01-10-12, 12:36
Ειναι αναγκαια συνθηκη η παραδοση-παραλαβη του ελεγχου για να χαρακτηρισθει D/s μια σχεση?

Κάποια πράγματα δεν είναι αυτονόητα? Θα μπορούσες να φανταστείς έναν κυρίαρχο που να μην διεκδικεί τον έλεγχο? Έναν κυρίαρχο που να μην δίνει εντολές ή αυτές που δίνει να μην εισακούονται? Θυμίζει την κουτή ερώτηση που κάναμε στο Λύκειο : " Θέλεις να τα φτιάξουμε???" Τι νόημα έχει να οριστεί κάτι, που νομοτελειακά θα έρθει μόνο του? Η παράδοση παραλαβή του ελέγχου θα έρθει από μόνη της λόγω του χαρακτήρα και της φύσης των δύο ανθρώπων. Δεν είναι απαραίτητο, πάντα να υπάρχει κάποιο τελετουργικό σε όλα.

Astrovroxi
01-10-12, 12:46
Εγω που ειμαι μια.....κατηγορια μονη μου ν απαντησω? :courage:
Δεν ξερω τι αισθανονται και πως πραττουν οι αλλοι υποτακτικοι και οι switch και θα μιλησω για μενα.
Ειμαι υποτακτικη μονο στον Συντροφο-Κυριο μου.
Δηλαδη δεν ειχα ποτε την αναγκη να ειμαι οπωσδηποτε υποτακτικη καποιου για να ειμαι καλα.
Μου αρεσε η υποταγη μονο στο σεξ γιατι με καυλωνε αφανταστα.
Οταν Τον γνωρισα, διαπιστωσα οτι ηθελα να του ανηκω και μονο.
Εκτοτε του εχω παραδωσει τον ελεγχο της σχεσης μας, την ληψη αποφασεων της σχεσης μας και την γενικη διαχειρηση της σε ολα τα επιπεδα.
Αλλα μονο τα της σχεσης μας.....τα επαγγελματικα, οικογενειακα και θεματα φιλων που δεν εχει επαφη μαζι τους,
τα διαχειριζομαι μονο εγω αν και τα συζηταω ολα μαζι του και του ζητω την συμβουλη του

thaleia
01-10-12, 12:48
Θα μπορούσες να φανταστείς έναν κυρίαρχο που να μην διεκδικεί τον έλεγχο?

Οχι δεν φανταζομαι , γνωριζω !
και γιατι θα πρεπει να τον διεκδικει?

Έναν κυρίαρχο που να μην δίνει εντολές ή αυτές που δίνει να μην εισακούονται?

αλλο πραμα οι εντολες αλλο ο ελεγχος :)

Η παράδοση παραλαβή του ελέγχου θα έρθει από μόνη της λόγω του χαρακτήρα και της φύσης των δύο ανθρώπων.

Σε ποιον απ τους δυο η παραδοση και σε ποιον η παραλαβη?

Satrapeia
01-10-12, 13:08
την παράδοση αναγκαία ;
Μήπως αν οι "ελλείψεις" δεν υφίστανται τότε το παιχνίδι καταλήγει περισσότερο κινκυ;
:eagerness:Σκεφτομουν να γραψω κατι για αυτα τα παραδειγματα που παρουσιαζουν μια εικονα "ανυμποριας" των υποτακτικων φυσεων. (Μου τη δινει αυτο! Με ξεπερναει το οτι ο αλλος μπορει να εκλαμβανει τον παρτενερ του ως "ανικανο")
Απ την αλλη ομως εχω διαβασει κατα καιρους αποψεις εδω και ειναι σαφες οτι το προσωπικο πρισμα του καθενος ειναι που διαμορφωνει κ τα λεγομενα-γραφομενα.

Anyway... οπως γραφεις στην υπογραφη σου πανω απ ολα να ειμαστε αληθινοι με τον εαυτο μας και (επιτρεψτε μου) να παραδεχτουμε οτι προκειται για παιχνιδι, οχι για θεραπεια ουτε ιεραποστολικο εργο για τη "σωτηρια" του οποιουδηποτε.

Το εκανε το θαυμα του το πρισμα μου παλι... να πηγαινω σιγα σιγα:culpability:

MasterAndreas
01-10-12, 13:08
Οχι δεν φανταζομαι , γνωριζω !
και γιατι θα πρεπει να τον διεκδικει?

αλλο πραμα οι εντολες αλλο ο ελεγχος :)

Σε ποιον απ τους δυο η παραδοση και σε ποιον η παραλαβη?

Ο MasterAndreas μιλάει μόνο μια φορά....μην πας να με μπερδέψεις. Όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει.

Uther
01-10-12, 20:31
:eagerness:Σκεφτομουν να γραψω κατι για αυτα τα παραδειγματα που παρουσιαζουν μια εικονα "ανυμποριας" των υποτακτικων φυσεων. (Μου τη δινει αυτο! Με ξεπερναει το οτι ο αλλος μπορει να εκλαμβανει τον παρτενερ του ως "ανικανο")
Απ την αλλη ομως εχω διαβασει κατα καιρους αποψεις εδω και ειναι σαφες οτι το προσωπικο πρισμα του καθενος ειναι που διαμορφωνει κ τα λεγομενα-γραφομενα.

Anyway... οπως γραφεις στην υπογραφη σου πανω απ ολα να ειμαστε αληθινοι με τον εαυτο μας και (επιτρεψτε μου) να παραδεχτουμε οτι προκειται για παιχνιδι, οχι για θεραπεια ουτε ιεραποστολικο εργο για τη "σωτηρια" του οποιουδηποτε.

Το εκανε το θαυμα του το πρισμα μου παλι... να πηγαινω σιγα σιγα:culpability:

Εδώ δεν μίλησε κανείς για θεραπεία, δεν κατάλαβα από πού προέκυψε στο πρίσμα σου.
Λέω το απλό:
Έχω ανάγκη να βιώνω προκαλώντας τον πόνο του άλλου. Με κάνει σαδίστρια.
Έχω ανάγκη να βιώνω τον πόνο που μου προκαλούν. Με κάνει μαζοχίστρια.
Αν δεν είχα αυτή την ανάγκη, θα καθόμουν να με δείρουν;
Αν δεν είχα την άλλη ανάγκη θα έδερνα κανέναν;
Μετέφερέ το στην σχέση Κυριαρχίας και υποταγής.
Προκύπτει το ερώτημα τι ανάγκες συνιστούν έναν υποτακτικό χαρακτήρα ;

Uther
01-10-12, 20:34
Θωρούμε δεδομένο δηλαδη ότι η ανταλλαγή ελέγχου υφίσταται μόνο σε συγκεκριμένες προσυμφωνημένες καταστάσεις;

Uther
01-10-12, 20:59
Εγω που ειμαι μια.....κατηγορια μονη μου ν απαντησω? :courage:
Δεν ξερω τι αισθανονται και πως πραττουν οι αλλοι υποτακτικοι και οι switch και θα μιλησω για μενα.
Ειμαι υποτακτικη μονο στον Συντροφο-Κυριο μου.
Δηλαδη δεν ειχα ποτε την αναγκη να ειμαι οπωσδηποτε υποτακτικη καποιου για να ειμαι καλα.
Μου αρεσε η υποταγη μονο στο σεξ γιατι με καυλωνε αφανταστα.
Οταν Τον γνωρισα, διαπιστωσα οτι ηθελα να του ανηκω και μονο.
Εκτοτε του εχω παραδωσει τον ελεγχο της σχεσης μας, την ληψη αποφασεων της σχεσης μας και την γενικη διαχειρηση της σε ολα τα επιπεδα.
Αλλα μονο τα της σχεσης μας.....τα επαγγελματικα, οικογενειακα και θεματα φιλων που δεν εχει επαφη μαζι τους,
τα διαχειριζομαι μονο εγω αν και τα συζηταω ολα και του ζητω την συμβουλη του
Αν δεν υπήρχε ανάγκη γιατί πιστεύεις ότι αυτό σε τράβηξε ή γιατι πιστεύεις οτι αυτό σε καύλωνε;

thaleia
01-10-12, 21:05
Θωρούμε δεδομένο δηλαδη ότι η ανταλλαγή ελέγχου υφίσταται μόνο σε συγκεκριμένες προσυμφωνημένες καταστάσεις;

Η ανταλλαγη οχι , μαλλον αυθορμητα βγαινει θα ελεγα και πολλες φορες δεν γινεται και αμεσα αντιληπτη.
Η παραδοση ελεγχου ομως απο τη στιγμη που απαιτειται απο ορισμενους κυριαρχους δεν αποτελει κατι προσυμφωνημενο ?
κι αν δεν ειναι προσυμφωνημενο και δεν υπαρξει οικειοθελης παραδοση ελεγχου αλλα αρπαγη, ειναι ηθικη ενεργεια?
Γι αυτο και η ερωτηση μου αν αποτελει απαραιτητο στοιχειο μιας D/s σχεσεως.

Uther
01-10-12, 21:08
Η ανταλλαγη οχι , μαλλον αυθορμητα βγαινει θα ελεγα και πολλες φορες δεν γινεται και αμεσα αντιληπτη.
Η παραδοση ελεγχου ομως απο τη στιγμη που απαιτειται απο ορισμενους κυριαρχους δεν αποτελει κατι προσυμφωνημενο ?
κι αν δεν ειναι προσυμφωνημενο και δεν υπαρξει οικειοθελης παραδοση ελεγχου αλλα αρπαγη, ειναι ηθικη ενεργεια?
Γι αυτο και η ερωτηση μου αν αποτελει απαραιτητο στοιχειο μιας D/s σχεσεως.
Κατά τη γνώμη μου, επιβολή και D/s δεν πάνε μαζι. Πολλοί όμως αρέσκονται στο παιχνίδι εκείνο που λε΄γεται
"τραβάτε με κι ας κλαίω"...εγώ θα τους τη χαλάσω; ...
Πιστεύω ότι το D/s δίνει την ευκαιρία όλο αυτό να γίνει προσυμφωνημένα (συναινετικά) και συνειδητά.
Στο μυαλό μου όμως, ο έλεγχος είναι πολυμορφικός, όπως και η υπηρεσία. Και ανταλλαγή γίνεται και απο τα δύο μέρη.

thaleia
01-10-12, 21:15
Περι αναγκης
Ας ξεχωρισουμε την αναγκη απο την επιθυμια.
Αναγκη ειναι κατι που δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο, μας ειναι απαραιτητο.
Επιθυμια ειναι κατι που μας προκαλει τερψη.

π.χ. εχω αναγκη να πιω νερο και να φαω φαγητο για να ζησω.
το να φαω γλυκο ειναι επιθυμια μου

Βασει αυτου του διαχωρισμου για ποσους νομιζετε οτι η υποταγη αποτελει αναγκη τους?

thaleia
01-10-12, 21:17
Κατά τη γνώμη μου, επιβολή και D/s δεν πάνε μαζι. Πολλοί όμως αρέσκονται στο παιχνίδι εκείνο που λε΄γεται
"τραβάτε με κι ας κλαίω"...εγώ θα τους τη χαλάσω; ...
Πιστεύω ότι το D/s δίνει την ευκαιρία όλο αυτό να γίνει προσυμφωνημένα (συναινετικά) και συνειδητά.
Στο μυαλό μου όμως, ο έλεγχος είναι πολυμορφικός, όπως και η υπηρεσία. Και ανταλλαγή γίνεται και απο τα δύο μέρη.

αιρετικα πραματα αυτα ...

MasterAndreas
01-10-12, 21:41
Περι αναγκης
Ας ξεχωρισουμε την αναγκη απο την επιθυμια.
Αναγκη ειναι κατι που δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο, μας ειναι απαραιτητο.
Επιθυμια ειναι κατι που μας προκαλει τερψη.

π.χ. εχω αναγκη να πιω νερο και να φαω φαγητο για να ζησω.
το να φαω γλυκο ειναι επιθυμια μου

Βασει αυτου του διαχωρισμου για ποσους νομιζετε οτι η υποταγη αποτελει αναγκη τους?

Με το διαχωρισμό που κάνεις, για τους περισσότερους/ρες πρέπει να αποτελεί επιθυμία όχι ανάγκη. Φέρνω στο μυαλό μου πόσο αντιδραστικά πλάσματα είναι οι υποτακτικές και πόσον καιρό, μπορεί να μην είναι σε σχέση υποταγής. Λογικότερο μου φαίνεται να αποτελεί επιθυμία και όχι ανάγκη (αναλογιζόμενος τι έχω τραβήξει ως τώρα).

WisDomme
01-10-12, 21:45
2. Εσείς σαν Κ τι είδους υποτακτικό/η προτιμάτε; Αυτόν/ην που βάλλονται από τις παραπάνω Ανάγκες
Ή κάποιον που ενώ δεν έχουν αυτές τις ανάγκες αποφασίζουν οτι είναι απολαυστική η μεταφορά του ελέγχου;

Το δεύτερο. Γενικά προτιμώ άτομα που να έχουν ισορροπημένες ανάγκες (με τον όρο της Thaleia). Οι ικανότητες καλλιεργούνται και εξελίσσονται, οπότε δεν με απασχολούν πολύ... Και οι αδυναμίες είναι πολύ σχετικό πράγμα... (Πρέπει να μου το ορίσετε για να τοποθετηθώ).

την παράδοση αναγκαία ;
Δεν χρειάζεται η ανάγκη να πηγάζει από την ελλείψεις. Βασικά, για μένα, είναι σχεδόν μη-υγιές να πηγάζει από ελλείψεις (ή έστω, μόνο από ελλείψεις).

Είναι σαν να λέμε πως κάποιος που έζησε και εκπαιδεύτηκε στο να γίνει γιατρός είναι το ίδιο με κάποιον που ήθελε και είχε την κλίση να γίνει γιατρός. Ο ένας το κάνει για να καλύψει έναν εξωτερικό προγραμματισμό, που στην ουσία δεν του χρειάζεται, γιατί έτσι έμαθε να νιώθει καλά (να παίρνει αποδοχή, αναγνώριση, μπούρου μπούρου).

Ο άλλος απλά έτσι το ένιωσε. Σίγουρα κάτι στο περιβάλλον του θα του το έβγαλε πιο έντονα (και έτσι αποφάσισε να ασχοληθεί και πιο σοβαρά), αλλά δεν είναι το ίδιο στο ποιοτικό αποτέλεσμα.

Η παράδοση, όπως και η κυριαρχία, μπορεί να είναι απόλυτα επιθυμητή* γιατί έτσι είναι η κλίση κάποιου στο να βιώνει τις σχέσεις του. Υπάρχουν πολλών ειδών σεξουαλικότητες, πολλών ειδών σχέσεις, πολλών ειδών κλίσεις, δρόμοι, επιλογές, επιρροές κτλ κτλ.
Σε μια συνειδητή κατάσταση, μπορούμε να αξιολογούμε τα δεδομένα, να επιλέξουμε ότι μας ταιριάζει, ότι μας κάνει να βιώνουμε την ζωή μας καλύτερα, ότι μας προσφέρει περισσότερα, ότι τέλοσπάντων είναι καλύτερο για μας, σε κάθε δεδομένη χρονική στιγμή.

*λέω "απόλυτα επιθυμητή" μιας και η λέξη "αναγκαία", όπως την ορίσαμε, δεν ισχύει σε αυτό που περιγράφω. Δηλαδή το άτομο μπορεί να επιβιώσει και χωρίς αυτό.

thaleia
01-10-12, 21:50
Με το διαχωρισμό που κάνεις, για τους περισσότερους/ρες πρέπει να αποτελεί επιθυμία όχι ανάγκη. Φέρνω στο μυαλό μου πόσο αντιδραστικά πλάσματα είναι οι υποτακτικές και πόσον καιρό, μπορεί να μην είναι σε σχέση υποταγής. Λογικότερο μου φαίνεται να αποτελεί επιθυμία και όχι ανάγκη (αναλογιζόμενος τι έχω τραβήξει ως τώρα).

Συμβουλη Αντρεα μου: παψε να κανεις το φουρναρη και γινε ζαχαροπλαστης.

Uther
01-10-12, 23:30
Π

Και κατ'επέκταση η ερώτηση του νήματος είναι,
αν η ανάγκη δεν προκύπτει από την έλλειψη, κατά πόσο ονομάζεται ανάγκη
και κατα πόσο οδηγεί στην πραγμάτωση

Uther
01-10-12, 23:33
*λέω "απόλυτα επιθυμητή" μιας και η λέξη "αναγκαία", όπως την ορίσαμε, δεν ισχύει σε αυτό που περιγράφω. Δηλαδή το άτομο μπορεί να επιβιώσει και χωρίς αυτό.

Ο βούδας πάντως είπε οτι ο μονος τρόπος για να μην πεινάς, δεν είναι να κάνεις γιογκα για να ξεχνας την πείνα σου, αλλά να τρως. Δηλαδή
1. Να αναγνωρίζεις την ανάγκη αντί να την αποφεύγεις και
2. να την καλύπτεις αντί να την μετουσιώνεις.

Αν η έλλειψη δεν δημιουργεί ή ενδυναμώνει την ανάγκη τότε πώς διαχωρίζουμε την ανάγκη από την επιθυμία;

freyja
01-10-12, 23:52
Πιστεύω πως μια lifestyle υποτακτική αν μείνει καιρό εκτός σχέσης έλεγχου
είναι πιθανό να μετατρέπει σε αγρίμι, να χάσει τις ισορροπίες της και να γίνει δυσλειτουργική.
Σίγουρα δεν συμβαίνει σε όλα τα υ όμως για εμένα αποδεικνύει την ύπαρξης της Ανάγκης για υποταγή σε μερίδα υποτακτικών.
Καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι το bdsm δεν είναι για όλους το Fifty Shades of Grey εύπεπτο και ανώδυνο,
για κάποιους πάει πιο βαθιά και χτυπάει κόκαλο.
Και καλό είναι να μην αφορίζουμε όσους το ζουν μέχρι ένα σημείο αλλά ουτε όσους το θεωρούν αναγκαίο στην ζωή τους,

WisDomme
02-10-12, 00:34
Ο βούδας πάντως είπε οτι ο μονος τρόπος για να μην πεινάς, δεν είναι να κάνεις γιογκα για να ξεχνας την πείνα σου, αλλά να τρως. Δηλαδή
1. Να αναγνωρίζεις την ανάγκη αντί να την αποφεύγεις και
2. να την καλύπτεις αντί να την μετουσιώνεις.

Αν η έλλειψη δεν δημιουργεί ή ενδυναμώνει την ανάγκη τότε πώς διαχωρίζουμε την ανάγκη από την επιθυμία;

Η επιβίωση αφορά το φυσικό επίπεδο και μόνο. Ότι σχετικό με το συναισθηματικό κομμάτι, ανεβαίνει στην πυραμίδα του μάσλοου - αφορά την εξέλιξη και όχι την επιβίωση.

Είτε το ονομάσουμε ανάγκη, είτε επιθυμία, είναι κάτι που θέλουμε να καλυφθεί. Η έλλειψη σου "επιβάλλει" να γεμίσεις, η γνώση του εαυτού σου "πληρώνει" (γεμίζει). Σε αυτήν την περίπτωση, το bdsm βιώνεται με διαφορετικό τρόπο.

Όπως το έχω νιώσει εγώ, δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο έντονο (εκτός αν μιλάμε για ένταση λόγο αυτής της "επιβολής", η οποία πηγάζει από το ασυνείδητο), δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο βαθύ... Είναι καθολικό, χωρίς να αφορά την εξάρτηση, αλλά μια άλλου τύπου ελευθερία... Μέσα από μια ασυμμετρία, που όμως τον άλλον τον νιώθεις σαν άνθρωπο σε βάθος, μιας και έχεις νιώσει και κατανοήσει τον εαυτό σου σαν άνθρωπο. Και έχει ποιότητα, γιατί οι επιλογές γίνονται με συνείδηση και εφαρμόζονται με συνέπεια σε ότι σκέφτεσαι και νιώθεις... Κάπως έτσι...

Γιατί γενικά, δεν είμαστε μόνο οι ελλείψεις μας, είμαστε πολλά περισσότερα.

Και δεν είναι το bdsm (απαραίτητα) κατάλοιπο απωθημένων και ελλείψεων. Ούτε ένας άνθρωπος πλήρης, δεν είναι (απαραίτητα) εκτός bdsm. Απλά το βιώνει διαφορετικά. Όχι ανώτερα ή κατώτερα, καλύτερα ή χειρότερα (τα έχουμε πει αυτά). Επιλογές είναι όλα.

Το ξέρω πως φαίνεται παράξενο να μιλάω για μη-εξάρτηση στο bdsm (βέβαια είναι εξίσου παράξενο όταν μιλάω για μη-εξάρτηση στον έρωτα, στις vanilla σχέσεις), αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική. ^_^

Uther
02-10-12, 00:49
]1.[/B] Η επιβίωση αφορά το φυσικό επίπεδο και μόνο. Ότι σχετικό με το συναισθηματικό κομμάτι, ανεβαίνει στην πυραμίδα του μάσλοου - αφορά την εξέλιξη και όχι την επιβίωση.

2. Είτε το ονομάσουμε ανάγκη, είτε επιθυμία, είναι κάτι που θέλουμε να καλυφθεί. ......
3. Γιατί γενικά, δεν είμαστε μόνο οι ελλείψεις μας, είμαστε πολλά περισσότερα.

4. Και δεν είναι το bdsm (απαραίτητα) κατάλοιπο απωθημένων και ελλείψεων.
5 . Ούτε ένας άνθρωπος πλήρης, δεν είναι (απαραίτητα) εκτός bdsm. Απλά το βιώνει διαφορετικά. Όχι ανώτερα ή κατώτερα, καλύτερα ή χειρότερα (τα έχουμε πει αυτά). Επιλογές είναι όλα.

1. το συναισθηματικο αλλά κυρίως το πνευματικό κομμάτι επηρεάζει την επιβίωση και άρα τις ανάγκες.
2. Όχι, αν φτάσω 800 κιλα σιγουρα καποια ανάγκη προσπαθω να καλυψω αλλά με λάθος τρόπο. Η πραγματικη αναγκη της πεινας παντως εχει καλυφθει.
Αυτο δεν σημαινει οτι πρέπει να συνεχίσω να καλυπτω αυτη την επιθυμία//αναγκη εφοσον έφτασε σε όρια εκτός πραγματικότητας.
3. Ο χαρακτηρας χτίζεται πάνω στις ελλείψεις κατά την κρίση μου. Όχι στα απωθημένα. Μην τα συγχέουμε. Ο άνθρωπος
θα ηταν εντελώς διαφορετικός αν δεν πεινούσε, ποτέ.
4.- 5. Εφοσον το bdsm ειναι ο τροπος να κανουμε έρωτα και να καλυπτουμε αυτή την αναγκη θεωρώ οτι ειναι Ανάγκη
για όλους όσους το ασκούμε.
Δεν συγκρίνω τις ανάγκες ενός βανιλλα. Αν ειχα ανάγκη αυτο που κάνει θα το έκανα. Εχω ανάγκη αυτο που κάνω
και για αυτο το κάνω. Αλλιώς δεν καλύπτεται η ερωτική και σεξουαλική μου πεινα.

WisDomme
02-10-12, 01:17
1. το συναισθηματικο αλλά κυρίως το πνευματικό κομμάτι επηρεάζει την επιβίωση και άρα τις ανάγκες.
2. Όχι, αν φτάσω 800 κιλα σιγουρα καποια ανάγκη προσπαθω να καλυψω αλλά με λάθος τρόπο. Η πραγματικη αναγκη της πεινας παντως εχει καλυφθει.
Αυτο δεν σημαινει οτι πρέπει να συνεχίσω να καλυπτω αυτη την επιθυμία//αναγκη εφοσον έφτασε σε όρια εκτός πραγματικότητας.
3. Ο χαρακτηρας χτίζεται πάνω στις ελλείψεις κατά την κρίση μου. Όχι στα απωθημένα. Μην τα συγχέουμε. Ο άνθρωπος
θα ηταν εντελώς διαφορετικός αν δεν πεινούσε, ποτέ.
4.- 5. Εφοσον το bdsm ειναι ο τροπος να κανουμε έρωτα και να καλυπτουμε αυτή την αναγκη θεωρώ οτι ειναι Ανάγκη
για όλους όσους το ασκούμε.
Δεν συγκρίνω τις ανάγκες ενός βανιλλα. Αν ειχα ανάγκη αυτο που κάνει θα το έκανα. Εχω ανάγκη αυτο που κάνω
και για αυτο το κάνω. Αλλιώς δεν καλύπτεται η ερωτική και σεξουαλική μου πεινα.

1. Διαφορετικές οπτικές. Και στο τι είναι επιβίωση και στο τι είναι πνευματικό κομμάτι ^^
2. Ναι, δεν αναφέρομαι σε σωστό και λάθος τρόπο. Άλλωστε και αυτό υποκειμενικό είναι.
3. Για μένα οι ελλείψεις που αναφέρεις είναι συναισθηματικές. Και οι συναισθηματικές ελλείψεις αφορούν μη-συνειδητά και μη-ολοκληρωμένα κομμάτια. Αλλιώς απωθημένα. Αν ονομάζεις έλλειψη και την φυσική ανάγκη του φαγητού, τότε έχουμε διαφορετικές οπτικές.
4-5. Αν βιώνεις την σεξουαλικότητά σου σαν την πείνα, τότε αυτό είναι αλήθεια για σένα. Άλλωστε, ακόμα και η όρεξη έχει δικές τις ιδιαιτερότητες.

Απλά, για το ένστικτο της επιβίωσης, αν πεινάς, θα φας οτιδήποτε μπορεί να δώσει ενέργεια στο σώμα σου, ώστε να συνεχίζει να ζει.
Για το σεξουαλικό ένστικτο, αν πεινάς, δεν θα "φας" οτιδήποτε, παρά μόνο αν υπάρχει συναισθηματικό απωθημένο από πίσω, που έχει διαστρεβλώσει το ένστικτο.

Astrovroxi
02-10-12, 12:54
Αν δεν υπήρχε ανάγκη γιατί πιστεύεις ότι αυτό σε τράβηξε ή γιατι πιστεύεις οτι αυτό σε καύλωνε;

Γιατι απλως με καυλωνε και με καυλωνει το βιαιο σεξ, η βωμολοχια και η ενταση.

thaleia
02-10-12, 14:37
Εχουμε λοιπον δυο πηγες υποτακτικοτητος αυτην της αναγκης κι αυτην της επιθυμιας.
Η αναγκη της υποταγης οντως πηγαζει από αδυναμιες και ελλειψεις .

Ποια η πηγη της επιθυμιας ; γιατι να θελει καποιος να υποταχθει ενώ δεν το εχει αναγκη; Προς τερψιν σωματικη και ψυχικη θα ελεγα. σωματικη τερψις μπορει να θεωρηθει η ηδονη που αντλει από τον πονο , την σεξουαλικη παραδοση , την σεξουαλικη αντικειμενοποιηση. Ψυχικη τερψις η ηδονη που αντλει από την προσφορα ηδονης στον ετερο καλυπτοντας αναγκες του και επιθυμιες του (ακομη και αυτές της κυριαρχικοτητος) ειτε σε σεξουαλικο επιπεδο ειτε σε σωματικο γενικοτερα ειτε με μορφη υπηρεσιων .
Αν αντιστρεψω το «υποταχθει» σε «κυριαρχησει» στο παραπανω εδαφιο που διαφερει η επιθυμια για κυριαρχια? Διπολο είναι με αντιθετη φορα ροης.

thaleia
02-10-12, 14:40
Για το σεξουαλικό ένστικτο, αν πεινάς, δεν θα "φας" οτιδήποτε, παρά μόνο αν υπάρχει συναισθηματικό απωθημένο από πίσω, που έχει διαστρεβλώσει το ένστικτο.

Τι λες καλε! θα υπηρχε το "αρχαιοτερο επαγγελμα" τοτε?

WisDomme
02-10-12, 15:35
Τι λες καλε! θα υπηρχε το "αρχαιοτερο επαγγελμα" τοτε?

Ένστικτο καθαρό υπάρχει μόνο στα ζωάκια. Αυτά, αν δεν παρέμβει ο άνθρωπος, δεν πάνε ενάντια στα ένστικτά τους.

Ο άνθρωπος πάλι, συνδέει πολύ τα ένστικτα με τις άλλες λειτουργίες που του δίνει η ελεύθερη βούληση... Συναισθήματα, λογικές κτλ κτλ...

Το σεξουαλικό ένστικτο, στον άνθρωπο, έχει και άλλες εφαρμογές πέρα από την καύλα, ναι? Αν κάποιος βιώνει μια λειτουργία του μόνο σε ενστικτώδες επίπεδο, κάπου έχει χάσει τις υπόλοιπες... Γιατί το νοητικό, το συναισθηματικό και το φυσικό σώμα λειτουργούν παράλληλα και όχι ξεχωριστά το ένα από το άλλο...

Αν πεινάς (ένστικτο επιβίωσης), το τι θα φας αποτελεί μια εξωτερική πηγή. Αν πρόκειται να πεθάνεις, οπότε θα φας οτιδήποτε...
Αν έχεις σεξουαλικές ορμές (σεξουαλικό ένστικτο), το τι θα κάνεις με κάποιον άλλο, αφορά μια εξωτερική πηγή. Όμως, αν πρόκειται να πεθάνεις (που παίρνει πολύ χρόνο συνήθως σε αυτήν την περίπτωση), υπάρχει και ο αυνανισμός.

thaleia
02-10-12, 15:53
Το σεξουαλικό ένστικτο, στον άνθρωπο, έχει και άλλες εφαρμογές πέρα από την καύλα, ναι? Αν κάποιος βιώνει μια λειτουργία του μόνο σε ενστικτώδες επίπεδο, κάπου έχει χάσει τις υπόλοιπες... Γιατί το νοητικό, το συναισθηματικό και το φυσικό σώμα λειτουργούν παράλληλα και όχι ξεχωριστά το ένα από το άλλο...

Σε ενστικτωδες επιπεδο βιωνεις το σεξουαλικο ενστικτο για την αναπαραγωγη, οπως τα ζωακια, κι οχι για την καυλα.
Η σεξουαλικη πραξη χαριν ηδονης και μονο, ειναι ανθρωπινη λειτουργια.
Ποιος λεει οτι οταν κανεις σεξ για να χορτασεις την πεινα σου και μονο δεν συμμετεχουν και δεν ικανοπουνται ολα τα σωματα?
Εγω πχ οταν πειναω πολυ (για φαγητο) και ριχτω σ ενα ξεροκομματο ψωμι (κυριολεκτω) περα απο την ικανοποιηση του επιβιωτικου μου ενστικτου
νοιωθω ψυχικη ευφορια. Και ειναι λογικο να νιωθει κανεις ετσι. Δεν νιωθεις συναισθηματα γι αυτο που τρως (αντικειμενο ηδονης) εκεινη τη στιγμη
αλλα γι αυτο που σου προσφερει.

WisDomme
02-10-12, 16:28
Συμφωνώ σε όλα, διαφωνώ μόνο σε αυτό λίγο...

Σε ενστικτωδες επιπεδο βιωνεις το σεξουαλικο ενστικτο για την αναπαραγωγη, οπως τα ζωακια, κι οχι για την καυλα..

Το σεξουαλικό ένστικτο είναι κάπως διαφορετικό από αυτό της διαιώνισης του είδους.
Η καύλα είναι ο άμεσος σκοπός και η διαιώνιση ο έμμεσος σκοπός του σεξουαλικού ενστίκτου. Γιαυτό υπάρχουν και είδη ζώων που παρουσιάζουν ομοφυλοφιλία ή οργασμό με μεθόδους διαφορετικές από το σεξ (βλ. αυνανισμός) ή μπορεί να έχουν . Είναι απλά οι ορμές τους τέτοιες, ενστικτωδώς ^_^

thaleia
02-10-12, 16:47
Γιαυτό υπάρχουν και είδη ζώων που παρουσιάζουν ομοφυλοφιλία ή οργασμό με μεθόδους διαφορετικές από το σεξ (βλ. αυνανισμός) ή μπορεί να έχουν . Είναι απλά οι ορμές τους τέτοιες, ενστικτωδώς ^_^

Νομιζω οτι αυτα τα ισχυριζονται οι ανθρωποι με βαση τα δικα τους δεδομενα.
Ομοφιλοφιλα ζωα δεν υπαρχουν , εχεις δει ποτε αρσενικο να φλερταρει αρσενικο? εχεις δει ομοφυλοφιλα θηλυκα ζωα?
Οταν ενα αρσενικο "σμιγει" μ ενα αλλο αρσενικο ή και με αλλο ζωϊκο ειδος ειναι γιατι εκεινη τη στιγμη το πιεζουν οι ορμες του οπως πολυ σωστα λες
δεν το κανει ενσυνειδητα, οσο για αυνανισμο , δεν εχω δει ποτε ζωακι να χυνει μ αυτο τον τροπο εκτος απο καποιο ειδος γοριλα νομιζω.

Τωρα το "Η καύλα είναι ο άμεσος σκοπός και η διαιώνιση ο έμμεσος σκοπός του σεξουαλικού ενστίκτου"
εγω το ξερω εντελως αναποδα . Αλλα σε ρωτω το βλεπεις λογικο? Για ποιο λογο να ειναι καυλα ο σκοπος του σεξουαλικου ενστικτου?
Ενω το να ειναι ηδονικη η αναπαραγωγικη διαδικασια ειναι ενα κινητρο για να γινεται.

WisDomme
02-10-12, 17:11
Ντάξει, ναι, δεν μπορούμε να μιλάμε για τα ζώα με ανθρώπινα δεδομένα. Έχουν δικά τους συστήματα και το δικό μας είναι πρακτικά πολύ διαφορετικό, σε πολλά επίπεδα.

Ακόμα και αν ένα ζωάκι σμίγει με άλλο του ίδιου φύλλου ή έχει τέτοιες συμπεριφορές (γλύφει, κάνει, ράνει) ή αν έχει την τάση να φτάσει σε οργασμό με κάτι άσχετο - βλέπε αυνανισμό ή να "σμίξει" με κάτι άσχετο (όπως ένα λούτρινο παιχνίδι ή ένα διαφορετικού είδους ζωάκι), είναι μόνο θέμα ορμών. Αυτές οι ορμές, για μένα, αποτελούν το ενστικτώδες κομμάτι του σεξουαλικού ενστίκτου.

Η καύλα δεν είναι αυτοσκοπός. Όταν λέω άμεσος σκοπός, εννοώ ότι είναι το πρώτο βήμα. Ο απώτερος σκοπός είναι η αναπαραγωγή. Απλά δεν το ενδιαφέρει το ζωάκι με τις ορμές σε πρώτη φάση. Το ενδιαφέρει να ζευγαρώσει ^_^ Αυτό ενδιαφέρει το συνολικό σύστημα της φύσης.

Οι άνθρωποι όμως σίγουρα δεν έχουν ίδιες λειτουργίες με τα ζώα, μιας και μιλάμε με άλλα δεδομένα και άλλες παραμέτρους. Μετά το θέμα γίνεται αρκετά πιο περίπλοκο (και βαθιά φιλοσοφικό, ως προς την κατανόησή του).

thaleia
02-10-12, 17:30
Ντάξει, ναι, δεν μπορούμε να μιλάμε για τα ζώα με ανθρώπινα δεδομένα. Έχουν δικά τους συστήματα και το δικό μας είναι πρακτικά πολύ διαφορετικό, σε πολλά επίπεδα.

Ακόμα και αν ένα ζωάκι σμίγει με άλλο του ίδιου φύλλου ή έχει τέτοιες συμπεριφορές (γλύφει, κάνει, ράνει) ή αν έχει την τάση να φτάσει σε οργασμό με κάτι άσχετο - βλέπε αυνανισμό ή να "σμίξει" με κάτι άσχετο (όπως ένα λούτρινο παιχνίδι ή ένα διαφορετικού είδους ζωάκι), είναι μόνο θέμα ορμών. Αυτές οι ορμές, για μένα, αποτελούν το ενστικτώδες κομμάτι του σεξουαλικού ενστίκτου.

Η καύλα δεν είναι αυτοσκοπός. Όταν λέω άμεσος σκοπός, εννοώ ότι είναι το πρώτο βήμα. Ο απώτερος σκοπός είναι η αναπαραγωγή. Απλά δεν το ενδιαφέρει το ζωάκι με τις ορμές σε πρώτη φάση. Το ενδιαφέρει να ζευγαρώσει ^_^ Αυτό ενδιαφέρει το συνολικό σύστημα της φύσης.

Οι άνθρωποι όμως σίγουρα δεν έχουν ίδιες λειτουργίες με τα ζώα, μιας και μιλάμε με άλλα δεδομένα και άλλες παραμέτρους. Μετά το θέμα γίνεται αρκετά πιο περίπλοκο (και βαθιά φιλοσοφικό, ως προς την κατανόησή του).

Νομιζω οτι τα ιδια λεμε απλα με διαφορετικο τροπο εκφρασης, μενω εδω:
"Οι άνθρωποι όμως σίγουρα δεν έχουν ίδιες λειτουργίες με τα ζώα, μιας και μιλάμε με άλλα δεδομένα και άλλες παραμέτρους"
απο καπου εδω το ξεκινησαμε ... η διαφωνια μου ηταν στο οτι θεωρω πως η καυλα στην "στεγνη" [στερουμενη συναισθηματων προς τον ετερο]
σεξουαλικη πραξη δεν ειναι μονο σωματικη ηδονη ξεκομενη απο τις υπολοιπες νοητικες και ψυχικες λειτουργιες .

Επανερχομαι λοιπον στο αν η καλυψη της σεξουαλικη πεινας ειναι καλυψη αναγκης ητοι αν η σεξουαλικη πεινα αποτελει αναγκη.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως οχι πλην ισως καποιων εξαιρεσεων που η στερηση μπορει να δημιουργησει ψυχοσωματικα συμπτωματα
επικινδυνα για την υγεια.

WisDomme
02-10-12, 18:09
"Οι άνθρωποι όμως σίγουρα δεν έχουν ίδιες λειτουργίες με τα ζώα, μιας και μιλάμε με άλλα δεδομένα και άλλες παραμέτρους"
απο καπου εδω το ξεκινησαμε ... η διαφωνια μου ηταν στο οτι θεωρω πως η καυλα στην "στεγνη" [στερουμενη συναισθηματων προς τον ετερο]
σεξουαλικη πραξη δεν ειναι μονο σωματικη ηδονη ξεκομενη απο τις υπολοιπες νοητικες και ψυχικες λειτουργιες .

Επανερχομαι λοιπον στο αν η καλυψη της σεξουαλικη πεινας ειναι καλυψη αναγκης ητοι αν η σεξουαλικη πεινα αποτελει αναγκη.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως οχι πλην ισως καποιων εξαιρεσεων που η στερηση μπορει να δημιουργησει ψυχοσωματικα συμπτωματα

Ναι και ναι και συμφωνώ ^_^

Uther
02-10-12, 22:24

Εγώ πάντα βγάζω ψυχοσωματικά οταν δεν ειμαι ικανοποιημένη ερωτικά και σεξουαλικά.... :/
Αν δεν ηταν ανάγκη θα ηταν τοσο ευκολο να την εγκαταλείψουμε ..

@ Wisdom
Με κάλυψε η θάλεια.

Θα ήθελα βεβαια να σημειώσω το εξής :

Χωρίς ανάγκες δεν αναφερόμαστε σε ανθρώπους. Ούτε χωρίς ελλείψεις.
Η βασική ερώτηση ειναι αν αυτές οι ελλείψεις καθιστούν κατά την κρίση σας
την υποτακτικότητα ή αν υφίσταται υποτακτικότητα χωρίς τις προαναφερόμενες ελλείψεις.
Αν δηλαδη τα στοιχεία του χαρακτήρα των υποτακτικών συνεπάγονται αυτές τις αδυναμίες
ή αν τέτοιου είδους αδυναμίες είναι ανεξάρτητες της υποτακτικότητας.
Απο όσο κατάλαβα οι περισσότεροι θεωρούν ότι είναι ανεξάρτητες.

Σας ευχαριστω όλους για τις μέχρι στιγμής τοποθετήσεις σας.

Master_Spiler
03-10-12, 13:02

Μερικά παραδείγματα:
- Ο τρόπος διαχείρισης κάποιων ορμών. Ερωτικών και άλλων. Ή μάλλον, η έλλειψη "σωστής" διαχείρισης αυτών.
- Η έλλειψη "σωστών" ορίων στη ενδοτικότητα. (πχ, πόσες φορές πρέπει να σφουγγαρίσω το πάτωμα
- Η οικονομία.

την παράδοση αναγκαία ;

3. Εσείς σαν υ τι προτιμάτε για τον εαυτό σας; Να είστε πλήρως ικανοί στη διαχείριση , την λήψη αποφάσεων και τον έλεγχο
Δε νομίζω οτι η υποταγή ειναι ανάγκη, μιας και ο κάθε υποτακτικός θα υποτάσσονταν στον οποιοδήποτε κυρίαρχο. Ως εκ τούτου, θεωρώ οτι κάποια πράγματα που θεωρούμε ανάγκες δεν ειναι στην πραγματικότητα ανάγκες, αλλά επιθυμίες. Με αυτο ως δεδομένο, θεωρώ οτι η υποταγή ειναι ουσιαστικά μια επιθυμία ενός ανθρώπου να παραδώσει τον έλεγχο της ζωής του σε κάποιον άλλον, ή εστω κάποια κομμάτια της ζωής του, όχι γιατί ο ιδιος δεν μπορεί να τα διαχειριστεί, αλλά γιατι δεν επιθυμεί να το κανει.

Η παράδοση λοιπόν γίνεται λόγω της επιθυμίας του υποτακτικού να δώσει σε κάποιον άλλον τη διαχείριση της ζωής του γιατι ειναι δυσβάσταχτο γι' αυτόν να τη διαχειριστεί ή γιατί ο ιδιος εχει κρίνει τον άλλον ικανό να τη διαχειριστεί. Οι λόγοι ειναι απεριόριστοι κι εξαρτώνται απο την εκάστοτε σχέση.

Ως κυρίαρχος λοιπόν, προτιμώ τους υποτακτικούς που επιλέγουν συνειδητά να παραδοθούν σε μένα, ασχέτως του αν ειναι ανάγκη ή επιθυμία. Αλλωστε όλοι οι άνθρωποι έχουμε ελλείψεις σε διάφορους τομείς. ;)

thaleia
03-10-12, 13:17
Η παράδοση λοιπόν γίνεται λόγω της επιθυμίας του υποτακτικού να δώσει σε κάποιον άλλον τη διαχείριση της ζωής του...

Θεωρω οτι η λεξη διαχειριση ειναι η πιο σωστη για το θεμα στο οποιο αναφερομαστε.
Στην ουσια περιγραφουμε διαχειριση κι οχι ελεγχο, αν και στην πραξη νομιζω οτι ειναι διευθετηση.

cad
03-10-12, 13:51
Δε νομίζω οτι η υποταγή ειναι ανάγκη, μιας και ο κάθε υποτακτικός θα υποτάσσονταν στον οποιοδήποτε κυρίαρχο. Ως εκ τούτου, θεωρώ οτι κάποια πράγματα που θεωρούμε ανάγκες δεν ειναι στην πραγματικότητα ανάγκες, αλλά επιθυμίες. Με αυτο ως δεδομένο, θεωρώ οτι η υποταγή ειναι ουσιαστικά μια επιθυμία ενός ανθρώπου να παραδώσει τον έλεγχο της ζωής του σε κάποιον άλλον, ή εστω κάποια κομμάτια της ζωής του, όχι γιατί ο ιδιος δεν μπορεί να τα διαχειριστεί, αλλά γιατι δεν επιθυμεί να το κανει.

Η παράδοση λοιπόν γίνεται λόγω της επιθυμίας του υποτακτικού να δώσει σε κάποιον άλλον τη διαχείριση της ζωής του γιατι ειναι δυσβάσταχτο γι' αυτόν να τη διαχειριστεί ή γιατί ο ιδιος εχει κρίνει τον άλλον ικανό να τη διαχειριστεί. Οι λόγοι ειναι απεριόριστοι κι εξαρτώνται απο την εκάστοτε σχέση.

Ως κυρίαρχος λοιπόν, προτιμώ τους υποτακτικούς που επιλέγουν συνειδητά να παραδοθούν σε μένα, ασχέτως του αν ειναι ανάγκη ή επιθυμία. Αλλωστε όλοι οι άνθρωποι έχουμε ελλείψεις σε διάφορους τομείς. ;)

Η ανάγκη είναι πιο ισχυρή από την επιθυμία, δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω επ' αυτού.
Και αν είναι ανάγκη τότε οποιοδήποτε υποτακτικό άτομο θα παρέδιδε στο οποιοδήποτε κυριαρχικό, γεγονός που δεν ισχύει από τον καιρό που βγήκαν τα ρηχά πιάτα.
Αν είναι επιθυμία (που φαίνεται να είναι, δεν κάνω και τον ψυχολόγο δα) τότε δεν ισχύουν τα παραπάνω και φυσικά υπεισέρχονται και άλλα κριτήρια από εμφάνιση μέχρι λόξα και από χόμπι μέχρι οτιδήποτε. Οπότε δεν θα παρέδιδε....

Η επιθυμία είναι η λιγότερο ισχυρή αποτύπωση στη κλίμακα επιθυμώ - βούλομαι - θέλω...
Η ανάγκη είναι επιτακτική και έχει άμεσα και στανικά να καλύψει στοιχειώδη και βασικά ζητούμενα.

Για κάποιο κυριαρχικό άτομο, τα παραπάνω υποτίθεται πρέπει να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό του διότι αν δεν είναι τότε "Houston we have a problem, maybe two or three...".
Αλλιώς επαφιέμεθα στο σκεπτικό "κουτσοί στραβοί στον Αη Παντελεήμονα", συνήθως με κωμικοτραγικές συνέπειες και για τους δυο...

Εν άλλοις λόγοις "ου παντός πλειν ες Κόρινθον", ναι..?

Εύχομαι τα δέοντα...

Stalker
04-10-12, 02:46
την παράδοση αναγκαία ;

Τετοιες περιπτωσεις υποτακτικων χαρακτηρων υπαρχουν και δεν πιστευω πως ειναι σπανιες,με τις αλλες,τις "ελλειματικες",αν οχι να ειναι,να δειχνουν τουλαχιστον περισσοτερες,διοτι εκδηλωνονται πιο ευκολα(μια και τα ζορια ειναι μεγαλυτερα) και κανουν περισσοτερο θορυβο.

Oταν η υποτακτικη εχει βουτηξει το δαχτυλο στο μελι της υποταγης,εστω και μια φορα και εχει γευτει εστω και για λιγο την απολαυση,την ισορροπια,την ηρεμια της υποταγης,τοτε ειναι που το προηγουμενως και απροσδιοριστα ανικανοποιητο μετατρεπεται σε αναγκη παραδοσης,τον μονο δρομο προς την υποταγη.
Επι παραδειγματι,μια τετοια υποτακτικη,με σωστη διαχειριση που ομως την κουρασε και την κουραζει,νοιωθει την αναγκη παραδοσης προς υποταγην,προκειμενου να απαλλαχτει και παλι απο το βαρος της διαχειρισης και να νοιωσει το σχεδον απολαυστικο αισθημα της ανακουφισης.

Χρησιμοποιωντας το παραδειγμα που ανεφερα,θα ελεγα πως η υποτακτικη με σωστη πλην κουραστικη διαχειριση,ειναι πιο ευκολη περιπτωση απο καποια αλλη με κακη,η εστω προβληματικη διαχειριση.Η τελευταια ειναι επισης πιο ευαλωτη στην εξαρτηση και πολυ πιο δυσκολη στην,απαραιτητη πολλες φορες,απεξαρτηση μετα το περας της σχεσης.
Τιποτε απο αυτα ομως δεν αποτελει καθοριστικο παραγοντα για την αποδοχη η οχι μιας υποτακτικης απο τη μερια του Κυριαρχου.
Υπαρχουν αλλοι παραγοντες πιο σημαντικοι.

Uther
04-10-12, 09:25
Τιποτε απο αυτα ομως δεν αποτελει καθοριστικο παραγοντα για την αποδοχη η οχι μιας υποτακτικης απο τη μερια του Κυριαρχου.
Υπαρχουν αλλοι παραγοντες πιο σημαντικοι.
Θα ήθελες να αναπτύξεις ποιοι παράγοντες, πιστεύεις, μπορούν να επισκιάσουν τον συγκεκριμένο ;

thaleia
04-10-12, 10:23
Οι εντολες Κ προς υ:
1. Το σπιτι , το νοικοκυριο , τα ψωνια ειναι δικη σου δουλεια
2. Η πληρωμη των λογαριασμων , τηλεφωνα, ΔΕΗ , ασφαλιστρων κπλ ειναι δικη σου δουλεια
3. Το που θα παμε οταν βγουμε, εστιατορια, θεατρο, σινεμα , κλεισιμο τραπεζιου, εισητηριων κλπ ειναι δικη σου δουλεια
4. Με ποιους θα "παιξουμε" ποτε και που ειναι δικη σου δουλεια
5. Οδηγεις εσυ οταν βγαινουμε γιατι εγω θελω να πιω λιγο παραπανω
6. Δεν θα σου λεω ποτε θελω να φαω , να πιω καφε κλπ ειναι δικη σου δουλεια οφειλεις να ξερεις

Ολα αυτα και αλλα (ισως) σημαινουν οτι ο/η υ εχει απαλλαγει απο το βαρος της οποιας διαχειρισης?
Ισα ισα νομιζω πως το υπηρετειν εκ μερους του υ ειναι αναληψη διαχειρισης τομεων της ζωης του Κ κι οχι παραδοση.

Υ.γ. Επιφυλασσομαι να σας πω αν το επιθυμειτε γιατι εχω απορριψει τη σεξουαλικη διαχειριση μεσα απο βιωματικη εμπειρια

Kaveiros
04-10-12, 12:30
Προκύπτει το ερώτημα τι ανάγκες συνιστούν έναν υποτακτικό χαρακτήρα ;

Η ιδια αναγκη που κανει καποιο χαρακτηρα κυριαρχικο (κατ αντιστοιχια). Η υποτακτικη εχει αναγκη την υποταγη, υποτασσομενη στη αναγκη της κυριαρχει πανω σ αυτη διοτι την κανει πραξη και αυτο ειναι που της δινει τη βαθυτερη ικανοποιηση

MasterAndreas
04-10-12, 13:02
Η ιδια αναγκη που κανει καποιο χαρακτηρα κυριαρχικο (κατ αντιστοιχια). Η υποτακτικη εχει αναγκη την υποταγη, υποτασσομενη στη αναγκη της κυριαρχει πανω σ αυτη διοτι την κανει πραξη και αυτο ειναι που της δινει τη βαθυτερη ικανοποιηση

Όλοι κυρίαρχοι είμαστε δηλαδή??? Απλά καθένας θέλει να κυριαρχήσει σε διαφορετικό επίπεδο και σε διαφορετικές του ανάγκες?

Stalker
04-10-12, 14:30
Θα ήθελες να αναπτύξεις ποιοι παράγοντες, πιστεύεις, μπορούν να επισκιάσουν τον συγκεκριμένο ;

Νομιζω πως ο καθε Κ διαθετει ενα σετ κριτηριων,βασει των οποιων λαμβανει την τελικη αποφαση για την αποδοχη η οχι μιας υ.
Τα κριτηρια αυτα,προφανως ειναι διαφορετικα για τον καθενα μας.Εαν το κρινεις σκοπιμο και ontopic,ευχαριστως να σου απαριθμησω τα δικα μου.
Οπωσδηποττε ομως σε αυτα δεν περιλαμβανεται η υπαρξη η οχι ελλειματικης διαχειρισης προσωπικων θεματων,ετσι οπως οριστηκε στο παρον νημα.
Οι προσθετες δυσκολιες που αυτη συνεπαγεται,δεν αποτελουν αιτια απορριψης απο την μερια μου.Τουλαχιστον οχι πριν δοκιμασω τις δυναμεις μου.

Mad Alice
05-10-12, 22:44

Μερικά παραδείγματα:
- Η οικονομία.

την παράδοση αναγκαία ;

Εγω προσωπικα ειμαι ικανη για την διαχειριση,την ληψη αποφασεων και τον αυτοελεγχο μου,αλλα παρολαυτα η επιβεβαιωση και η στιριξη του Κ μου,μου ειναι αναγκαια και χωρις αυτη παραπαιω...
Αυτο το ποστ μου δειχνει ενα "η ολα η τιποτα" οσον αφορα τα στοιχεια του χαρακτηρα ενος/μιας υ,ενω πιστευω οτι ενας/μια υ θα μπορουσε να εχει το ενα απο τα τρια η τα δυο η και τα τρια απο τα τρια αυτα χαρακτηριστικα (που εφερες σαν παραδειγματα) και να εξακολουθει να ειναι υ.

Με λιγα λογια δεν γινομαι υ επειδη ειμαι αδυναμος/ατελης/ανημπορος σε καποια πραγματα χαρακτηρας,γινομαι υ επειδη μου αρεσει να υπηρετω καποιον...

Και τριτον και κυριοτερον μου αρεσει να ειμαι υ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θελω να παραδωσω τον πληρη ελεγχο στον Κ μου,εκτος εαν υπαρχει κατι στο οποιο μπορει να με βοηθησει να το βελτιωσω,τοτε ναι θα τον αφησω να σφιξει κι αλλο τα λουρια και να μου υποδειξει τι πρεπει και τι οχι.

Tyfeas
06-10-12, 03:04
Νομιζω πως ο καθε Κ διαθετει ενα σετ κριτηριων,βασει των οποιων λαμβανει την τελικη αποφαση για την αποδοχη η οχι μιας υ.
Τα κριτηρια αυτα,προφανως ειναι διαφορετικα για τον καθενα μας
Σωστο!

lazuli
07-10-12, 01:53

Το θεμα της ληψης αποφασεων με δυσκολευει. Ειχα αφησει πολυ σημαντικο μου ζητημα μετεωρο για πολλα χρονια ωστε να διαμορφωθει μια αφορητη καθημερινοτητα,να γινει ο βιος αβιωτος στην κυριολεξια. Φυσικα και κατανοουσα τι πρεπει να κανω αλλά η τελικη αποφαση "πονουσε" πολυ,ηταν αδυνατο να τη διαχειριστω. Η εκκρεμοτητα παρεμενε σταθερα σαν πληγη που ματωνει συνεχως. Μεσα στο πλαισιο γνησιου προστατευτικου ενδιαφεροντος και καθοδηγησης,αφησα κατα μερος τις ντροπες, "γυμνωθηκα", την "αποκαλυψα"πληρως,παραδιδοντας τη διαχειριση,τον ελεγχο των πραγματων που με αφορουν. Το τερας δεν ηταν πια τρομαχτικο. Αναλαφρη βρηκα τη δυναμη να μου δωσω τις "πρωτες βοηθειες",να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι λυνονται τα θεματα δια μαγειας,αφου καποιες φορες η φυση των πραγματων ειναι συνθετη,χρονοβορα,ισως και αλυτη. Το σημαντικο για μενα ειναι οτι για πρωτη φορα νοιωθω οτι μπορω να κανω τα βηματα που πρεπει. Και οσο αφηνομαι και αδειαζω τοσο πιο σταθερα πατω στα ποδια μου.

WisDomme
07-10-12, 02:27
Ειχα αφησει πολυ σημαντικο μου ζητημα μετεωρο για πολλα χρονια ωστε να διαμορφωθει μια αφορητη καθημερινοτητα,να γινει ο βιος αβιωτος στην κυριολεξια.
Αν σου πω πόσοι Κ κάνουν το ίδιο... Και όχι μόνο αυτό, αλλά και όταν τα πράγματα δεν πάνε άλλο, συνεχίζουν να εθελοτυφλούν, μιας και έχουν μάθει από τους άλλους να κάνουν αυτά που θέλουν... (Σε φάση "τι? θα πάω να το κάνω εγώ αυτό? εγώ είμαι Κυρίαρχος!" και έτσι...)

Τα σημαντικά ζητήματα είναι πολύ βασικό και ανθρώπινο θέμα... Είναι όμορφο να μπορείς να τα μοιραστείς και με τον σύντροφό σου, να πάρεις μια άποψη (ή και καθοδήγηση), είναι τρυφερό, ανακουφιστικό. Όμως ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει, να βρει τρόπο να είναι αποτελεσματικός, ακόμα και μόνος του. Όταν οι συνθήκες πιέζουν και χρειάζονται να παρθούν αποφάσεις, δεν υπάρχουν περιθώρια να περιμένουμε από άλλους...

thaleia
07-10-12, 11:50
Το τραγικο ειναι πως υπαρχουν κυριαρχοι που η ζωη τους σερνεται στην αταξια ,
που δεν μπορουν να παρουν αποφασεις για την δικη τους ζωη ,
που ενω ειναι φτερα στον ανεμο και οχι μονο...
προσπαθουν να διαχειριστουν και ελεγξουν ζωες αλλων ,
αλιμονο στα "πειραματοζωα" που πεφτουν στα χερια τους !

Uther
07-10-12, 12:55
Το θεμα της ληψης αποφασεων με δυσκολευει. Ειχα αφησει πολυ σημαντικο μου ζητημα μετεωρο για πολλα χρονια ωστε να διαμορφωθει μια αφορητη καθημερινοτητα,να γινει ο βιος αβιωτος στην κυριολεξια. Φυσικα και κατανοουσα τι πρεπει να κανω αλλά η τελικη αποφαση "πονουσε" πολυ,ηταν αδυνατο να τη διαχειριστω. Η εκκρεμοτητα παρεμενε σταθερα σαν πληγη που ματωνει συνεχως. Μεσα στο πλαισιο γνησιου προστατευτικου ενδιαφεροντος και καθοδηγησης,αφησα κατα μερος τις ντροπες, "γυμνωθηκα", την "αποκαλυψα"πληρως,παραδιδοντας τη διαχειριση,τον ελεγχο των πραγματων που με αφορουν. Το τερας δεν ηταν πια τρομαχτικο. Αναλαφρη βρηκα τη δυναμη να μου δωσω τις "πρωτες βοηθειες",να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι λυνονται τα θεματα δια μαγειας,αφου καποιες φορες η φυση των πραγματων ειναι συνθετη,χρονοβορα,ισως και αλυτη. Το σημαντικο για μενα ειναι οτι για πρωτη φορα νοιωθω οτι μπορω να κανω τα βηματα που πρεπει. Και οσο αφηνομαι και αδειαζω τοσο πιο σταθερα πατω στα ποδια μου.

Rep για την ειλικρίνεια γιατι πολλοί μαστεράδες μαζευτήκαμε εδώ μέσα...

Έχω να πω το εξής
καθώς σκεφτόμουν το ζήτημα.
Παρατήρησα ότι καμιά φορα όταν ζορίζομαι σκέφτομαι τι εύκολη που θα ήταν η ζωή μου
αν μπορούσα να παραδοθώ σε κάποιον Κ να αναλάβει για εμένα πολλά που με ζορίζουν.
Θυμηθηκα πως όταν το θέλω αυτό (και οταν το έκανα) πέφτω σε κατάθλιψη γιατί αποκόβομαι από τις
ζωτικής σημασίας, λειτουργίες μου.
Νομίζω ότι όλοι κάποιες στιγμές ζοριζόμαστε με αποφάσεις που πρέπει να παρθούν
και χειρισμούς που πρέπει να κάνουμε.
Παρατηρώ οτι οι υποτακτικές ως επι τω πλείστον φέρουν πολύ μεγαλύτερο άγχος
για την ενδεχόμενη αποτυχία των επιλογών τους.
Πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από όση τους αναλογεί
και διογκώνουν, τρόπον τινά , τις ενδεχόμενες επιπτώσεις
καταστροφικά , με αποτέλεσμα την αδυναμία λήψης αποφάσεων σε ορισμένους τομείς.

Υπάρχει όμως μία λεπτή διαφορά μεταξύ του δεν θέλω να συμμετέχω στην απόφαση,
αδιαφορώ για το αποτέλεσμα (ή για την απόφαση την ίδια),
και του θέλω να αποφασίσει ο άλλος για εμένα και εγώ να προσαρμοστώ αντίστοιχα
όσο κι αν αυτό με δυσκολέψει (ή μάλλον επειδή αυτό θα με δυσκολέψει),
θα με κάνει να αλλάξω σαν άνθρωπος, να βγω απο τα νερά μου,
να γίνω κάτι
πέρα απο αυτό που μεχρι σήμερα κατάφερα να είμαι,
να με γνωρίσω καλύτερα, να με αναδημιουργήσω...
Για αυτό χρειάζομαι
και μία εξωτερική πηγή ερεθίσματος και ένα εξωτερικό παρατηρητή σε περίπτωση που χαθώ.

Νομίζω ότι η βασική διαφορά ενός κυριαρχικού χαρακτήρα και ενός υποτακτικού χαρακτήρα
είναι ότι για να το κάνει αυτό ένας κυριαρχικός χαρακτήρας, υποτασσόμενος σε κάποιου άλλου τον έλεγχο
υποχρεωτικά θα πέσει στην πρώτη κατηγορία. Αυτήν της παραίτησης.

Νομιζω δηλαδή ότι κατάφερα να εντοπίσω την βασική ανάγκη παράδοσης του ελέγχου
η οποία δεν πηγάζει από ελλείψεις και κατά κάποιο τρόπο ίσως δεν θα έπρεπε.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το αν η ανάγκη παράδοσης πηγάζει εν τέλη από
την ανακουφιση που λαμβάνει κάποιος όταν παραδίδει κάτι το οποίο τον δυσκολεύει
ή απο την ανάγκη αναπλασης του χαρακτήρα,
καταστροφή της τάσης μας
να αγκυλωνόμαστε σε θέσεις και χαρακτηριστικά.

Όλοι /ες όσοι/ες δηλώσατε ότι δεν παραδίδετε τον έλεγχο από ανικανότητα λήψης αποφάσεων
ή αναποτελεσματικότητας ελέγχου
ασπάζεστε αυτή τη μεταμόρφωση και αποτελεί για εσάς ανάγκη;
Πώς συνδυάζετε την παράδοση με την ενεργητικότητα χωρίς να σας καταβάλει η απαιτούμενη παθητικότητα;

WisDomme
07-10-12, 14:06
Υπάρχει όμως μία λεπτή διαφορά μεταξύ του δεν θέλω να συμμετέχω στην απόφαση,
αδιαφορώ για το αποτέλεσμα (ή για την απόφαση την ίδια),
και του θέλω να αποφασίσει ο άλλος για εμένα και εγώ να προσαρμοστώ αντίστοιχα
όσο κι αν αυτό με δυσκολέψει (ή μάλλον επειδή αυτό θα με δυσκολέψει),
θα με κάνει να αλλάξω σαν άνθρωπος, να βγω απο τα νερά μου,
να γίνω κάτι
πέρα απο αυτό που μεχρι σήμερα κατάφερα να είμαι,
να με γνωρίσω καλύτερα, να με αναδημιουργήσω...
Για αυτό χρειάζομαι
και μία εξωτερική πηγή ερεθίσματος και ένα εξωτερικό παρατηρητή σε περίπτωση που χαθώ.

Διαφωνώ κάπως... Αν δώσει ένας άνθρωπος πλήρως την ευθύνη του εαυτού του, των επιλογών του και αλλάξει (αναδημιουργηθεί) με βάση έναν εξωτερικό παράγοντα, δείχνει και πάλι φόβο για τον εαυτό του. Πάλι μιλάμε για έλλειψη και ανασφάλεια.

Εκτός αν λέμε ότι ο εξωτερικός παρατηρητής θα αναλάβει να δώσει καθοδήγηση, ώστε το άτομο να αρχίσει να έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του. Όχι το ένα μέλος να προσαρμοστεί σε ότι λέει το άλλο.
Και αυτό πρέπει να το εξηγήσω κάπως καλύτερα [γιατί βασικά, μπορεί και να συμφωνούμε]....

Το υποτακτικό μέλος, αν έχει (που συνήθως έχει) ελλείψεις και ανασφάλειες, δεν θα πρέπει να πέσει σε μια άνευ όρων παράδοση της ευθύνης του και των επιλογών του σε έναν Κ, απλά και μόνο για να ανακουφιστεί. Γιατί και ο Κ έχει ελλείψεις και ανασφάλειες και μπορεί να κάνει και λάθη.
Αυτό που μπορεί να κάνει το υ πιο λειτουργικό σε μια σχέση, είναι να νιώσει καλά μέσα στις ευθύνες του. Δηλαδή, ναι μεν να παραδώσει τον έλεγχο, αλλά με τέτοια συνείδηση, ώστε, αν γίνει κάτι και χρειαστεί να αντιδράσει, να μπορεί να το κάνει αποτελεσματικά.
Σε μια άνευ όρων εξάρτηση, το υ δεν θα μπορέσει να το κάνει όμως. Και έτσι, ενώ το συναίσθημα έχει ανακουφιστεί, μιας και ο φόβος της αποτυχίας έχει μετατεθεί, η κατάσταση παραμένει ανασφαλής και αυτό θα βγει με την πρώτη ευκαιρία.

Προσωπικά εγώ δεν είχα ποτέ ανάγκη παράδοσης του ελέγχου. Γιατί έμαθα με ποιον τρόπο να είμαι καλά στις επιλογές μου. Ναι, σαφώς και φοβάμαι ορισμένες συνέπειες. Αλλά αυτό που ξέρω είναι πως είμαι ασφαλής μέσα στον εαυτό μου (με το τι είμαι και το τι μπορώ να κάνω) και στην συνέχεια, μέσα στο περιβάλλον μου (να κάνω το καλύτερο δυνατόν, με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα).
Και αυτό το είδα για πρώτη φορά από κοπέλα με υποτακτικό χαρακτήρα...

Οπότε:

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το αν η ανάγκη παράδοσης πηγάζει εν τέλη από
την ανακουφιση που λαμβάνει κάποιος όταν παραδίδει κάτι το οποίο τον δυσκολεύει
ή απο την ανάγκη αναπλασης του χαρακτήρα,
καταστροφή της τάσης μας
να αγκυλωνόμαστε σε θέσεις και χαρακτηριστικά.
Η γνώμη μου είναι πως μπορεί. Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που μπορεί να νιώθουν την ανάγκη ανάπλασης του χαρακτήρα, την καταστροφή μιας τάσης, την γενικότερη αναδιαμόρφωση, μέσα από την παράδοση του ελέγχου. Ή μπορεί να έχουν αυτήν την ανάγκη, αλλά να μην τους είναι ξεκάθαρο, γιατί ταυτόχρονα έχουν και την έλλειψη, την φοβία, την ανασφάλεια, που μπορεί να τους πιέζει και από άλλες μεριές.

Απλά δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα αυτά τα δύο. Μπορεί κανείς να επιθυμεί έναν εξωτερικό παρατηρητή/ερέθισμα, χωρίς να επιθυμεί να του παραχωρήσει τον έλεγχο των επιλογών του.

durleck
08-10-12, 05:10
Η ψυχολογία έχει αποδείξει πως ένα άτομο είναι ικανό να κάνει με μεγαλύτερη ευκολία πράγματα υπό διαταγές που κανονικά ίσως και να μην έκανε ποτέ. Αυτό γίνεται επειδή και αποκτά το κίνητρο που του έλειπε και μια αίσθηση ασφάλειας μιας και δεν θα αντιμετωπίσει μόνος τις όποιες πιθανές δυσάρεστες συνέπειες. θυμάμαι δύο χαρακτηριστικά πειράματα.

Δεν θυμάμαι άμα ήταν και καλά για ανάκριση ή θεραπευτική αγωγή, αλλά στο ένα ένας άνθρωπος ήταν δεμένος σε μια καρέκλα μέσα σε ένα δωμάτιο. Στο διπλανό δωμάτιο, που τα χώριζαν μια βιτρίνα, ήταν ένα 'αστυνομικός/γιατρός' και αυτός που συμμετείχε στο πείραμα. Ο υπεύθυνος διέταζε κάθε τόσο το άτομο να ανεβάσει την τάση και στα περισσότερα πειράματα το άτομο συνέχισε να το κάνει ακόμα κι όταν οι ενδείξεις προειδοποιούσαν για κίνδυνο κι ο άνθρωπος στην καρέκλα έκανε πως και καλά υπέφερε. όλοι έδειξαν μεγάλη αμηχανία και μετάνοια μετά όταν τους είπαν πως ήταν πείραμα.

Το δεύτερο ήταν με κάποιον ο οποίος ξεκίνησε ένα πείραμα για να υπολογίσει τις εκφράσεις που μπορούσε να πάρει το ανθρώπινο πρόσωπο σε έντονες καταστάσεις, ή κάτι τέτοιο. Για να το κάνει αυτό όμως, έπαιρνε το κάθε άτομο που σημμετείχε στο πείραμα, τους έδινε ένα ποντίκι κι ένα μαχαίρι και τους διέταζε να το αποκεφαλίσουν. Πολλοί έβαλαν τα κλάματα και τον παρακάλεσαν να μην τους 'αναγκάσει' να το κάνουν. Αυτό το μόνο που έκανε ήταν να τους λέει 'πρέπει να το κάνεις...το πείραμα απαιτεί πως πρέπει να το κάνεις' και τέτοια. Αυτό που δεν παρατήρησε ο ίδιος ο ερευνητής αλλά το παρατήρησε κάποιος άλλος αργότερα ήταν πως όλοι αποκεφάλισαν το ποντίκι, όση δυσαρέσκεια κι αν είχαν εκφράσει στην αρχή.

thaleia
08-10-12, 11:20
Πώς συνδυάζετε την παράδοση με την ενεργητικότητα χωρίς να σας καταβάλει η απαιτούμενη παθητικότητα;

Παραδιδοντας τον ελεγχο και την διαχειριση τομεων της ζωης σου και των δραστηριοτητων σου σε καποιον που εμπιστευεσαι ,
αποδεσμευεις ποσα ενεργειας ωστε να τα διοχετευσεις σε συγκεκριμενες δραστηριοτητες και στοχους πολυ σημαντικοτερους για σενα.
Δεν τιθεται νομιζω θεμα παθητικοτητας , απλα απαλλασσεται το μυαλο σου απο αυτα που φρεναρουν την μεγιστη αποδοση του σ' αυτο
που πραγματικα θελεις ν αφιερωθεις ολοκληρωτικα.

Uther
09-10-12, 01:26
Παραδιδοντας τον ελεγχο και την διαχειριση τομεων της ζωης σου και των δραστηριοτητων σου σε καποιον που εμπιστευεσαι ,
αποδεσμευεις ποσα ενεργειας ωστε να τα διοχετευσεις σε συγκεκριμενες δραστηριοτητες και στοχους πολυ σημαντικοτερους για σενα.
Δεν τιθεται νομιζω θεμα παθητικοτητας , απλα απαλλασσεται το μυαλο σου απο αυτα που φρεναρουν την μεγιστη αποδοση του σ' αυτο
που πραγματικα θελεις ν αφιερωθεις ολοκληρωτικα.
ναι οκ συμφωνω σε αυτά και καταλαβαινω τους τομεις στους οποιους αναφέρεσαι ,αλλα αυτο που λέω ειναι αρκετά διαφορετικό..Να το πω πιο απλα. θες εσυ να πας βολτα τώρα και ο Κ σου να μεινετε μεσα να κάνετε κάτι άλλο. οποτε βαζεις το θελω σου σε παθητικη τροχιά.
Μια - δυο τρεις.. μετά; τι συνεπειες εχει αυτο;

Uther
09-10-12, 09:07
Προσωπικά εγώ δεν είχα ποτέ ανάγκη παράδοσης του ελέγχου. Γιατί έμαθα με ποιον τρόπο να είμαι καλά στις επιλογές μου.
Αυτό σημαίνει πως όσοι επιθυμούν την παράδοση δεν έμαθαν να χειρίζονται τις επιλογές τους; Και πως χειρίζονται την επιλογή της παράδοσης μια που είναι μια πράξη ενεργητική;

Η γνώμη μου είναι πως μπορεί. Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που μπορεί να νιώθουν την ανάγκη ανάπλασης του χαρακτήρα, την καταστροφή μιας τάσης, την γενικότερη αναδιαμόρφωση, μέσα από την παράδοση του ελέγχου. Ή μπορεί να έχουν αυτήν την ανάγκη, αλλά να μην τους είναι ξεκάθαρο, γιατί ταυτόχρονα έχουν και την έλλειψη, την φοβία, την ανασφάλεια, που μπορεί να τους πιέζει και από άλλες μεριές.

Απλά δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα αυτά τα δύο. Μπορεί κανείς να επιθυμεί έναν εξωτερικό παρατηρητή/ερέθισμα, χωρίς να επιθυμεί να του παραχωρήσει τον έλεγχο των επιλογών του.
Πράγματι γιατι όλα αυτά γίνοντια και με έναν ψυχοθεραπευτή.

Δε νομίζω οτι η υποταγή ειναι ανάγκη, μιας και ο κάθε υποτακτικός θα υποτάσσονταν στον οποιοδήποτε κυρίαρχο.

Νομίζω ότι το γεγονός ότι δεν υποτάσσονται σε όποιον βρεθεί δεν αποδεικνύει ότι δεν είναι ανάγκη.
Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ο καθένας να καλύψει οποιεσδήποτε ανάγκες.
πχ. Έχω φάει πορτοκάλια και πορτοκάλια. Ανάλογα το έδαφος και τον τρόπο παραγωγής, άλλα μου έδωσαν τις βιταμίνες που χρειάζομαι
μου ανέβασαν τον αιματοκρίτη γιατι βοήθησαν στην απορρόφηση σιδίρου τρώγοντας ένα την ημέρα, και με άλλες ποικιλίες χρειαζόμουν 4 για να πάρω
την ποσότητα που χρειαζόταν το σώμα μου. Με τον ίδιο τρόπο, δεν είναι όλοι οι παραγωγοί ίδιοι , όλοι οι έμποροι ίδιοι και όλοι οι Κ ίδιοι
και άρα δεν μπορούν όλοι να καλύψουν τις ανάγκες όλων.

Ομοφιλοφιλα ζωα δεν υπαρχουν , εχεις δει ποτε αρσενικο να φλερταρει αρσενικο? .[/COLOR]Εγώ έχω δει.
Και γάτες και σκυλιά. Και ξέρω και άλλους που έχουν δει.Συχνό φαινόμενο στα αρσενικά και είτε μας αρέσει , είτε όχι
δεν παρουσιάζεται πάντα από έλλειψη θηλυκών (κάτι το οποίο επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς μου ότι οι άντρες είναι τσούλες λολ)

@ cad...
Νομίζω ότι ο καθένας τα εχει ξεκάθαρα για όσο έχει φτιάξει ένα σύστημα ταξινόμησής τους, το οποίο ο ίδιος βρίσκει λειτουργικό.
Τις συνεπειες περιορισμού σε ένα σύστημα δεν νομίζω ότι μπορεί να τις αντιληφθεί κανένας , εξ' ολοκλήρου και η ευελιξία
που απαιτείται στην εξέλιξη του όποιου συστήματος, δεν είναι συνώνυμο πάντα
της ανθρώπινης ιδιοσυγκρασίας. Σε βρίσκω αφοριστικό, εκτός αν ανακάλυψες μια εξίσωση που διέπει και περιγράφει
όλα τα συμπαντικά φαινόμενα.

@ Stalker, νομίζω ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη και αν μου παραθέσεις τα κριτήριά σου
θα σου φέρω ένα παράδειγμα για κάθε κριτήριο που πιθανών να μην μπορεί να υπερκαλύψει τις δεδομένες ελλείψεις.
Δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά. Αν το βρίσκεις σκόπιμο, όρισε τα κριτήρια που μπορούν να υπερβουν δυσλειτουργίες.

@Kaveiros.. συμφωνώ αν και νομίζω ότι προαπαιτούμενο είναι να μπορεί ο καθενας μας πάντα να παρατηρεί τον κόσμο από μικροσκόπιο...

WisDomme
09-10-12, 09:57
Αυτό σημαίνει πως όσοι επιθυμούν την παράδοση δεν έμαθαν να χειρίζονται τις επιλογές τους; Και πως χειρίζονται την επιλογή της παράδοσης μια που είναι μια πράξη ενεργητική;
Όπως είπα, δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα αυτά τα 2. Για μένα όμως θα ήταν, μιας και δεν βίωσα ποτέ την παράδοση με τον τρόπο που την βιώνουν οι (και) υποτακτικοί χαρακτήρες.
Την επιλογή της παράδοσης πιστεύω πως εξαρτάται από το άτομο το πως θα την χειριστεί. Ενεργητική σαν πράξη είναι, αλλά άλλο τόσο είναι και παθητική.

Πράγματι γιατι όλα αυτά γίνοντια και με έναν ψυχοθεραπευτή.
Ή και με φίλους ^_^ Ή και με οποιονδήποτε νιώσει κανείς όμορφα...

thaleia
09-10-12, 10:12
ναι οκ συμφωνω σε αυτά και καταλαβαινω τους τομεις στους οποιους αναφέρεσαι ,αλλα αυτο που λέω ειναι αρκετά διαφορετικό..Να το πω πιο απλα. θες εσυ να πας βολτα τώρα και ο Κ σου να μεινετε μεσα να κάνετε κάτι άλλο. οποτε βαζεις το θελω σου σε παθητικη τροχιά.
Μια - δυο τρεις.. μετά; τι συνεπειες εχει αυτο;

Ποιων ανθρωπων τα θελω συντονιζονται απολυτα? σε καθε ανθρωπινη σχεση υπαρχουν φορες-στιγμες
που τα θελω ειναι διαφορετικα, τοτε λοιπον επερχονται η διαπραγματευση, η συμφωνια, η υποχωρηση, η συγκρουση , η μεση οδος κ.λ.π.
Μεσα στην ιδιεταιροτητα μιας D/s σχεσεως η αντιμετωπιση διαφοροποιειται αναλογως της φυσεως της στιγμης ,
το υποτακτικο μελος οφειλει να σεβαστει το θελω του κυριαρχικου , ομως και το κυριαρχικο απο την πλευρα του οφειλει να γνωριζει
τι δινει προσωπικη ευχαριστηση, οικοθεν (sic) θα ελεγα στο υ και να πραττει* αναλογως, γιατι αλλιως επερχερχεται κοπωση ψυχικη και σωματικη στο υ
με αποτελεσμα να δημιουργουνται ρωγμες στη σχεση που μπορει να οδηγησουν σε οριστικο σπασιμο.

*χονδροειδες παραδειγμα: Στο ο κ μελος δεν αρεσουν τα ψαρια , το υ μελος τρελλαινεται για ψαρια ,
το ξερουν και οι δυο απο την αρχη αυτο αλλα δεν το θεωρουν τοσο σημαντικο παραγοντα ωστε να μην προχωρησουν στην σχεση,
δεν τρωνε λοιπον ψαρια στο σπιτι ουτε πηγαινουν σε ψαροταβερνες [εδω εχει μπει το θελω του υ σε παθητικη τροχια].
Αν λοιπον απο καιρου εις καιρον το κ μελος δινει την ευκαιρια στο υ να τρωει ψαρια [ικανοποιει ελεγχομενα το θελω του υ] η τροχια αυτη "σπαζει" .

thaleia
09-10-12, 10:18
Εγώ έχω δει.
Και γάτες και σκυλιά. Και ξέρω και άλλους που έχουν δει.Συχνό φαινόμενο στα αρσενικά και είτε μας αρέσει , είτε όχι

Προσοχη !
δεν ειπα να κανει σεξ αρσενικο με αρσενικο κατι το οποιο γινεται σε ολο το ζωϊκο βασιλειο και το εχω δει σε παμπολλα ζωακια,
ειπα! "εχεις δει ποτε αρσενικο να φλερταρει αρσενικο?"
εγω προσωπικα φλερτ μεταξυ αρσενικων στο ζωϊκο βασιλειο δεν εχω δει ποτε , ισως κανω και λαθος...

δεν παρουσιάζεται πάντα από έλλειψη θηλυκών (κάτι το οποίο επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς μου ότι οι άντρες είναι τσούλες λολ)

το επιβεβαιωνω δια παραδειγματος:
ειχα 6 χελωνες , 2 αρσενικες και 4 θηλυκες στην αυλη μου.
οι 2 αρσενικοι χελωνοι "πηδουσαν" μεν τις θηλυκες και οι δυο
ομως ο μεγαλυτερος πηδουσε και τον μικροτερο αρσενικο .

Stalker
09-10-12, 15:56
@ Stalker, νομίζω ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη και αν μου παραθέσεις τα κριτήριά σου
θα σου φέρω ένα παράδειγμα για κάθε κριτήριο που πιθανών να μην μπορεί να υπερκαλύψει τις δεδομένες ελλείψεις.
Δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά. Αν το βρίσκεις σκόπιμο, όρισε τα κριτήρια που μπορούν να υπερβουν δυσλειτουργίες.

Δεν νομιζω πως τα προσωπικα μου κριτηρια ενδιαφερουν κανεναν,αλλα η παραθεση τους ισως να ειναι χρησιμη στην συζητηση.Αυτο,εσυ και οι υπολοιποι θα το κρινετε.

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,εγω ομως ειμαι παντα ο ιδιος,οπως και τα κριτηρια μου.

Με την χρονικη σειρα που εξεταζονται συνηθως,λοιπον:
-Σεξουαλικη ελξη
-Ενδιαφερουσα εν γενει προσωπικοτητα
-Επιθυμια για ενα D/s οπως το εννοω και το θελω εγω,το δικο μου D/s,το οποιο ειναι καπως απολυτο.
-Αποδοχη των περιορισμων της ζωης μου και κυριως των ιδιαιτεροτητων μου(αυτο το τελευταιο ειναι και το πιο σπανιο).

Εαν η υποτακτικη καλυπτει κατ'αρχην το συνολο των παραπανω κριτηριων,θα δοκιμασω μαζι της,χωρις να υπολογισω καμμια φαινομενικη ή πραγματικη δυσκολια,εκτος και η διαγνωση μου ειναι πως χρειαζεται ψυχοθεραπευτη και οχι Κυριαρχο.
Εαν εστω και ενα απο τα κριτηρια δεν καλυπτεται,η ολη διαδικασια σταματαει αυτοστιγμει.
Δεν εχω ουτε τη διαθεση,ουτε τον χρονο για να ασχοληθω με θνησιγενεις καταστασεις και σχεσεις.

Master_Spiler
10-10-12, 09:53
Νομίζω ότι το γεγονός ότι δεν υποτάσσονται σε όποιον βρεθεί δεν αποδεικνύει ότι δεν είναι ανάγκη.
Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ο καθένας να καλύψει οποιεσδήποτε ανάγκες.
πχ. Έχω φάει πορτοκάλια και πορτοκάλια. Ανάλογα το έδαφος και τον τρόπο παραγωγής, άλλα μου έδωσαν τις βιταμίνες που χρειάζομαι
μου ανέβασαν τον αιματοκρίτη γιατι βοήθησαν στην απορρόφηση σιδίρου τρώγοντας ένα την ημέρα, και με άλλες ποικιλίες χρειαζόμουν 4 για να πάρω
την ποσότητα που χρειαζόταν το σώμα μου. Με τον ίδιο τρόπο, δεν είναι όλοι οι παραγωγοί ίδιοι , όλοι οι έμποροι ίδιοι και όλοι οι Κ ίδιοι
και άρα δεν μπορούν όλοι να καλύψουν τις ανάγκες όλων.

Κι όμως, το γεγονός ότι δεν υποτάσσονται σε όποιον κυρίαρχο βρεθεί μπροστά τους αποδεικνύει ότι δεν είναι ανάγκη, μιας και άμα ήταν, τότε αυτό θα ήταν ολέθριο τόσο για τους ίδιους, όσο και για τους υποψήφιους κυριάρχους. Θα ήθελα να κάνω όμως μία σημείωση, για να βεβαιωθώ ότι είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος και ότι καταλαβαίνουμε το ίδιο πράγμα, κι όχι κάτι άλλο. Όταν αναφέρομαι στους υποτακτικούς, εννοώ τους υγιείς υποτακτικούς, αυτούς δηλαδή που έχουν καλύψει τα βασικά τουλάχιστον για την επιβίωσή τους και έχουν προχωρήσει και σε κάποια κάλυψη των ονείρων και επιθυμιών τους.

Ο λόγος που κάνω αυτήν την εισαγωγή, είναι γιατί σε διαφορετική περίπτωση ο υποτακτικός οφείλει να καλύψει πρώτα αυτά τα πρωταρχικά πράγματα και μετά να ασχοληθεί με το οτιδήποτε είναι μετά, κι αυτήν τη στιγμή, το κομμάτι της υποταγής του είναι καλώς ή κακώς, μετά την κάλυψη αυτών των πραγμάτων. Επίσης, με το να καλύψουν αυτά τα βασικά πράγματα, σημαίνει ότι έχουν καλύψει τις βασικότερες ανάγκες σύμφωνα με τον Maslow, και τα μόνα που μένουν να ικανοποιηθούν είναι αυτά του ερωτικού τομέα. Θεωρώ ως δεδομένο εδώ ότι έχει καλύψει τις όποιες επιθυμίες έχει για φίλους, ότι έχει και διατηρεί καλές σχέσεις με την οικογένειά του, κι ότι έχει, ή θα μπορούσε να έχει, μια υγιή σεξουαλική ζωή.

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι η ανάγκη για υποταγή δεν είναι παρά επιθυμία για υποταγή, γιατί αναπτύσσεται, και ικανοποιείται παράλληλα, όταν και αφού βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος που θα τη δημιουργήσει, κι όχι ο πρώτος τυχαίος που θα δηλώσει κυρίαρχος. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι κάθε άνθρωπος, έχει το δικό του τρόπο να εκδηλώνει τη σεξουαλικότητά του, και κάθε εκδήλωση της σεξουαλικότητας είναι μοναδική, όπως και ο καθένας μας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι ακόμα πιο δύσκολο το να βρεθεί το απόλυτο, αυτό που θα μας ολοκληρώσει πλήρως, άρα θα πρέπει να καλυφθεί αυτό το πράγμα με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, δηλαδή κάνοντας την επιλογή μεταξύ των κυριάρχων που υπάρχουν.

Έχοντας λοιπόν στο μυαλό μας το τελευταίο, θεωρώ ότι η υποταγή, όπως και η κυριαρχία, ανήκει στο κομμάτι της αυτοπραγμάτωσης, στην ιεραρχία του Maslow, κι ως εκ τούτου είναι εξαιρετικά εύκολο να τη διαχειριστεί ένας άνθρωπος που έχει μάθει να διαχειρίζεται τις επιθυμίες του και τις ανάγκες του. Γι’ αυτό, θεωρώ εξίσου σημαντικό το να μάθει ο κυρίαρχος στον υποτακτικό να διαχειρίζεται τις επιθυμίες και τις ανάγκες του και να τις εκφράζει/πραγματοποιεί, ούτως ώστε να μην μαζεύονται και να μπορούν να εκδηλωθούν με ένα φυσιολογικό τρόπο, δίχως να δημιουργούν πρόβλημα στον ίδιο.

-- Ιεράρχηση αναγκών σύμφωνα με το A. Maslow
9597

cad
10-10-12, 14:18
....

Λάθος στα έχουν μάθει καλέ συ...
Τα άτομα που φτάνουν στο πέμπτο στάδιο είναι ελάχιστα...
Η συντριπτική πλειοψηφία αγωνίζεται για το δεύτερο, πασχίζει για το τρίτο και κοιτάει ασθμαίνουσα το τέταρτο....
Η δυναμική του κάθε ατόμου να μπορεί να "επισκέπτεται" τα 3 και 4 σποραδικά δεν σημαίνει πως βρίσκεται εκεί...
Εκτός αν βλέπεις τα πράματα σαν τη βαθμολογία στο δημοτικό σχολείο, όλα τα παιδιά περνάνε την τάξη...
Ή στο επόμενο στάδιο της εκπαίδευσης, τα 2/3 έχουν πάνω από 17...
Ας σοβαρευτούμε...
Θυμάμαι καλό μου δάσκαλο που έλεγε, πως η κοινωνία θα είναι πολύ ευτυχής αν στο τελευταίο επίπεδο βρίσκονται 1 στα 100.000 άτομα εν πλήρει συνειδήσει...
Καταλήγοντας... Τζήζας μαν, χολντ γιορ χόρσις! Η ζωή είναι πολύ πιο απαιτητική...

Uther
10-10-12, 23:39
.....
Εγώ βλέπω οτι ο έρωτας (σεξ) ανήκει στην πρώτη βαθμίδα....
και δεδομένου ότι δεν μπορούμε όλοι να αποδώσουμε σεξουαλικά
χωρίς το bdsmικό πλαίσιο προσωπικά θα το κατέτασσα στην πρώτη βαθμίδα αναγκών... μου.
Από την άλλη αυτό είναι μία πυραμίδα αναγκών και όχι επιθυμιών.

@ Stalker
Καταλαβαίνω τα πρωταρχικά κριτήρια σου.
ΑΥτό που δεν καταλαβαίνω και είναι το ερώτημα
είναι με ποιο τρόπο αυτά μπορούν να υποσκελίσουν δυσλειτουργίες
που οριζονται από τον χαρακτήρα των υποτακτικών
όπως - παραδείγματος χάριν - η δυσκολία προσωπικά διαχείρισης υπερμεγέθους ανάγκης σεξουαλικής εκτόνωσης
(όπως αναφέρεται στο δικό σου νήμα - νυμφομανείας η οποία συχνά είναι και σύμπτωμα μανιοκατάθλιψης)

@thaleia
Ναι, έχω δει αρσενικά παθητικά, να φλερτάρουν αρσενικά ενεργητικά ζώα.

Stalker
11-10-12, 23:50
@ Stalker
Καταλαβαίνω τα πρωταρχικά κριτήρια σου.
ΑΥτό που δεν καταλαβαίνω και είναι το ερώτημα
είναι με ποιο τρόπο αυτά μπορούν να υποσκελίσουν δυσλειτουργίες
που οριζονται από τον χαρακτήρα των υποτακτικών
όπως - παραδείγματος χάριν - η δυσκολία προσωπικά διαχείρισης υπερμεγέθους ανάγκης σεξουαλικής εκτόνωσης
(όπως αναφέρεται στο δικό σου νήμα - νυμφομανείας η οποία συχνά είναι και σύμπτωμα μανιοκατάθλιψης)
Eπαναλαμβανω πως καμμια δυσλειτουργια της υποτακτικης δεν μπορει να με αποτρεψει απο το να δοκιμασω μαζι της,υπο την αυστηρη προυποθεση πως εκεινη πληρει το συνολο των κριτηριων που ανεφερα ηδη.

Επι του παραδειγματος που αναφερεις θα σου πω τα εξης.
Κατα τη διαρκεια της περιοδου γνωριμιας,πριν την ληψη της αποφασης,μπορω και αφ'ενος μεν θα διαπιστωσω την ασυνηθιστα μεγαλη και εντονη σεξουαλικοτητα,αφ'ετερου δε,θα ανιχνευσω την δυσκολια διαχειρισης απο την ιδια.
Δεν ειμαι ψυχοθεραπευτης ουτε ειδικος για να διαγνωσω εαν αυτη η εντονη σεξουαλικοτητα φτανει και ξεπερναει τα ορια της νυμφομανιας,ουτε φυσικα εαν αποτελει συμπτωμα μανιοκαταθλιψης απο την οποια πασχει,ειδικα εαν δεν παρουσιαζει αλλα "υποπτα" συμπτωματα.
Με δεδομενη την προυποθεση πληρωσης των κριτηριων και με τη γνωση και εμπειρια πως η υποτακτικοτητα συνδεεται συχνα με αδυναμια ή κακη διαχειριση προσωπικων θεματων της υ,θα προχωρησω,
μια και εκτος ολων των αλλων,η διαχειριση μιας τοσο εντονης σεξουαλικοτητας μεσω του ελεγχου,ειναι ιδιαιτερα απολαυστικη για μενα.

Φυσικα,εαν στην πορεια διαπιστωσω την αδυναμια μου να ελεγξω μια κατασταση,της οποιας οι ριζες πανε πολυ βαθυτερα απο ο,τι νομιζα και ταυτοχρονα στηριζουν την αναδυση και αλλων σοβαροτερων προβληματων,θα διακοψω τη σχεση,συμβουλευοντας την να απευθυνθει στους καθ'υλην αρμοδιους.
Οπως ειπα,δεν εχω ουτε τον χρονο,ουτε τη διαθεση να ασχολουμαι με παθολογικες και οπωσδηποτε θνησιγενεις καταστασεις και σχεσεις.