PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Κολάρο και η Σημασία Του

Master_Spiler
13-09-12, 09:07
Εν αρχή ην… το κολάρο… Προσωπικά μου μάθανε ότι υπάρχουν πολλές μορφές κολάρων, ανάλογα με το είδος της σχέσης του εκάστοτε κυρίαρχου με την εκάστοτε υποτακτική. Το βασικό όμως που μου μάθανε είναι να σέβομαι το κολάρο, με την έννοια της ιδιοκτησίας. Ασχέτως δηλαδή με το αν κάποιος απλά την προστατεύει ή την εκπαιδεύει, ή πολύ απλά του ανήκει, μου μάθανε να μην μπαίνω καν στη διαδικασία να ασχολούμαι με την υποτακτική πριν μάθω τον ιδιοκτήτη του κολάρου και του αν της επιτρέπεται να μιλάει με ανθρώπους σε προσωπικό επίπεδο και όχι σε κάποιο δημόσιο διάλογο. Από κει και πέρα, μου μάθανε να σέβομαι το κολάρο και να μην μπαίνω καν σε διαδικασία «τεσταρίσματός» του γιατί τότε δείχνω ασέβεια τόσο προς τον κυρίαρχο, όσο και προς τον ίδιο το χώρο και τις αρχές που τον πρεσβεύουν. Θυμάμαι ακόμα τον παραλληλισμό που μου είχε κάνει ένας φίλος τότε για την έννοια του κολάρου στο χώρο μας: «δε θα έκλεβες ποτέ κάτι από ένα ξένο σπίτι, ούτε θα έμπαινες ποτέ στη διαδικασία να αμφισβητήσεις την κυριότητα του σπιτιού, σωστά;»

Είδη ή μορφές κολάρων

Collar of consideration ή αλλιώς κολάρο της δέσμευσης. Το κολάρο αυτό σηματοδοτεί την αρχή της οποιασδήποτε σχέσης με έναν κυρίαρχο και ουσιαστικά δένει προς το παρόν την υποτακτική με αυτόν τον άνθρωπο. Ουσιαστικά είναι ένα είδος test για τις δυο πλευρές να δούνε αν ταιριάζουν τα χούγια τους σε μια πιο μόνιμη κατάσταση πέρα από τη φιλία.

Training collar ή αλλιώς κολάρο εκπαίδευσης. Το κολάρο αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της εκπαίδευσης με τον υποψήφιο αφέντη και την είσοδο σε μια μόνιμη σχέση. Είναι η περίοδος της εκπαίδευσης και της ουσιαστικής γνωριμίας με τον μελλοντικό αφέντη. Εκεί μαθαίνει κάποιος τις επιθυμίες του, πώς να τον ευχαριστεί, πώς θέλει κάποια πράματα και κυρίως αρχίζει να ζει μαζί του και να σκέφτεται τη μετέπειτα ζωή μαζί του. Στην vanilla ζωή, συνήθως σηματοδοτείται με το δαχτυλίδι των αρραβώνων, όπου το ζευγάρι ζει πλέον μαζί και σκέφτονται το γάμο.

Permanent or slave collar ή αλλιώς το μόνιμο κολάρο ή κολάρο της σκλάβας. Μετά το πέρας της περιόδου της εκπαίδευσης και αν σε κρίνει άξια σκλάβα ο αφέντης, σου προσφέρεται το μόνιμο κολάρο του. Εδώ είναι η επιτομή, αν το θέλετε, των κολάρων καθώς πλέον σηματοδοτείται η αρχή της μόνιμης σχέσης με τον αφέντη. Θα μπορούσε άνετα να συσχετιστεί με το γάμο και εν μέρει, είναι κάτι σαν γάμος γιατί πλέον του ανήκει ο υποτακτικός. Είναι δικός του και έχει εκπαιδευτεί άριστα για να του γίνει η τιμή και να θεωρείται πλέον σκλάβος του. Συνήθως το μόνιμο κολάρο μπαίνει κατά τη διάρκεια ενός collaring ceremony, μιας τελετής δηλαδή όπου Αφέντης και σκλάβος αλλάζουν όρκους παρόμοιους με αυτούς του γάμου. Συνήθως οι περισσότεροι σταματούν στο 3ο κολάρο, αλλά υπάρχει και ένα 4ο, πιο σπάνιο κολάρο, αυτό της ιδιοκτησίας.

Το κολάρο της ιδιοκτησίας συνήθως δηλώνει ότι ο σκλάβος αυτός ανήκει ψυχή τε και σώματι στον εν λόγω αφέντη και στη δυσάρεστη περίπτωση που αφαιρεθεί, δεν μπορεί ποτέ ξανά να δοθεί τέτοιο κολάρο στον σκλάβο αυτό, όχι γιατί είναι κάτι αδύνατον, αλλά γιατί ο σκλάβος αυτός έχει ήδη μαρκαριστεί από κάποιον αφέντη και αυτό δηλώνει την αφοσίωση και το ψυχικό δέσιμο που είχε ο αφέντης αυτός με το συγκεκριμένο σκλάβο, πράγμα που κανείς άλλος δε θα μπορέσει ποτέ να αναπληρώσει. Μάλιστα, στην περίπτωση αυτή, οι τίτλοι αλλάζουν και από Αφέντης/σκλάβος μετατρέπονται σε Ιδιοκτήτης/ιδιοκτησία.

Εκτός σχέσης, υπάρχει το κολάρο της προστασίας, όπου σηματοδοτεί την προστασία ενός υποτακτικού από έναν κυρίαρχο κατά τη διάρκεια ενός play party ή/και συνάντησης. Σε αυτήν την περίπτωση, ο υποτακτικός μπορεί να ζητήσει την παρουσία του εν λόγω κυρίαρχου κατά τη διάρκεια του οποιουδήποτε παιχνιδιού, ή να ζητήσει απ’τους ενδιαφερόμενους κυρίαρχους να συνεννοηθούν πρώτα με τον εν λόγω κυρίαρχο για το αν επιτρέπεται να παίξουν/μιλήσουν με τον εν λόγω υποτακτικό.

Εθιμοτυπία ή αλλιώς etiquette

Καλώς ή κακώς, το να φορά κάποιος κολάρο σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε διπλά προσεκτικοί στο τι λέμε και στο τι κάνουμε με τον υποτακτικό αυτό. Είμαστε δε υποχρεωμένοι να σεβόμαστε τις αποφάσεις του ιδιοκτήτη του κολάρου σε ο,τι αφορά τον υποτακτικό και απαγορεύεται να τις αμφισβητούμε.

Βλέποντας λοιπόν κάποιον υποτακτικό με κολάρο είμαστε υποχρεωμένοι να ρωτήσουμε ένα βασικό πράμα, σε περίπτωση που δε φαίνεται ή δεν το ξέρουμε, σε ποιόν ανήκει το κολάρο αυτό. Από τη στιγμή που ξέρουμε τον ιδιοκτήτη του κολάρου, είμαστε υποχρεωμένοι οτιδήποτε θέλουμε, να ρωτήσουμε τον ίδιο τον ιδιοκτήτη του κολάρου. Σε διαφορετική περίπτωση, όχι μόνο δείχνουμε ασέβεια προς τον ιδιοκτήτη, αλλά και προς τον ίδιο το χώρο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε από πριν τι επιτρέπεται και τι όχι στον υποτακτικό, οπότε είμαστε υποχρεωμένοι να ρωτήσουμε πρώτα τον κυρίαρχο που μας είπε ο υποτακτικός. Με την ίδια λογική, απαγορεύεται να αγγίξουμε ή ακόμα περισσότερο, να παίξουμε με κάποιον υποτακτικό που ανήκει σε κάποιον, χωρίς την προηγούμενη άδεια του κυρίου του.

Αυτά είναι τουλάχιστον τα βασικά, ακολουθώντας τα, είμαι σίγουρος ότι θα γλιτώσετε πολλά πράματα και πολλές παρεξηγήσεις στο μέλλον. Σε περίπτωση που δεν ακολουθήσετε τα βασικά αυτά πράματα, να είστε σίγουροι ότι θα έχετε αρκετά προβλήματα στο μέλλον με την οποιαδήποτε κοινότητα αποφασίσετε να συσχετιστείτε. Το κολάρο, είναι απ’τα ελάχιστα πράματα στο χώρο που οι κοινότητες δε διαπραγματεύονται και είναι συνήθως αρκετά σκληρές απέναντι σε ανθρώπους που δεν το σέβονται.

thaleia
13-09-12, 09:21
Αλλο ασεβεια στον ιδιοκτητη αλλο ασεβεια στο χωρο .
Δεν με υποχρεωνει κανεις να σεβαστω τον ιδιοκτητη του κολλαρου,
οι σκλαβοι κλεβονται κιολας ξερεις , κι αν συμβει τετοια αποπειρα ας ελθει ο ιδιοκτητης
να παλαιψει να παρει πισω το κολλαρο , ειναι θεμα τιμης δικης του πλεον :)

Master_Spiler
13-09-12, 09:40
Αλλο ασεβεια στον ιδιοκτητη αλλο ασεβεια στο χωρο .
Δεν με υποχρεωνει κανεις να σεβαστω τον ιδιοκτητη του κολλαρου,
οι σκλαβοι κλεβονται κιολας ξερεις , κι αν συμβει τετοια αποπειρα ας ελθει ο ιδιοκτητης
να παλαιψει να παρει πισω το κολλαρο , ειναι θεμα τιμης δικης του πλεον :)
Δεν μπορείς να κλέψεις κανέναν αν ο ίδιος δεν επιθυμεί να πάει κάπου αλλού.

-- addendum --
Δε νομίζω να υπάρχει κανένας κυρίαρχος που να επιθυμεί μια υποτακτική που η ίδια δεν έχει σεβαστεί το κολάρο του.

thaleia
13-09-12, 09:44
Δεν μπορείς να κλέψεις κανέναν αν ο ίδιος δεν επιθυμεί να πάει κάπου αλλού.

Αρα ακυρωνεται η εννοια της ιδιοκτησιας και ο σκλαβος εχει το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης .
Συνεπως ο,τι θελω το ζηταω απο το σκλαβο κι οχι απο τον ιδιοκτητη :)

Master_Spiler
13-09-12, 09:57
Αρα ακυρωνεται η εννοια της ιδιοκτησιας και ο σκλαβος εχει το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης .
Συνεπως ο,τι θελω το ζηταω απο το σκλαβο κι οχι απο τον ιδιοκτητη :)
Όχι ακριβώς... Αν κατάλαβα καλά, στο αρχικό σου μήνυμα αναφερόσουν στο να κλέψεις κάποιο σκλάβο με κολάρο, όχι στο να ζητήσεις κάτι από έναν σκλάβο με κολάρο, άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και να μην παραποιείς τα λεγόμενά μου.

thaleia
13-09-12, 10:08
Όχι ακριβώς... Αν κατάλαβα καλά, στο αρχικό σου μήνυμα αναφερόσουν στο να κλέψεις κάποιο σκλάβο με κολάρο, όχι στο να ζητήσεις κάτι από έναν σκλάβο με κολάρο, άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

Ακριβως αυτο ειπα και η απαντηση σου ηταν οτι δεν μπορω να τον κλεψω αν ο ιδιος δεν το επιθυμει ,
αρα επεισερχεται η βουληση του σκλαβου στην πραξη, αρα ο σκλαβος αποφασιζει για την τυχη του
κι οχι ο ιδιοκτητης του .

freyja
13-09-12, 12:24
Ενδιαφέρον νήμα …
Με αρκετά σημεία που πρέπει όλοι να μάθουν και να έχουν ως κανόνες συμπεριφοράς σε αυτό το χώρο.
Δεν θα σχολιάσω το κατά μια έννοια θεωρητικό θεμα των ειδών του κολάρου
και θα πάρω σαν δεδομένο ότι κολάρο ( ότι είδους και αν είναι) σημαίνει ότι υπάρχει ένας Κ που φροντίζει το συγκεκριμένο υ , σε οποίο επίπεδο.

Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί κατά δήλωση τους Κ ( διαδυκτιακα),
στέλνουν προσωπικά μηνύματα σε εμφανώς κολαρομενα υ, χωρίς να έχουν ζητήσει την άδεια του Κ
ή έστω ζητώντας από το ίδιο το υ να μεταφέρει την ερώτηση.
Προσωπικά σε τέτοια περιστατικά έχω παραπέμψει τα άτομα στην Κ μου.
Κάποιοι – λίγοι- το θεώρησαν προσβλητικό.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σε ένα χώρο που όλοι μιλάμε για πρωτόκολλα και σεβασμό μερικοί έχουν τέτοια άγνοια.
Ή τελικά δεν είναι άγνοια αλλά απλά ασέβεια;

Έχω μια απορία:
Οι κανόνες προσέγγισης προς ένα υ ισχύουν για όλους ή μονο για άτομα με Κυριαρχικά στατους.
Αν ένα υποτακτικό άτομο θέλει να προσεγγίσει προσωπικά ένα κολαρομενο υ,
πρέπει επίσης να μιλήσει πρώτα με τον Κ ή εκεί τα πράγματα είναι πιο χαλαρά;

Και μια δεύτερη απορία ( λίγο εκτός θέματος αλλά με την ιδιοκτησία έχει να κάνει)
Αυτό το ότι όλα τα υ είναι λίγο πολύ κοινόχρηστα , με την έννοια του «εφόσον είσαι υ θα μιλάς σε όλους τους Κ στον πληθυντικό, θα προσφέρεις σε όλους τις υπηρεσίες σου κτλ» από πού έχει πρόκυψει;
Και αν τελικά εγώ αρχίσω τα χαστουκιά πόσο κακό υ θεωρούμαι:indecisiveness: ;

Master_Spiler
13-09-12, 14:08
Έχω μια απορία:
Οι κανόνες προσέγγισης προς ένα υ ισχύουν για όλους ή μονο για άτομα με Κυριαρχικά στατους.
Αν ένα υποτακτικό άτομο θέλει να προσεγγίσει προσωπικά ένα κολαρομενο υ,
πρέπει επίσης να μιλήσει πρώτα με τον Κ ή εκεί τα πράγματα είναι πιο χαλαρά;

Άμα θέλει κάποιος να είναι ασφαλής και να μη θεωρηθεί αγενής οφείλει, ανεξαιρέτως status, να ρωτήσει το κυρίαρχο μέρος της σχέσης, τουλάχιστον όταν είναι μαζί. Από κει και πέρα, σίγουρα παίζουν ρόλο οι προηγούμενες σχέσεις με το υποτακτικό μέρος.

Και μια δεύτερη απορία ( λίγο εκτός θέματος αλλά με την ιδιοκτησία έχει να κάνει)
Αυτό το ότι όλα τα υ είναι λίγο πολύ κοινόχρηστα , με την έννοια του «εφόσον είσαι υ θα μιλάς σε όλους τους Κ στον πληθυντικό, θα προσφέρεις σε όλους τις υπηρεσίες σου κτλ» από πού έχει πρόκυψει;
Και αν τελικά εγώ αρχίσω τα χαστουκιά πόσο κακό υ θεωρούμαι:indecisiveness: ;
Αυτό κι αν είναι καλή ερώτηση. Για το BDSM δεν ξέρω να σου απαντήσω με βεβαιότητα, υποθέτω ότι προέκυψε από το leather lifestyle και τις leather families. Από κει και πέρα, το συγκεκριμένο φαινόμενο συναντάται σε διάφορα lifestyles, όπως το Gorean, κι έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το lifestyle εκείνο.

Η προσωπική μου άποψη επί του θέματος είναι μία πάρα μα πάρα πολύ απλή. Από τη στιγμή που δεν έχεις κυρίαρχο, τότε εσύ κρίνεις ποιος/α είναι άξιος/α για την υποταγή σου ή τις υπηρεσίες σου. Άμα έχεις Κ, αυτό το πράγμα το κρίνει ο/η Κ σου και όποια παράπονα έχουν, μπορούν να πάνε να τα πούνε σε αυτόν/ην. Τώρα για τον πληθυντικό, αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε άνθρωπο... Η ερώτησή μου βέβαια είναι μονίμως μία, προτιμάνε όλοι αυτοί που τον ζητάνε, ένα πληθυντικό που προσφέρεται παντού και σε όλους χωρίς να σημαίνει τίποτα ουσιαστικό ή ένα πληθυντικό που σημαίνει σεβασμό απέναντι στον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου; Γιατί άμα θέλουν το δεύτερο, θα πρέπει με τις πράξεις τους να τον κερδίσουν.

Emiris
13-09-12, 15:02
Ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Μπορώ να μάθω αν υπάρχουν μορφολογικές διαφορές στα διάφορα κολάρα;

Δηλαδή βλέποντας το κολάρο κάποιας μπορείς να καταλάβεις σε ποιά από τις κατηγορίες ανήκει ή είναι αδιάφορη η μορφολογία του;

Αν όντως διαφέρουν μορφολογικά, τότε πως είναι το κάθε ένα;

Ευχαριστώ.

Master_Spiler
13-09-12, 15:17
Ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Μπορώ να μάθω αν υπάρχουν μορφολογικές διαφορές στα διάφορα κολάρα;

Δηλαδή βλέποντας το κολάρο κάποιας μπορείς να καταλάβεις σε ποιά από τις κατηγορίες ανήκει ή είναι αδιάφορη η μορφολογία του;

Αν όντως διαφέρουν μορφολογικά, τότε πως είναι το κάθε ένα;

Ευχαριστώ.
Απ' όσο ξέρω, η μορφολογία είναι αδιάφορη, συνήθως όμως όσοι/ες υποτακτικοί/ές φοράνε κολάρο κάποιου κυρίαρχου, τότε στο κολάρο είθισται να τοποθετείται κάποιο χαρακτηριστικό με το όνομα/ψευδώνυμο/αρχικά του κυρίαρχου αυτού. Από κει και πέρα, επειδή το κολάρο αυτό καθεαυτό μπορεί, πέρα από την κλασσική του μορφή, να έχει και πιο περίτεχνη ή πιο λιτή μορφή, οφείλουμε όποτε το βλέπουμε σε κάποια συγκέντρωση να ρωτάμε αν όντως είναι ο άλλος υποτακτικός ή ακόμα και κυρίαρχος. Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι σε διαφορετικά lifestyles (π.χ. goth, rock, metal, punk, etc.), το κολάρο μπορεί να είναι και αξεσουάρ στο ντύσιμο.

knight
13-09-12, 16:11
Ακριβως αυτο ειπα και η απαντηση σου ηταν οτι δεν μπορω να τον κλεψω αν ο ιδιος δεν το επιθυμει ,
αρα επεισερχεται η βουληση του σκλαβου στην πραξη, αρα ο σκλαβος αποφασιζει για την τυχη του
κι οχι ο ιδιοκτητης του .

Έλα! αυτό είναι παιχνίδι λέξεων.
Όταν μιλάμε για τέτοια 'ιδιοκτησία', χρησιμοποιούμε τη λέξη καθ' υπερβολή, προφανώς δανειζόμενοι τη λέξη από την 'παράδοση' της κανονικής δουλείας (δικαίωμα ζωής και θανάτου), αλλά την χρησιμοποιούμε πιθανόν και λόγω του ότι η λέξη αυτή είναι αρκούντως καυλωτική!
Ουσιαστικά, πρόκειται για κάποιες συναινετικές δεσμεύσεις και υποχρεώσεις του υ, που διαρκούν όσο και η συναίνεση.
Στην τελική το ζήτημα ανάγεται στους κανόνες της καλής συμπεριφοράς.
Δηλ. όπως και στις vanilla σχέσεις θεωρείται ανάγωγο να την πέφτει κανείς σε συνοδευόμενο άτομο, έτσι και δω θεωρείται ΄κάπως' να χαλάει κανείς τα πρωτόκολλα παντιοτρόπως.

Tyfeas
13-09-12, 16:14

Τετοιες γραφικοτητες ακους μονο απο αυτους που δεν εχουν την δυνατοτητα να το κερδισουν με την προσωπικοτητα τους.

thaleia
13-09-12, 16:28
Δε νομίζω να υπάρχει κανένας κυρίαρχος που να επιθυμεί μια υποτακτική που η ίδια δεν έχει σεβαστεί το κολάρο του.

Αχα ! η ευθυνη στο σκλαβο τελικα!!!

μωρ' τι ωραια που ταχετε κομμενα και ραμμενα στα μετρα σας !!!!

Γενικα .
Απο κι ως που ενας κυριαρχος να σεβαστει εναν αλλον κυριαρχο και την ιδιοκτησια του ?
Αν ειναι φιλοι κι εχουν σχεση αμοιβαιας εκτιμησης και αλληλοσεβασμου οκ ειναι θεμα ευγενειας και αγραφης ηθικης ταξεως.
Αλλιως ας φυλαξει τον κολο του ο καθενας !

Master_Spiler
13-09-12, 18:04
Αχα ! η ευθυνη στο σκλαβο τελικα!!!

μωρ' τι ωραια που ταχετε κομμενα και ραμμενα στα μετρα σας !!!!

Δεν είναι το BDSM φτιαγμένο για όλους αγαπητή, άμα κάποιος δεν το αντέχει, ας μην το εξασκεί.

Γενικα .
Απο κι ως που ενας κυριαρχος να σεβαστει εναν αλλον κυριαρχο και την ιδιοκτησια του ?
Αν ειναι φιλοι κι εχουν σχεση αμοιβαιας εκτιμησης και αλληλοσεβασμου οκ ειναι θεμα ευγενειας και αγραφης ηθικης ταξεως.
Αλλιως ας φυλαξει τον κολο του ο καθενας !
Από εκεί που περιμένει να σεβαστεί κι ο επόμενος τη δική του ιδιοκτησία, όποιας μορφής κι αν είναι αυτή. Όπως ακριβώς εσύ απαιτείς να μη σε κλέψουν ή να μην μπει κάποιος στο σπίτι σου με το έτσι θέλω και το κάνει ιδιοκατοίκηση, έτσι περιμένεις και τον άλλον να σεβαστεί το κολάρο που φοράει η υποτακτική/σκλάβα.

thaleia
13-09-12, 18:13
Δεν είναι το BDSM φτιαγμένο για όλους αγαπητή, άμα κάποιος δεν το αντέχει, ας μην το εξασκεί.

Το bdsm που λεει οτι ο ιδιοκτητης αφηνει απροστατευτο το σκλαβο που πανε να του κλεψουν ριχνοντας του την ευθυνη δεν ειναι οντως για μενα αγαπητε μοι.

Από εκεί που περιμένει να σεβαστεί κι ο επόμενος τη δική του ιδιοκτησία, όποιας μορφής κι αν είναι αυτή. Όπως ακριβώς εσύ απαιτείς να μη σε κλέψουν ή να μην μπει κάποιος στο σπίτι σου με το έτσι θέλω και το κάνει ιδιοκατοίκηση, έτσι περιμένεις και τον άλλον να σεβαστεί το κολάρο που φοράει η υποτακτική/σκλάβα.

Εγω δεν απαιτω να μην μου κλεψουν οτιδηποτε ,
φροντιζω να περιχαρακωνω τα κεκτημενα μου και να υπερασπιζομαι αυτα.
Αν ομως γουσταρω να κλεψω σκλαβο ή σκλαβα θα το κανω κι ας φροντισουν να μου παρουν πισω τα κλοπιμαια .
Οπως κι αν προσπαθησει καποιος να με κλεψει ο Κυριος μου θα σπασει τα μουτρα κλεφτη για να με παρει πισω και δεν θα πει οτι εγω φταιω.

WisDomme
13-09-12, 18:31
Το bdsm που λεει οτι ο ιδιοκτητης αφηνει απροστατευτο το σκλαβο που πανε να του κλεψουν ριχνοντας του την ευθυνη δεν ειναι οντως για μενα αγαπητε μοι.

Εγω δεν απαιτω να μην μου κλεψουν οτιδηποτε ,
φροντιζω να περιχαρακωνω τα κεκτημενα μου και να υπερασπιζομαι αυτα.
Αν ομως γουσταρω να κλεψω σκλαβο ή σκλαβα θα το κανω κι ας φροντισουν να μου παρουν πισω τα κλοπιμαια .
Οπως κι αν προσπαθησει καποιος να με κλεψει ο Κυριος μου θα σπασει τα μουτρα κλεφτη για να με παρει πισω και δεν θα πει οτι εγω φταιω.

Σε μια σχέση, αν το ένα μέλος "κλαπεί", με κάποιον τρόπο, δεν φταίνε (σε κάποια υποκειμενική αναλογία) όλα τα μέλη?

Αν δλδ εμείς έχουμε σχέση ιδιοκτησίας και εμένα με "κλέψει" κάποιος, φταίει και αυτός, φταίω και εγώ, φταις και εσύ, ναι? ^_^

Σαφέστατα και δεν μπορεί κανείς να απαιτήσει το να μην του κλέψουν κάτι, μπορεί μόνο να το υπερασπιστεί και να πάρει την ευθύνη του.

thaleia
13-09-12, 18:35
Σε μια σχέση, αν το ένα μέλος "κλαπεί", με κάποιον τρόπο, δεν φταίνε (σε κάποια υποκειμενική αναλογία) όλα τα μέλη?

Αν δλδ εμείς έχουμε σχέση ιδιοκτησίας και εμένα με "κλέψει" κάποιος, φταίει και αυτός, φταίω και εγώ, φταις και εσύ, ναι? ^_^

κανεις δεν φταιει ... και δεν το εξηγω , αφηνω να το σκεφτειτε λιγο ...

WisDomme
13-09-12, 18:43
κανεις δεν φταιει ... και δεν το εξηγω , αφηνω να το σκεφτειτε λιγο ...

Δεν με βρίσκεις αντίθετη. Το ίδιο εννοώ με το "όλοι φταίνε".

Μεγάλα παιδιά γαρ ^^

AuroraBorealis
13-09-12, 19:01
Είναι θέμα ηθικής.

Κανείς δεν είναι ιδιοκτησία κανενός για αυτό και ποτέ κάτι τέτοιο δεν μπορεί να προστατευθεί με τους τρόπους που προστατεύεται η περιουσία.

Τα προαναφερόμενα κολάρα κατ'εμε είναι απλά ετικέτες κατάστασης και στάτους και τυπικά "συμβόλαια" υποταγής. BDSMικη κουλτούρα, όμορφη κουλτούρα και διαδικασίες.

Αλλά υπάρχουν και ουσιαστικά κολάρα καθ όλη την διάρκεια της ύπαρξης τους, Έως τώρα έχω αναγνωρίσει τέσσερα.

1) Σεβασμός. Το ομορφότερο κολάρο από όλα και το πιο περίτεχνο. Το δυσκολότερο να το φορέσεις σε υποτακτική. Το δυσκολότερο να το διατηρήσεις στον λαιμό της.
Αλλά όταν το φορέσει όλα τα άλλα, όλοι οι άλλοι που θα πλησιάσουν είναι απλά τσιχλόφουσκες για αυτήν. Και απλά δεν ασχολείται no matter what. Δεν επιτρέπει καν στον άλλο τον καλύτερο να της αποδείξει τις ικανότητες του.

2) Ερωτική εξάρτηση. Κολάρο επίσης όμορφο.

3) Οικονομική εξάρτηση. Κολάρο εύκολο να της το φορέσεις, δεδομένης της δυνατότητας.

4) Φόβος. Κολάρο άσχημο, στα όρια του BDSM.

Uther
13-09-12, 22:02
Γενικα .
Αλλιως ας φυλαξει τον κολο του ο καθενας !Σωστα ...πού ακουστηκε η ευγένια στον άνθρωπο γενικά;;;.. ή ειναι γνωστός και τον σεβόμαστε
ή άγνωστος και τον έχουμε....

AuroraBorealis
14-09-12, 00:29
Κολάρο 'αγάπης' δεν υπάρχει; ή σας πέφτει πολύ ...ρομαντικό;

Το ονομάζω ερωτική εξάρτηση. Είναι το νούμερο 2.
Τώρα αν αναφέρεσαι στην καθαρή αγάπη και όχι τον έρωτα θεωρώ ότι δεν θα μπορούσε από μόνη της να αποτελέσει κολάρο.

cad
14-09-12, 01:06
Σωστα ...που ακουστηκε η ευγένια στον άνθρωπο γενικά.. ή ειναι γνωστός και τον σεβόμαστε

Λάθος ανάγνωση, λάθος απάντηση...

Σκονάκι:
1. Δεν υπάρχει πρωτόκολλο χωρίς να περικλείει αμοιβαίο σεβασμό και εκτίμηση.
2. Στις ανθρώπινες σχέσεις το πρωτόκολλο ισχύει μεταξύ των δύο...
Αν δεν ισχύει το σύστημα είναι κατ' επίφασιν.
3. Το μόνο σίγουρο είναι πως τίποτε δεν είναι σίγουρο...

cad
14-09-12, 01:11
...

Το πρώτο είναι ποιοτικό χαρακτηριστικό ελλόγων όντων...
Τα υπόλοιπα δύο είναι εξαρτήσεις και το τρίτο πρωτογενές συναίσθημα.

AuroraBorealis
14-09-12, 01:16
Το πρώτο είναι ποιοτικό χαρακτηριστικό ελλόγων όντων...
Τα υπόλοιπα δύο είναι εξαρτήσεις και το τρίτο πρωτογενές συναίσθημα.

Και τα τέσσερα πάντως θα μπορούσαν να αποτελέσουν ουσιαστικά κολάρα στο λαιμό της υποτακτικής, still.

cad
14-09-12, 01:26
Και τα τέσσερα πάντως θα μπορούσαν να αποτελέσουν ουσιαστικά κολάρα στο λαιμό της υποτακτικής, still.

Τσου!
Το πρώτο δεν φτάνει..
Το δεύτερο ίσως κάτι να λέει σε μια νυμφομανή ή τέως αγάμητη (limited time only), το τρίτο σε μια που ψάχνει για σπόνσορα σε διαρκές κρεσέντο χορηγικής διάθεσης και το τέταρτο σε ένα συγκεκαλυμένο φυτό (να με σχωρνάνε τα φυτά)...
Φοβούμαι πως αναμιγνύεις ατέχνως πέη μετα χρωστήρων...!
Τέχνη που αν δεν κάνω λάθος μόνο σε Άγγλους εραστές των γκαλερί της ντεκαντάντσας μπορεί να βρει αντίκρυσμα...

thaleia
14-09-12, 01:34
Σωστα ...που ακουστηκε η ευγένια στον άνθρωπο γενικά.. ή ειναι γνωστός και τον σεβόμαστε

ποιος το λεει οτι πρεπει να ειμαστε ευγενεις και να σεβομαστε τον καθε τυχαιο ?

AuroraBorealis
14-09-12, 01:35
Στο πρώτο καλέ μου θείε εννοώ να σε σέβεται ως τον κύριο της,

στο δεύτερο εννοώ να έχει δαγκωμένη την λαμαρίνα με τον κύριο της,

στο τρίτο εννοώ ότι μια υποτακτική βολεμένη χωρίς μοίρα στον ήλιο σπάνια αφήνει το βόλεμα της. Άμα έχει και κανα δυο κουτσούβελα να σκέφτεται ακόμη καλύτερα.

στο τέταρτο εννοώ ότι καμία γυναίκα δεν θα άφηνε τον κύριο/νταβατζή της αν ήταν σίγουρη ότι ελάχιστα κόκκαλα της θα έμεναν στην θέση τους αν έφευγε.

AuroraBorealis
14-09-12, 01:35

Κάτι που λέγεται ήθος μήπως?

thaleia
14-09-12, 01:38
Κάτι που λέγεται ήθος μήπως?

ηθος? και τι λεει το ηθος ?
οτι πρεπει να σεβομαι τον καθενα ?
να τρελλαθω τωρα η μετα ?

AuroraBorealis
14-09-12, 01:45
ηθος? και τι λεει το ηθος ?
οτι πρεπει να σεβομαι τον καθενα ?
να τρελλαθω τωρα η μετα ?

Όχι τον καθένα.
Πρέπει να σέβεσαι το γεγονός ότι μια υποτακτική με κολάρο είναι σε μια D/s σχέση και δεν είναι ηθικό να προσπαθείς να την βγάλεις από εκεί γιατί ενδεχομένως έχεις την ικανότητα και την ευκαιρία.
Γιατί είσαι άνθρωπος και έχεις ήθος. Ένα από τα πράγματα που σε ξεχωρίζει από τα ζώα.

thaleia
14-09-12, 01:48
Όχι τον καθένα.
Πρέπει να σέβεσαι το γεγονός ότι μια υποτακτική με κολάρο είναι σε μια D/s σχέση και δεν είναι ηθικό να προσπαθείς να την βγάλεις από εκεί γιατί ενδεχομένως έχεις την ικανότητα και την ευκαιρία.
Γιατί είσαι άνθρωπος και έχεις ήθος. Ένα από τα πράγματα που σε ξεχωρίζει από τα ζώα.

Λαθος αγαπητε , αν τη γουσταρω την υποτακτικη/ο θα προσπαθησω να την παρω .
Ειναι θεμα του κυριου της να με αποτρεψει .

AuroraBorealis
14-09-12, 01:55
Λαθος αγαπητε , αν τη γουσταρω την υποτακτικη/ο θα προσπαθησω να την παρω .

Δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω ότι θα το έκανες καλή μου thaleia.

Άλλωστε πως θα βιώναμε μια τέτοια πραγματικότητα αν ο κόσμος δεν ήταν γεμάτος με "ανθρώπους" που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να σου κλέψουν τα πάντα απλά επειδή δεν υπάρχει κάποιος να σε προστατέψει.

thaleia
14-09-12, 01:59
Δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω ότι θα το έκανες καλή μου thaleia.

Άλλωστε πως θα βιώναμε μια τέτοια πραγματικότητα αν ο κόσμος δεν ήταν γεμάτος με "ανθρώπους" που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να σου κλέψουν τα πάντα απλά επειδή δεν υπάρχει κάποιος να σε προστατέψει.

Αποψεις ειναι αυτες ...
εγω δεν ειμαι υπερ του "αγαπατε τους εχθρους υμων"

Uther
14-09-12, 05:22

Αυτός που δεν αντιλαμβάνεται τους συνανθρώπους του ως "τυχαίους" και που έχει αντίληψη
ότι ζει σε ένα περιβάλλον το οποίο αποτελείται από ισάξια μέλη, τα οποία οφείλει να σέβεται.
Δηλαδή αυτός που αντιλαμβάνεται ότι εκτός απο τα δάση, τους δρόμους, τα ζώα , το οξυγόνο κ.ο.κ
οφείλει να σέβεται και τους συνανθρώπους του. Δηλαδή αυτός
που εκτός απο το εγώ του , αντιλαμβάνεται και το μέρος στο οποίο κατοικεί, και τη σημασία του εαυτού του
στο σύνολο μιας πραγματικότητας. Δηλαδή αυτός που δεν θα έχτιζε 40 πολυκατοικίες στην αθηνα
για να μετακομίσει ο ίδιος στον Διονυσο, αυτός που δεν θα περάσει το κόκκινο γιατι μπορεί να τον βλέπουν παιδιά
αυτός που δεν θα πετάξει σκουπιδια επειδη η ομονοια ειναι βρώμικη, αυτός που δεν θα κορνάρει στο φανάρι
αυτός που δεν θα σπρώξει στο μετρό.

Δηλαδη αυτός που αντιλαμβάνεται
οτι ο τρόπος ζωής και η ποιότητά της, μέσα σε ένα σύνολο, εξαρτάται ΚΑΙ από τον ίδιο.
Αυτος που αντιλαμβάνεται ότι δεν αξιζει να σεβόμαστε μονο ο,τι πηδάμε.
Ο ίδιος που αντιλαμβάνεται ότι η αλλαγή στο περιβάλλον ξεκινάει από τον ίδιο
και επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του και το περιβάλλον του (εσωτερικό και εξωτερικό).

Σεβασμο δίνουμε και παίρνουμε. Αυτος που δεν είναι άξιος
να αντιληφθεί τα παραπάνω, απλά δεν θα λάβει ποτέ τον αντίστοιχο σεβασμό.
Όχι γιατι δεν θα του δοθεί.
Αλλά γιατι δεν ξέρει τι είναι αυτό ούτε πώς να το αναγνωρίζει.
Κι έτσι διαλέγει το αντίστοιχο με αυτόν, περιβάλλον για να ζήσει.
Αξιολύπητο

thaleia
14-09-12, 07:32
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΑΜΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΘΕΙ ???

Γιατι περιμενουμε τους ΑΛΛΟΥΣ να σεβαστουν τα κεκτημενα ΜΑΣ
κι ΕΜΕΙΣ αντι να οργανωνουμε την αμυνα μας απεναντι στο καθε αρπακτικο μιλαμε για ευγενειες.
Μας εχουν ριξει θρησκειες αγαπης και φιλοσοφιες υπερ ειρηνης και αδελφοσυνης,
μας εχουν κοιμησει και μας πιανουν στον υπνο συνεχεια.

thaleia
14-09-12, 07:37
Αυτός που δεν αντιλαμβάνεται τους συνανθρώπους του ως "τυχαίους" και που έχει αντίληψη
ότι ζει σε ένα περιβάλλον το οποίο αποτελείται από ισάξια μέλη, τα οποία οφείλει να σέβεται.
Δηλαδή αυτός που αντιλαμβάνεται ότι εκτός απο τα δάση, τους δρόμους, τα ζώα , το οξυγόνο κ.ο.κ
οφείλει να σέβεται και τους συνανθρώπους του. Δηλαδή αυτός
που εκτός απο το εγώ του , αντιλαμβάνεται και το μέρος στο οποίο κατοικεί, και τη σημασία του εαυτού του
στο σύνολο μιας πραγματικότητας. Δηλαδή αυτός που δεν θα έχτιζε 40 πολυκατοικίες στην αθηνα
για να μετακομίσει ο ίδιος στον Διονυσο, αυτός που δεν θα περάσει το κόκκινο γιατι μπορεί να τον βλέπουν παιδιά
αυτός που δεν θα πετάξει σκουπιδια επειδη η ομονοια ειναι βρώμικη, αυτός που δεν θα κορνάρει στο φανάρι
αυτός που δεν θα σπρώξει στο μετρό.

Δηλαδη αυτός που αντιλαμβάνεται
οτι ο τρόπος ζωής και η ποιότητά της, μέσα σε ένα σύνολο, εξαρτάται ΚΑΙ από τον ίδιο.
Αυτος που αντιλαμβάνεται ότι δεν αξιζει να σεβόμαστε μονο ο,τι πηδάμε.
Ο ίδιος που αντιλαμβάνεται ότι η αλλαγή στο περιβάλλον ξεκινάει από τον ίδιο
και επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του και το περιβάλλον του (εσωτερικό και εξωτερικό).

Σεβασμο δίνουμε και παίρνουμε. Αυτος που δεν είναι άξιος
να αντιληφθεί τα παραπάνω, απλά δεν θα λάβει ποτέ τον αντίστοιχο σεβασμό.
Όχι γιατι δεν θα του δοθεί.
Αλλά γιατι δεν ξέρει τι είναι αυτό ούτε πώς να το αναγνωρίζει.
Κι έτσι διαλέγει το αντίστοιχο με αυτόν, περιβάλλον για να ζήσει.
Αξιολύπητο

Uther μου
δεν ειναι ολοι συνανθρωποι
και δεν εισπραττεις παντα οτι δεινεις
το αντιθετο θα ελεγα μαλιστα.

Βγες και λιγο στο πεζοδρομιο ,
απο την οθονη ολα ειναι μαγικα
αγγελικα πλασμενα.

Uther
14-09-12, 08:11
Uther μου
δεν ειναι ολοι συνανθρωποι
και δεν εισπραττεις παντα οτι δεινεις
το αντιθετο θα ελεγα μαλιστα.

Βγες και λιγο στο πεζοδρομιο ,
απο την οθονη ολα ειναι μαγικα
αγγελικα πλασμενα.
To πεζοδρόμιό μου έχει σκουπίδια, και έχει και δέντρα.
Το πρόβλημα με τους ανθρώπους ειναι οτι δεν ξέρεις εξ αρχής τι είναι.

Αλλά όταν μιλάμε για πράξεις που ξεκιναν απο εμάς, δεν μπορούμε
να φερόμαστε σε όλους σαν κατσαρίδες στο διάβα μας επειδή θεωρούμε ότι
υπάρχουν και άνθρωποι που δεν το αξίζουν ή επειδή εμεις κινούμαστε με τον πούτσο ή το μουνί στο χέρι.

Γι αυτό τον άλλο Κ τον σεβόμαστε ως ύπαρξη ακόμα κι αν δεν τον ξέρουμε.
Κι ακομα κι αν δεν σεβαστούμε εκείνον/η σεβόμαστε την δεδηλωμένη (με το κολάρο)
επιλογή του/της υ να του/της ανήκει.
Όπως οι βανίλλα οφείλουν να σέβονται τον γάμο μεταξύ δύο ανθρώπων.
ΤΟ ότι υπάρχουν γελοίοι ζηλόφθονες που χαίρονται να διεισδύουν
σε ζευγάρια δεν σημαίνει ότι θα τους κάνουμε και πρότυπο επιβίωσης και συμπεριφοράς.

ΤΟ ότι υπάρχουν βιαστές δεν σημαινει οτι θα τους πούμε και μπράβο.
ΤΟ ότι υπάρχουν και κλέφτες δεν σημαινει οτι θα τους βγάλουμε το καπέλο.
Έξω απο την πόρτα θα τους βγάλουμε και αν μας δωθεί η ευκαιρία
θα τους ανοίξουμε το κεφάλι χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εϊναι αστείο να λέμε τώρα : "Ποιος είπε οτι οφείλουμε να μην κλέβουμε; "

Ο κάθε χώρος έχει μία δεοντολογία. Και αν θέλουμε να περνάμε όλοι καλά
οφείλουμε να σεβόμαστε τον χώρο που βρισκόμαστε.
Σε άλλη περίπτωση θα υποστουμε τις συνέπειες. Και συνέπειες υπάρχουν πάντα.

Εισπράττεις πάντα ο,τι δίνεις
όταν μπορείς να κάνεις διάκριση μεταξύ υπονόμου και δάσους.

thaleia
14-09-12, 08:30
Εϊναι αστείο να λέμε τώρα : "Ποιος είπε οτι οφείλουμε να μην κλέβουμε; "

Αλλο τοσο αστειο ειναι για μενα να ν ακουω οτι πρεπει να σεβομαι τον οποιονδηποτε αφεντη και να μην του κλεβω τη σκλαβα.

Σορρυ αλλα εγω εχω γαλουγηθει με τον Ομηρο* , τον Ηρακλειτο και την Σπαρτιατικη νοοτροπια
αφηνω σ εσας την καινη διαθηκη .
Την καλημερα μου .

*βλεπε τσακωμο Αγαμεμνωνα - Αχιλλεα

Uther
14-09-12, 08:40
Αλλο τοσο αστειο ειναι για μενα να ν ακουω οτι πρεπει να σεβομαι τον οποιονδηποτε αφεντη και να μην του κλεβω τη σκλαβα.

Σορρυ αλλα εγω εχω γαλουγηθει με τον Ομηρο* , τον Ηρακλειτο και την Σπαρτιατικη νοοτροπια
αφηνω σ εσας την καινη διαθηκη .
Την καλημερα μου .

*βλεπε τσακωμο Αγαμεμνωνα - Αχιλλεα
9124
Δεν θυμάμαι ποτέ στην Αρχ. Ελλάδα να έλεγαν.. βρε τι μάγκας αυτό το κλεφτρόνι...
Ούτε θυμάμαι να έλεγαν... ρε συ πήδηξε τη γυναίκα του τάδε...φοβερός...
Βλέπε Μήδεια επίσης....

" Στην αρχαία Ελλάδα ενώ η μοιχεία αποτελούσε για όλες τις πόλεις αδίκημα υπήρχαν αρκετές διαφοροποιήσεις για τον τρόπο κολασμού του αδικήματος. Η μοιχεία δεν αφορούσε μόνο τις έγγαμες γυναίκες αλλά και τις χήρες και τις ανύπαντρες. Επίσης οι έχοντες παρά φύση επαφή και άλλου είδους ερωτικές συνευρέσεις, σύμφωνα με την ηθική της εποχής, δεν τελούσαν μοιχεία.

Ειδικότερα στην κλασική Ελλάδα, η ερωτική συνεύρεση γυναίκας χωρίς την έγκριση του συζύγου αποτελούσε προσβολή για ολόκληρη την οικογένεια. Όποιος είχε δικαιώματα στη γυναίκα (πατέρας, αδελφός, σύζυγος) είχε και το δικαίωμα να τιμωρήσει ή και να σκοτώσει τον εραστή της ενώ η τιμωρία εκείνης επαφιόταν στις επιλογές της οικογένειας. Δηλαδή το αδίκημα ήταν καθαρά ιδιωτική υπόθεση. Ωστόσο η μοιχαλίδα έχανε το δικαίωμα συμμετοχής σε δημόσιες τελετές. Επιλήψιμη ήταν επίσης η μοιχεία για τον άνδρα μόνο κι εφόσον είχε τελεσθεί με γυναίκα άλλου άνδρα Αθηναίου πολίτη -δηλαδή όχι δούλου."

http://gefyrismoi.blogspot.gr/2008/07/blog-post_24.html

thaleia
14-09-12, 09:10
9124
Δεν θυμάμαι ποτέ στην Αρχ. Ελλάδα να έλεγαν.. βρε τι μάγκας αυτό το κλεφτρόνι...
Ούτε θυμάμαι να έλεγαν... ρε συ πήδηξε τη γυναίκα του τάδε...φοβερός...
Βλέπε Μήδεια επίσης....

" Στην αρχαία Ελλάδα ενώ η μοιχεία αποτελούσε για όλες τις πόλεις αδίκημα υπήρχαν αρκετές διαφοροποιήσεις για τον τρόπο κολασμού του αδικήματος. Η μοιχεία δεν αφορούσε μόνο τις έγγαμες γυναίκες αλλά και τις χήρες και τις ανύπαντρες. Επίσης οι έχοντες παρά φύση επαφή και άλλου είδους ερωτικές συνευρέσεις, σύμφωνα με την ηθική της εποχής, δεν τελούσαν μοιχεία.

Ειδικότερα στην κλασική Ελλάδα, η ερωτική συνεύρεση γυναίκας χωρίς την έγκριση του συζύγου αποτελούσε προσβολή για ολόκληρη την οικογένεια. Όποιος είχε δικαιώματα στη γυναίκα (πατέρας, αδελφός, σύζυγος) είχε και το δικαίωμα να τιμωρήσει ή και να σκοτώσει τον εραστή της ενώ η τιμωρία εκείνης επαφιόταν στις επιλογές της οικογένειας. Δηλαδή το αδίκημα ήταν καθαρά ιδιωτική υπόθεση. Ωστόσο η μοιχαλίδα έχανε το δικαίωμα συμμετοχής σε δημόσιες τελετές. Επιλήψιμη ήταν επίσης η μοιχεία για τον άνδρα μόνο κι εφόσον είχε τελεσθεί με γυναίκα άλλου άνδρα Αθηναίου πολίτη -δηλαδή όχι δούλου."

http://gefyrismoi.blogspot.gr/2008/07/blog-post_24.html

Ποιος μιλησε για μοιχειες , ερωτες και συζυγους ????

Για κολλαρα μιλαμε εδω .

Υ.γ.
και απ οτι βλεπω στο αποσπασμα που παραθετεις ακομη και στη μοιχεια ο προστατης λαμβανε δραση ,
δεν κλαψομουνιαζε , ηξερε οτι καποιοι δεν σεβονται την ιδιοκτησια του , δεν ελεγε :
χμμ!! βασει πρωτοκολλου οφειλες να με σεβαστεις και να μη γαμησεις τη γυναικα μου .
η διαφορα ειναι οτι η μοιχαλιδα φερει ευθυνη διοτι συναινει .

Uther
14-09-12, 09:18
Ποιος μιλησε για μοιχειες , ερωτες και συζυγους ????

Για κολλαρα μιλαμε εδω .
Δεν νομίζω ότι θες να συνεννοηθούμε . Με ρωτάς τα αυτονόητα. Στην τελευταία πρόταση εστιάζεται το θέμα του νηματος,
και τα υπόλοιπα ειναι προς απάντηση της απαξιωτική υπόνοιας της ηθικής στην αρχ. Ελλάδα.
Κατά την κρίση μου απο τα γραπτά σου κατάλαβα οτι απλά χρησιμοποιείς τις έννοιες του κολαρου της δέσμευσης του γάμου κτλ
ανάλογα με το τι θα ήθελες προσωπικά να κερδίσεις. Εγώ πάλι υποστηρίζω ότι πρέπει να υπάρχει σεβασμος
σε κάθε είδους ζευγάρι. Εϊτε το ειπαν οι αρχ. ελληνες είτε ο χριστός είτε ο μωάμεθ, είναι θέμα κοινής λογικής
οτι η βρωμιά στον κόσμο ξεκινάει απο εμάς και οτι οσο πεταμε σκουπίδια, σκουπίδια θα τρώμε στη μούρη.

thaleia
14-09-12, 09:22
Δεν
Κατά την κρίση μου απο τα γραπτά σου κατάλαβα οτι απλά χρησιμοποιείς τις έννοιες του κολαρου της δέσμευσης του γάμου κτλ
ανάλογα με το τι θα ήθελες προσωπικά να κερδίσεις.

Αν αυτο καταλαβες, οντως δεν υπαρχει σημειο επαφης προς συνεννοηση .
Αγαπω τους φιλους μου με τα ελλαττωματα τους :)

sklavina
14-09-12, 09:47
Είμαστε σε ένα χώρο όπου υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Αν δεν μας αρέσουν και δεν τους δεχόμαστε δεν σημαίνει πως δεν θα τους σεβαστούμε εφόσον επιλέγουμε να βρισκόμαστε μέσα σε αυτόν.
Το κολάρο έχει μια ιδιαιτερη συναισθηματική προσωπική αξία για τον καθένα. Αποτελεί δέσμευση, δέσιμο και πολλά ακόμη.
Πάνω από όλους και όλα ωφειλουν να το σέβονται ο Αφέντης που το φοράει στη σκλάβα και η σκλάβα η ίδια.
Πέρα απο αυτό οι υπολοιποι αν και εφόσον γνωρίζουν πως η σκλάβα είναι κολαρωμένη ωφείλουν να υπακούσουν στους "νόμους" της κοινότητας και να απευθυνθούν στον Αφέντη για ότι θελήσουν.
Στα λάθη που μπορει να συμβουν υπάρχει και η ειλικρινής συγνώμη, αφου άνθρωποι είμαστε.
Ωστόσο όμως δεν μπορεί να αποτελεί σκοπιμότητα μεσα στο χώρο η ύπουλη αρπαγή, κάτι σαν τρόπαιο δηλαδή.
Οι σκλάβοι που ανήκουν σε βάθος χρόνου και υπάρχει έντονο δέσιμο και παράδοση στον Αφέντη τους δεν κλέβονται εύκολα.
Ακόμη και επιτύχει μια τέτοια ενέργεια το λάθος βαραίνει και τους δυο Κ. Τον Αφέντη της σκλάβας επειδή άφησε ανοιχτό παραθυράκι για κάτι τέτοιο και τον Κ που θέλησε να την αρπάξει ύπουλα.
Τα παραπάνω αποτελουν απλα μια προσωπική ματιά επι του θέματος.

WisDomme
14-09-12, 09:49
Η ηθική είναι κάτι παντελώς υποκειμενικό και σίγουρα ο καθένας θα το αντιλαμβάνεται φιλτραρισμένο.

Επί του πιο θεωρητικού κομματιού, συμφωνώ στο ότι η ευγένεια (ναι, και με τον κάθε άγνωστο ^^) είναι καλό πράγμα. Εμένα με έχει βοηθήσει δηλαδή, όσες φορές το έχω εφαρμόσει, οπότε δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.

Από την άλλη δεν μπορώ να απαιτώ ο καθένας να έχει την ίδια οπτική με εμένα, ούτε την ίδια ηθική με εμένα. Αν ο άλλος θέλει να γίνει αγενής μαζί μου, πχ επειδή δεν με γνωρίζει, θα αντιδράσω κατάλληλα.

Και δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην ταύτιση απόψεων, επειδή "αυτό είναι το σωστό", για να είμαστε αποτελεσματικοί στην ζωή μας. Γενικά δεν μπορούμε να περιμένουμε από τους άλλους να είναι κάτι συγκεκριμένο.
Επειδή, όπως είπε η Uther, έξω έχει και λουλούδια (δέντρα... whatever xD) και σκουπίδια, θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να διακρίνουμε το δεύτερο από το πρώτο και να το αποφύγουμε.

Απλά δεν επιτρέπω τον άλλο να με/μας βλάψει. Μπορεί να μην είναι τόσο "πραγματική" βλάβη, μιας και οκ, δεν θα με στείλει στο νοσοκομείο επειδή θα την πέσει κάποιος στο pet μου, αλλά οφείλω να το φροντίσω, από την στιγμή που είναι σημαντικό για μένα.

Βέβαια, στην υποκειμενική μου άποψη, πρέπει να πω πως εγώ δεν θα προστάτευα το υ μου από "κλοπή", όχι εκείνη την ώρα. Θεωρώ ότι του έχω δώσει τα εφόδια για το πως να χειριστεί μια τέτοια κατάσταση. Αν έρθει κάποιος και του πει "γουστάρεις?" δεν είναι κακό. Χέστηκα κιόλας. Στο ίδιο θα δώσω περισσότερη ευθύνη όμως, αν πει ναι (χωρίς να έρθει να με ρωτήσει).
Όχι ότι κάτι δεν έχω κάνει και εγώ λάθος, αλλά οκ, δεν μπορώ να είμαι και συνέχεια από πάνω του, τι να κάνουμε? ^_^

thaleia
14-09-12, 10:02
Βέβαια, στην υποκειμενική μου άποψη, πρέπει να πω πως εγώ δεν θα προστάτευα το υ μου από "κλοπή", όχι εκείνη την ώρα. Θεωρώ ότι του έχω δώσει τα εφόδια για το πως να χειριστεί μια τέτοια κατάσταση. Αν έρθει κάποιος και του πει "γουστάρεις?" δεν είναι κακό. Χέστηκα κιόλας. Στο ίδιο θα δώσω περισσότερη ευθύνη όμως, αν πει ναι (χωρίς να έρθει να με ρωτήσει).
Όχι ότι κάτι δεν έχω κάνει και εγώ λάθος, αλλά οκ, δεν μπορώ να είμαι και συνέχεια από πάνω του, τι να κάνουμε? ^_^

Χμμ!!! η διαφορα μας !!!
Αν καποιος ελεγε "γουσταρεις?" στο υ μου, τοτε θα ηταν προσβολη προς εμενα.
Την στιγμη που το υ μου θα μου το ανεφερε θα αναλαμβανα ΕΓΩ να τελειωσω την κατασταση ,
δεν θα αφηνα το υ να βγαλει τα καστανα απο τη φωτια.

Uther
14-09-12, 10:04
Χμμ!!! η διαφορα μας !!!
Την στιγμη που το υ μου θα μου το ανεφερε θα αναλαμβανα ΕΓΩ να τελειωσω την κατασταση ,

Σε αυτό συμφωνούμε

WisDomme
14-09-12, 10:31
Χμμ!!! η διαφορα μας !!!

Μμμ, ναι ναι, σε καταλαβαίνω.

Βέβαια, να πω πως γενικότερα εγώ το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά. Δηλαδή γενικά δεν θεωρώ προσβολή το πέσιμο, εκτός αν γίνει με προσβλητικό τρόπο. Εκεί θα πατήσω πόδι, όχι μόνο στην ιδιοκτησία μου, αλλά και σε μια φίλη μου να γινόταν. Όμως, υπό συνθήκες, μπορεί να το θεωρήσω και κολακευτικό.

Συν ότι δεν είμαι αντίθετη στο να πάει ή να χρησιμοποιηθεί το υ μου από κάποιον άλλο. Στην παρούσα φάση τουλάχιστον (: Με προϋποθέσεις φυσικά.

Απλά, χωρίς, σε καμία περίπτωση, να το επικρίνω, το να βγάλεις εσύ τα κάστανα από την φωτιά και όχι το υ σου, δεν αφαιρεί ένα κομμάτι ευθύνης από μέρους του? Αν εσύ δεν μπορείς να είσαι παρόν, δεν θα πρέπει να ξέρει να τα βγάλει και μόνο του?
Δεν μπορεί, απλά και μόνο επειδή είναι ιδιοκτησία σου, να μην ξέρει να διαχειριστεί και μόνο του μια τέτοια κατάσταση, ναι?

thaleia
14-09-12, 10:45
Ετσι για να ανακεφαλαιωσω γιατι φτειαχνω "καλουδια" για το καθαρμα που γιορταζει.

Δεν μπορει ο καθε χλεχλες μαλακοπιττουρας που το "παιζει" αφεντης
να "κρυβεται" πισω απο πρωτοκολλα σεβασμου και ν αφηνει εκτεθειμενη τη σκλαβα του,
και να ριχνει κι ευθυνες απο πανω, τα κορακια καραδοκουν .
Αν θελει να τον σεβονται οι υπολοιποι κυριαρχοι να φροντισει γι αυτο ο ιδιος ,
κι οχι να λεει οτι ο χωρος επιβαλλει το σεβασμο !!

Ηδη το παστιστιο ψηνεται , παω για την καρυδοπαστα !!!

thaleia
14-09-12, 10:52
Σε αυτό συμφωνούμε

και στ αλλα συμφωνουμε ,
φτανει να σταθουμε στο ιδιο σημειο για να δουμε :)

WisDomme
14-09-12, 11:28
Δεν μπορει ο καθε χλεχλες μαλακοπιττουρας που το "παιζει" αφεντης
να "κρυβεται" πισω απο πρωτοκολλα σεβασμου και ν αφηνει εκτεθειμενη τη σκλαβα του,
και να ριχνει κι ευθυνες απο πανω, τα κορακια καραδοκουν .
Αν θελει να τον σεβονται οι υπολοιποι κυριαρχοι να φροντισει γι αυτο ο ιδιος ,
κι οχι να λεει οτι ο χωρος επιβαλλει το σεβασμο !!

Agreed!
Όμως κοράκια υπάρχουν σε κάθε χώρο, δεν μπορεί η υποτακτική να περιμένει την μαμά και τον μπαμπά της παντού (άκα Κ) ή να αποφεύγει συνεχώς να εκτεθεί απέναντι τους ^_^
Μεγάλο κορίτσι δεν είναι? (:

Ετσι για να ανακεφαλαιωσω γιατι φτειαχνω "καλουδια" για το καθαρμα που γιορταζει.
...
Ηδη το παστιστιο ψηνεται , παω για την καρυδοπαστα !!!
Τυχερό το κάθαρμα :*

thaleia
14-09-12, 13:02
Agreed!
Όμως κοράκια υπάρχουν σε κάθε χώρο, δεν μπορεί η υποτακτική να περιμένει την μαμά και τον μπαμπά της παντού (άκα Κ) ή να αποφεύγει συνεχώς να εκτεθεί απέναντι τους ^_^
Μεγάλο κορίτσι δεν είναι? (:

Το θεμα δεν ειναι τι θα κανει η σκλαβα/ος μπορει να γνωριζει πολεμικες τεχνες και να κανει τ' αλατιου δεκα Μαστεραδες.
Ειναι θεμα δεοντολογιας για μενα να "καθαρισει" ο ιδιοκτητης-κυριος-αφεντης .
Δεν γινεται απο τη μια να λεμε οτι ο σκλαβος δεν εχει θελω, δεν εχει επιθυμιες, ελεγχεται απο τον κυριο του ,
παιρνει αδεια ακομη και για να κατουρησει , κι απο την αλλη οταν καποιος παει να τον κλεψει η τον κλεψει ,
να πρεπει μονος του να τα βγαλει περα.

Τυχερό το κάθαρμα :

και οχι μονο :)

Vautrin
14-09-12, 18:48
Πέρα από τους βαρύγδουπους περί ιδιοκτησίας, δέσμευσης, ελέγχου και σεβασμού συμβολισμούς του κολάρου, θα ήθελα να προσθέσω μια διάσταση που συνήθως παραβλέπουν οι ορκισμένοι και σκληροπυρηνικοί Lifestylers.

Για μας τους πιο επιφανειακούς φετιχιστές και pervs, το κολάρο είναι επίσης φετίχ, δηλαδή πρωτίστως ένα αξεσουάρ με διεγερτικές για το φαντασιακό μας ιδιότητες, όχι ριζικά διαφορετικής φύσης από τις γόβες στιλέτο ή τις ζαρτιέρες.

(Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για περιύβριση ιερών συμβόλων…)

thaleia
14-09-12, 18:53
Πέρα από τους βαρύγδουπους περί ιδιοκτησίας, δέσμευσης, ελέγχου και σεβασμού συμβολισμούς του κολάρου, θα ήθελα να προσθέσω μια διάσταση που συνήθως παραβλέπουν οι ορκισμένοι και σκληροπυρηνικοί Lifestylers.

Για μας τους πιο επιφανειακούς φετιχιστές και pervs, το κολάρο είναι επίσης φετίχ, δηλαδή πρωτίστως ένα αξεσουάρ με διεγερτικές για το φαντασιακό μας ιδιότητες, όχι ριζικά διαφορετικής φύσης από τις γόβες στιλέτο ή τις ζαρτιέρες.

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tyfeas
14-09-12, 19:11

Χεχε Γεια σου βρε Vautrin με το αιχμηρο σου χιουμορ

Αν το κολαρο περναει καλα
200περβηδες και 80μαστεραδες
τον κωλο τους κατω να χτυπανε
δεν παει πουθενα...

MasterAndreas
14-09-12, 20:44
Σαν τελετουργικό, όλα αυτά έχουν ένα ενδιαφέρον δημιουργούν μια ατμόσφαιρα. Πέραν αυτού όμως, όπως λένε και στο χωριό, και ο λύκος από τα μετρημένα τρώει. Κολάρο ή στεφάνι δεν διασφαλίζει και δεν κατοχυρώνει τίποτα και σε κανέναν. Εάν αφήσεις κενά, στις επιθυμίες και τα θέλω του άλλου και αν τα παράπονα και στενοχώριες συσσωρεύονται με τον καιρό, θα έρθει η στιγμή που θα σπάσει το κολάρο σου και ένας πιο μάγκας θα την δέσει με μια λεπτή κλωστούλα και θα σου την πάρει. Άντε μετά να κάνεις τα παράπονά σου στον ΟΗΕ και να απορείς γιατί η δική του κλωστούλα δεν σπάει, ενώ το δικό σου κολάρο, σου έμεινε στο χέρι. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να σεβόμαστε τα συναισθήματα και τις επιλογές της/του Sub, που για να μένει κάπου και να φορά το κολάρο του, σημαίνει πως εκείνος το αξίζει και πως είναι επιλογή της. Εάν έχω άδικο αιτιολόγησέ μου γιατί χαλάνε τόσοι γάμοι και γιατί άτομα που έχουν χρόνια στο χώρο δεν είναι ακόμα με τον πρώτο αφέντη. Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και όλοι έχουμε δικαίωμα στο όνειρο. Καμιά ιδιοκτησία δεν είναι δεδομένη, το μόνο που έχουμε όλοι μας σίγουρο είναι 1,9 μέτρα χώμα.

WisDomme
14-09-12, 21:07
Δεν γινεται απο τη μια να λεμε οτι ο σκλαβος δεν εχει θελω, δεν εχει επιθυμιες, ελεγχεται απο τον κυριο του ,
παιρνει αδεια ακομη και για να κατουρησει , κι απο την αλλη οταν καποιος παει να τον κλεψει η τον κλεψει ,
να πρεπει μονος του να τα βγαλει περα.

Α, ναι, το λέμε... Το ξεχνάω ^_^ Ε, αφού ξέρεις την οπτική μου σε αυτό... Το να μην έχει επίγνωση ο σκλάβος στις ανάγκες και τις επιθυμίες του, σκατά έλεγχο θα φέρει (συγνώμη φόρουμ). Αν οι ανάγκες και τα θέλω του είναι να ελέγχεται και να ζητάει άδεια για να κατουρήσει, cool story, δικές του είναι, ευθύνη του είναι και το πως θα τις εκπληρώσει.

Αν είναι να αποδώσει την ευθύνη του σε μια άνευ όρων εξάρτηση, "χάνοντας" τον εαυτό του (τα θέλω του, τις επιθυμίες του), τότε ναι, όντως, δεν έχει καμία ευθύνη. Την έχει όλη ο Κ του.
>>Διαφωτίστε με: αυτό είναι που λέμε D/s ή TPE? Ή τίποτα από τα δύο και λέω βλακείες?
Προσωπικά δεν μου ταιριάζει καθόλου, ότι και αν είναι, αλλά δέχομαι πως λειτουργεί σε άλλους ανθρώπους ^_^

Master_Spiler
14-09-12, 22:13
>>Διαφωτίστε με: αυτό είναι που λέμε D/s ή TPE? Ή τίποτα από τα δύο και λέω βλακείες?
Προσωπικά δεν μου ταιριάζει καθόλου, ότι και αν είναι, αλλά δέχομαι πως λειτουργεί σε άλλους ανθρώπους ^_^
Ανάλογα με το τι σχέση θέλεις, θα μπορούσε να είναι άνετα τόσο M/s όσο και TPE, ή ακόμα και μια σοβαρή D/s. Όσον αφορά τώρα το micromanagement, θεωρώ ότι κάποιες φορές είναι απαραίτητο, άλλες καθόλου. Ανάλογα με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου, προσαρμόζεις και την εκπαίδευση, δεν είναι όλα για όλους. ;)

lazuli
15-09-12, 03:04

Αγαπητε Vautrin, φυσικα και δεν προκειται για ρηχοτητα των μεν και εμβαθυνση των δε...τα ιερα συμβολα ας μεινουν εκει που ανηκουν,δεν νομιζω οτι ταιριαζουν στο bdsm,στον χωρο των αισθησιακων απολαυσεων. Αλλωστε, μην ξεχνας οτι τα κολαρα χρησιμοποιουνται εξισου και στα ζωα,καθαρα γηινη και πρακτικη η χρηση τους. χεχε!
Σε ολους μας ανεξαιρετως διεγειρει το φαντασιακο,οπως η γοβα στιλετο, ή ο κορσες ή τοσα αλλα, παιρνοντας τη διασταση που προσωπικα ο καθενας μας του δινει βασει του πώς εχει αναγκη να εκφρασει τον ερωτισμο του.

Mistress_Joanna
17-09-12, 19:10
Πιστεύω ότι στην Ελλάδα αυτό είναι δύσκολο να λειτουργήσει λόγω νοοτροπίας και καφρίλας. Υπάρχουν πολλά άτομα στον χώρο που δεν σέβονται τα πρωτόκολλα και κάποιοι άλλοι που τα θεωρούν αρλούμπες. Εγώ νομίζω είναι και θέμα χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Κάποιος που δεν σέβεται τον εαυτό του δεν μπορεί να σεβαστεί και τους γύρω του.

Kaveiros
17-09-12, 20:09
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΑΜΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΘΕΙ ???

Γιατι περιμενουμε τους ΑΛΛΟΥΣ να σεβαστουν τα κεκτημενα ΜΑΣ
κι ΕΜΕΙΣ αντι να οργανωνουμε την αμυνα μας απεναντι στο καθε αρπακτικο μιλαμε για ευγενειες.
Μας εχουν ριξει θρησκειες αγαπης και φιλοσοφιες υπερ ειρηνης και αδελφοσυνης,
μας εχουν κοιμησει και μας πιανουν στον υπνο συνεχεια.

Λογια για ταξιδευτες αγαπητη μου,γιαυτους που αρεσκονται στο καθαρο αερα

thaleia
17-09-12, 20:28
Λογια για ταξιδευτες αγαπητη μου,γιαυτους που αρεσκονται στο καθαρο αερα

ο καθαρος αερας καιει να πνευμονια οταν τον ρουφας ...

Master_Spiler
17-09-12, 20:32
Πιστεύω ότι στην Ελλάδα αυτό είναι δύσκολο να λειτουργήσει λόγω νοοτροπίας και καφρίλας. Υπάρχουν πολλά άτομα στον χώρο που δεν σέβονται τα πρωτόκολλα και κάποιοι άλλοι που τα θεωρούν αρλούμπες. Εγώ νομίζω είναι και θέμα χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Κάποιος που δεν σέβεται τον εαυτό του δεν μπορεί να σεβαστεί και τους γύρω του.
Αν οι ίδιοι δε δώσουμε τροφή στους κάφρους, κι αν οι ίδιοι δεν τους απομακρύνουμε, τότε θα συνεχίσουν να λένε ότι είναι μέλη αυτού του χώρου. Κάποιος λοιπόν που δε σέβεται τον εαυτό του πρώτα απ' όλα, και μετά τους γύρω του, δεν μπορεί ούτε να κυριαρχήσει, ούτε να διδάξει αυτοέλεγχο σε μια υποτακτική, άρα χρησιμοποιεί το χώρο για να παίξει, με ότι αυτό συνεπάγεται. Στο χέρι μας είναι λοιπόν να απομονώσουμε τους όποιους παίκτες δηλώνουν κυρίαρχοι ή αφέντες και να τους λέμε παίκτες, γιατί αυτό είναι. Άμα ποτέ στο μέλλον αλλάξουν χαρακτήρα, τότε και μόνο τότε, κι αφού περάσει πολύς καιρός και δεν ακουστεί τίποτα, θα δικαιούνται να ονομάζονται κυρίαρχοι ή αφέντες.

freyja
17-09-12, 20:45
Στο χέρι μας είναι λοιπόν να απομονώσουμε τους όποιους παίκτες δηλώνουν κυρίαρχοι ή αφέντες και να τους λέμε παίκτες, γιατί αυτό είναι. Άμα ποτέ στο μέλλον αλλάξουν χαρακτήρα, τότε και μόνο τότε, κι αφού περάσει πολύς καιρός και δεν ακουστεί τίποτα, θα δικαιούνται να ονομάζονται κυρίαρχοι ή αφέντες.

Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και βλέπω ότι η συζήτηση έχει επικεντρωθεί στο να σέβονται οι «από πάνω» ένα κολαρωμένο υ.
Απορία: Οι υποτακτικοί δεν οφείλουν να σέβονται το κολαρωμενο υ πριν την «πέσουν» στον ιδιοκτήτη του;
Ή έχουμε δυο μέτρα και δύο σταθμά;
Η ερώτηση μου δεν είναι ειρωνική, είναι ουσιαστική απορία.
Γιατί όσο και αν το έχω συζητήσει και ψάξει δεν έχω καταλήξει κάπου.

MasterAndreas
17-09-12, 21:00
Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και βλέπω ότι η συζήτηση έχει επικεντρωθεί στο να σέβονται οι «από πάνω» ένα κολαρομένο υ.
Απορία: Οι υποτακτικοί δεν οφείλουν να σέβονται το κολαρομενο υ πριν την «πέσουν» στον ιδιοκτήτη του;

Εάν απορρίψουμε το αξίωμα, πως ένας κυρίαρχος μπορεί να έχει και να λειτουργεί θαυμάσια με περισσότερες από μία υποτακτικές, που σου διαφεύγει, Θα έλεγα πως η ανησυχία σου αυτή, δεν αφορά καθόλου όσους προασπίζονται τα κεντημένα τους. Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να μην χάσει την ιδιοκτησία του, όχι αν θα του προκύψει άλλη μία από το πουθενά.

freyja
17-09-12, 21:04
Εάν απορρίψουμε το αξίωμα, πως ένας κυρίαρχος μπορεί να έχει και να λειτουργεί θαυμάσια με περισσότερες από μία υποτακτικές, που σου διαφεύγει, Θα έλεγα πως η ανησυχία σου αυτή, δεν αφορά καθόλου όσους προασπίζονται τα κεντημένα τους. Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να μην χάσει την ιδιοκτησία του, όχι αν θα του προκύψει άλλη μία από το πουθενά.

Ο Κ μπορεί να φτιάξει και χαρέμι άμα θέλει – και αν αντέχει.
Εγώ όμως δεν ρώτησα αυτό

thaleia
17-09-12, 21:10
Ο Κ μπορεί να φτιάξει και χαρέμι άμα θέλει – και αν αντέχει.
Εγώ όμως δεν ρώτησα αυτό

ο σεβασμος οφειλεται προς το κολλαρο
και το κολλαρο ανηκει στον αφεντη οχι στον σκλαβο/υποτακτικο,
τωρα αν ο αφεντης ειναι αξιοσεβαστος θα σεβαστουν και το κολλαρο του ,
αλλιως ... ταπα πριν ...

white orchid
17-09-12, 21:20
Εάν απορρίψουμε το αξίωμα, πως ένας κυρίαρχος μπορεί να έχει και να λειτουργεί θαυμάσια με περισσότερες από μία υποτακτικές [...] όχι αν θα του προκύψει άλλη μία από το πουθενά.

Αν και off-topic στο συγκεκριμένο νήμα, θα ήθελα να παρατηρήσω πως αυτό ΔΕΝ είναι αξίωμα. Μπορείς να πεις πως είναι μια πιθανότητα ή μια δυνατότητα κάποιου Κυρίαρχου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει πάντα και για όλους.

Επίσης σημαντικό, οι ιδιοκτησίες δεν προκύπτουν από το πουθενά.

Master_Spiler
17-09-12, 21:49
Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή και βλέπω ότι η συζήτηση έχει επικεντρωθεί στο να σέβονται οι «από πάνω» ένα κολαρομένο υ.
Απορία: Οι υποτακτικοί δεν οφείλουν να σέβονται το κολαρομενο υ πριν την «πέσουν» στον ιδιοκτήτη του;
Η απάντηση είναι εξαιρετικά απλή. Το κολάρο είναι του Κ κι αυτός επιλέγει πού θα το δώσει. Έχοντας αυτό κατά νου, δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης του κολάρου, μιας και ο κυρίαρχος είναι αυτός που επιλέγει τελικά άμα θα κάνει αποδεκτή την προσέγγιση ή όχι, καθώς και τη δημιουργία ή μη μιας παράλληλης σχέσης Κ/υ. Από κει και πέρα, είναι στο χέρι του Κ το πως θα το διαχειριστεί με την υπάρχουσα υποτακτική του ή ακόμα και τις υπάρχουσες υποτακτικές του το όλο ζήτημα. Η δημιουργία ενός polyamorous household άλλωστε είναι κάτι που δεν είναι εύκολο και απαιτεί εκθετικά περισσότερο χρόνο από τη μεριά του κυρίαρχου, μιας και πρέπει να διαχειριστεί τουλαχιστον 2 υποτακτικές, καθώς και τα μεταξύ τους συναισθήματα.

Τέλος, ας επαναλάβω το ότι το κολάρο έχει να κάνει με το να υποδείξει στο οποιοδήποτε μέλος του χώρου αυτού το ότι η υποτακτική/σκλάβα που φοράει το εν λόγω κολάρο ανήκει στον κυρίαρχο/αφέντη του οποίου τα αρχικά ή το όνομα είναι πάνω στο κολάρο αυτό, κι όχι το ότι ο κυρίαρχος/αφέντης ανήκει στην υποτακτική που φοράει το κολάρο του. Με βάση λοιπόν αυτό, πώς θα μπορούσε να είναι ασεβές ως προς το κολάρο η προσέγγιση μιας άλλης υποτακτικής σε κάποιον κυρίαρχο που έχει ήδη μία; Οι όποιες αντιρρήσεις εγείρονται σε αυτό εδώ το ερώτημα έχουν να κάνουν καθαρά και μόνο με την ηθική της ύπαρξη ή μη της οποιασδήποτε προηγούμενης σχέσης της μίας υποτακτικής με την άλλη, πράγμα που δεν αφορά το κολάρο αυτό καθεαυτό, αλλά τους γενικότερους κανόνες καλής συμπεριφοράς. Η όποια απάντηση όμως πάνω σε αυτό εξαρτάται ανάλογα με τη σχέση του αρχικού ζεύγους και τις μετέπειτα αλλαγές της σχέσης αυτής, έχοντας ως βάση τις επιθυμίες του Κ. Έτσι, σε ένα αυστηρά μονογαμικό ζευγάρι Κ/υ ή Α/σ, ο Κ/Α θα μπορούσε πολύ εύκολα να αρνηθεί, ενώ σε ένα πολυγαμικό ζευγάρι, θα μπορούσε πολύ άνετα να ενταχθεί στη σχέση, από τη στιγμή που τα πηγαίνει καλά με τις υπόλοιπες υ/σ.

Kaveiros
18-09-12, 10:04
ο καθαρος αερας καιει να πνευμονια οταν τον ρουφας ...

Αυτο το καψιμο ονομαζεται ζωη η καλυτερα θεληση για δυναμη οπως το ειχε θεσει ο σπουδαιος φιλοσοφος

thaleia
18-09-12, 11:09
Αυτο το καψιμο ονομαζεται ζωη η καλυτερα θεληση για δυναμη οπως το ειχε θεσει ο σπουδαιος φιλοσοφος

Ετσι ακριβως αλλα ξεφυγαμε του θεματος του νηματος .

Kaveiros
18-09-12, 13:09
Ετσι ακριβως αλλα ξεφυγαμε του θεματος του νηματος .

Ας αφησουμε τη σημασια του και ας ξαναβαλουμε το κολαρο λοιπον ;)

dora_salonica
19-09-12, 02:18
Τί σημαίνει για μένα το κολάρο:

Ότι κάποια υποτακτική κοπέλα τη νώθω δική μου, ότι είμαι έτοιμη να κάνω πολύ μεγάλες θυσίες γι αυτήν, ότι μου αρέσει να ξοδεύω τον προσωπικό μου χρόνο γι αυτήν, ότι έχω πλάνο για το πού οδεύουμε και πώς θα φτάσουμε εκεί, ότι θέλω να την κάνω δική μου με απίστευτους τρόπους, που θα φαίνονταν ίσως σαδιστικοί σε κάποιον βανίλα, πώς την έχω επιλέξει και είμαι βέβαιη για την επιλογή αυτή, ότι αν χρειαστεί να διαλέξω ανάμεσα στη δική μου φιληδονία και στη δικη της ευτυχία θα διαλέξω την ευτυχία της, οτι δεν θα την πληγώσω ποτέ ηθελημένα, ότι θα είμαι διακριτική με πράγματα που δεν μπορεί να αντέξει, ότι θα απέχω από πράγματα από τα οποία μπορώ άνετα να απέχω για να μη την πληγώσω, ότι ο πρωταρχικός μου στόχος θα είναι να γίνει η υποτακτική μου ευτυχισμενη και δυνατή και ολοκληρωμένη όπως πρέπει να είναι, πριν ασχοληθώ με του μουνιού μου το χαβά.

Αυτό είναι για μένα το κολάρο.

dora_salonica
19-09-12, 02:37
ο κυρίαρχος είναι αυτός που επιλέγει τελικά άμα θα κάνει αποδεκτή την προσέγγιση ή όχι, καθώς και τη δημιουργία ή μη μιας παράλληλης σχέσης Κ/υ.

Κατ' εμέ είναι λάθος, και πρέπει να γίνεται κατακριτέο στην BDSM κοινότητα, το να προσεγγίζει lifestyler υποτακτική κάποιον Μάστερ σε υφιστάμενη σχέση αγάπης και αφοσίωσης. Υπουλο, ανήθικο, και δείγμα εξαιρετικά κακής ανατροφής και έλλειψης αρχών.

Κατά τον ίδιο τρόπο, θεωρώ στρατηγικά λανθασμένη και ηθικά κατακριτέα την αποδοχή μίας τέτοιας προσέγγισης από τον Μάστερ, άνευ πρότερης συνεννόησης με το επιλεγμένο Υ του (συνεννόησης περί ορίων, οργάνωσης χρόνου, πλαισίου και κοινωνικών συμβάσεων), όταν αποκλείεται η ενεργός συμμετοχή του επιλεγμένου Υ - συντρόφου, καθιστώντας τον Μάστερ και την τζιβιτζιλού συνενόχους της ηδονής...

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η ηδονή απέχει πάρα μα πάρα πολύ από την έκσταση του BDSM. Αλλά βέβαια, de gustibus....

Uther
19-09-12, 08:13
Τί σημαίνει για μένα το κολάρο:

..............

Ότι κάποια υποτακτική κοπέλα τη νώθω δική μου, ότι είμαι έτοιμη να κάνω πολύ μεγάλες θυσίες γι αυτήν, ότι μου αρέσει να ξοδεύω τον προσωπικό μου χρόνο γι αυτήν, ότι έχω πλάνο για το πού οδεύουμε και πώς θα φτάσουμε εκεί, ότι θέλω να την κάνω δική μου με απίστευτους τρόπους, που θα φαίνονταν ίσως σαδιστικοί σε κάποιον βανίλα,
Μέχρι εδώ καλά.

πώς την έχω επιλέξει και είμαι βέβαιη για την επιλογή αυτή,
Από όσο έχω δει απο όλες τις σχέσεις μου, όλοι έχουμε μια εικονα για τον εαυτό μας.
Από αυτή την εικόνα εκφράζουμε και την επιθυμία για τις προδιαγραφές που θέλουμε
να έχει ένας σύντροφος. Αν είμασταν σαν τις γάτες τα πραγματα θα ηταν παρα πολυ απλά.
Ουτε διαφορές ιδιαίτερες στο τριχωμα, ουτε εμφανησιακά στις διάφορες ηλικίες, ουτε τιποτα.
γατος, γάτα ή γάτος πήδημα. c'est ca. Εμεις ομως έχουμε ολοκληρη κατάσταση με τις εικονες
που περνανε απο το κεφάλι μας . Έτσι το είμαι σιγουρος για έναν άνθρωπο
επι της ουσιας δεν σημαινει τίποτα απολύτως μέχρι να σου βγάλει όλα του τα πρόσωπα
και αύριο θα είναι διαφορετικός. Οποτε μέχρι σήμερα, ναι, είμαι βεβαια για την επιλογή μου.
Αν αύριο μου βγάλεις κέρατα και γίνεις ο δράκος των Αθηνών , όχι λυπάμαι. Αυριο μπορει
να σε αγαπάω εξίσου αυτο δεν σημαινει οτι θα σε θέλω στη ζωή μου.

ότι αν χρειαστεί να διαλέξω ανάμεσα στη δική μου φιληδονία και στη δικη της ευτυχία θα διαλέξω την ευτυχία της,
Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπου και χρονικής περιόδου. Όλοι έχουμε γίνει εγωιστικά καθίκια κατά καιρούς
και όλοι έχουμε θυσιάσει πράγματα για κάποιον άλλο κατά καιρούς.

οτι δεν θα την πληγώσω ποτέ ηθελημένα,] Επίσης νομιζω οτι αυτο ειναι αμφιλεγόμενο ζήτημα.
Δηλαδη σχεδόν κανείς δεν βλάπτει ηθελημένα στις σχέσεις του. Απλά από εγωισμό.
Δηλαδη επειδη έτυχε, αυτό που κάνω, να ειναι πολύ σκληρό για τον άλλο.
Ή επειδη έτυχε η ευφυία μου να περιορίζεται σε συγκεκριμένα όρια. Δεν νομίζω
ότι οι άνθρωποι που έχουν κάψει την μισή ελλάδα έχουν αντίλυψη της βλάβης. Δεν νομίζω
ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν αντίλυψη της βλάβης, δεν νομίζω πως όσοι ψήφιζαν πασοκ και νδ και κκε
είχαν αντίλυψη της βλάβης όπως και δεν έχουν αντίλυψη της βλάβης που δημιουργείται με την χρυσή αυγή.
Δεν νομίζω οτι ο σαμαράς έχει πλήρη αντίλυψη της κατάστασης που θα προκαλούσε με το άνοιγμα των συνόρων.
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνουμε τι κάνουμε αφήνοντας την βρύση να τρέχει ενώ στην κρήτη μετράνε το νερό με το σταγονόμετρο,
Δεν νομίζω πως όσοι έκαναν ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ¨ΔΡΩΜΕΝΑ αντί να οργανώνουν σύστημα εξαγωγών και μεταφορών
ή σύστημα κοινοτικής διαχείρισης των αθηνών (όταν γίνονταν συνελεύσεις στο σύνταγμα) ήξεραν το μέγεθος
της βλάβης που προκαλούσε η βλακώδης επιμονή τους.

Σε όλα αυτά που "ΔΕΝ" υπάρχει αντίληψη, ουσιαστικά υπαρχει πλήρης ικανότητα "ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ"... Ξέρεις όμως τι άλλο υπάρχει;
Αδιαφορία. Και η αδιαφορία αυτή οδηγεί στην περιορισμένη αντίληψη. Και η περιορισμένη αντίληψη οδηγεί
στην δημιουργία βλάβης.

ότι θα είμαι διακριτική με πράγματα που δεν μπορεί να αντέξει, Άλλο αμφιλεγόμενο ζήτημα.
Και πού αρχίζει η διακριτικότητα και που σταματάει η ανειλικρίνεια;

ότι θα απέχω από πράγματα από τα οποία μπορώ άνετα να απέχω για να μη την πληγώσω,
Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπου και χρονικής περιόδου.Όλοι έχουμε γίνει εγωιστικά καθίκια κατά καιρούς

ότι ο πρωταρχικός μου στόχος θα είναι να γίνει η υποτακτική μου ευτυχισμενη και δυνατή και ολοκληρωμένη όπως πρέπει να είναι, πριν ασχοληθώ με του μουνιού μου το χαβά.
Γιατί να το κάνω αυτό; Με όρισε κανενας εμένα Παντελεήμονα;
Ναι
θα φροντισω να κανω ο,τι μπορώ για να ειναι η υποτακτική μου
ευτυχισμένη , δυνατή και ολοκληρωμένη αλλά αυτό δεν σημαινει
οτι θα θυσιασω πράγματα δικά μου. Γιατι του μουνιου μου ο χαβάς
ειναι σημαντικός για την δική μου ευτυχία και ολοκλήρωση.
Οποτε σε αυτό πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ... σημαντική η ισορροπία.
ΜΕΤΡΟΝ άριστον.....

Όλοι κάνουμε θυσίες... Όλοι γινόμαστε διαλλακτικοί και κάποτε απόλυτοι. Όλοι παίρνουμε και Όλοι δίνουμε και χάνουμε και κερδίζουμε... :)
Κολάρο σημαίνει εισαι δική μου και θα κάνω το καλύτερο δυνατό στα όρια των δικών μου
δυνατοτήτων, μικροτήτων και εγωισμών. Μέχρι εκεί που φτάνω δηλαδή γιατι εδώ υπάρχουν δύο μέλη
που πρέπει να είναι υγιή... 2.

Master_Spiler
19-09-12, 08:45
Κατ' εμέ είναι λάθος, και πρέπει να γίνεται κατακριτέο στην BDSM κοινότητα, το να προσεγγίζει lifestyler υποτακτική κάποιον Μάστερ σε υφιστάμενη σχέση αγάπης και αφοσίωσης. Υπουλο, ανήθικο, και δείγμα εξαιρετικά κακής ανατροφής και έλλειψης αρχών.

Κατά τον ίδιο τρόπο, θεωρώ στρατηγικά λανθασμένη και ηθικά κατακριτέα την αποδοχή μίας τέτοιας προσέγγισης από τον Μάστερ, άνευ πρότερης συνεννόησης με το επιλεγμένο Υ του (συνεννόησης περί ορίων, οργάνωσης χρόνου, πλαισίου και κοινωνικών συμβάσεων), όταν αποκλείεται η ενεργός συμμετοχή του επιλεγμένου Υ - συντρόφου, καθιστώντας τον Μάστερ και την τζιβιτζιλού συνενόχους της ηδονής...

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η ηδονή απέχει πάρα μα πάρα πολύ από την έκσταση του BDSM. Αλλά βέβαια, de gustibus....
Και θα επαναλάβω ξανά το ότι όλο αυτό εξαρτάται ανάλογα με τη σχέση που έχει το κάθε ζευγάρι. Άμα είναι σε κάποια ανοιχτή/poly σχέση, τότε δε βλέπω κατά πόσον αυτό που λες είναι κατακριτέο. Άμα το πρόβλημα είναι στη μεριά του Κ, ας το λύσει με τον εαυτόν του, αυτό είναι κάτι που δεν αφορά το νήμα αυτό.

Για το ηθικό του πράγματος, ανάλογα με τη χώρα που ζεις, τη θρησκεία που ασκείς, ή ακόμα και τον τρόπο που μεγάλωσες, αλλάζει, οπότε το τι είναι ηθικό για σένα, για μένα ή για τον οποιονδήποτε άνθρωπο που ζει στο λεγόμενο "δυτικό" κόσμο, μπορεί να είναι διαφορετικό για κάποιον στη Μ. Ανατολή, στην Αφρική ή και στην Ασία. Και για να μην είμαστε λίγο ειλικρινείς μεταξύ μας, στο εν λόγω κομμάτι το μαχαίρι και το καρπούζι το έχει ο κυρίαρχος/αφέντης, όχι η υποτακτική/σκλάβα. Από τη στιγμή λοιπόν που μια lifestyle submissive επικοινωνεί και θέλει σχέση με κάποιον dom/master ο οποίος έχει ήδη σχέση, είναι θέμα του dom/master το πως θα το χειριστεί κι όχι της άλλης ή των άλλων sub που πιθανώς να έχει. Το μόνο που οφείλει να κάνει, είναι να κρατά την ισορροπία στις όποιες σχέσεις έχει με τις άλλες subs έχει και να φροντίζει τα όποια συναισθήματα δημιουργούνται.

Και για να στο πάω άλλο ένα βήμα παραπέρα, σύμφωνα με ποιο lifestyle είναι κατακριτέο; Gorean; Odalisque; Leather; Poly household; Ανοιχτής σχέσης; Το μόνο lifestyle που πιθανώς να το θεωρεί κατακριτέο είναι αυτό της μονογαμίας, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση δε νομίζω να τεθεί ποτέ τέτοιο ζήτημα, μιας και για να την έχει, προφανώς είναι ευχαριστημένος μαζί της και δεν επιθυμεί κάτι παραπάνω.

Master_Spiler
19-09-12, 09:34
Και για να είμαι λίγο δίκαιος, άμα μια υποτακτική δεν αντέχει κάποια επαναλαμβανόμενη κατάσταση στη σχέση της, θα πρέπει να το συζητήσει με τον κύριό της και άμα δεν μπορεί ακόμη και μετά τη συζήτηση αυτή και τις όποιες αλλαγές υπάρξουν να τη διαχειριστεί, φυσικά μπορεί να ζητήσει αποδέσμευση και να φύγει.

Kaveiros
19-09-12, 12:31
Η σημασια του κολαρου ειναι αυτη που δινει ο καθενας σε αυτο,εμενα μου αρεσει το αορατο

MasterAndreas
19-09-12, 12:39
Η σημασια του κολαρου ειναι αυτη που δινει ο καθενας σε αυτο,εμενα μου αρεσει το αορατο

Μαζί σου Kaveiros, συμφωνώ και επαυξάνω.

thaleia
19-09-12, 12:40

Μα εννοειται οτι μιλαμε για την προβολη του αορατου ιδεατου κολλαρου στον τρισδιαστατο υλικο κοσμο , αλλιως πως ?

Tyfeas
19-09-12, 13:24
Αρχική Δημοσίευση από dora_salonica
ότι θα απέχω από πράγματα από τα οποία μπορώ άνετα να απέχω για να μη την πληγώσω,

Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπου και χρονικής περιόδου.Όλοι έχουμε γίνει εγωιστικά καθίκια κατά καιρούς

Δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην την πληγωσω οταν εχω την δυνατοτητα να απαλυνω την πληγη και εν τελει να την γιατρεψω.
Eχει την χαρη του ;)

Ναι
ΜΕΤΡΟΝ άριστον.....

Συμφωνουμε, εαν αντικαταστησω βεβαιως βεβαιως το μουνιου τον χαβα με τον αντιστοιχο της ψωλης :D

Master_Spiler
19-09-12, 13:51
Θα το ξαναπώ επειδή μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός, η βασική σημασία είναι μία, το να υποδείξει στους γνώστες του χώρου ότι αυτός που το φοράει αποτελεί υποτακτικός/σκλάβος/ιδιοκτησία του ανθρώπου του οποίου τα αρχικά ή το όνομα αναγράφεται στο κολάρο. Πέραν τούτου, το πως αυτό θα γνωστοποιείται, είναι θέμα του εκάστοτε ζευγαριού, είθισται όμως να εκφράζεται με την τοποθέτηση ενός περιλαίμιου στον υποτακτικό/σκλάβο/ιδιοκτησία με τα αρχικά του εκάστοτε κυρίαρχου/αφέντη/ιδιοκτήτη.

thaleia
19-09-12, 13:58
Θα το ξαναπώ επειδή μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός, η βασική σημασία είναι μία, το να υποδείξει στους γνώστες του χώρου ότι αυτός που το φοράει αποτελεί υποτακτικός/σκλάβος/ιδιοκτησία του ανθρώπου του οποίου τα αρχικά ή το όνομα αναγράφεται στο κολάρο. Πέραν τούτου, το πως αυτό θα γνωστοποιείται, είναι θέμα του εκάστοτε ζευγαριού, είθισται όμως να εκφράζεται με την τοποθέτηση ενός περιλαίμιου στον υποτακτικό/σκλάβο/ιδιοκτησία με τα αρχικά του εκάστοτε κυρίαρχου/αφέντη/ιδιοκτήτη.

Για τα ματια του κοσμου , ενα πραμα ...
Σαν το σκυλο που κατουραει για σημαδεψει την περιοχη του ,
οχι βεβαια πως επειδη τη σημαδεψε δεν θα πανε αλλοι σκυλοι ...
σαν το φλας που στο αυτοκινητο απλα προειδοποιει δεν υποχρεωνει .

Master_Spiler
19-09-12, 14:07
Για τα ματια του κοσμου , ενα πραμα ...
Σαν το σκυλο που κατουραει για σημαδεψει την περιοχη του ,
οχι βεβαια πως επειδη τη σημαδεψε δεν θα πανε αλλοι σκυλοι ...
σαν το φλας που στο αυτοκινητο απλα προειδοποιει δεν υποχρεωνει .
Όσοι επιθυμούν νόμους της ζούγκλας, μπορούνε να πάνε να ζήσουν στη ζούγκλα και να μας αφήσουν ήσυχους, από κει και πέρα, εμείς που επιθυμούμε να ζούμε πολιτισμένα και να σεβόμαστε την ιδιοκτησία του άλλου, όπως και οι άλλοι να σέβονται τη δική μας, θα έχουμε τους δικούς μας νόμους. Κι επειδή δυστυχώς για σένα thaleia είμαστε η πλειοψηφία, δεν ακούω κουβέντα πάνω σε αυτό το πράγμα.

thaleia
19-09-12, 14:14
Όσοι επιθυμούν νόμους της ζούγκλας, μπορούνε να πάνε να ζήσουν στη ζούγκλα και να μας αφήσουν ήσυχους, από κει και πέρα, εμείς που επιθυμούμε να ζούμε πολιτισμένα και να σεβόμαστε την ιδιοκτησία του άλλου, όπως και οι άλλοι να σέβονται τη δική μας, θα έχουμε τους δικούς μας νόμους. Κι επειδή δυστυχώς για σένα thaleia είμαστε η πλειοψηφία, δεν ακούω κουβέντα πάνω σε αυτό το πράγμα.

Σπιλερ εχεις ριξει πολυ χαμηλα την σημασια του κολαρου ,
κι επισης το αφηνεις απροστατευτο μ αυτες σου τις ιδεες και προτροπες,
αλλα για πες μου ποιοι ειστε οι "εσεις" κι απο που να φυγουν οι "απολιτιστοι" ?

AuroraBorealis
19-09-12, 14:22
Θα το ξαναπώ επειδή μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός, η βασική σημασία είναι μία, το να υποδείξει στους γνώστες του χώρου ότι αυτός που το φοράει αποτελεί υποτακτικός/σκλάβος/ιδιοκτησία του ανθρώπου του οποίου τα αρχικά ή το όνομα αναγράφεται στο κολάρο.

Εδώ θα διαφωνήσω λίγο. Για μένα η βασική σημασία του κολάρου είναι ότι αυτή η οποία το φοράει με έχει αναγνωρίσει ως τον ένα και μοναδικό της κύριο.
Πρωτεύοντος δηλαδή εκφράζει προς εμένα την αποδοχή του στάτους που έχω επιβάλει. Δευτερεύοντος και ενδεχομένως και καθόλου έχει την σημασία του να δείξει στους άλλους το ότι ανήκει κάπου.

Master_Spiler
19-09-12, 14:25
Σπιλερ εχεις ριξει πολυ χαμηλα την σημασια του κολαρου ,
κι επισης το αφηνεις απροστατευτο μ αυτες σου τις ιδεες και προτροπες,
αλλα για πες μου ποιοι ειστε οι "εσεις" κι απο που να φυγουν οι "απολιτιστοι" ?
Μάλλον κάπου κάνεις κάποιο λάθος, αρνούμαι όμως να μπω σε ένα παιχνίδι λέξεων. Όσο για το ποιοι είναι το "εμείς", αναφέρομαι στη διεθνή κοινότητα του BDSM, που ασπάζεται τις διδαχές αυτές κι όχι το νόμο της ζούγκλας που αναφέρεις. Εσύ μίλησες απαξιωτικά για το κολάρο θεωρώντας ότι είναι για τα μάτια του κόσμου, όχι εγώ, οπότε τα σχόλιά σου και οι επικρίσεις σου, αλλού.

Master_Spiler
19-09-12, 14:27
Εδώ θα διαφωνήσω λίγο. Για μένα η βασική σημασία του κολάρου είναι ότι αυτή η οποία το φοράει με έχει αναγνωρίσει ως τον ένα και μοναδικό της κύριο.
Πρωτεύοντος δηλαδή εκφράζει προς εμένα την αποδοχή του στάτους που έχω επιβάλει. Δευτερεύοντος και ενδεχομένως και καθόλου έχει την σημασία του να δείξει στους άλλους το ότι ανήκει κάπου.
Για να το φορέσει σημαίνει ότι σε έχει ήδη αποδεχτεί και εσύ της προσφέρεις τη μέγιστη τιμή του να τη θεωρείς εσύ άξια να το φοράει. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο, μιας και θεωρώ ότι είναι ισότιμα μέρη του ίδιου πράγματος.

thaleia
19-09-12, 14:31
Μάλλον κάπου κάνεις κάποιο λάθος, αρνούμαι όμως να μπω σε ένα παιχνίδι λέξεων. Όσο για το ποιοι είναι το "εμείς", αναφέρομαι στη διεθνή κοινότητα του BDSM, που ασπάζεται τις διδαχές αυτές κι όχι το νόμο της ζούγκλας που αναφέρεις. Εσύ μίλησες απαξιωτικά για το κολάρο θεωρώντας ότι είναι για τα μάτια του κόσμου, όχι εγώ, οπότε τα σχόλιά σου και οι επικρίσεις σου, αλλού.

Συγγνωμη κατα λαθος νομισα οτι αυτα τα λογια :
"Θα το ξαναπώ επειδή μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός, η βασική σημασία είναι μία, το να υποδείξει στους γνώστες του χώρου ότι αυτός που το φοράει αποτελεί υποτακτικός/σκλάβος/ιδιοκτησία του ανθρώπου του οποίου τα αρχικά ή το όνομα αναγράφεται στο κολάρο."

ειναι δικα σου .

Αληθεια εκπροσωπεις την διεθνη BDSM κοινοτητα ?
ποτε πηρες το χρισμα καλε?
τα συγχαρητηρια μου :)

Master_Spiler
19-09-12, 14:33
Συγγνωμη κατα λαθος νομισα οτι αυτα τα λογια :
"Θα το ξαναπώ επειδή μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός, η βασική σημασία είναι μία, το να υποδείξει στους γνώστες του χώρου ότι αυτός που το φοράει αποτελεί υποτακτικός/σκλάβος/ιδιοκτησία του ανθρώπου του οποίου τα αρχικά ή το όνομα αναγράφεται στο κολάρο."

ειναι δικα σου .

Αληθεια εκπροσωπεις την διεθνη BDSM κοινοτητα ?
ποτε πηρες το χρισμα καλε?
τα συγχαρητηρια μου :)
Και ξαναλέω, αρνούμαι να μπω σε παιχνίδι λέξεων... Έχεις τις απόψεις σου, έχω τις δικές μου, διαφωνούμε, δεν είναι κακό.

AuroraBorealis
19-09-12, 14:34
Όσο για το ποιοι είναι το "εμείς", αναφέρομαι στη διεθνή κοινότητα του BDSM, που ασπάζεται τις διδαχές αυτές κι όχι το νόμο της ζούγκλας που αναφέρεις.

Και εδώ μια μικρή διαφωνία. Για το "εμείς", εννοώντας την Ελληνική BDSM κοινότητα όπως την ξέρω, το "ασπάζειν" με το πράττειν έχει κάτι έτη φωτός διαφορά.
Τώρα βέβαια γιατί η θάλεια εξακολουθεί με νύχια και δόντια κάτι τέτοιο να το προάγει ενώ θα μπορούσε απλά να το παραδεχτεί (cool), μου φαίνεται παράξενο.

thaleia
19-09-12, 14:39
Και εδώ μια μικρή διαφωνία. Για το "εμείς", εννοώντας την Ελληνική BDSM κοινότητα όπως την ξέρω, το "ασπάζειν" με το πράττειν έχει κάτι έτη φωτός διαφορά.
Τώρα βέβαια γιατί η θάλεια εξακολουθεί με νύχια και δόντια κάτι τέτοιο να το προάγει ενώ θα μπορούσε απλά να το παραδεχτεί (cool), μου φαίνεται παράξενο.

Γιατι η Thaleia το εχει ξαναπει πιο πανω ,
μη περιμενετε να σεβαστει κανενας τα κεκτημενα σας,
μη επαναπαυεστε πισω απο τα πρωτοκολλα οτι εχετε δεσει τη γαϊδαρα σας,
ο εχθρος καραδοκει.

Ειναι σαν να σου βαλει ο ληστης το μαχαιρι στο λαιμο
κι εσυ να του λες:
"γκουχου ! γκουχου! ξερετε κυριε αυτο απαγορευεται απο τον νομο υπ αριθμ. ταδε βασει του Συνταγματος. κλπ κλπ "

Εγινα μηπως κατανοητη τωρα?

AuroraBorealis
19-09-12, 14:44
Για να το φορέσει σημαίνει ότι σε έχει ήδη αποδεχτεί και εσύ της προσφέρεις τη μέγιστη τιμή του να τη θεωρείς εσύ άξια να το φοράει. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο, μιας και θεωρώ ότι είναι ισότιμα μέρη του ίδιου πράγματος.

Ναι αλλά η διαφωνία μας είναι αλλού.

Εγώ λέω ότι το κολάρο είναι πρώτα από όλα ένα στέμμα που το βάζει ο βασιλιάς στο κεφάλι μιας γυναίκας και την μετατρέπει σε βασίλισσα ενώ εσύ από ότι καταλαβαίνω λες ότι ο κύριος ρόλος του στέμματος είναι να ξέρουν οι άλλοι ποια είναι η βασίλισσα.

Στα σκυλιά το κολάρο το φοράς,χωρίς να τα ρωτήσεις, για να δείξεις ότι έχουν αφεντικό και δεν μπορεί ο οιοσδήποτε που τα βρει στον δρόμο να τα κάνει ότι θέλει ή να τα μαζέψει για αυτόν.
Αν όμως το σκυλί ερχόταν εκείνο σε σένα και σου έλεγε "βάλε μου κολάρο θέλω να είσαι το αφεντικό μου" το κολάρο θα είχε αυτομάτως διαφορετική έννοια.

Master_Spiler
19-09-12, 14:47
ο εχθρος καραδοκει.

κι εσυ να του λες:
"γκουχου ! γκουχου! ξερετε κυριε αυτο απαγορευεται απο τον νομο υπ αριθμ. ταδε βασει του Συνταγματος. κλπ κλπ "

Ωχ, θεούλη μου, πάλι πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα... Ότι δηλαδή για να βάλεις σε κάποιον κολάρο σημαίνει ότι τον έχεις κρίνει άξιο και ικανό, ότι τον έχεις επιλέξει, ότι φροντίζεις να αναπτύσσεται και να προοδεύει ούτως ώστε να φτάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του, ότι φροντίζεις να τον εκπαιδεύσεις, να αισθάνεται ασφάλεια και σιγουριά, να νιώθει πλήρης μέσα από την υποταγή του, κλπ.

AuroraBorealis
19-09-12, 14:50
ο εχθρος καραδοκει.

κι εσυ να του λες:

Αυτό είναι πραγματικότητα και κανείς δεν διαφωνεί.

Από όσο γράφεις όμως αυτό που καταλαβαίνω είναι το ότι "Μην περιμένετε από την Thaleia να σεβαστεί τα κεκτημένα σας όπως και πάρα πολλοί άλλοι. H Thaleia είναι εχθρός σας και καλά κάνει (????)"

thaleia
19-09-12, 14:53
Αυτό είναι πραγματικότητα και κανείς δεν διαφωνεί.

Από όσο γράφεις όμως αυτό που καταλαβαίνω είναι το ότι "Μην περιμένετε από την Thaleia να σεβαστεί τα κεκτημένα σας όπως και πάρα πολλοί άλλοι. H Thaleia είναι εχθρός σας και καλά κάνει (????)"

Αει καλααααα!!! για το εαυτο μου μιλαω βρε? γενικα μιλαω !!!!

Η Thaleia δεν εχει κλεψει ποτε ουτε καρφιτσα πολλω δε μαλλον σκλαβους ή σκλαβες .

thaleia
19-09-12, 14:55
Ωχ, θεούλη μου, πάλι πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα... Ότι δηλαδή για να βάλεις σε κάποιον κολάρο σημαίνει ότι τον έχεις κρίνει άξιο και ικανό, ότι τον έχεις επιλέξει, ότι φροντίζεις να αναπτύσσεται και να προοδεύει ούτως ώστε να φτάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του, ότι φροντίζεις να τον εκπαιδεύσεις, να αισθάνεται ασφάλεια και σιγουριά, να νιώθει πλήρης μέσα από την υποταγή του, κλπ.

Μια χαρα τα λες ! τι σχεση εχουν ομως μ αυτα που γραφω και με κουοταρισες δεν καταλαβαινω ...

thanasis
19-09-12, 15:12
Μερικές σκέψεις πάνω στο θέμα:

-τις 3237912387 διαβαθμίσεις των κολλάρων δεν τις πολυκαταλαβαίνω, ούτε είναι και ευρέως αποδεκτές, από ο,τι διαβάζω. Περισσότερο βλέπω οτι ο κάθε Κ δίνει τις δικές του σημασίες στα κολλάρα που παρέχει. Εγώ, λ.χ., έχω 2: του consideration και της ιδιοκτησίας/lifetime partnership.

-για μένα το να δώσω κολλάρο είναι μια εξαιρετικά σημαντική χειρονομία και το κάνω πολύ σπάνια. Από κει και πέρα, το κολλάρο αφορά κυρίως στη σχέση που έχω εγώ με τη σκλάβα μου, οτι είναι κάτι όμορφο, πολύτιμο και δικό μας, και δεν αφορά τόσο στο να επικοινωνήσω κάτι στην κοινότητα.

-μια σκλάβα που είναι πραγματικά ιδιοκτησία δεν χρειάζεται ούτε κολλάρα για να προστατευτεί, ούτε τίποτα. Μια σκλάβα μόνο τίτλω δεν κρατιέται, μακάρι να της βάλεις δαγκάνα αυτοκινήτου της τροχαίας.

-μια σκλάβα που δεν σέβεται η ίδια πρώτα από όλα το κολλάρο της, κάνει ουσιαστικά χάρη στον Κ της με το να φύγει. Του δίνει εξαιρετικό feedback και τον γλιτώνει από χρόνο και ενέργεια.

-παρόλα ταύτα, είναι εξαιρετικά όμορφο, δείχνει παιδεία, καλλιέργεια και εμπνέει σεβασμό το ορθώς φέρεσθαι απέναντι σε έναν κολλαρωμένο υποτακτικό. Τους παίκτες προτιμώ να τους κρατάω εκτός του κύκλου μου, όχι επειδή νοιώθω απειλημένος, αλλά επειδή μου χαλάνε την αισθητική.

Stalker
19-09-12, 15:45

Kατα τη δικη μου γνωμη,κατακριτεο απο την κοινοτητα πρεπει να γινεται μονο ο,τι αντιβαινει στους αγραφους νομους και κανονες της.
Για μενα,περαν του SSC και του RACK,δεν υπαρχουν αγραφοι,εξιδικευμενοι bdsmικως,νομοι,κανονες και αρχες,ει μη μονον αυτοι που θετουν οι Κυριαρχοι στις υποτακτικες τους και αυτοι τους οποιους ασπαζονται οι ιδιοι μεταξυ τους.
Ο πρωτος,ο κυριος κανονας αυτου του ειδους που προσωπικα ασπαζομαι,ειναι πως για οτιδηποτε συμβαινει μεσα σε μια σχεση D/s,υπευθυνος ειναι ο Κυριαρχος και ουδεις αλλος.Οποιος εχει το πεπονι του ελεγχου,εχει και το μαχαιρι της αποκλειστικης ευθυνης.
Αυτη η αρχη,οπως ολες οι αρχες πρεπει να εχει διαρκη και επι των παντων ισχυ και οχι a la carte.

Δεν υπαρχουν,εξ'οσων γνωριζω και ας με διορθωσει καποιος εαν κανω λαθος,αγραφοι νομοι και αρχες που να διεπουν τις σχεσεις μεταξυ υποτακτικων,εκτος και αν ο καθενας αναγαγει την προσωπικη του αποψη σε κανονα γενικης εφαρμογης.
Οποτε,η προσεγγιση απο μια υποτακτικη ενος Master σε υφισταμενη σχεση,δεν μπορει να ειναι κατακριτεα απο την κοινοτητα.
Τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο ο,τι θα ηταν και εκτος bdsm.
Ουαι κι αλλοιμονο ομως,εαν αποδεχομασταν εδω μεσα τους κανονες τις αρχες και τις αξιες που ισχυουν παραεξω,στον vanilla κοσμο.
Απαντες θα τρεχαμε να κρυφτουμε και προς το παρον δεν θα ηθελα να επεκταθω επ'αυτου.
Ειρησθω εν παροδω πως αν επιλεξουμε να αποδεχτουμε vanilla αρχες εδω μεσα,θα πρεπει ειτε να συμφωνει η πλειοψηφια επ αυτων,ειτε να τις δεχτουμε ολες.

ο εχθρος καραδοκει.

Επειδη η ασεβεια απεναντι σε αρχες και κανονες δεν ειναι μετρησιμο ποσοτικα μεγεθος και επειδη αρχες και κανονες ζωτικης σημασιας του bdsm ειναι και το SSC ΚΑΙ RACK που ανεφερα πιο πανω,ο ασεβης,περαν του αν θεωρηθει η οχι καταπτυστος απο την κοινοτητα,σημασια εχει πως ειναι δυνητικα επικινδυνος.
Και αυτο,μπορει να γινεται μεν,αλλα κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να γινεται αποδεκτο ποτε και απο κανεναν.
Γενικα μιλωντας,ειναι αλλο πραγμα να διαπιστωνουμε μια κατασταση και αλλο να την δεχομαστε πολλω δε μαλλον να την υποστηριζουμε.
Καποιες στιγμες,σε οσα εχεις γραψει,αυτο δεν καθισταται σαφες.

cad
19-09-12, 15:51

Ελλιπής ρητορική από κάθε άποψη στην επιχειρηματολογία σου...
Δεν θα επεκταθώ διότι θα ξεκινήσει μια απίθανη κωμικοτραγωδία παρεξηγήσεων... No good!
Αλλά ξαναδές το κείμενό σου και σκέψου επαγωγικά...
Θα στο έγραφα σε πμ, αλλά πιστεύω πως πρέπει να επισημανθεί σε όσους τύχει να διαβάσουν και να προβληματιστούν με το κείμενό σου.
Τα συμπεράσματα φυσικά δικά τους...! Όποια κι αν είναι αυτά....!

dora_salonica
19-09-12, 17:36
Έτσι το είμαι σιγουρος για έναν άνθρωπο
επι της ουσιας δεν σημαινει τίποτα απολύτως μέχρι να σου βγάλει όλα του τα πρόσωπα
και αύριο θα είναι διαφορετικός.

Για μένα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την εγκατάλειψη επιλεγμένου υ, υπό τον όρο ότι είναι εύπλαστο υλικό, δηλαδή υ. Διευκρινίζω ότι μιλώ για D/s.

Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπου και χρονικής περιόδου. Όλοι έχουμε γίνει εγωιστικά καθίκια κατά καιρούς

Μιλάς για σχέσεις γενικά. Μιλώ για D/s. Ο D ή η D, στη σχέση D/s, είναι D επειδή ΔΕΝ γίνεται εγωιστικό καθίκι. Αλλιώς θα ήταν ντομάκος, τοπάκος, σαδιστούλης, καυλιάρης κλπ. Αλλά αυτό αποτελεί απλά προσωπική γνώμη και τρόπο σχετίζεσθαι, δεν διατείνομαι ότι όλοι έτσι το κάνουν ή ότι έτσι πρέπει να το κάνουν.

σχεδόν κανείς δεν βλάπτει ηθελημένα στις σχέσεις του. Απλά από εγωισμό.
Δηλαδη επειδη έτυχε, αυτό που κάνω, να ειναι πολύ σκληρό για τον άλλο.
Ή επειδη έτυχε η ευφυία μου να περιορίζεται σε συγκεκριμένα όρια.

D/s σημαίνει ότι εμπιστεύομαι την κρίση του περισσότερο απο ότι εμπιστεύομαι την δική μου. Άρα, ούτε βλάκας είναι, ούτε εγωιστής - οι εγωιστές πάσχουν από μία ιδιότυπη βλακεία, τύπου you cut your nose to spite your face...

Πώς είναι δυνατόν κάποιος να βλάπτει αυτό που του ανήκει; Ανήκουστο...

Πώς είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς πως μπορεί να του ανήκει κάποιος άνθρωπος, όταν δεν του παρέχει την καλύτερη δυνατή φροντίδα;

Πώς είναι δυνατόν να φροντίζουμε κάποιον και ταυτόχρονα να είμαστε εγωιστές;

Ναι
ΜΕΤΡΟΝ άριστον.....

Είναι σεβαστή η άποψή σου και την κατανοώ. Δεν την ασπάζομαι όμως (την ασπάζομαι ως υ, ασφαλώς). Ως Domme, αντλώ τη μέγιστη δυνατή απόλαυση από το έργο μου πάνω στο Υ, όταν είμαι σε σχέση Domming.

Κολάρο σημαίνει εισαι δική μου και θα κάνω το καλύτερο δυνατό στα όρια των δικών μου
δυνατοτήτων, μικροτήτων και εγωισμών.

Δεν πιστεύω σε όρια. Αλλά για μένα, η υπέρβαση ορίων στο BDSM δεν σημαίνει υπέρβαση ορίων του πόνου, αλλά των δυνατοτήτων (και των δύο).

Και θα επαναλάβω ξανά το ότι όλο αυτό εξαρτάται ανάλογα με τη σχέση που έχει το κάθε ζευγάρι. Άμα είναι σε κάποια ανοιχτή/poly σχέση, τότε δε βλέπω κατά πόσον αυτό που λες είναι κατακριτέο.

Ακομη και σε μία poly σχέση, τίθεται πάντα το θέμα της "συνενοχής". Δηλαδή, ποιος τελικά είναι ζευγάρι με ποιον. Έχω ιδίαν πείρα από polyhouse, αφού ήμουν μέλος εξαμελούς polyhouse επί μακρόν. Η προσθήκη ατόμων (και όχι μεμονωμένα παιχνίδια, σέσσιον, γαμισάκια, chatting κλπ) ήταν πάντα ένα θέμα που αντιμετωπίζαμε με πολύ μεγάλη σοβαρότητα. Ποτέ δεν έγινε τυχαία ή παρορμητικά κάποια προσθήκη, επειδή έτσι του καύλωσε του Μάστερ. Υπήρχαν συζητήσεις, οριοθετήσεις, επεξηγήσεις και ένα σωρό προϋποθέσεις που τηρούνταν επακριβώς.

Από τη στιγμή λοιπόν που μια lifestyle submissive επικοινωνεί και θέλει σχέση με κάποιον dom/master ο οποίος έχει ήδη σχέση, είναι θέμα του dom/master το πως θα το χειριστεί κι όχι της άλλης ή των άλλων sub που πιθανώς να έχει.

Μου ακούγεται λίγο ως κάτι που διάβασες κάπου...

Έχοντας την εμπειρία του polyhouse στο ενεργητικό μου, επί ενάμισι χρόνο, σε διαβεβαιώ ότι καμία γυναίκα δεν είναι τόσο χαζή ώστε να ανεχθεί το κάθε ξόανο που θα προκύψει...Απαιτείται συμβατότητα, ακόμη και όταν οι subs δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Είναι μυστήρια όντα οι subs - και καλά κάνουν.

Και για να στο πάω άλλο ένα βήμα παραπέρα, σύμφωνα με ποιο lifestyle είναι κατακριτέο;

Old Guard D/s.

Δεν υπαρχουν,εξ'οσων γνωριζω και ας με διορθωσει καποιος εαν κανω λαθος,αγραφοι νομοι και αρχες που να διεπουν τις σχεσεις μεταξυ υποτακτικων,εκτος και αν ο καθενας αναγαγει την προσωπικη του αποψη σε κανονα γενικης εφαρμογης.
Οποτε,η προσεγγιση απο μια υποτακτικη ενος Master σε υφισταμενη σχεση,δεν μπορει να ειναι κατακριτεα απο την κοινοτητα.

Ευχαρίστως να σε διορθώσω στην πλάνη σου. Υπάρχει ένα ζωντανό και πολύ δυνατό δίκτυο υποτακτικών, το οποίο βεβαίως δεν μπορείς να γνωρίζεις, εκτός εάν γίνεις κι εσύ υ. Το δίκτυο αυτό διέπεται απο συγκεκριμένους κανόνες, άγραφους, εξειδικευμένους και μπιντιεσεμικότατους. Και βέβαια, τους ασπαζόμαστε ωραιότατα μεταξύ μας...:)

thaleia
19-09-12, 18:34
Kατα ...

Δεν διαφωνω επι της ουσιας , ο σεβασμος στο κολαρο ειναι ο σεβασμος μεταξυ κυριαρχων ,
κι εδω επεσε το μηλο της Εριδος , στο κατα ποσο ενας κυριαρχος σεβεται καποιον αλλον.
Ο σεβασμος δεν μπορει να επιβληθει απο πρωτοκολλα απλα κατακταται.
Αυτο φωναζω εξ αρχης, να φροντισουν οι κυριαρχοι να προασπισουν τα υπαρχοντα τους και τα κεκτημενα τους ,
κι αυτο δεν γινεται με σπαθια και με μαχαιρια στο επιπεδο των ανθρωπινων σχεσεων,
εδω τα οπλα ειναι αλλα με αιχμη του δορατος την επιβολη σεβασμου στους γυρω τους .
Η διαφορα μας ειναι οτι ολοι οι υπολοιποι βαζετε σαν ασπιδα το σεβασμο στα πρωτοκολλα ,
ενω εγω τον κανω αμυντικο οπλο.

Οσο για το οτι καποιες στιγμες θεωρηθηκα μη σαφης , φταιει μαλλον το πρωτο ενικο προσωπο που χρησιμοποιησα ,
ομως οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν τον τροπο που εκφραζομαι αλλα και το ποιον του χαρακτηρα μου
ωστε να μη θεωρησουν οτι μιλουσα για τον εαυτο μου αλλα απλα τοποθετουσα τον εαυτο μου στην θεση του αντιπαλου δεους
κανοντας τον συνηγορο του διαβολου , δεν ειναι η πρωτη φορα αλλωστε .

Stalker
19-09-12, 20:03
Ευχαρίστως να σε διορθώσω στην πλάνη σου. Υπάρχει ένα ζωντανό και πολύ δυνατό δίκτυο υποτακτικών, το οποίο βεβαίως δεν μπορείς να γνωρίζεις, εκτός εάν γίνεις κι εσύ υ. Το δίκτυο αυτό διέπεται απο συγκεκριμένους κανόνες, άγραφους, εξειδικευμένους και μπιντιεσεμικότατους. Και βέβαια, τους ασπαζόμαστε ωραιότατα μεταξύ μας...:)

To αν υπαρχει η οχι καποια μυστικη σεχτα η γκρουπουσκουλο passionaria-like υποτακτικων,δεν το γνωριζω και δεν επιθυμω να το γνωρισω διοτι δεν με ενδιαφερουν οι κανονες που το διεπουν.
Οι όποιοι κανονες του,ετσι κι αλλιως παυουν να ισχυουν για την καθε υποτακτικη,οταν αρχισουν να ισχυουν οι κανονες του Αλλου.Ο οποιος εχει την αποκλειστικη ευθυνη για ολα μεσα στη σχεση,για να μην ξεχνιομαστε ναι;
Και οταν λεμε ολα,εννοουμε ολα,κατα την εκφραση του συρμου.
Οταν δε,συζητουμε για τα φαλτσα του D/s,ξεκιναμε απο το καταλογισμο του μεριδιου της ευθυνης που αναλογει στον Κυριαρχο,μια και ειναι το συντριπτικα μεγαλυτερο,αν οχι ολο.Οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια στο D/s,αλλιως δεν μιλαμε για Κυριαρχους.

Οι μονοι κανονες.επαναλαμβανω εκτος SSC και RACK,που ισχυουν στην κοινοτητα,ειτε αυτο αρεσει στις υποτακτικες ειτε οχι,ειναι οι κανονες που ειτε επιβαλλουν ειτε αποδεχονται οι Κυριαρχοι,πολυ απλα διοτι εχουν τη δυναμη να το κανουν.
Οπότε..you can love it,or leave it.

Περαν αυτου,εδω μιλαμε για την αποδοχη η οχι μιας συμπεριφορας απο μια ολοκληρη κοινοτητα και οχι απο οποιοδηποτε υποσυνολο της.
Αυτη η συμπεριφορα,θα καταδικαστει η οχι απο την κοινοτητα,βασει κανονων γενικης αποδοχης και τετοιοι(οπως επι παραδειγματι ο σεβασμος στην ξενη ιδιοκτησια),για το συγκεκριμενο ζητημα που ανεφερες,δεν υπαρχουν,οπως ειπα ηδη και γνωριζεις πολυ καλα.
Ουτε μπορεις εσυ η εγω να τους επιβαλλουμε κατα το δοκουν,σε κανεναν.

Master_Spiler
19-09-12, 20:12
Δεν πιστεύω σε όρια. Αλλά για μένα, η υπέρβαση ορίων στο BDSM δεν σημαίνει υπέρβαση ορίων του πόνου, αλλά των δυνατοτήτων (και των δύο).

Με αυτό που γράφεις, το "Δεν πιστεύω σε όρια", δείχνεις ότι δεν ξέρεις καθόλου τον ίδιο σου τον εαυτό, άρα από πού κι ως που διανοείσαι να μιλήσεις για όρια στο BDSM;

Ακομη και σε μία poly σχέση, τίθεται πάντα το θέμα της "συνενοχής". Δηλαδή, ποιος τελικά είναι ζευγάρι με ποιον. Έχω ιδίαν πείρα από polyhouse, αφού ήμουν μέλος εξαμελούς polyhouse επί μακρόν. Η προσθήκη ατόμων (και όχι μεμονωμένα παιχνίδια, σέσσιον, γαμισάκια, chatting κλπ) ήταν πάντα ένα θέμα που αντιμετωπίζαμε με πολύ μεγάλη σοβαρότητα. Ποτέ δεν έγινε τυχαία ή παρορμητικά κάποια προσθήκη, επειδή έτσι του καύλωσε του Μάστερ. Υπήρχαν συζητήσεις, οριοθετήσεις, επεξηγήσεις και ένα σωρό προϋποθέσεις που τηρούνταν επακριβώς.

Κι όμως, κάνεις λάθος, την τελική απόφαση ΠΑΝΤΑ την παίρνει ο κυρίαρχος. Το ΑΝ θα λάβει υπόψιν του τις υποτακτικές του και τις όποιες απόψεις έχουν είναι καθαρά δικό του θέμα. Επίσης από ποιον τίθεται θέμα "συνενοχής" (μήπως θέλεις να πεις συνοχής;;; ); Τέλος, επειδή δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι, και ούτε με ενδιαφέρει, με βάση αυτά που λες, συγνώμη, αλλά ο τύπος δεν ήταν Αφέντης (Master) και θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς ορθά τους τίτλους των status. Αν δεν τους ξέρεις, μπορείς να τους βρεις εδώ (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/1510-%CE%95%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-status-%CF%84%CE%BF%CF%85-BDSM).

Έχοντας την εμπειρία του polyhouse στο ενεργητικό μου, επί ενάμισι χρόνο, σε διαβεβαιώ ότι καμία γυναίκα δεν είναι τόσο χαζή ώστε να ανεχθεί το κάθε ξόανο που θα προκύψει...Απαιτείται συμβατότητα, ακόμη και όταν οι subs δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Είναι μυστήρια όντα οι subs - και καλά κάνουν.

Με αυτό που λες δείχνεις ξεκάθαρα ότι βρίσκεσαι σε λάθος χώρο. Εδώ δε μας ενδιαφέρει το αν είναι γυναίκα ή άντρας, γιατί δεν αναφερθήκαμε ποτέ για γυναίκες ή άντρες. Αναφερθήκαμε ξεκάθαρα για υποτακτικούς και σκλάβους. Όσον αφορά τη συμβατότητα, σύμφωνα με ποιον πρέπει να υπάρχει συμβατότητα; Μεταξύ των υποτακτικών/σκλάβων μεταξύ τους ή μεταξύ των εκάστοτε υποτακτικών/σκλάβων και του κυρίαρχου; Αν μιλάμε για το πρώτο, τότε μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Η μόνη συμβατότητα που μας ενδιαφέρει είναι αυτή μεταξύ των υποτακτικών/σκλάβων και του κυρίαρχου/αφέντη, όλες οι άλλες είναι για τα μεταξύ τους παιχνιδάκια αν ποτέ γίνουν και δεν αφορούν καθόλου την εκάστοτε σχέση μεταξύ του κυρίαρχου με την εκάστοτε υποτακτική.

Old Guard D/s.

Α, ναι ε; Παρακαλώ να αναφέρεις διεθνής παραπομπές από βιβλία ή/και εν ενεργεία ιστοχώρους όπου αναφέρεται αυτό που λες. Απ’ όσο θυμάμαι πάντως, στην παλαιά φρουρά δεν υπήρχε περίπτωση να τεθεί τέτοιο θέμα από πλευράς υποτακτικού/σκλάβου, μιας και οι μόνες αποδεκτές απαντήσεις ήταν "μάλιστα Κύριε" ή αίτηση για αποδέσμευση.

Ευχαρίστως να σε διορθώσω στην πλάνη σου. Υπάρχει ένα ζωντανό και πολύ δυνατό δίκτυο υποτακτικών, το οποίο βεβαίως δεν μπορείς να γνωρίζεις, εκτός εάν γίνεις κι εσύ υ. Το δίκτυο αυτό διέπεται απο συγκεκριμένους κανόνες, άγραφους, εξειδικευμένους και μπιντιεσεμικότατους. Και βέβαια, τους ασπαζόμαστε ωραιότατα μεταξύ μας...
Με ποια ιδιότητα και ποιος λέει ότι απαγορεύεται ο οποιοσδήποτε υποτακτικός να πλησιάσει κυρίαρχο που είναι σε σχέση; Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι μια και καλή, ο υποτακτικός είναι ιδιοκτησία του κυριάρχου, όχι το αντίθετο. Με αυτό που λες, κάνεις τον κυρίαρχο ιδιοκτησία του υποτακτικού, πράγμα απλά ανήκουστο και αδιανόητο! Τέλος, από πότε οι κανόνες μεταξύ των υποτακτικών είναι ισχυρότεροι από αυτούς που θεσπίζουν μεταξύ τους οι κυρίαρχοι;

dora_salonica
19-09-12, 21:55
Με αυτό που γράφεις, το "Δεν πιστεύω σε όρια", δείχνεις ότι δεν ξέρεις καθόλου τον ίδιο σου τον εαυτό, άρα από πού κι ως που διανοείσαι να μιλήσεις για όρια στο BDSM;

Αν και με κολακεύει η επιθετικότητα της απάντησης, πρέπει να ομολογήσω ότι δυστυχώς δεν έγινε κατανοητή η τοποθέτησή μου.

Αναλαμβάνω την πλήρη ευθύνη γι αυτό.:)

Anatoli
19-09-12, 22:00
Εκατό κολάρα να φοράει ένα υ, όσο περίτρανα να δηλώνει ιδιοκτησία κάποιου/ας Κ
αν το ίδιο δεν θέλει να πάει κάπου αλλού ΚΑΝΕΙΣ και ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί
να το πάρει-κλέψει ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.
Την μόνη σημασία που βρίσκω στο κολάρο είναι η μεταξύ σχέση με τον/την Κ
και το τι έννοια έχει για αυτούς τους δύο και το τι δηλώνει για εκείνους , δεν θα φορέσω το κολάρο για να δηλώσω
ιδιοκτησία κάποιου/ας σε τρίτους, ξέρω εγώ και οι κοντινοί μου αν ανήκω κάπου και σε ποιον ανήκω.
Θα φορέσω το κολάρο στις προσωπικές μου στιγμές με τον/την Κ ή όποτε το επιθυμεί Εκείνος/η.
Ούτε καταλαβαίνω γιατί ΔΕΝ θα έπρεπε να την <<πέφτουν>> σε άλλους/ες
το θέμα δεν είναι τι κάνει ο καθένας το θέμα είναι τι κάνει ο/η κάθε Κ που σέβεται τόσο
τον εαυτό του και τον χώρο όπως επίσης και το κάθε υ που βρίσκετε σε σχέση.

lazuli
20-09-12, 17:02
Εκατό κολάρα να φοράει ένα υ, όσο περίτρανα να δηλώνει ιδιοκτησία κάποιου/ας Κ
αν το ίδιο δεν θέλει να πάει κάπου αλλού ΚΑΝΕΙΣ και ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί
να το πάρει-κλέψει ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.

Μακαρι για ολους/ες να ισχυε αυτη απολυτη σιγουρια. Η γνωμη μου ειναι πως ο καθενας μπορει με βεβαιοτητα να μιλησει μονο για τον εαυτο του,αν μπορει ή οχι να ¨κλαπει". Οι υποτακτικοι/ες δεν ειναι "βραχοι ακλονητοι", οπως σε καθε ανθρωπο συμβαινει, υπαρχουν στιγμες που πεφτουν οι αμυνες που βρισκεται σε θολουρα,σε αδυναμια..μπορει να παρασσυρθει,να δυσκολευεται στο "οχι",μπορει να πεσει θυμα εκμεταλλευσης, χιλια δυο..ανθρωπινο γαρ.
Εδω ειναι δουλεια του Κυριαρχου/ης να προστατευει το υ,οχι βεβαια κρατωντας το "φυλακισμενο"απο εξωτερικες επιρροες,αλλά διαμορφωνοντας πλαισιο καθοδηγησης,ωστε το υ να αποφευγει εμπλοκες σε ανεπιθυμητες καταστασεις. Υπαρχουν υ που χρειαζονται τετοιου ειδους καθοδηγηση,κι αλλα που δεν την εχουν αναγκη, ή την εχουν για μια συγκεκριμενη περιοδο αναταραχης που περνουν.

thaleia
20-09-12, 18:33
αγαπημενες Anatoli LS και llazouli ,
παλι βαζετε την βουληση του υ στην σκηνη ,
το θεμα δεν ειναι πως θα φερθει ή θ' αντιδρασει σε περιπτωση αποπειρας κλοπης ,
το θεμα ειναιο ο/η Κ τι κανει ,
πως προστατευει το υ του απο την κλοπη?
επαναπαυομενος οτι δεν θα γινει αποπειρα επειδη υπαρχουν τα πρωτοκολα?
κι αν τελικα καποιος δεν τα σεβαστει και κλεψει το υ ,
τοτε ο Κ ριχνει την ευθυνη στο υ και εχει ησυχη τη συνειδηση του
λεγοντας οτι αυτο το υ δεν του αξιζε ?

Θεωρω πρεπουσα συμπεριφορα του υ σε περιπτωση αποπειρας να ενημερωσει αμεσως το Κ του
χωρις να προσπαθησει να παρει θεση ΄η να αμυνθει , δεν ειναι δικη του δουλεια.
Απο κει και περα ειναι καθηκον και υποχρεωση του Κ να αποτρεψει το γεγονος.

WisDomme
20-09-12, 18:50
Θεωρω πρεπουσα συμπεριφορα του υ σε περιπτωση αποπειρας να ενημερωσει αμεσως το Κ του

Agreed. (Ή να επιτρέψει μια "υπό όρους χρήση" του υ :subdued:)

thaleia
20-09-12, 18:53
Agreed. (Ή να επιτρέψει μια "υπό όρους χρήση" του υ :subdued:)

Αν καποιος επιθυμει την χρηση του υ δεν το λεει στο ιδιο , νομιζω ...

WisDomme
20-09-12, 19:01
Αν καποιος επιθυμει την χρηση του υ δεν το λεει στο ιδιο , νομιζω ...

Γιατί όχι? Μπορεί και να το στείλει να βρει τον παρτενέρ ^_^

Master_Spiler
20-09-12, 19:03

Επειδή η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης, τα μοναδικά πράγματα που μπορεί να κάνει το κυρίαρχο μέρος της σχέσης είναι να δώσει τα σωστά εργαλεία στο υποτακτικό μέρος της σχέσης και να το φροντίζει με κάθε δυνατό τρόπο. Από κει και πέρα, το τι θα κάνει το υποτακτικό μέρος, είναι καθαρά δικό του θέμα. Οι επιλογές είναι πάντα δύο, ή υπακούς, ή τιμωρείσαι/φεύγεις, οπότε από τη στιγμή που το κυρίαρχο μέρος έχει κάνει όλα όσα οφείλει από τη μεριά του να κάνει, δε βλέπω το γιατί συνεχίζεις να το λες. Επίσης, το τι θα κάνει το κυρίαρχο μέρος για να προστατεύσει το κολάρο του, ή ακόμα περισσότερο, για να εκπαιδεύσει το υποτακτικό του είναι ένα θέμα από μόνο του και καλό είναι να συζητηθεί σε δικό του ξεχωριστό νήμα, κι όχι μέσα σε αυτό.

thaleia
20-09-12, 19:04
Γιατί όχι? Μπορεί και να το στείλει να βρει τον παρτενέρ ^_^
Μα δεν μιλαω για τον Κυριο του υ που ειναι ο μονος που εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο,
αλλα για καποιον τριτο που επιθυμει το υ .

thaleia
20-09-12, 19:09
Από κει και πέρα, το τι θα κάνει το υποτακτικό μέρος, είναι καθαρά δικό του θέμα. .

Απλα το παραπανω το θεωρω αντιδεοντολογικο εν bdsm.

WisDomme
20-09-12, 19:09
Μα δεν μιλαω για τον Κυριο του υ που ειναι ο μονος που εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο,
αλλα για καποιον τριτο που επιθυμει το υ .

Α, ε, ναι οκ. Ξεχνάω, είπαμε. Ο τρίτος έχει το πρωτόκολλο και δεν θα το κάνει xD

>>Και κάτι θα γίνει που θα την πέσει κάποιος στο κολαρομένο υ μου, ας πούμε...

Master_Spiler
20-09-12, 19:16
Απλα το παραπανω το θεωρω αντιδεοντολογικο εν bdsm.
Οι επιλογές πάντα αυτές ήταν, και είναι ξεκάθαρες με το καλημέρα. Το αν είναι δεοντολογικό ή όχι είναι κάτι που δε μας αφορά, μιας και τους κανόνες δεν τους θέτουν οι υποτακτικοί/σκλάβοι, αλλά οι κυρίαρχοι.

dora_salonica

Καλέ μου Σπίλερ, με τον κίνδυνο να γίνω βαρετή, τολμώ να πω ότι μιλώ για την πάρτη μου, όπως οι περισσότεροι. Ξέρω αρκετά καλά τον ίδιο μου τον εαυτό, και ο Κ μου τον ξέρει ακόμη καλύτερα, και είναι μάλιστα θαύμα που δεν παίρνουμε αμφότεροι κώνειο, μ’ αυτά που ξέρουμε ήδη για μένα...:) Και μαθαίνουμε και άλλα, όσο περνάει ο καιρός.

Όμως, πριν αρχίσεις να κρίνεις τους συνομιλητές σου, και όχι αυτά που λένε, σου θυμίζω το πλαίσιο στο οποίο λειτουργεί αυτός ο ιστότοπος, και βέβαια το γνωρίζεις αυτό, ως ένας πολύ άξιος συνεργάτης σε αυτό το εγχείρημα – σου διέφυγε στιγμιαία, ίσως λόγω πάθους για το BDSM που ξέρεις και αγαπάς. Εδώ λοιπόν, καταθέτουμε απόψεις και συνδιαλεγόμαστε με τους ομοίους μας, με βάση τη γνώση, την εμπειρία και τη λογική επιχειρηματολογία. Αλίμονο αν άρχιζε ο καθένας που δεν συμφωνεί με κάτι, να πετάει αιχμές στον συνομιλητή ότι δεν δικαιούται να ομιλεί για αυτά που πιστεύει και νιώθει, διότι...δεν γνωρίζει τον...εαυτό του!!!:)

Όταν λοιπόν μιλώ για όρια, σαφώς και καταθέτω προσωπική άποψη και όποιος θέλει συμφωνεί κι αν όχι, καλή καρδιά...Όμως όταν μιλώ για όρια στο BDSM, δεν μιλώ για όρια υπέρβασης πόνου, κομμάτι που ανήκει στην topping και bottoming γκάμα των μπιντιεσεμικών δραστηριοτήτων, όπως φαίνεται και από τους ορισμούς που πολύ καλά κάνεις και μας τους θυμίζεις. Το D/s ουδέποτε αναφέρεται σε πόνο, σε έλεγχο μόνο αναφέρεται. Κατ’ εμέ, οι πλέον ψαγμένοι του χώρου, δεν μετρούν την κυριαρχία τους με βουρδουλιές. Κάτι μικρά κοριτσάκια μόνο, άβγαλτα, που ονειρεύονται βιασμούς και κελάρια ανήλιαγα, πιστεύουν ότι η ορίων ξεπερασμανία είναι ότι πιο σικάτο στα καθ’ ημάς. Ουδόλως.

Το έργο του Κυρίαρχου είναι έργο αναδόμησης και ανάπλασης των κακώς κείμενων, όχι βουρδουλιές. Είναι έργο καλύτερης εστίασης, διαύγειας, γίνεται ένα ξεσκαρτάρισμα της «σαβούρας» σαν να λέμε, έτσι ώστε να λάμψει η εσωτερική αλήθεια κάποιου. Είναι ασφαλώς θεμιτή η χρήση του πόνου, όπως και η χρήση του σεξ ως ανταλλαγή ενέργειας ανάμεσα στα δύο όντα, για την μέγιστη δυνατή εστίαση του υ μέρους. (Το Κ την έχει ήδη.)

Εάν πίστευα σε όρια στην αναδόμηση και στη βελτίωση και στην εξέλιξη (αμφοτέρων), θα πίστευα ότι ο άνθρωπος δεν αυτοπραγματώνεται συνεχώς και αδιαλείπτως έως το τέλος της ζωής του. Ότι αποτελεί ένα πεπερασμένο έργο, ένα τέλμα, που αναδύει τη μυρωδιά της σαπίλας και της αποσύνθεσης. Όχι, η εξέλιξη είναι (οφείλει να είναι) συνεχής και προς τα πάνω και δεν υπάρχουν όρια, πλην του θανάτου (ενδέχεται και προς τα κάτω να μην υπάρχουν όρια, δεν πήγα όμως πολύ μακριά προς τα εκεί και δεν έχω ιδίαν άποψη:)).

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω.

thaleia
Και κάτι θα γίνει που θα την πέσει κάποιος στο κολαρομένο υ μου, ας πούμε...

Εγω το θεωρω προσβολη προς τον Κ αυτο.
και να σου πω και κατι ? ως υ και ως σκλαβα αναγουλιαζω οταν με πλησιαζουν ειτε κυριαρχοι ειτε υποτακτικοι
και μου ζητουν πραγματα προσπερνωντας κι αδιαφορωντας για το κολλαρο μου.
Κι εχω να πω κατι, τοσα χρονια στο χωρο μονο ΜΙΑ φορα μονο εχω ακουσει την φραση: "απο που πρεπει να σε ζητησω?"
και εκεινη την εποχη δεν φορουσα κιολας κολαρο και το λεω δημοσια ηταν η Uther .
τα συμπερασματα δικα σας.

thaleia
20-09-12, 19:20
Οι επιλογές πάντα αυτές ήταν, και είναι ξεκάθαρες με το καλημέρα. Το αν είναι δεοντολογικό ή όχι είναι κάτι που δε μας αφορά, μιας και τους κανόνες δεν τους θέτουν οι υποτακτικοί/σκλάβοι, αλλά οι κυρίαρχοι.

Ερωτω και παλι , ποιοι ειστε εσεις που δεν σας αφορα? ποιους εκπροσωπειτε?
Για ποιους κανονες μιλας ? αν εννοεις τους εντος σχεσεως εχεις δικιο.
αν ομως εννοεις κανονες που διεπουν το bdsm σφαλλεις τα μαλλα αγαπητε.

WisDomme
20-09-12, 19:48
Εγω το θεωρω προσβολη προς τον Κ αυτο.
και να σου πω και κατι ? ως υ και ως σκλαβα αναγουλιαζω οταν με πλησιαζουν ειτε κυριαρχοι ειτε υποτακτικοι
και μου ζητουν πραγματα προσπερνωντας κι αδιαφορωντας για το κολλαρο μου.
Κι εχω να πω κατι, τοσα χρονια στο χωρο μονο ΜΙΑ φορα μονο εχω ακουσει την φραση: "απο που πρεπει να σε ζητησω?"
και εκεινη την εποχη δεν φορουσα κιολας κολαρο και το λεω δημοσια ηταν η Uther .

Αυτό που θέλω να πω είναι πως, ακριβώς επειδή η ηθική, η ευγένεια κτλ είναι πράγματα υποκειμενικά και δεν μπορείς να περιμένεις από τον άλλο συγκεκριμένες συμπεριφορές. Το να την πέσει κάποιος στο υ μου, ενώ υπάρχει αναγνωριστικό ότι είναι κολαρομένο, μπορώ να το δω σαν προσβολή ή σαν μια διαφορετική ιδεολογία.

Προτιμώ να κάνω το δεύτερο και απλά εξηγήσω (εγώ ή το υ μου) την δική μου/μας θέση. Επιβάλλω ήρεμα τα όρια σεβασμού μου και όχι επιθετικά, όπως θα μου έβγαινε αν ένιωθα προσβολή. Αν ο άλλος δεν νιώθει, τότε θα γίνει πιο επιθετική η κατάσταση.

Πολλοί άνθρωποι είναι άνιωθοι. Όπως και όταν μου ζητάνε σεξ άντρες, ενώ επαναλαμβάνω πως δεν την βρίσκω με κάτι τέτοιο, εξακολουθούν και επιμένουν.

Ε, οκ, τι να κάνω? Σιγά μην χαλάσω εγώ το δικό μου το συναίσθημα, επειδή ο άλλος είναι άνιωθος. Αφού δεν σκαμπάζει, όχι το πρωτόκολλο, αλλά ούτε αυτό που του δείχνω εγώ ως το τι νιώθω σαν σεβασμό. Δεν είναι υποχρεωμένος να έχει την ίδια οπτική μαζί μου, είναι όμως υποχρεωμένος να την σεβαστεί, από την στιγμή που θα την δείξω. Αν δεν το κάνει, οι διαδικασίες θα είναι συνοπτικές.

AuroraBorealis
20-09-12, 19:53

Επειδή η συζήτηση από το "Κολάρο και η σημασία του" πήγε στο "Οι πέφτουλες και η πρέπουσα συμπεριφορά του κολαρομένου υ στο βδσμ"
και επειδή αποφάσισες να πεις αυτό το καταπληκτικό με την Uther δημόσια
και επειδή κάτι τέτοιες καταστάσεις με την κυριαρχική να είναι κάτι χρόνια νεότερη από την υποτακτική της με εξιτάρουν (καθώς και το αντίστροφο (Αυτό lesbian age play είναι τόσο καταπληκτικό για να είναι τόσο σπάνιο)),
μου είναι αδύνατο να μην κάνω την παρακάτω ερώτηση :

Τελικά η Uther σε απέκτησε ?

thaleia
20-09-12, 19:53
Αυτό που θέλω να πω είναι πως, ακριβώς επειδή η ηθική, η ευγένεια κτλ είναι πράγματα υποκειμενικά και δεν μπορείς να περιμένεις από τον άλλο συγκεκριμένες συμπεριφορές. Το να την πέσει κάποιος στο υ μου, ενώ υπάρχει αναγνωριστικό ότι είναι κολαρομένο, μπορώ να το δω σαν προσβολή ή σαν μια διαφορετική ιδεολογία.

Προτιμώ να κάνω το δεύτερο και απλά εξηγήσω (εγώ ή το υ μου) την δική μου/μας θέση. Επιβάλλω ήρεμα τα όρια σεβασμού μου και όχι επιθετικά, όπως θα μου έβγαινε αν ένιωθα προσβολή. Αν ο άλλος δεν νιώθει, τότε θα γίνει πιο επιθετική η κατάσταση.

Πολλοί άνθρωποι είναι άνιωθοι. Όπως και όταν μου ζητάνε σεξ άντρες, ενώ επαναλαμβάνω πως δεν την βρίσκω με κάτι τέτοιο, εξακολουθούν και επιμένουν.

Ε, οκ, τι να κάνω? Σιγά μην χαλάσω εγώ το δικό μου το συναίσθημα, επειδή ο άλλος είναι άνιωθος. Αφού δεν σκαμπάζει, όχι το πρωτόκολλο, αλλά ούτε αυτό που του δείχνω εγώ ως το τι νιώθω σαν σεβασμό. Δεν είναι υποχρεωμένος να έχει την ίδια οπτική μαζί μου, είναι όμως υποχρεωμένος να την σεβαστεί, από την στιγμή που θα την δείξω. Αν δεν το κάνει, οι διαδικασίες θα είναι συνοπτικές.

Με βρισκουν συμφωνη οσα λες , απλα δεν ειναι απαραιτητο να βγει επιθετικοτητα οταν σε προσβαλει καποιος ,
τι λεγαμε στο αλλο νημα για τον κυβο και τη σφαιρα? ετσι.

thaleia
20-09-12, 19:54
Επειδή η συζήτηση από το "Κολάρο και η σημασία του" πήγε στο "Οι πέφτουλες και η πρέπουσα συμπεριφορά του κολαρομένου υ στο βδσμ"
και επειδή αποφάσισες να πεις αυτό το καταπληκτικό με την Uther δημόσια
και επειδή κάτι τέτοιες καταστάσεις με την κυριαρχική να είναι κάτι χρόνια νεότερη από την υποτακτική της με εξιτάρουν (καθώς και το αντίστροφο (Αυτό lesbian age play είναι τόσο καταπληκτικό για να είναι τόσο σπάνιο)),
μου είναι αδύνατο να μην κάνω την παρακάτω ερώτηση :

Τελικά η Uther σε απέκτησε ?

εωρακαμεν τους ληστας :)

AuroraBorealis
20-09-12, 19:55
ακριβώς επειδή η ηθική, η ευγένεια κτλ είναι πράγματα υποκειμενικά

Μία διόρθωση αν μου επιτρέπεις, ούτε η ηθική και ειδικά ούτε η ευγένεια ήταν ποτέ υποκειμενικά.

Μπορεί κάποιο άτομο να έχει την δική του ηθική αλλά πάντα κρίνεται βάση της κοινής.

WisDomme
20-09-12, 19:59
Με βρισκουν συμφωνη οσα λες , απλα δεν ειναι απαραιτητο να βγει επιθετικοτητα οταν σε προσβαλει καποιος ,
τι λεγαμε στο αλλο νημα για τον κυβο και τη σφαιρα? ετσι.

Ναι, έτσι είναι, αλλά γιατί να αναγουλιάζεις εσύ, επειδή οι άλλοι έχουν θαμμένο τον κοινωνικό τους εαυτό? ^_^

Γιατί αν υπάρχει μέσα σου αναγούλα, αυτό που θα βγει εμετός είναι. Και όχι ότι είναι κακό να τον ρίξεις, ίσα ίσα, καλό κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις (συχνά είναι αποτελεσματική πρακτική για να φτάσει το μήνυμα στην απέναντι όχθη). Απλά, στο τέλος εσύ ανακατεύεσαι.

AuroraBorealis
20-09-12, 19:59
εωρακαμεν τους ληστας :)

Κάτσε να googlαρω

WisDomme
20-09-12, 20:00
Μία διόρθωση αν μου επιτρέπεις, ούτε η ηθική και ειδικά ούτε η ευγένεια ήταν ποτέ υποκειμενικά.

Μπορεί κάποιο άτομο να έχει την δική του ηθική αλλά πάντα κρίνεται βάση της κοινής.

Ε, ας κριθεί ^_^ Άλλωστε και η κοινή ηθική αλλάζει από εποχή σε εποχή και από τόπο σε τόπο.

thaleia
20-09-12, 20:02
Ναι, έτσι είναι, αλλά γιατί να αναγουλιάζεις εσύ, επειδή οι άλλοι έχουν θαμμένο τον κοινωνικό τους εαυτό? ^_^

Γιατί αν υπάρχει μέσα σου αναγούλα, αυτό που θα βγει εμετός είναι. Και όχι ότι είναι κακό να τον ρίξεις, ίσα ίσα, καλό κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις (συχνά είναι αποτελεσματική πρακτική για να φτάσει το μήνυμα στην απέναντι όχθη). Απλά, στο τέλος εσύ ανακατεύεσαι.

Εχεις δικιο σ αυτο , απλα χαλιεμαι ενιοτε διοτι με το να τους συναναστρεφομαι τους δινω αξια και θεωρουμαι ομοια τους .

AuroraBorealis
20-09-12, 20:04
Ε, ας κριθεί ^_^ Άλλωστε και η κοινή ηθική αλλάζει από εποχή σε εποχή και από τόπο σε τόπο.

Βεβαίως, όπως και η ευγένεια, αλλά ποτέ δεν ήταν θέμα υποκειμενικό.
Ξέρεις ότι οι Γιαπωνέζοι έχουν πέντε τρόπους έκφρασης της ευγένειας ανάλογα με την περίσταση ?

WisDomme
20-09-12, 20:07
Εχεις δικιο σ αυτο , απλα χαλιεμαι ενιοτε διοτι με το να τους συναναστρεφομαι τους δινω αξια και θεωρουμαι ομοια τους .

Απαπαπα, ούτε καν! Αξία δεν θα μπορούσες ποτέ να δώσεις σε κάποιον που έχει διαφορετικό αξιακό σύστημα από σένα.
Και όποιος σε θεωρήσει όμοιά τους (συμπεριλαμβανομένου και εκείνου του τμήματος του εαυτού σου), είναι που ακόμη δεν έχει νιώσει τι πραγματικά είσαι :)

WisDomme
20-09-12, 20:10
Βεβαίως, όπως και η ευγένεια, αλλά ποτέ δεν ήταν θέμα υποκειμενικό.
Ξέρεις ότι οι Γιαπωνέζοι έχουν πέντε τρόπους έκφρασης της ευγένειας ανάλογα με την περίσταση ?

Δεν είναι υποκειμενικό θέμα η ευγένεια? Για τράβα να μιλήσεις σε Ιάπωνα στον α' τρόπο ευγενείας (αυτόν για τους ξένους), ενώ εκείνος πιστεύει ότι θα πρέπει να του μιλήσεις στον β' (αυτόν για τους ανώτερους). Να σου πω εγώ μετά πόσο αντικειμενική θα είναι η ευγένεια xD

Anatoli
20-09-12, 20:20

Ενα υ για να υποκύψει σημαίνει πως μάλλον κάτι δεν έκανε καλά ο Κ του.
Οποιος έχει ιδιοκτησία την φροντίζει για να την έχει και να την χαίρετε διαφορετικά
θα βρεθεί κάποιος άλλος που θα την φροντίσει καλύτερα και θα του αξίζει κιόλας.

Δεν περιμένει να συμβεί φροντίζει να θωρακίσει τόσο το υ όσο και την σχέση τους.
Πριν ρίξει την ευθύνη στο υ ας κάτσει πρώτα να δει που έσφαλε Εκείνος/η.

thaleia
20-09-12, 21:03
Υπόθεσις εργασίας:
Έστω μάζωξις βιδιεσεμική εις μπαρ του κέντρου των Αθηνών, όπου συχνάζουν και εξωβιδιεσεμικοί θαμώνες.
Έστω κολλαρωμένη υ στη μάζωξη.
Έστω ότι εξωβιδιεσεμικός ζόρικος γκόμενος, bad boy, mysterious stranger και τα τοιαύτα, την πέφτει στην κολλαρωμένη υ στις τουαλέττες και της ρίχνει έναν στα όρθια, κρατώντας μάλιστα κόντρα από το κολλάρο.

Ερωτάται:
Ποιες οι συνέπειες;

Αυτος εχει το δικαιωμα διοτι δεν ειναι υποχρεωμενος να σεβαστει τα πρωτοκολα ενος χωρου που δεν ανηκει :)

thaleia
20-09-12, 21:15
Ο Ανακρέων έχει μόνο Διοικητική δικαιοσύνη... :p

Πάντως, ξεχάστε την παρέμβασή μου και απαντήστε του...

Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που θίγει.

Το βημα στους κυριαρχους λοιπον !

sklavina
20-09-12, 21:17
Ο Ανακρέων έχει μόνο Διοικητική δικαιοσύνη... :p

Πάντως, ξεχάστε την παρέμβασή μου και απαντήστε του...

Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που θίγει.

Ναι πράγματι!! και δεν υπάρχει και βιβλιογραφία γύρω απο αυτό το τόσο ουσιώδες θέμα. Πνευματικό θα έλεγα. :glee:

no_taboo
20-09-12, 21:22
Βιβλιογραφία υπάρχει μια χαρά... Αλλά δεν είναι του "χώρου"!

Ο ζητών ευρίσκει...

και ο ευρών αμοιφθήσεται...

thaleia
20-09-12, 21:36
Ας μην την άφηνε να πάει μόνη της για πιπί άρα???? ο Κ φταίιιιιιιιιει!!!!!
Ας της φόραγε τσίγκινο πριν την πάει στο μπάρ άρα????? δεν την φρόντισε ο Κ φταίιιιιιιει
οπότε τώρα ας μην κλαίιιιιιιιει:triumphant:

Ως λιγο μεγαλυτερη εχω ζησει ομορφες εποχες ευγενειας ( και ζω ακομη ας ειναι καλα ο Κυριος μου)
σ ενα κοσμο μη μπιντιεσεμικο χωρις πρωτοκολα αλλα με κανονες καλης συμπεριφορας,
η κυρια δεν πηγαινε ποτε μονη στην τουαλετα , παντα την συνοδευε ο κυριος που περιμενε διακριτικα απεξω
κρατωντας την τσαντα της.

Uther
21-09-12, 08:53
wow... τι κάνει πια αυτός ο Κυρίαρχος σε μία σχέση... μπαμπάς, κηπουρός, καθηγητής, θεία ευτέρπη που διαβάζει τον καφέ
και σε παρηγορεί... πρώτα και πάνω απο όλα η υποτακτική του.. Γενικώς άλλη ζωή δεν υπάρχει.
Και έχει και 56 ώρες/24ωρο να ελέγχει και να φροντίζει τα υπόλοιπα γύρω του... Αυτό προέκυψε απο συμφωνία που έκανε
με τον Θεό και το διάολο να του πάνε όλα πρίμα ώστε να φροντίζει την υποτακτική του ρε παιδί μου...
για να μην του την κλέψουνε βεβαια... οχι οτι υπάρχει άλλος λόγος..

Μπράβο βρε.. παιδί μάλαμα...

Το να βρει μια υποτακτική σταθερή και ώριμη που να δουλεύει και η ίδια με τον εαυτό της
και αμα την πλησιάσει κάποιος να του πει "μίλα με τον Κ μου και αει παράτα με" είναι απλά... αδυνατον έτσι;

Γενικώς όλα αυτος θα τα χτίσει για πάρτυ της. Όλη τη δουλειά που έχει να κάνει με τον εαυτό της
θα την κάνει εκείνος. Εκείνη τι να μπορέσει η άμοιρη - χαζούλα; Και εκεινη θα κάθεται σαν γλάστρα να τη στολίζει.
Θα έχει και άποψη βέβαια. Αν δεν την στολίζει αρκετά καλά θα πάει σε άλλο κήπο...

ε... δεν ειμαστε καλά μου φαίνεται... Μετά θα με λέτε νευρική πρωινιάτικα...

Uther
21-09-12, 09:09
Για μένα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την εγκατάλειψη επιλεγμένου υ, υπό τον όρο ότι είναι εύπλαστο υλικό, δηλαδή υ. Διευκρινίζω ότι μιλώ για D/s.
A μιλάς για τον ιδανικό κόσμο που τα υ δεν ειναι ιδιοτελή, ούτε σαμ, ούτε εκμεταλλεύονται αδυναμίες, ούτε είναι
υπερ-εγωίστριες, ούτε υπερ-καταθλιπτικές , ούτε απαιτουν 24/7 να μην μιλάς με άλλο άνθρωπο, ούτε απαιτούν μονογαμία,
ούτε λένε ψέματα, ούτε ειναι ασταθή στην απόφασή τους, ούτε σου βάζουν όρους, ούτε σου πανε κόντρα στο παραμικρό,
που γενικώς είναι οι κούκλες του καταστήματος που μπορείς να τις κάνεις ο,τι θες και αν δεν τα καταφέρεις ή τα 5χρονα
που τα πλάθεις σε ένα υπόγειο ώστε να μην έχουν άλλες επιρροές και αρα αμα δεν σου βγει κάτι έκανες λαθος στην συνταγή;

Μιλάς για σχέσεις γενικά. Μιλώ για D/s. Ο D ή η D, στη σχέση D/s, είναι D επειδή ΔΕΝ γίνεται εγωιστικό καθίκι. Αλλιώς θα ήταν ντομάκος, τοπάκος, σαδιστούλης, καυλιάρης κλπ. Αλλά αυτό αποτελεί απλά προσωπική γνώμη και τρόπο σχετίζεσθαι, δεν διατείνομαι ότι όλοι έτσι το κάνουν ή ότι έτσι πρέπει να το κάνουν. Όχι μιλάω για D/s. ΤΟ D/s Που λέει: "αν δεν σου αρέσει να σε έχω στα 4 να σε πηδάω ΌΠΩΣ γουστάρω ΕΓΩ και όχι εσύ
μην το παίζεις υποτακτική. Αν μπορείς να υιοθετήσεις τα θέλω μου και να διαβείς τον τρόπο που σου δειχνω ΕΓΩ τέλεια. Αν δεν θες να σε ορίζουν
να σε βασανίζουν, να μην σε αφήνουν πάντα να τελειώσεις, να πονάς, να παίζουν με τα όρια ΚΑΙ της κακοπέρασής σου και να προχωράς συναισθηματικά
σε μία άλλη κατάσταση ύπαρξης απο το ΕΓΩ σου , μην μου το παίζεις υποτακτική .

Μιλαω λοιπον, για τις ΜΗ εξιδανικευμένες σχέσεις D/s όπου έχει κανείς να αντιμετωπίσει όλα τα παραπάνω.
Και επιπρόσθετα, την αμφιβολία των υ για το κατά πόσο ΕΣΥ είσαι Κ και κατά πόσο αυτοι/ες είναι Υ.
Μιλάω για το συναισθηματικό περα δώθε όλων μας εκτός φαντάζομαι του Βούδα που είναι ΖΕΝ.
Μιλάω για λάθη, για λάθος κρίσεις , λάθος αποφάσεις, κούραση κ.ο.κ που παίζουν μέσα στις D/s σχέσεις.

Επιππρόσθετα πιστεύω ότι αν ειμασταν σε βανίλα φόρουμ, πάλι τα ίδια θα προσαπτες σε ζευγάρια αλλά τότε αντί για D/s
θα το ονόμαζες παραδείγματος χάριν "γάμος". Και θα μου έλεγες : "δεν μιλαω για σχέσεις, μιλάω για τον γάμο".

"D/s σημαίνει ότι εμπιστεύομαι την κρίση του περισσότερο απο ότι εμπιστεύομαι την δική μου. Άρα, ούτε βλάκας είναι, ούτε εγωιστής - οι εγωιστές πάσχουν από μία ιδιότυπη βλακεία, τύπου you cut your nose to spite your face..."
D/s σημαίνει σε εμπιστεύομαι στον έλεγχο, στη διαχείριση και στην οικονομία όπως έχεις προαναφέρει. Δεν σημαίνει ότι σε βρίσκω αλάνθαστο για να σε εμπιστευτώ.

Πώς είναι δυνατόν κάποιος να βλάπτει αυτό που του ανήκει; Ανήκουστο...Απο λάθος.

Πώς είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς πως μπορεί να του ανήκει κάποιος άνθρωπος, όταν δεν του παρέχει την καλύτερη δυνατή φροντίδα;
Η καλύτερη δυνατή έχει όρια. 1ον. των δυνατοτήτων μας, 2ον της αυτοθυσίας.

Πώς είναι δυνατόν να φροντίζουμε κάποιον και ταυτόχρονα να είμαστε εγωιστές; Πώς ειναι δυνατόν
να πιστεύεις οτι φροντίζουμε κάποιον για ανιδιοτελείς σκοπούς;

Είναι σεβαστή η άποψή σου και την κατανοώ. Δεν την ασπάζομαι όμως (την ασπάζομαι ως υ, ασφαλώς). Ως Domme, αντλώ τη μέγιστη δυνατή απόλαυση από το έργο μου πάνω στο Υ, όταν είμαι σε σχέση Domming.
Αυτό αποκλείεται να έχει να κάνει με τον ΤΡΟΠΟ που έχεις ανάγκη να προσφέρεις ως υποτακτική;

Δεν πιστεύω σε όρια. Αλλά για μένα, η υπέρβαση ορίων στο BDSM δεν σημαίνει υπέρβαση ορίων του πόνου, αλλά των δυνατοτήτων (και των δύο). Πολύ σοφό. Παρόλα αυτά αν δεν αναγνωρίζεις ότι έχεις όρια, και τις προδιαγραφές κάθε ανθρώπου, δεν θα μπορέσεις να τα ξεπεράσεις.
Αν προσπαθείς πχ να πετάξεις μονο με τα χέρια σου και κρατώντας την ανάσα σου, θα σκάσεις κάτω σαν καρπούζι. ;)

sklavina
21-09-12, 09:31
Μπορει να υπάρχουν χίλια δυο κολάρα. Της εκπαίδευσης, του παιχνιδιου κτλ, αλλά το κολάρο ουσιαστικά συμβολίζει το ανήκειν, την ιδιοκτησία.
Αυτός-ή που το φοράει έχει συναινέσει στο να ανήκει στον ιδιοκτήτη του.
Έχει κανει την ενδοσκόπηση του και έχει πάρει τις αποφάσεις του.
Όλα τα αλλα είναι φιοριτουρες και να χαμε να λέγαμε.

thaleia
21-09-12, 10:19
Το να βρει μια υποτακτική σταθερή και ώριμη που να δουλεύει και η ίδια με τον εαυτό της
και αμα την πλησιάσει κάποιος να του πει "μίλα με τον Κ μου και αει παράτα με" είναι απλά... αδυνατον έτσι;

Μα αυτο λεμε ... τι μελει γενεσθαι μετα το: "μιλα με τον Κ μου" αγαπητη μου Uther :)
ποιο ειναι το δεοντολογικο ?
ο Κ να της πει :
"ειναι δικο σου θεμα , βγαλτα περα μονη σου" ?
ή
ν αναλαβει την "περαιωση" της υποθεσης εστω
κι αν η υ γνωριζει και πολεμικες τεχνες και ειναι και τσαμπουκι
και "μασαει" 10 σαν και τον "εισβολεα" ?

Ποιο ειναι το πρεπον σε μια σχεση D/s ?

thaleia
21-09-12, 10:29
Όχι μιλάω για D/s. ΤΟ D/s Που λέει: "αν δεν σου αρέσει να σε έχω στα 4 να σε πηδάω ΌΠΩΣ γουστάρω ΕΓΩ και όχι εσύ
μην το παίζεις υποτακτική. Αν μπορείς να υιοθετήσεις τα θέλω μου και να διαβείς τον τρόπο που σου δειχνω ΕΓΩ τέλεια. Αν δεν θες να σε ορίζουν
να σε βασανίζουν, να μην σε αφήνουν πάντα να τελειώσεις, να πονάς, να παίζουν με τα όρια ΚΑΙ της κακοπέρασής σου και να προχωράς συναισθηματικά

Συνηλθα ειλικρινα μολις το διαβασα γιατι τελευταια νομιζω ή οτι βρισκομαι σε αλλο φορουμ
ή οτι το bdsm και ολα οσα περι D/s, M/s σχεσεων που ηξερα εχουν ανατραπει.

thaleia
21-09-12, 10:46

Μια φραση τοσο ομορφη , τοσο βαθεια , που ομως δεν εγινε κατανοητη ή δεν θελησαν να γινει κατανοητη.
Ισως κι εγω την εχω κατανοησει εσφαλμενα , ομως αυτο που αντιληφθηκα ειναι υπεροχο.

λεει λοιπον :
Δεν πιστευω σε ορια , δεν λεει οτι δεν πιστευω οτι υπαρχουν ορια ,
απλα δεν τα βαζω οροφη στην ανελιξη μου , ξεκινω με οριο το απειρο κι οπου φτασω ...

και συνεχιζει με τη δευτερη υπεροχη φραση:
"Αλλά για μένα, η υπέρβαση ορίων στο BDSM δεν σημαίνει υπέρβαση ορίων του πόνου, αλλά των δυνατοτήτων (και των δύο)"
Φυσικα οι σωματικες αντοχες ειναι πεπερασμενες , αν ομως βαλουμε φραγη στις δυνατοτητες μας ειτε εντος ειτε εκτος bdsm
τοτε δεν ζουμε απλα επιβιωνουμε μεχρι να πεθανουμε.

Στο νου μου ηλθαν ο Φειδιππιδης κι ο Κυναιγειρος ,
αν ειχαν βαλει πλαφον στις δυνατοτητες τους θα πετυχαιναν αυτα που πετυχαν?
θα ειχαν μεινει στην ιστορια?

dora_salonica
21-09-12, 21:51
Αν και προχωράτε πολύ γρήγορα και δεν σας προλαβαίνω (Uther, δεν σε αγνοώ και είναι πολύ σημαντικά όσα λες, όμως τα παίρνω ένα ένα με τη σειρά), να συνεχίσω λίγο με κάποια ερωτήματα που εγείρει ο Σπίλερ (ως ιδρυτικό μέλος του φόρουμ, του οφείλουμε και κάποιο σεβασμό...) Θα υπάρξει και συνέχεια, απλά δεν θέλω να κουράσω κια έσπασα την απάντηση σε τρία μέρη. Αυτό είναι το δεύτερο.

Κι όμως, κάνεις λάθος, την τελική απόφαση ΠΑΝΤΑ την παίρνει ο κυρίαρχος.

Δεν είπα ότι δεν την παίρνει ο Κυρίαρχος. Έχοντας συμμετάσχει σε ένα τέτοιο ενδιαφέρον εγχείρημα, ενός polyhouse, ήθελα να πω ότι λειτούργησε για όσο λειτούργησε, με την ενεργό συμμετοχή και συναίνεση όλων των Υ, με ειλικρίνεια και βαθειά φροντίδα να είναι όλα ξεκάθαρα και συναινετικά. Και άρα, ναι μεν την τελική απόφαση την είχε (την έχει) ο Κυρίαρχος, όμως λαμβάνει πολλά πράγματα υπόψη του. Σε μας υπήρχαν πολλά τελετουργικά στοιχεία που έδεναν την ομάδα, αλλά και μία αίσθηση δικαίου, μέσα σε ένα σαφές ιεραρχικό πλαίσιο, όπου ο καθένας ήξερε την θέση του και δεν ένιωθε ανασφάλεια.

Το ΑΝ θα λάβει υπόψιν του τις υποτακτικές του και τις όποιες απόψεις έχουν είναι καθαρά δικό του θέμα.

Στην δική μου εμπειρία πάντως έγινε έτσι όπως τα λέω και πιστεύω ότι ήταν τόσο επιτυχημένη όσο ήταν, επειδή έγινε έτσι. Ο Μάστερ μας ποτέ δεν μας είπε, «έτσι γίνονται οι BDSM σχέσεις, εγώ διατάζω κι εσύ υπακούς».

Ίσως θα πρέπει να τονισθεί όμως, ακόμη μία φορά, πριν μιλήσουμε για Κυρίαρχους που παίρνουν αποφάσεις ή που αποφασίζουν να ΜΗΝ λάβουν υπόψη τα υ τους και τις απόψεις τους, ότι όποιος δεν φροντίζει την ιδιοκτησία του δεν την δικαιούται. Ο Μάστερ πληροί κάποιες προϋποθέσεις, πριν πούμε ότι ναι, δικαιούται να πάρει αποφάσεις, πριν δούμε ότι του δόθηκε η εμπιστοσύνη από το υ, πριν προσέξουμε ότι το υ χαλάρωσε με τις απόψεις του και τις απαιτήσεις του, κλπ κλπ. Η άποψή μου επομένως, είναι ότι στον πυρήνα της Κυριαρχίας βρίσκεται η βαθειά φροντίδα, ΠΡΙΝ την απόφαση. Και στο πλαίσιο της βαθειάς φροντίδας, ένας Κυρίαρχος λαμβάνει υπόψη το/τα υ του, και μάλιστα πολύ.

Επίσης από ποιον τίθεται θέμα "συνενοχής" (μήπως θέλεις να πεις συνοχής;;; );

Αναφέρομαι στη ρήση της Μαλβίνας στην οποία παρέπεμψα προσφάτως, σε συζήτηση περί πολυγαμίας. Σε ένα ζευγάρι, σε ένα «εμείς», δημιουργείται μία αίσθηση συνενοχής, μία αίσθηση ότι εμείς είμαστε ένα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι ξένοι προς εμάς. Στο polyhouse για παράδειγμα, νιώθαμε ένα και οι έξι, ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν ξένοι. Σε μία σχέση όπου το ένα μέλος συνάπτει σχέση με τρίτον και αποκτά συνενοχή ΕΝΑΝΤΙΟΝ του άλλου μέλους και σκέφτονται τρόπους να το ξεγελάσουν, η συνενοχή μεταφέρεται από το αρχικό ζεύγος στο νέο. Έτσι λύεται η αρχική συνενοχή, δηλαδή η σχέση. Κατ’ εμέ, αυτό είναι λάθος και σ’ αυτό το λάθος αναφέρθηκα. Όχι στην πολυγαμία, την οποία ασπάζομαι για μένα και αποδέχομαι για τον Κ, έτσι κι αλλιώς.

Τέλος, επειδή δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι, και ούτε με ενδιαφέρει, με βάση αυτά που λες, συγνώμη, αλλά ο τύπος δεν ήταν Αφέντης (Master) και θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς ορθά τους τίτλους των status. Αν δεν τους ξέρεις, μπορείς να τους βρεις εδώ (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/1510-%CE%95%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-status-%CF%84%CE%BF%CF%85-BDSM).

Αναφέρομαι στον τότε Μάστερ μου, τον Master V, ο οποίος ήταν ένας πολύ καλός Αφέντης, επί μακρόν και με πολλές. Έκανε (και κάναμε) πράγματα μαζί, και με τις άλλες κοπέλες, που οι περισσότεροι ούτε στα όνειρά τους δεν θα τα ζήσουν.

Όσο για την ορολογία του χώρου μας, δεν χάνω τίποτε να την ξαναδώ, πράγμα που προτείνω και σε άλλους. Είναι χρήσιμο να μιλούμε με όρους που καταλαβαίνουμε όλοι μας.

Πάντως, κανένας δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο διαφορετικών προσεγγίσεων. Μην ξεχνάς ότι ο κάθε Κ και το κάθε Υ έχουν διαφορετικές δυνατότητες, διαφορετικούς στόχους και αν για μένα λειτούργησε έτσι, αυτό δεν σημαίνει ότι αποτελεί πανάκεια.

Με αυτό που λες δείχνεις ξεκάθαρα ότι βρίσκεσαι σε λάθος χώρο. Εδώ δε μας ενδιαφέρει το αν είναι γυναίκα ή άντρας, γιατί δεν αναφερθήκαμε ποτέ για γυναίκες ή άντρες. Αναφερθήκαμε ξεκάθαρα για υποτακτικούς και σκλάβους.

Οι bisexual Κ γνωρίζουν ότι αλλιώς χειριζόμαστε θηλυκό υ, αλλιώς αρσενικό. Μιλώ όμως προσωπικά για την γυναικεία ψυχοσύνθεση, την οποία γνωρίζω καλύτερα και μιλώ πολύ συγκεκριμένα για τη συνειδητή συναίνεση, εκ των ουκ άνευ στο D/s. Αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω, πώς το βλέπει ένας άντρας Κ που επιθυμεί να φέρει δεύτερη υ στη σχέση; Το έχει κάνει κανένας από τους συνομιλητές ποτέ; Τί αντιδράσεις υπήρξαν; Ποια η προσέγγισή σας;

Αυτές είναι πολύτιμες πληροφορίες και όχι το αν ανήκω στον χώρο εγώ ή όχι. Λέω λοιπόν ότι εγώ που το έζησα αυτό, είδα ότι ελήφθη υπόψη ΚΑΙ η γυναικεία ιδιοσυγκρασία, ΚΑΙ οι ανασφάλειες, ΚΑΙ η ζήλεια, η κτητικότητα, και άλλα πολλά. Θα ήθελα επομένως να διαβάσω αντίλογο που να έχει νόημα, από κάποιον που το έχει κάνει. Ή, κάποια επιχειρηματολογία εν πάση περιπτώσει, ακόμη και αν κάποιος δεν έχει ιδίαν πείρα από τέτοιες πολυγαμικές καταστάσεις, όμως έχει ήδη κατασταλάξει σε κάποια στρατηγική.

cad
22-09-12, 11:22
Υπόθεσις εργασίας:
Έστω μάζωξις βιδιεσεμική εις μπαρ του κέντρου των Αθηνών, όπου συχνάζουν και εξωβιδιεσεμικοί θαμώνες.
Έστω ότι εξωβιδιεσεμικός ζόρικος γκόμενος, bad boy, mysterious stranger και τα τοιαύτα, την πέφτει στην κολλαρωμένη υ στις τουαλέττες και της ρίχνει έναν στα όρθια, κρατώντας μάλιστα κόντρα από το κολλάρο.

Ερωτάται:
Ποιες οι συνέπειες;

Το σίγουρο είναι πως ο εν λόγω πανωχεράς δεν θα το μάθει ποτέ...
Τώρα αν το μάθει, υπόθεση εργασίας κάνω, στο καπάκι πολλά τινα παίζουσι,
αφού επιστρέψει στην γωνιά των βδσμάδων:
1. Να την τιμωρήσει παράμερα (αν τον δει ο άλλος, θα γίνει της μουρλής)...
2. Να της δώσει release εις και να κεράσει την επόμενη γύρα στη παρέα... ή
να την παραδώσει στον άλλονα λέγοντας χαλάλι σου, εις επήκοον όλων...
3. Να πει πως αν θέλει και κανας άλλος, ελεύθερα, κάντε κύκλο... Αυτός θα τη βλέπει κατάματα
4. Να την πάρει και να φύγει... (δεν ξέρουμε τις συνέπειες, ό,τι πει...)
5. Να της πει να πάει πάλι στον άλλον και να του τονίσει πως έχει δυο τρύπες ακόμα...

Uther
22-09-12, 12:34
Το σίγουρο είναι πως ο εν λόγω πανωχεράς δεν θα το μάθει ποτέ...
Τώρα αν το μάθει, υπόθεση εργασίας κάνω, στο καπάκι πολλά τινα παίζουσι,
αφού επιστρέψει στην γωνιά των βδσμάδων:
1. Να την τιμωρήσει παράμερα (αν τον δει ο άλλος, θα γίνει της μουρλής)...
2. Να της δώσει release εις και να κεράσει την επόμενη γύρα στη παρέα... ή
να την παραδώσει στον άλλονα λέγοντας χαλάλι σου, εις επήκοον όλων...
3. Να πει πως αν θέλει και κανας άλλος, ελεύθερα, κάντε κύκλο... Αυτός θα τη βλέπει κατάματα
4. Να την πάρει και να φύγει... (δεν ξέρουμε τις συνέπειες, ό,τι πει...)
5. Να της πει να πάει πάλι στον άλλον και να του τονίσει πως έχει δυο τρύπες ακόμα...

το 5 το 5 ψηφίζω... :excitement::onthego:

Vautrin
22-09-12, 12:55
Υπόθεσις εργασίας:

Ερωτάται:
Ποιες οι συνέπειες;

http://www.youtube.com/watch?v=iue2UaPBCqE

Uther
22-09-12, 13:01
Μα αυτο λεμε ... τι μελει γενεσθαι μετα το: "μιλα με τον Κ μου" αγαπητη μου Uther :)
ποιο ειναι το δεοντολογικο ?
ο Κ να της πει :
"ειναι δικο σου θεμα , βγαλτα περα μονη σου" ?
ή
ν αναλαβει την "περαιωση" της υποθεσης εστω
κι αν η υ γνωριζει και πολεμικες τεχνες και ειναι και τσαμπουκι
και "μασαει" 10 σαν και τον "εισβολεα" ?

Ποιο ειναι το πρεπον σε μια σχεση D/s ?

Κοίτα να δεις.. επειδη η υ μου καμιά φορά έχει πιο αστείες και κυνικές απαντήσεις απο εμένα
- καμιά φορά - την αφήνω να απαντάει για να γελάω..
Επειδη όμως συνηθως ο άλλος δεν έχει πλάκα,
προτιμώ να μιλάω εγώ και να προκαλώ αντιπάθειες.
Το βρισκω εξισου διασκεδαστικό :)

Εμένα με καυλώνει το δεύτερο αλλά ξέρεις καμια φορά έχουμε και δουλειές
και η ζωή στα φέρνει πάνω κάτω και εκει που πρέπει να πας στον άλλο να του πεις.."ψιτ..μανδαμ... η κοπέλα έχει το δικο Μου κολάρο"
εν τέλη βρισκεσαι να διαπραγματεύεσαι για το αν πρέπει να μπει ο αγαπημένος σου "τάδε" σε καταστολή για όσο πνέει τα λοίσθια

Εκτος αυτών όμως, αν η υ πρέπει να μάθει πχ να αντιμετωπίζει τους άλλους και να βάζει όρια στο περιβάλλον της
ή αν πχ ο/η Κ θέλει να δει πώς θα το διαχειριστεί
τότε ίσως μπορει να επωφεληθεί της κατάστασης.

Σε κάθε περίπτωση
ο /η Κ αποφασίζει για το τι μέλλει γενέσθαι και προφανώς ο καθένας
έχει τους λόγους του ανάλογα το ζευγάρι, την περίοδο, τις συνθήκες κ.ο.κ.
όλα αυτά όμως, δεν μπορουμε να τα ξέρουμε για το κάθε ζευγάρι ούτε να τα κρίνουμε.

ΤΟ θέμα λοιπον ειναι ότι εφόσον αποτελούμε μία παρέα με κοινό ενδιαφέρον το bdsm,
τι πρέπει να κάνει κάποιος όταν βλέπει κολάρο και ωραίο κώλο ταυτόχρονα;
τι ειναι αποδεκτό στις παρέες
και στις κοινότητες ;

Και αν μπουμε τώρα στο θεμα αν αποτελουμε όντως μια ξεχωριστή περιχαρακωμένη ομάδα
που οφείλουν τα μέλη της να σέβονται κάποιες αρχές,
θα θέσω ερωτήματα όπως,
γιατι έχουν βγει κοσμήματα ώστε να αναγνωριζόμαστε μεταξύ μας;
γιατι έχουμε σύμβολο; γιατι έχουμε κοινούς κώδικες συμβόλων (πχ κολάρο)
γιατί έχουμε πρωτόκολλα, σχολές (τάσεις) και κώδικες επικοινωνίας ξεχωριστους των βανίλλα (SSC, RACK κτλ)
αν όντως δεν αποτελούμε μέρη καμίας ομάδας/παρέας/κοινότητας ;

cad
22-09-12, 13:11
2 στα 2!

cad
22-09-12, 13:26
....

Όσο πιο κλειστή είναι μια ομάδα,
όσο η ομάδα αυτή αντιλαμβάνεται διακριτά τα ενδιαφέροντά της,
όσο τα στολίζει με ενοχές. διαφοροποιήσεις, υπεροχή,
με λίγα λόγια όσο πιο κλειστό είναι το "club"
και όσο γίνονται αντιληπτές δυνατότητες για κάτι άλλο,
πιο ωραίο, πιο τρανό, πιο μεγάλο
(Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ... για να ξηγιόμαστε)
ΤΟΣΟ πιο πολυ αισθάνεται την ανάγκη να περιχαρακωθεί
με κώδικες, πρωτόκολλα, τυπικά κλπ.
Ακόμα μεγαλύτερη είναι η ένταση σε ξεσπάσματα
μεταξύ μελών της ομάδας σε υπερθετικό βαθμό,
τόσο πιο έντονες οι φήμες και οι διαολιές,
οι σφόλιες, οι μπηχτές, οι κατινιές, οι συνωμοσίες
(give or take or produce, lol) και άλλα πολλά...
Μόνο τα συλλογικά αντανακλαστικά τση ομάδας
αποτελούν αντίμετρο στην ενδοσκόπηση,
την εσωστρέφεια και τελικά τον αυτισμό
της ίδιας της ομάδας.
Γι' αυτό λοιπόν να λέτε τη γνώμη σας πιο συχνά,
να γράφετε συχνότερα και ας είναι και κομμάτι
απάτητο αυτό που θέλετε να πείτε....
Αλλιώς...!

thaleia
22-09-12, 14:26
τι πρέπει να κάνει κάποιος όταν βλέπει κολάρο και ωραίο κώλο ταυτόχρονα;

Σαν να νηστευεις και να σου βαλουν μπροστα στη μυτη ενα λαχταριστο παστιτσιο ενα πραμα ... :)

Και αν μπουμε τώρα στο θεμα αν αποτελουμε όντως μια ξεχωριστή περιχαρακωμένη ομάδα
που οφείλουν τα μέλη της να σέβονται κάποιες αρχές,
θα θέσω ερωτήματα όπως,
γιατι έχουν βγει κοσμήματα ώστε να αναγνωριζόμαστε μεταξύ μας;
γιατι έχουμε σύμβολο; γιατι έχουμε κοινούς κώδικες συμβόλων (πχ κολάρο)
γιατί έχουμε πρωτόκολλα, σχολές (τάσεις) και κώδικες επικοινωνίας ξεχωριστους των βανίλλα (SSC, RACK κτλ)
αν όντως δεν αποτελούμε μέρη καμίας ομάδας/παρέας/κοινότητας ;

Οντες κομματι ενος κοινωνικου συνολου που ενα ποσοστο του οχι ευκαταφρονητο
δεν εχει μαθει να σεβεται γενικα τοσο τα συμβολα (θρησκευτικα, εθνικα , κλπ )
οσο και τις ανθρωπινες αξιες, θεσμους , αρχες , επομενο ειναι αυτο το ποσοστο
να υπαρχει στην δικη μας ομαδα/παρεα/κοινοτητα.

Stalker
22-09-12, 20:57
... μιλώ πολύ συγκεκριμένα για τη συνειδητή συναίνεση, εκ των ουκ άνευ στο D/s. Αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω, πώς το βλέπει ένας άντρας Κ που επιθυμεί να φέρει δεύτερη υ στη σχέση; Το έχει κάνει κανένας από τους συνομιλητές ποτέ; Τί αντιδράσεις υπήρξαν; Ποια η προσέγγισή σας;

Θεμα συναινεσης μεσα σε μια τρεχουσα σχεση D/s,τιθεται μονο εαν προκυψουν καταστασεις που δεν καλυπτονται απ τις συζητησεις και τις συμφωνιες που εχουν προηγηθει.
Επιλεγω να απαντησω μονο στην τελευταια σου ερωτηση,για ευνοητους,ελπιζω,λογους.
Ως καποιος που επιθυμει συχνα και οταν επιθυμει,εννοει και να εχει παραλληλες σχεσεις,η προσεγγιση μου ειναι εξαιρετικα απλη.
Καθαρες και ελικρινεις εξηγησεις εξ'αρχης και πριν την εναρξη της σχεσης και κατοπιν συνεπεια προς τις ανειλημμενες υποχρεωσεις.

Προφανως,η συμβατοτητα χαρακτηρων και η χημεια μεταξυ των υ,εξεταζεται μονο στην περιπτωση που προκειται να υπαρξει επαφη μεταξυ τους.
Πρεπει να λαμβανονται υπ'οψιν και να συνυπολογιζονται,μονο σε περιπτωση που ειναι επιθυμητο οτιδηποτε περα απο την απλη κοινωνικης υφης επαφη και το παιχνιδι.Κατι το οποιο,αν και ειναι βολικο απο πλευρας εξοικονομησης ενεργειας και ταυτοχρονα απολαυστικο,θεωρω πως εχει εξαιρετικα λιγες πιθανοτητες επιτυχιας σε βαθος χρονου.Ενα long shot που δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα,ετσι κι αλλιως.
Θα πρεπει να σημειωσω εδω,πως ειναι δυνατον ενας Κυριαρχος να κληθει να διαχειριστει μια επιθυμια προς τουτο,απο την αλλη μερια.
Σε καθε περιπτωση,η συμβατοτητα χαρακτηρων και η χημεια διαπιστωνονται παντα στην πραξη,στην επαφη.

Σε ο,τι με αφορα και με ενδιαφερει,υπαρχει παντα μια συμβατοτητα των υ,η οποια μου φτανει και μου περισσευει,που λεει ο λογος.
Αυτη η συμβατοτητα ειμαι εγω.

ΥΓ:Οταν μιλαει καποιος για το bdsmικο παρελθον του,θεωρω πως η ονομαστικη αναφορα σε προσωπα του χωρου ειναι τουλαχιστον ακομψη και θα επρεπε να αποφευγεται.
Καταλληλες απαντησεις μπορουν να δοθουν και χωρις αυτες τις αναφορες,οι οποιες συνηθως εκθετουν αμφοτερα τα μελη της παρελθουσας σχεσης.

Οντες κομματι ενος κοινωνικου συνολου που ενα ποσοστο του οχι ευκαταφρονητο
δεν εχει μαθει να σεβεται γενικα τοσο τα συμβολα (θρησκευτικα, εθνικα , κλπ )
οσο και τις ανθρωπινες αξιες, θεσμους , αρχες , επομενο ειναι αυτο το ποσοστο
να υπαρχει στην δικη μας ομαδα/παρεα/κοινοτητα.

Επειδη ομως,σε αντιθεση με το κοινωνικο συνολο,στο bdsm κανενας δεν μπαινει με το ζορι ή επειδη ετυχε,ειναι υποχρεωμενος να σεβαστει τις αξιες και τις αρχες που ασπαζονται,κατα πλειοψηφια τουλαχιστον,τα μελη του χωρου.
Ειδαλλως,δεν εχει θεση αναμεσα τους.
Δεν γινεται να κυκλοφορησεις φορωντας καυτο μινι στην Καμπουλ.Πώς να το κανουμε;

black swan
22-09-12, 22:56
Υπόθεσις εργασίας:
Ερωτάται:
Ποιες οι συνέπειες;
Το να τιμήσεις το κολάρο που φοράς (το οποίο βεβαίως λίγο έχει να κάνει με αυτό ως αντικείμενο, στην αίσθηση, στο δεσμό που αυτό συμβολίζει είναι το διακύβευμα) δεν εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια όσων έχεις γύρω σου αλλά στη δική σου επιλογή. Άρα, εκτός αν μιλάμε για βιασμό, το case study σας αγαπημένε μου ενέχει παράδοξες προκείμενες:joyous::joyous::joyous:

thaleia
23-09-12, 00:39
Επειδη ομως,σε αντιθεση με το κοινωνικο συνολο,στο bdsm κανενας δεν μπαινει με το ζορι ή επειδη ετυχε,ειναι υποχρεωμενος να σεβαστει τις αξιες και τις αρχες που ασπαζονται,κατα πλειοψηφια τουλαχιστον,τα μελη του χωρου.
Ειδαλλως,δεν εχει θεση αναμεσα τους.
Δεν γινεται να κυκλοφορησεις φορωντας καυτο μινι στην Καμπουλ.Πώς να το κανουμε;

Κι ο Σωκρατης ειχε οραματιστει την Καλλιπολη ... :)

dora_salonica
23-09-12, 09:18
Ευτυχώς ηρέμησαν λίγο τα πνεύματα για να μπορέσουμε να μιλήσουμε λίγο πιο νηφάλια. (By the way, μου αρέσει πολύ που ασχολούμαστε με τόσο πάθος για τη δέσμευση και τα σύμβολά της...)

Όσον αφορά τη συμβατότητα, σύμφωνα με ποιον πρέπει να υπάρχει συμβατότητα;

Θα μιλήσω για μένα προσωπικά, αλλά έχω την αίσθηση, από συζητήσεις με φίλες μου, ότι αυτά ισχύουν για πολλές από μας. Θα έλεγα λοιπόν ότι ένα κλασικό φαινόμενο είναι η απώλεια του σεβασμού για τον Κύριο. Υπάρχουν στ’ αλήθεια γυναίκες, υποτακτικές ή μη, που αδιαφορούν για το παρελθόν ή/και το παρόν της ερωτικής ζωής ενός συντρόφου; Πώς αποφασίζουμε εάν κάποιος είναι κατάλληλος για μας; Μόνο από τον τρόπο που φέρεται σε μας ή και από τον τρόπο που έχει φερθεί σε άλλες, από το ποιες ήταν αυτές, τί είδους σχέσεις έκανε μαζί τους κλπ. Σίγουρα βλέπουμε το σύνολο του ανθρώπου και μέσα στο σύνολο βρίσκονται και οι επιλογές του, παρελθούσες και τωρινές.

Η μόνη συμβατότητα που μας ενδιαφέρει είναι αυτή μεταξύ των υποτακτικών/σκλάβων και του κυρίαρχου/αφέντη, όλες οι άλλες είναι για τα μεταξύ τους παιχνιδάκια αν ποτέ γίνουν και δεν αφορούν καθόλου την εκάστοτε σχέση μεταξύ του κυρίαρχου με την εκάστοτε υποτακτική.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, ουδέποτε αδιαφόρησα για την ποιότητα των υπολοίπων subs, ακόμη και αν δεν συγχρωτιζόμουν ιδιαίτερα μαζί τους. Κατ’ αρχάς μία κακή επιλογή θα με προσέβαλε. Μία sub είναι ο καθρέφτης του Κυρίου της εξάλλου. Η κριτική του Κ από την υ, όσο κι αν ειναι taboo, κι αν ακόμα δεν εκφράζεται, γίνεται αυτόματα έτσι κι αλλιώς, με ενδεχόμενες συνέπειες στη σχέση.

Α, ναι ε; Παρακαλώ να αναφέρεις διεθνής παραπομπές από βιβλία ή/και εν ενεργεία ιστοχώρους όπου αναφέρεται αυτό που λες. Απ’ όσο θυμάμαι πάντως, στην παλαιά φρουρά δεν υπήρχε περίπτωση να τεθεί τέτοιο θέμα από πλευράς υποτακτικού/σκλάβου, μιας και οι μόνες αποδεκτές απαντήσεις ήταν "μάλιστα Κύριε" ή αίτηση για αποδέσμευση.

Στον πυρήνα του Old Guard, βρίσκεται η αξιοπρέπεια, η ειλικρίνεια, η ευγένεια, η δέσμευση, η αφοσίωση, η προσφορά, η ιεραρχία, το πρωτόκολλο, η διεκδίκηση και απόκτηση της θέσης ενός Μάστερ (ή ενός sub) με αξιοκρατικά κριτήρια. Γι αυτό και ανέφερα το Old Guard. Ο σεβασμός και η Κυριαρχία κερδίζονται, με σκληρή δουλειά και όχι χωρίς γνώση της ψυχοσύνθεσης του άλλου. Θα μου επιτρέψεις όμως να ανοίξω νέο νήμα σχετικά με το Old Guard και τις απόψεις που επιχείρησε να εδραιώσει και που σήμερα δυστυχώς τις βλέπουμε να χάνονται, με την επέκταση του BDSM στους μοδάτους χώρους του Ίντερνετ (ελπίζω μόνο ότι ο δικός μας ιστότοπος θα διατηρήσει κάποιες έστω από τις αρχές του Old Guard).

Αυτό που λες όμως, μάλιστα Κύριε ή αποδέσμευση, πιο πολύ σαν εκβιασμός μου ακούγεται. Δεν πιστεύω ότι ο εκβιασμός χωράει σε μία σχέση D/s. Η εκατέρωθεν δέσμευση, από την μία πλευρά για φροντίδα και από την άλλη για υπακοή, δεν οδηγούν ποτέ σε τέτοιες εκβιαστικές καταστάσεις. Ο Κ θα οδηγήσει το υ να πάρει τις σωστές αποφάσεις για την συμπεριφορά του, έτσι ώστε το «μάλιστα» να βγει αβίαστα, με χαρά και χωρίς προσωπική οδύνη.

Με ποια ιδιότητα και ποιος λέει ότι απαγορεύεται ο οποιοσδήποτε υποτακτικός να πλησιάσει κυρίαρχο που είναι σε σχέση;

Δεν απαγορεύεται. Αυτό που επισημαίνω είναι ότι υπάρχει και εδώ κοινωνική κριτική, ένα κοινωνικό δίκτυο που απαρτίζεται από παρόμοια άτομα, το ένα από Κ και το άλλο από υ (τα switch μετέχουν και στα δύο). Ανταλλάσσουμε πληροφορίες και χρησιμοποιούμε το δίκτυο προς όφελός μας και για την προστασία μας από «πονηρούς» ή άσχετους.

Αν υπάρχουν υ που έχουν φερθεί άσχημα σε αρκετές περιπτώσεις, αυτό έχει καταγραφεί. Αυτό είπα. Όχι ότι απαγορεύεται. Αλλά ότι αυτά γίνονται γνωστά.

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι μια και καλή, ο υποτακτικός είναι ιδιοκτησία του κυριάρχου, όχι το αντίθετο. Με αυτό που λες, κάνεις τον κυρίαρχο ιδιοκτησία του υποτακτικού, πράγμα απλά ανήκουστο και αδιανόητο! Τέλος, από πότε οι κανόνες μεταξύ των υποτακτικών είναι ισχυρότεροι από αυτούς που θεσπίζουν μεταξύ τους οι κυρίαρχοι;

Και βέβαια ο Κ δεν είναι ιδιοκτησία του υ. Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο Κ κερδίζει το υ, γνωρίζοντας πώς λειτουργεί η ψυχοσύνθεσή του και δρώντας ανάλογα. Το «εγώ διατάζω κι εσύ υπακούς» είναι όνειρο θερινής νυκτός, νομίζω και ο πιο άσχετος σύντομα το συνειδητοποιεί αυτό...Ούτε μία σοβαρή σχέση δεν δημιουργήθηκε ποτέ άνευ θυσίας, δοσίματος, κατανόησης, φροντίδας, φροντίδας, φροντίδας, φροντίδας...

Για το κοινωνικό δίκτυο εξήγησα ήδη, αλλά ας μου επιτραπεί μία διευκρίνιση: δεν έχουμε κανόνες. Κώδικα έχουμε. Κώδικα που σχετίζεται με μία γενική αίσθηση δικαίου και ορθής πρακτικής και ηθικών προσεγγίσεων στο BDSM. Δεν αντιτίθεται όμως στους προσωπικούς κανόνες ενός Κυρίαρχου.

Σ' ευχαριστώ για την ευκαιρία ενός γόνιμου διαλόγου.:)

MasterAndreas
23-09-12, 11:01
@Stalker.
Θέμα συναινεσης μεσα σε μια τρεχουσα σχεση D/s,τιθεται μονο εαν προκυψουν καταστασεις που δεν καλυπτονται απ τις συζητησεις και τις συμφωνιες που εχουν προηγηθει.
Επιλεγω να απαντησω μονο στην τελευταια σου ερωτηση,για ευνοητους,ελπιζω,λογους.
Ως καποιος που επιθυμει συχνα και οταν επιθυμει,εννοει και να εχει παραλληλες σχεσεις,η προσεγγιση μου ειναι εξαιρετικα απλη.
Καθαρες και ελικρινεις εξηγησεις εξ'αρχης και πριν την εναρξη της σχεσης και κατοπιν συνεπεια προς τις ανειλημμενες υποχρεωσεις.

Θεωρητικά όλα φαίνονται εφικτά. Μου έρχονται στο μυαλό σίριαλ, με πρωταγωνιστές που θαρρείς πως η ζωή τους όλη, μπορεί να αναλώνεται στις προσωπικές και ερωτικές τους σχέσεις. Παραλείπονται έντεχνα όλες οι επαγγελματικές, οικογενειακές και κοινωνικές υποχρεώσεις των ανθρώπων. Θα πρέπει το 24 ωρο να έχει 40 ώρες, για να μπορούν να γίνουν όλα αυτά που περιγράφουν. Θέλω να πω, πως δεν έχει σημασία πόσες γυναίκες μπορείς να κατακτήσεις, αλλά πόσες μπορείς να φέρεις βόλτα, αν αναλογιστείς και όλες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις σου σαν άτομο. Εκτός αν αφού την κατακτήσεις, την παρκάρεις κάπου και όταν σου περισσεύει λίγος χρόνος Κυριακές και αργίες, την βλέπεις για λίγο στα πεταχτά. Αν της το ξεκαθαρίσεις αυτό από την αρχή, όπως οφείλεις, ποια πιστεύεις πως θα είναι η εξέλιξη? Όποιος μου λέει εμένα λοιπόν κάποιος, για πολλαπλές παράλληλες σχέσεις, κάτι δεν μου κολλάει.

@Stalker.
Σε ο,τι με αφορα και με ενδιαφερει,υπαρχει παντα μια συμβατοτητα των υ,η οποια μου φτανει και μου περισσευει,που λεει ο λογος.

Λίγο εγωιστικό, αλλά οι άνθρωποι με αυτοπεποίθηση πάντα μου άρεσαν.

sklavina
23-09-12, 12:25
Είναι ενδιαφέρον να προσπαθούμε να περάσουμε τους δικούς μας κώδικες και ανθρώπινο.
Παρόλα αυτά όμως υπάρχουν δεδομένα.
Δεδομένα που λένε πως ο Κυριαρχος αποφασίζει πότε θα φορέσει σε μια υποτακτική Του το κολάρο Του.
Πως πριν απο αυτό υπάρχει εκπαίδευση που μπορεί να κρατήσει χρόνια.
Πως η υποτακτική θα κληθει να δώσει τη συναίνεσή της ως ιδιοκτησια Του.
Υποτίθεται πως Τον εμπιστεύεται σε αυτό κι Τον ακολουθεί.
Η επιλογή των υποτακτικών μελών γίνεται απο τον Κ. Σύμφωνα με τα θέλω Του και την δική Του κρίση.
Κανένας δεν μπορεί να εισβάλλει με το έτσι θέλω σε μια σχέση.
Κάθε υποτακτικό μελος που δείχνει εμπιστοσύνη στον Κ ακούει τις δικές Του εντολές και όχι των υπολοιπων υποτακτικών μελων για να τα εχει καλα μαζι τους.

Uther
23-09-12, 12:57
ς.

Στον πυρήνα του Old Guard, βρίσκεται η αξιοπρέπεια, η ειλικρίνεια, η ευγένεια, η δέσμευση, η αφοσίωση, η προσφορά, η ιεραρχία, το πρωτόκολλο, η διεκδίκηση και απόκτηση της θέσης ενός Μάστερ (ή ενός sub) με αξιοκρατικά κριτήρια. Γι αυτό και ανέφερα το Old Guard. Ο σεβασμός και η Κυριαρχία κερδίζονται, με σκληρή δουλειά και όχι χωρίς γνώση της ψυχοσύνθεσης του άλλου. πάλι μέχρι εδώ καλά...

Αυτό που λες όμως, μάλιστα Κύριε ή αποδέσμευση, πιο πολύ σαν εκβιασμός μου ακούγεται. Δεν πιστεύω ότι ο εκβιασμός χωράει σε μία σχέση D/s. Η εκατέρωθεν δέσμευση, από την μία πλευρά για φροντίδα και από την άλλη για υπακοή, δεν οδηγούν ποτέ σε τέτοιες εκβιαστικές καταστάσεις. Ο Κ θα οδηγήσει το υ να πάρει τις σωστές αποφάσεις για την συμπεριφορά του, έτσι ώστε το «μάλιστα» να βγει αβίαστα, με χαρά και χωρίς προσωπική οδύνη.

Μα και αυτο που γράφεις εσύ τώρα που στέκεσαι στην μία πλευρά του ζητήματος και την αναλύεις μονόπλευρα,
είναι σαν να μας λες οτι η σωστή συμπεριφορά είναι
"θέλεις άλλες δέκα αγάπη μου ή κουράστηκες για σήμερα";

Το μάλιστα σε πάρα πολλές θα βγει και βεβιασμένα μου λέει εμένα η εμπειρία μου.
Και ακόμα πιο πολλές φορές έχω δει καταστάσεις να λειτουργούν μονο υπο τη συνθήκη " μαλιστα ή έξω απο την πόρτα".
Ξεχνάς να αναφέρεις πόσο αντιδραστικά πλάσματα είναι οι υποτακτικές. Ξεχνάς να αναφέρεις πόσο καιρό παίρνει
να ισορροπήσουν σε μία σχέση. Και η έλλειψη εμπιστοσύνης δεν μπορεί μόνιμα να χρησιμοποιείται ως δικαιολογία για να υπακουν μόνο όσο τις βολεύει. Επίσης ξεχνάς πόσο συχνά οι συναισθηματικοί εκβιασμοί
είναι μέρος της πεποίθησης των υποτακτικών και κυρίως των γυναικών. Στην ελλάδα αυτό έχει εμποτιστεί
στα γονίδια μας πλέον .Είναι κοινωνική συνθήκη. Ξεχνάς τις ακόρεστες τάσεις των υποτακτικών που πρέπει
να χαλιναγωγηθούν και να οριοθετηθούν και άρα ξεχνάς οτι σε μία σχέση D/s θα εμφανιστεί συχνά το φαινόμενο της επιβολης η οποία δεν θα είναι καθόλου ευχάριστη στις κακομαθημένες painsluts.. Ξεχνάς τις συνέπειες της εξάρτησης που συνεπάγεται οτι η υποτακτική συχνά θα νιώθει μόνη. Ξεχνάς τις συνέπειες της ανασφάλειας σε έναν άνθρωπο όταν του αφαιρείς σιγά σιγά τον έλεγχο.
Θέλω να πω, μην το παρουσιάζεις σαν παραμύθι. Δεν είναι. Είναι σκληρό συναισθηματικά και σε ανεβάζει στα σύννεφα αλλά με την ίδια δύναμη σε ρίχνει στα τάρταρα...

Master_Spiler
23-09-12, 13:53
Όταν λοιπόν μιλώ για όρια, σαφώς και καταθέτω προσωπική άποψη και όποιος θέλει συμφωνεί κι αν όχι, καλή καρδιά...Όμως όταν μιλώ για όρια στο BDSM, δεν μιλώ για όρια υπέρβασης πόνου, κομμάτι που ανήκει στην topping και bottoming γκάμα των μπιντιεσεμικών δραστηριοτήτων, όπως φαίνεται και από τους ορισμούς που πολύ καλά κάνεις και μας τους θυμίζεις. Το D/s ουδέποτε αναφέρεται σε πόνο, σε έλεγχο μόνο αναφέρεται. Κατ’ εμέ, οι πλέον ψαγμένοι του χώρου, δεν μετρούν την κυριαρχία τους με βουρδουλιές. Κάτι μικρά κοριτσάκια μόνο, άβγαλτα, που ονειρεύονται βιασμούς και κελάρια ανήλιαγα, πιστεύουν ότι η ορίων ξεπερασμανία είναι ότι πιο σικάτο στα καθ’ ημάς. Ουδόλως.

Το έργο του Κυρίαρχου είναι έργο αναδόμησης και ανάπλασης των κακώς κείμενων, όχι βουρδουλιές. Είναι έργο καλύτερης εστίασης, διαύγειας, γίνεται ένα ξεσκαρτάρισμα της «σαβούρας» σαν να λέμε, έτσι ώστε να λάμψει η εσωτερική αλήθεια κάποιου. Είναι ασφαλώς θεμιτή η χρήση του πόνου, όπως και η χρήση του σεξ ως ανταλλαγή ενέργειας ανάμεσα στα δύο όντα, για την μέγιστη δυνατή εστίαση του υ μέρους. (Το Κ την έχει ήδη.)

Εάν πίστευα σε όρια στην αναδόμηση και στη βελτίωση και στην εξέλιξη (αμφοτέρων), θα πίστευα ότι ο άνθρωπος δεν αυτοπραγματώνεται συνεχώς και αδιαλείπτως έως το τέλος της ζωής του. Ότι αποτελεί ένα πεπερασμένο έργο, ένα τέλμα, που αναδύει τη μυρωδιά της σαπίλας και της αποσύνθεσης. Όχι, η εξέλιξη είναι (οφείλει να είναι) συνεχής και προς τα πάνω και δεν υπάρχουν όρια, πλην του θανάτου (ενδέχεται και προς τα κάτω να μην υπάρχουν όρια, δεν πήγα όμως πολύ μακριά προς τα εκεί και δεν έχω ιδίαν άποψη).
Τα όρια, όπως πολύ καλά ξέρεις, μπορεί να είναι σωματικά, πνευματικά ή ακόμα και ψυχικά, οπότε για να προχωρήσει κάποιος στην επέκτασή τους, οφείλει να τα ξέρει ή έστω να τα ανακαλύπτει στην πορεία, και φυσικά να πιστεύει σε αυτά, διαφορετικά γίνεται δυνητικά επικίνδυνος τόσο για τον εαυτόν του, όσο και για τους γύρω του. Περισσότερη επεξήγηση πάνω στη λογική μου μπορούμε να κάνουμε σε νήμα για τα όρια, όχι εδώ.

Δεν είπα ότι δεν την παίρνει ο Κυρίαρχος. Έχοντας συμμετάσχει σε ένα τέτοιο ενδιαφέρον εγχείρημα, ενός polyhouse, ήθελα να πω ότι λειτούργησε για όσο λειτούργησε, με την ενεργό συμμετοχή και συναίνεση όλων των Υ, με ειλικρίνεια και βαθειά φροντίδα να είναι όλα ξεκάθαρα και συναινετικά. Και άρα, ναι μεν την τελική απόφαση την είχε (την έχει) ο Κυρίαρχος, όμως λαμβάνει πολλά πράγματα υπόψη του. Σε μας υπήρχαν πολλά τελετουργικά στοιχεία που έδεναν την ομάδα, αλλά και μία αίσθηση δικαίου, μέσα σε ένα σαφές ιεραρχικό πλαίσιο, όπου ο καθένας ήξερε την θέση του και δεν ένιωθε ανασφάλεια.
Έχοντας ξεφύγει από το θέμα, θα κάνω μια πολύ σύντομη αναφορά σε ότι αφορά τις poly σχέσεις, μιας και το θέμα μας δεν είναι αυτές και οι κανόνες που τις διέπουν, αλλά το κολάρο και η σημασία αυτού.

Στα 2000 poly households του χώρου που γνωρίζω προσωπικά εδώ και 12-13 χρόνια που ασχολούμαι με το χώρο διεθνώς, υπάρχουν δύο βασικές περιπτώσεις, αυτές όπου υπάρχει alpha submissive/slave και αυτές όπου δεν υπάρχει. Στη μεν πρώτη περίπτωση η όποια ερώτηση γίνεται συνήθως στην alpha ενώ στη δεύτερη συνήθως την απόφαση την παίρνει αποκλειστικά ο Dom/Master. Και στις δύο περιπτώσεις, δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να ερωτηθούν και οι υπόλοιποι subs/slaves, όμως αυτό το ενδεχόμενο είναι εξαιρετικά σπάνιο.

Σε κάθε περίπτωση όμως, την απόφαση για το ΑΝ θα ερωτηθεί η alpha ή και όλο το household, όπως και το αν θα γίνει αποδεκτός κάποιος εξωτερικός στο household τη λαμβάνει ο Dom/Master, ο οποίος έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο πάνω στο household, καθώς είναι δικό Του.

Στην δική μου εμπειρία πάντως έγινε έτσι όπως τα λέω και πιστεύω ότι ήταν τόσο επιτυχημένη όσο ήταν, επειδή έγινε έτσι. Ο Μάστερ μας ποτέ δεν μας είπε, «έτσι γίνονται οι BDSM σχέσεις, εγώ διατάζω κι εσύ υπακούς».

Ίσως θα πρέπει να τονισθεί όμως, ακόμη μία φορά, πριν μιλήσουμε για Κυρίαρχους που παίρνουν αποφάσεις ή που αποφασίζουν να ΜΗΝ λάβουν υπόψη τα υ τους και τις απόψεις τους, ότι όποιος δεν φροντίζει την ιδιοκτησία του δεν την δικαιούται. Ο Μάστερ πληροί κάποιες προϋποθέσεις, πριν πούμε ότι ναι, δικαιούται να πάρει αποφάσεις, πριν δούμε ότι του δόθηκε η εμπιστοσύνη από το υ, πριν προσέξουμε ότι το υ χαλάρωσε με τις απόψεις του και τις απαιτήσεις του, κλπ κλπ. Η άποψή μου επομένως, είναι ότι στον πυρήνα της Κυριαρχίας βρίσκεται η βαθειά φροντίδα, ΠΡΙΝ την απόφαση. Και στο πλαίσιο της βαθειάς φροντίδας, ένας Κυρίαρχος λαμβάνει υπόψη το/τα υ του, και μάλιστα πολύ.

Το ότι ποτέ δε σου είπε κάποιος από τους Doms/Masters που είχες κατά καιρούς δε σημαίνει ότι δεν ισχύει, έτσι δεν είναι; Είναι από τις πιο βασικές αρχές του χώρου, και θα έπρεπε να ξέρεις ότι ο κάθε υποτακτικός/σκλάβος το νιώθει στο πετσί του, δίχως να χρειάζεται να του το πει κάποιος ξεκάθαρα.

Ένας Κυρίαρχος λαμβάνει υπόψη του το υποτακτικό του όταν του ζητάει την άποψή του για κάτι, όχι όταν δεν Τον απασχολεί η άποψη που θα έχει το υποτακτικό του. Πολύ σωστά αναφέρεσαι στο ότι ένας Κυρίαρχος οφείλει να φροντίζει το υποτακτικό του, διαφορετικά δεν του αξίζει. Από κει και πέρα όμως, και για να μπαίνουν τα πράγματα στη σωστή τους βάση επιτέλους, ένα υποτακτικό, οφείλει να υπακούει στις εντολές/διαταγές/προσταγές/αιτήσεις του Κυριάρχου στον οποίο έχει δηλώσει υποταγή. Ο σκοπός άλλωστε του Κυρίαρχου δεν είναι μόνο να φροντίζει το υποτακτικό του, αλλά να μεγιστοποιεί και την αξία της ιδιοκτησίας Του, οπότε ένας υποτακτικός που αρνείται άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας, φέρνει συνεχώς μπελάδες ή είναι SAM (= Smart Ass Masochist), φυσικά και θα τιμωρηθεί και άμα συνεχίσει και είναι έτσι, φυσικά και θα φύγει. Όπως το λέγανε και οι παλιότεροι, it’s My way or the highway.

Προσοχή όμως, δεν αναφέρομαι σε αποδεδειγμένες περιπτώσεις ανικανότητας, μιας και το να ζητάς/απαιτείς/διατάζεις πράγματα που ο υποτακτικός/σκλάβος σου δεν μπορεί να πραγματοποιήσει, είναι δείγμα κακής κυριαρχίας και όταν τιμωρείσαι γι’ αυτά, αγγίζει τα όρια της κακοποίησης.

Αναφέρομαι στη ρήση της Μαλβίνας στην οποία παρέπεμψα προσφάτως, σε συζήτηση περί πολυγαμίας. Σε ένα ζευγάρι, σε ένα «εμείς», δημιουργείται μία αίσθηση συνενοχής, μία αίσθηση ότι εμείς είμαστε ένα, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι ξένοι προς εμάς. Στο polyhouse για παράδειγμα, νιώθαμε ένα και οι έξι, ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν ξένοι. Σε μία σχέση όπου το ένα μέλος συνάπτει σχέση με τρίτον και αποκτά συνενοχή ΕΝΑΝΤΙΟΝ του άλλου μέλους και σκέφτονται τρόπους να το ξεγελάσουν, η συνενοχή μεταφέρεται από το αρχικό ζεύγος στο νέο. Έτσι λύεται η αρχική συνενοχή, δηλαδή η σχέση. Κατ’ εμέ, αυτό είναι λάθος και σ’ αυτό το λάθος αναφέρθηκα. Όχι στην πολυγαμία, την οποία ασπάζομαι για μένα και αποδέχομαι για τον Κ, έτσι κι αλλιώς.

Άρα ουσιαστικά τα αναρίθμητα παραδείγματα πάνω σε mentoring, training ή ακόμα και coaching που κάνει ένας κυρίαρχος σε κάποιον τρίτο, δίχως να ενδιαφέρεται να τον φέρει στο household είναι κι αυτά κατακριτέα σύμφωνα με τη λογική και ηθική σου, σωστά;

Αναφέρομαι στον τότε Μάστερ μου, τον Master V, ο οποίος ήταν ένας πολύ καλός Αφέντης, επί μακρόν και με πολλές. Έκανε (και κάναμε) πράγματα μαζί, και με τις άλλες κοπέλες, που οι περισσότεροι ούτε στα όνειρά τους δεν θα τα ζήσουν.

Όσο για την ορολογία του χώρου μας, δεν χάνω τίποτε να την ξαναδώ, πράγμα που προτείνω και σε άλλους. Είναι χρήσιμο να μιλούμε με όρους που καταλαβαίνουμε όλοι μας.

Πάντως, κανένας δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο διαφορετικών προσεγγίσεων. Μην ξεχνάς ότι ο κάθε Κ και το κάθε Υ έχουν διαφορετικές δυνατότητες, διαφορετικούς στόχους και αν για μένα λειτούργησε έτσι, αυτό δεν σημαίνει ότι αποτελεί πανάκεια.

Δεν θα σχολιάσω κάτι σε ότι αναφέρεις για τον πρώην Κύριό σου, είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει καν, όπως δε με ενδιαφέρει να μάθω και το ποιος είναι. Όσον αφορά αυτό που λες, ότι δηλαδή έκανες πράγματα που οι περισσότεροι δε θα τα ζήσουν ποτέ, να σου θυμίσω μόνο ότι δείχνεις ασέβεια πρώτον προς το χώρο, και δεύτερον προς τους συνομιλητές σου, μιας και δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν κάνει.

Οι bisexual Κ γνωρίζουν ότι αλλιώς χειριζόμαστε θηλυκό υ, αλλιώς αρσενικό. Μιλώ όμως προσωπικά για την γυναικεία ψυχοσύνθεση, την οποία γνωρίζω καλύτερα και μιλώ πολύ συγκεκριμένα για τη συνειδητή συναίνεση, εκ των ουκ άνευ στο D/s. Αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω, πώς το βλέπει ένας άντρας Κ που επιθυμεί να φέρει δεύτερη υ στη σχέση; Το έχει κάνει κανένας από τους συνομιλητές ποτέ; Τί αντιδράσεις υπήρξαν; Ποια η προσέγγισή σας;

Αυτές είναι πολύτιμες πληροφορίες και όχι το αν ανήκω στον χώρο εγώ ή όχι. Λέω λοιπόν ότι εγώ που το έζησα αυτό, είδα ότι ελήφθη υπόψη ΚΑΙ η γυναικεία ιδιοσυγκρασία, ΚΑΙ οι ανασφάλειες, ΚΑΙ η ζήλεια, η κτητικότητα, και άλλα πολλά. Θα ήθελα επομένως να διαβάσω αντίλογο που να έχει νόημα, από κάποιον που το έχει κάνει. Ή, κάποια επιχειρηματολογία εν πάση περιπτώσει, ακόμη και αν κάποιος δεν έχει ιδίαν πείρα από τέτοιες πολυγαμικές καταστάσεις, όμως έχει ήδη κατασταλάξει σε κάποια στρατηγική.
Θεωρώντας ότι η αντιμετώπιση του εκάστοτε φύλου των υποτακτικών/σκλάβων είναι διαφορετική λόγω ψυχολογίας, αναγκών και αντοχών, ξεχνάς το πιο σημαντικό κομμάτι, το ότι το μέρος που θα οδηγηθεί, καθώς και ο τρόπος που θα οδηγηθεί, είναι ακριβώς ο ίδιος με τη μόνη διαφορά να είναι το τι κουμπιά θα πατήσεις για να πραγματοποιήσεις την εκπαίδευση.

Θα μιλήσω για μένα προσωπικά, αλλά έχω την αίσθηση, από συζητήσεις με φίλες μου, ότι αυτά ισχύουν για πολλές από μας. Θα έλεγα λοιπόν ότι ένα κλασικό φαινόμενο είναι η απώλεια του σεβασμού για τον Κύριο. Υπάρχουν στ’ αλήθεια γυναίκες, υποτακτικές ή μη, που αδιαφορούν για το παρελθόν ή/και το παρόν της ερωτικής ζωής ενός συντρόφου; Πώς αποφασίζουμε εάν κάποιος είναι κατάλληλος για μας; Μόνο από τον τρόπο που φέρεται σε μας ή και από τον τρόπο που έχει φερθεί σε άλλες, από το ποιες ήταν αυτές, τί είδους σχέσεις έκανε μαζί τους κλπ. Σίγουρα βλέπουμε το σύνολο του ανθρώπου και μέσα στο σύνολο βρίσκονται και οι επιλογές του, παρελθούσες και τωρινές.
Θα ξαναεπαναλάβω, τείνοντας να γίνω γραφικός, ότι η μοναδική συμβατότητα που μας ενδιαφέρει, είναι αυτή του Κυρίαρχου με τον υποτακτικό/σκλάβο. Όλα τα άλλα που αναφέρεις, ισχύουν ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ενδιαφέρεται ο εκάστοτε Κυρίαρχος να βρεθούν οι υποτακτικοί/σκλάβοι μεταξύ τους.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, ούτε η μεταξύ τους συμβατότητα μας ενδιαφέρει ούτε το αν παίζουν καλά μεταξύ τους. Η δε ζήλεια και τα όποια συναισθήματα προέρχονται από το μοίρασμα του εν λόγω κυρίαρχου/αφέντη, είναι στο χέρι του κυρίαρχου/αφέντη να τα διαχειριστεί και να τα χρησιμοποιήσει με τέτοιον τρόπο ούτως ώστε να διανθίσει τους υποτακτικούς/σκλάβους του και να μεγιστοποιήσει την αξία τους. Διαφορετικά, άμα αποτύχει, θα είναι δικό του φταίξιμο, μιας και δε θα το έχει προβλέψει ο ίδιος και προφανώς δε θα είναι κανενός άλλου φταίξιμο.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία, ουδέποτε αδιαφόρησα για την ποιότητα των υπολοίπων subs, ακόμη και αν δεν συγχρωτιζόμουν ιδιαίτερα μαζί τους. Κατ’ αρχάς μία κακή επιλογή θα με προσέβαλε. Μία sub είναι ο καθρέφτης του Κυρίου της εξάλλου. Η κριτική του Κ από την υ, όσο κι αν ειναι taboo, κι αν ακόμα δεν εκφράζεται, γίνεται αυτόματα έτσι κι αλλιώς, με ενδεχόμενες συνέπειες στη σχέση.

Η κριτική πάντα θα γίνεται, κι όπως σε όλες τις σχέσεις, ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Όμως, ξεχνάς ένα πολύ βασικό στοιχείο, δε μιλάμε για ίσα μέρη σε μια σχέση, μιας και το υποτακτικό μέρος της σχέσης υποτάσσεται στις επιθυμίες του κυρίαρχου μέρους. Ομοίως όμως, μια υποτακτική η οποία δε σέβεται τις βασικές αρχές του χώρου δείχνει το ποιόν του κυρίου της.

Στον πυρήνα του Old Guard, βρίσκεται η αξιοπρέπεια, η ειλικρίνεια, η ευγένεια, η δέσμευση, η αφοσίωση, η προσφορά, η ιεραρχία, το πρωτόκολλο, η διεκδίκηση και απόκτηση της θέσης ενός Μάστερ (ή ενός sub) με αξιοκρατικά κριτήρια. Γι αυτό και ανέφερα το Old Guard. Ο σεβασμός και η Κυριαρχία κερδίζονται, με σκληρή δουλειά και όχι χωρίς γνώση της ψυχοσύνθεσης του άλλου. Θα μου επιτρέψεις όμως να ανοίξω νέο νήμα σχετικά με το Old Guard και τις απόψεις που επιχείρησε να εδραιώσει και που σήμερα δυστυχώς τις βλέπουμε να χάνονται, με την επέκταση του BDSM στους μοδάτους χώρους του Ίντερνετ (ελπίζω μόνο ότι ο δικός μας ιστότοπος θα διατηρήσει κάποιες έστω από τις αρχές του Old Guard).

Δεν είναι καθόλου εκβιασμός, είναι η αλήθεια, είτε το παραδεχόμαστε, είτε όχι. Καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει δημοκρατία στο χώρο σε επίπεδο σχέσης, και είναι λογικό, μιας και κάποιος κυριαρχεί και κάποιος υποτάσσεται. Έτσι, παρόλο που στον πυρήνα της παλαιάς φρουράς βρίσκονται όντως η αξιοπρέπεια, η ειλικρίνεια, η ευγένεια, η δέσμευση, η αφοσίωση, η προσφορά, η ιεραρχία και το πρωτόκολλο, υπάρχει και ο σεβασμός απέναντι στους κυριάρχους, στο κολάρο, στην ιδιοκτησία του άλλου, κλπ.
Σύμφωνα λοιπόν με τον Larry Townsend, έναν Old Guarder κι έναν από τους πρώτους που γράψανε και αναφερθήκανε στην παλιά φρουρά και στις αξίες της, μέσα από τα βιβλία του: The Leatherman’s Handbook I & II, υπάρχει το λεγόμενο slave credo, μιας και τότε δεν υπήρχε D/s αλλά M/s. Το slave credo λοιπόν λέει τα ακόλουθα:

I am a slave, and as such I surrender myself completely to my Master, and to His love for me.
Because my body is now my Master's property, it is no longer my right to protest any use He chooses to make of it. Rather, it is an honor if He deigns to touch me at all.
It is my duty to obey any and all commands given me by my Master, and to do this without question.
I shall speak only when my Master gives me permission to speak, and any question I have regarding His commands or the specifications of my assigned duties are to be in private, never in front of other people.
I acknowledge my inferiority to my Master.
In all personal activities, I surrender all decisions to my Master:

I shall wear only the clothing my Master permits me to wear, or go naked if He so requires.
My bodily functions are controlled completely by my Master; even the times when I may go to the bathroom are as specified by Him.
If I am permitted to work, I shall work only for my Master, and surrender to Him all proceeds from my labors.
I shall address my Master as "Sir" or "Master" or by whatever title He chooses to specify.
I shall keep my body in the specified state of cleanliness, outside or otherwise, according to my Master's experssed desires.
I shall accept whatever punishments my Master may decree without complaint or protest.
At all times, I will stand in a respectful posture in my Master's presence, and will sit or lie down only with His consent. At no time will I presume to sit on a piece of furniture without my Master's express permission.
My very thoughts will be only to love and serve my Master and make Him proud of me. I will never carry feelings of resentment toward Him, and if such a thought should involuntarily cross my consciousness I shall immediately confess these feelings to Him and submit to whatever punishment He deems appropriate.

I recognize my duty to keep my body in a proper, healthy condition for my Master's use and pleasure.
Ι will reside in whatever domicile is commanded and provided by my Master.
I will eat only those foods provided by my Master, when and where He specifies that I may eat them.
I will never drink alcohol or take drugs without my Master's specific permission.
I will at all times be available for my Master's use, or the use of whomever He shall command me to serve. At the same time, I shall do my best never to be an encumbrance upon Him, or to make Him uncomfortable by my presence.
I will submit willingly to whatever additional rules my Master may wish to impose, either now, or at a later date.

Νομίζω ότι τα 1, 3, 4, 6 και 12 αρκούνε για να κατανοήσεις το πνεύμα της παλιάς φρουράς σε ότι αφορά τις σχέσεις που κάνανε οι Αφέντες με τους σκλάβους. Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με την Uther στην άποψή της πάνω στο θέμα.

Δεν απαγορεύεται. Αυτό που επισημαίνω είναι ότι υπάρχει και εδώ κοινωνική κριτική, ένα κοινωνικό δίκτυο που απαρτίζεται από παρόμοια άτομα, το ένα από Κ και το άλλο από υ (τα switch μετέχουν και στα δύο). Ανταλλάσσουμε πληροφορίες και χρησιμοποιούμε το δίκτυο προς όφελός μας και για την προστασία μας από «πονηρούς» ή άσχετους.

Αν υπάρχουν υ που έχουν φερθεί άσχημα σε αρκετές περιπτώσεις, αυτό έχει καταγραφεί. Αυτό είπα. Όχι ότι απαγορεύεται. Αλλά ότι αυτά γίνονται γνωστά.

Επειδή μάλλον δε μιλάμε την ίδια γλώσσα, για ξαναδιάβασε λίγο αυτό εδώ:

Όταν η ίδια έχεις πει παραπάνω ότι το θεωρείς κατακριτέο, και σου έχω ήδη απαντήσει ότι αυτό που λες δεν στέκει στο χώρο, θα μπορούσες να μου πεις με ποιον τρόπο θα δημιουργούνταν οι όποιες ανοιχτές/poly σχέσεις υπάρχουν στο BDSM, καθώς και τα όποια mentorships/trainings γίνονται κατά καιρούς; Πρόσεξε, η ίδια το έχεις πει ότι είναι κατακριτέο, ανήθικο, κλπ., όχι η κοινότητα. Απ’ όσο θυμάμαι, η καταγεγραμμένη θέση της διεθνούς κοινότητας είναι ότι το οτιδήποτε είναι του κυρίαρχου/αφέντη, ή προέρχεται από αυτόν, ο ίδιος το μοιράζει όπως κι όπου θέλει.

Τις όποιες λοιπόν συνεννοήσεις έχει να κάνει με το υφιστάμενο υποτακτικό/σκλάβο Του ο εκάστοτε Κυρίαρχος/Αφέντης, σε περίπτωση που δεν τις έχει κάνει ήδη και θεωρώντας ως δεδομένο ότι θα προχωρήσει κάτι πιο σοβαρά, είναι αποκλειστικά δικό Του θέμα το ΠΟΤΕ θα τις κάνει, δεδομένου ότι δεν αλλάζει κάτι άλλο στην υπάρχουσα σχέση μεταξύ τους. Ακόμα όμως και αν αλλάζει κάτι στα υπάρχοντα μέλη, είναι δικό Του πρόβλημα να λύσει και να βρει ξανά νέες ισορροπίες, όπου όλοι θα είναι χαρούμενοι, κι όχι της κοινότητας. Θεωρώ ως δεδομένο ότι δεν έχει συμφωνηθεί κάτι προηγουμένως, διαφορετικά, άμα έχει συμφωνηθεί και δεν έχει τηρηθεί, τότε είναι θέμα του υπάρχοντος υποτακτικού/σκλάβου να αποφασίσει άμα θα παραμείνει ή όχι στη σχέση αυτή. Σε κάθε άλλη περίπτωση, από τη στιγμή που υπάρχει προσυμφωνημένη ανοιχτή σχέση, δε βρίσκω το γιατί κάτι τέτοιο να είναι κατακριτέο από την κοινότητα, ειδικά δε από τη στιγμή που αποτελεί πρόβλημα του Κυρίαρχου/Αφέντη με τον υποτακτικό/σκλάβο ή τους υποτακτικούς/σκλάβους Του και είναι θέμα δικό Του αποκλειστικά.

Το ότι κάτι τέτοιο είναι κατακριτέο στον δυτικό vanilla κόσμο μπορώ να το καταλάβω και το δέχομαι ούτως ή άλλως σε ότι αφορά τις vanilla σχέσεις, εδώ όμως δεν μπορεί να είναι, ακριβώς για τους λόγους που σου ανέφερα παραπάνω.

Και βέβαια ο Κ δεν είναι ιδιοκτησία του υ. Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο Κ κερδίζει το υ, γνωρίζοντας πώς λειτουργεί η ψυχοσύνθεσή του και δρώντας ανάλογα. Το «εγώ διατάζω κι εσύ υπακούς» είναι όνειρο θερινής νυκτός, νομίζω και ο πιο άσχετος σύντομα το συνειδητοποιεί αυτό... Ούτε μία σοβαρή σχέση δεν δημιουργήθηκε ποτέ άνευ θυσίας, δοσίματος, κατανόησης, φροντίδας, φροντίδας, φροντίδας, φροντίδας...

Για το κοινωνικό δίκτυο εξήγησα ήδη, αλλά ας μου επιτραπεί μία διευκρίνιση: δεν έχουμε κανόνες. Κώδικα έχουμε. Κώδικα που σχετίζεται με μία γενική αίσθηση δικαίου και ορθής πρακτικής και ηθικών προσεγγίσεων στο BDSM. Δεν αντιτίθεται όμως στους προσωπικούς κανόνες ενός Κυρίαρχου.

Δεν είπα ποτέ ότι ο κυρίαρχος δεν οφείλει να φροντίζει τον υποτακτικό του, αντίθετα, πιστεύω και ασπάζομαι το ότι ο εκάστοτε κυρίαρχος/αφέντης οφείλει να φροντίζει σωματικά και συναισθηματικά τον υπο/σκλάβο του, να τον χρησιμοποιεί χωρίς να τον τραυματίζει σωματικά και συναισθηματικά, να θέτει ένα σετ από κανόνες και να τους επιβάλει με σύνεση, καθώς και να εκπαιδεύει τον υποτακτικό/σκλάβο του για να φτάσει την τελειότητα, παρόλο που γνωρίζει ότι αυτό το πράγμα είναι μια διαρκής διαδικασία.

Από κει και πέρα, επειδή ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος, και φυσικά δε ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο, να σε πληροφορήσω ότι το «εγώ διατάζω, εσύ υπακούς ή τιμωρείσαι» λειτουργεί στο πνεύμα της υποταγής που οφείλει να δείχνει ο υποτακτικός/σκλάβος απέναντι στον κυρίαρχο/αφέντη του, ακριβώς γιατί ο άλλος του δίνει αυτά που του δίνει. Κι όπως λέω πάντα, ο χώρος δεν είναι για όλους, όποιοι δεν το αντέχουν στο D/s ή ακόμα περισσότερο, στο M/s, δεν είναι κακό να αλλάξουν στάτους ή να σταματήσουν να δηλώνουν Κυρίαρχοι, Αφέντες, υποτακτικοί ή σκλάβοι. Αλλά επειδή θα ξεφύγουμε από το θέμα, και μιας και ήδη έχουμε ξεφύγει αρκετά, το αφήνω για άλλο θέμα για συζήτηση.

dora_salonica
23-09-12, 17:44
A μιλάς για τον ιδανικό κόσμο που τα υ δεν ειναι ιδιοτελή, ούτε σαμ, ούτε εκμεταλλεύονται αδυναμίες, ούτε είναι
υπερ-εγωίστριες, ούτε υπερ-καταθλιπτικές , ούτε απαιτουν 24/7 να μην μιλάς με άλλο άνθρωπο, ούτε απαιτούν μονογαμία,
ούτε λένε ψέματα, ούτε ειναι ασταθή στην απόφασή τους, ούτε σου βάζουν όρους, ούτε σου πανε κόντρα στο παραμικρό,
που γενικώς είναι οι κούκλες του καταστήματος που μπορείς να τις κάνεις ο,τι θες και αν δεν τα καταφέρεις ή τα 5χρονα
που τα πλάθεις σε ένα υπόγειο ώστε να μην έχουν άλλες επιρροές και αρα αμα δεν σου βγει κάτι έκανες λαθος στην συνταγή;

Το D/s δεν είναι πιο δύσκολο από μία φούγκα του Μπαχ...Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο...:)

Όχι μιλάω για D/s. ΤΟ D/s Που λέει: "αν δεν σου αρέσει να σε έχω στα 4 να σε πηδάω ΌΠΩΣ γουστάρω ΕΓΩ και όχι εσύ

Νομίζω πως οι περισσότερες καταστάσεις που περιγράφεις εδώ ανήκουν στη γκάμα των S/M δραστηριοτήτων. Οπότε δεν γνωρίζω αρκετά για να εκφέρω γνώμη. Φαντάζομαι όμως ότι ανάμεσα σε μία σαδίστρια και μία μαζοχίστρια, κάπως έτσι γίνεται, χωρίς παράπονα εκατέρωθεν.

Μιλαω λοιπον, για τις ΜΗ εξιδανικευμένες σχέσεις D/s όπου έχει κανείς να αντιμετωπίσει όλα τα παραπάνω.

Στο πρώτο κομμάτι, πράγματι, μιλάς για D/s και πράγματι εκεί υπάρχουν σκόπελοι, είναι όμως αντιμετωπίσιμοι.

Επιππρόσθετα πιστεύω ότι αν ειμασταν σε βανίλα φόρουμ, πάλι τα ίδια θα προσαπτες σε ζευγάρια αλλά τότε αντί για D/s
θα το ονόμαζες παραδείγματος χάριν "γάμος". Και θα μου έλεγες : "δεν μιλαω για σχέσεις, μιλάω για τον γάμο".

Νομίζω πως ο γάμος δεν σχετίζεται με την Κυριαρχία και την υποταγή και επομένως διαχωρίζουμε πλήρως τα δύο είδη σχέσεων. Μιλώ για σοβαρές D/s σχέσεις, όχι για βανίλλα γάμο.

D/s σημαίνει σε εμπιστεύομαι στον έλεγχο, στη διαχείριση και στην οικονομία όπως έχεις προαναφέρει. Δεν σημαίνει ότι σε βρίσκω αλάνθαστο για να σε εμπιστευτώ.

Σωστά. Αλλά αν ο Κ αρχίσει και κάνει περισσότερα λάθη από το υ, νομίζω πως το υ θα χάσει την εμπιστοσύνη του και δικαίως.

Πώς ειναι δυνατόν
να πιστεύεις οτι φροντίζουμε κάποιον για ανιδιοτελείς σκοπούς;

Δεν το πιστεύω. Πρόκειται, όπως είπε κάποτε η Sublime, για ιδιοτελή ανιδιοτέλεια.:)

Αυτό αποκλείεται να έχει να κάνει με τον ΤΡΟΠΟ που έχεις ανάγκη να προσφέρεις ως υποτακτική;

Έχει να κάνει με τον τρόπο που αντανακλώ τον τρόπο που μου φέρεται ο Κ μου. Αμφιβάλλω αν είναι υποτακτικός.:)

Πολύ σοφό. Παρόλα αυτά αν δεν αναγνωρίζεις ότι έχεις όρια, και τις προδιαγραφές κάθε ανθρώπου, δεν θα μπορέσεις να τα ξεπεράσεις.
Αν προσπαθείς πχ να πετάξεις μονο με τα χέρια σου και κρατώντας την ανάσα σου, θα σκάσεις κάτω σαν καρπούζι. ;)

Μίλησα για βελτίωση και αυτοπραγμάτωση. Όχι για αυτονόητα όρια που θέτει η φύση μας.

dora_salonica
23-09-12, 17:54

Πολύ καλή η προσέγγιση και σ’ ευχαριστώ για την συνολική τοποθέτηση.
Θα ήθελα μόνο να προσθέσω στο παραπάνω: και νηφάλιος χειρισμός καταστάσεων που απαιτούν περαιτέρω χειρισμό. Είναι πολύ γοητευτική η καραμέλα της υποχρέωσης μίας υποτακτικής να υπακούει. Τόσο γοητευτική που κάποιες φορές ξεχνιέται η υποχρέωση ενός Κυρίαρχου να χειρίζεται το υ κατά τρόπο ώστε να μην του επιτρέπεται η ευκαιρία να πονάει μόνο του τον εαυτό του.:)

Προφανως,η συμβατοτητα χαρακτηρων και η χημεια μεταξυ των υ,εξεταζεται μονο στην περιπτωση που προκειται να υπαρξει επαφη μεταξυ τους.

Τοποθετήθηκα επ’ αυτού στην απάντησή μου προς τον Spiler. Καλά θα ήταν να λειτουργεί έτσι, αλλά...:)

Το αποφασίζομεν και διατάσσομεν είναι πολύ μακριά από τη νοοτροπία του BDSM, παρά τα φαινόμενα και παρά το wishful thinking. Είναι η συναίνεση βλέπεις που μπαίνει στη μέση, τόσο μα τόσο διεγερτική πανάθεμά την...Το άφημα αυτό, η εγκατάλειψη, το κάνε με ότι θέλεις είμαι δική σου, κ.ο.κ. Και αυτό, δεν επιτυγχάνεται εάν ο Κ αποφασίσει να αγνοήσει αγκάθια της σχέσης, λέγοντας απλά, «δεν σε αφορά». Πρέπει να το χειριστεί.

Δεν είναι απορίας άξιο επομένως ότι βλέπουμε τόσο λίγες BDSM σχέσεις να ανθίζουν και να ευδοκιμούν σε βάθος χρόνου. Αυτή η νοοτροπία είναι η αιτία, κατά την άποψή μου. Η υποτακτικότητα είναι ένα χαρακτηριστικό ενός ατόμου, δεν ταυτίζεται με την υποταγή. Είναι αλήθεια ότι μία υποτακτική έχει την τάση να υπακούει και να λαμβάνει τεράστια απόλαυση από αυτό. Ένας Κυρίαρχος που χειρίζεται με επιτυχία την υποτακτικότητα της υ του, Δημιουργεί τις προϋποθέσεις που της επιτρέπουν να υπακούει και όχι μόνο της το επιτρέπουν, αλλά είναι και η μόνη δυνατή επιλογή. Επιλογή όμως, όχι εξαναγκασμός.

Πράγματι, διότι οι επιλογές ενός Κ αποκλείεται να είναι αλλοπρόσαλλες. Αυτό είπα κι εγώ.:)

Εάν όντως είναι αλλοπρόσαλλες, ο Κ δεν είναι αυτός που διατείνεται ότι είναι, οπότε κλονίζεται η εμπιστοσύνη του υ και to υ φεύγει από τη σχέση.

Εάν το υ θεωρήσει ότι είναι αλλοπρόσαλλες, ενώ δεν είναι, από δική του λανθασμένη αντίληψη δηλαδή, τότε έχουμε αγκάθι στη σχέση. Και αυτό, χρήζει χειρισμού από τον Κ.

Αυτά σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται για βαθιά, ουσιαστική σχέση. Ειδάλλως, δεν έχει νόημα να το συζητούμε.

ΥΓ:Οταν μιλαει καποιος για το bdsmικο παρελθον του,θεωρω πως η ονομαστικη αναφορα σε προσωπα του χωρου ειναι τουλαχιστον ακομψη και θα επρεπε να αποφευγεται.
Καταλληλες απαντησεις μπορουν να δοθουν και χωρις αυτες τις αναφορες,οι οποιες συνηθως εκθετουν αμφοτερα τα μελη της παρελθουσας σχεσης.

Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό. Δεν αναφέρθηκαν ονόματα σχετικά με την εμπειρία μου από το polyhouse. Επειδή όμως πολλά μέλη εδώ πέρα γνωρίζουν την ιστορία αυτή, και ξέρουν ποιος συμμετείχε, δεν μπορούσα να αφήσω μετέωρη την ετυμηγορία του Spiler, ότι «αυτός δεν ήταν Μάστερ», ακόμη και αν ο Spiler δεν γνώριζε σε ποιον αναφέρεται. Θα ήταν περισσότερο άκομψο από την πλευρά μου να αφήσω να εννοηθεί ότι συμφωνώ με κάτι τέτοιο, ενώ εγώ θέλησα μόνο να μεταφέρω τη θετική μου εμπειρία από εκείνο το εγχείρημα στη συζήτηση περί πολυγαμικότητας. Από τις εμπειρίες μας πολλές φορές μαθαίνουμε πράγματα που δεν υπάρχουν ούτε στους ορισμούς ούτε στις θεωρίες. Βλέπουμε πώς κάτι λειτουργεί στην πράξη ή πώς δεν λειτουργεί, γι αυτό και ζήτησα τοποθετήσεις από άτομα που έχουν πράγματι ζήσει τέτοιες καταστάσεις. Και πράγματι, δεν είναι απαραίτητο να αναφέρονται ονόματα ούτε και κατηγορίες για συγκεκριμένα άτομα, ακόμη και αν εννοούνται μόνο, και σ’ ευχαριστώ που μας το υπενθύμισες.:)

thanasis
24-09-12, 12:59
@dora,

πέρα από το κομμάτι της φροντίδας, ήταν σχεδόν παραισθησιογόνο το πόσο διαφωνώ μαζί σου.

Πέρα από τα σημεία στα οποία η Uther, ο Stalker και ο Spiler με κάλυψαν, έχω να υπερθεματίσω με τις εξής σκέψεις:

- πολλές φορές η καλύτερη φροντίδα απέναντι σε ένα υ είναι ένα στιβαρό it's My way or the highway. Η Uther δείχνει να πατάει γερά στην πραγματικότητα, όταν μιλάει για την αντιδραστικότητα των υ, με φάρμακο τα όρια και όχι το ντάντεμα.

- το "σουμποδίκτυο" (τα δίκτυα εν γένει, λέω εγώ) που περιγράφεις θεωρώ οτι καλώς υπάρχει και είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για την αυτορρύθμιση μέσα στην κοινότητα. Διαφωνώ στο εξής: θεωρώ η ισχύς του παύει, από τη στιγμή που μια υ αποφασίζει να μου ζητήσει να την αναλάβω. Από κει και πέρα, η εντολή μου υπερισχύει οποιουδήποτε δικτύου.

- είμαι 1000% μαζί σου, απόλυτος υπέρμαχος στη θέσπιση και υπεράσπιση ηθικών αρχών δεοντολογίας στην κοινότητά μας. Αλλά θεωρώ οτι οι ηθικές αρχές που περιέγραψες δεν είναι BDSM-specific, αλλά τέτοιες που θα ίσχυαν σε βανιλλοκατάστες.

- ως προς το να προσεγγίσει μια υ έναν Owner: είναι δουλειά του ιδιοκτήτη και μόνο το πώς θα το χειριστεί. Μήπως να το κάναμε και δημοψήφισμα ανώνυμο στο σουμποδίκτυο για να χορηγηθεί άδεια; Δεν είμαστε με τα καλά μας.

- ως προς την προσθήκη ενός υ μέσα σε ένα ήδη υπάρχον σχήμα: όταν επιλέγω να αναλάβω ένα υ, είμαι ξεκάθαρος ως προς την πολυερωτική μου φύση εξ αρχής. Όταν ξεκινάει κάποια σημαντική δευτερεύουσα σχέση ή όταν πρόκειται να δημιουργηθεί κάποιο triad, τότε λαμβάνω κάθε δυνατή μέριμνα να είναι η διαδικασία μετάβασης/προσθήκης όσο το δυνατόν πιο ομαλή, αφουγκραζόμενος τις επιθυμίες και τους φόβους όλων των εμπλεκομένων μερών και δουλεύοντας πάνω σε αυτά. Όταν τα καινούρια άτομα δεν έχουν κάποια επαφή με το υ ή δεν έχουν κάποια σημαντική θέση στο γίγνεσθαί μου, τότε επιλέγω να ΜΗΝ το κάνω αυτό το πράγμα, αλλά να ανακοινώσω οτι υπάρχει και αυτό στην ζωή μου πλέον. Είναι θέμα προτεραιοτήτων και διαθέσιμων χρονικοσυναισθηματικών πόρων.

- σαν γενικότερη σκέψη: το BDSΜ δεν είναι για όλους. Οι Κ δεν είναι babysitters. Όταν κάποιος είναι/δηλώνει/επιλέγει να είναι εθελόδουλος, δέον να αναλαμβάνει να αντέχει ενίοτε και την κακοπέραση και τις αιχμές που προϋποτίθενται από την επιλογή αυτή. Ειδάλλως βρίσκεται στον λάθος χώρο.

- Άκομψη (πολύ) η αναφορά σε ονόματα.

-Pwning απόλυτο από τον Spiler, τόσο σε θέματα old guard, όσο και ως προς τα πολύσπιτα, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Γιατί δεν επιτελούσε απολύτως καμία λειτουργία. Ήταν μία Κόκα Κόλα. Η D ήταν μία Κόκα Κόλα!!!

Κάπως έτσι εξηγείται το coca-cola subbing (http://obedience-realized.blogspot.gr/2010/11/what-hell-is-coca-cola-submissive.html?zx=efff704c7b722618)...

dora_salonica
24-09-12, 16:32
Τα όρια, όπως πολύ καλά ξέρεις...
Έχω τοποθετηθεί περί ορίων αλλά βέβαια αυτά είναι απόψεις και προτιμήσεις. Τα όρια που ανέφερα δεν παρουσιάζουν κινδύνους. Το να βελτιώνεσαι δεν είναι επικίνδυνο...:)

Στα 2000 poly households του χώρου που γνωρίζω προσωπικά εδώ και 12-13 χρόνια που ασχολούμαι με το χώρο διεθνώς…

Δεν γνωρίζω τί γίνεται στα 2000 poly households διεθνώς, έχω όμως προσωπική γνώση από ένα, την οποία και κατέθεσα. Στα καθ’ ημάς, οι περισσότεροι κάνουν αμάν να βρούνε μία sub, πόσο μάλλον να φτιάξουν και polyhouse, λολ.

Πάντως, όντως ήμουν alpha και ίσως οι απόψεις μου να έχουν χρωματιστεί από το γεγονός ότι προσεγγίζω την πολυγαμικότητα του Κ ως alpha slave. Δεν ξέρω πώς θα το έβλεπε μία βήτα slave. Αν λοιπόν υπάρχει καμία ανάμεσά μας, την καλώ να προσέλθει να μας πει πώς αισθάνεται για την όλη φάση.:)

Όπως το λέγανε και οι παλιότεροι, it’s My way or the highway.

Να κάτι που ειλικρινά θα ντρεπόμουνα να πω. Βέβαια, μου είναι προφανές ότι έχουμε πολύ διαφορετικές ιδέες για το D/s…Δεν είναι αναγκαία κάτι κακό, αυτή η διαφορά στην προσέγγιση, απλά δεν επιτρέπει την συνεννόηση. Ίσως να φταίει και η τεράστια διαφορά ηλικίας ανάμεσά μας. Άλλα πράγματα αναζητά ένα άτομο στα πενήντα του και άλλα στα τριάντα του. Όπως θα ντρεπόμουνα να μάθω την sub μου να με αγαπάει, έτσι ντρέπομαι και να την αναγκάσω να κάνει κάτι παρά τη θέλησή της ή να την εκβιάσω συναισθηματικά. Η σχέση μας βασίζεται στο δικό της αίτημα για αυτό που έχω να της προσφέρω. Συνήθως, πρέπει να παρακαλάει για οτιδήποτε. Το βρίσκω πολύ καλύτερο αισθητικά από την τζάμπα μαγκιά, η οποία δεν μου προσφέρει τίποτε.

Η κυριαρχϊα ειναι το δωρο. Το δώρο της βίας, το δώρο της ασφάλειας, το δώρο του ελέγχου, το δώρο της ευκαιρίας για προσφορά. Και επομένως εκφράζεται καλύτερα όχι με δίλημμα, αλλά με μια απλή ερώτηση...

Άρα ουσιαστικά τα αναρίθμητα παραδείγματα πάνω σε mentoring, training ή ακόμα και coaching που κάνει ένας κυρίαρχος σε κάποιον τρίτο, δίχως να ενδιαφέρεται να τον φέρει στο household είναι κι αυτά κατακριτέα σύμφωνα με τη λογική και ηθική σου, σωστά;

Όχι βέβαια. Μίλησα πολύ συγκεκριμένα περί νέας συνενοχής και λύσης της αρχικής. Πολύ απλά, όταν είσαι ζευγάρι με κάποιον, τον ρωτάς, τί θα κάνουμε σήμερα; Ενώ όταν αρχίσει η νέα συνενοχή, το μέλος που έχει φύγει σε νέα αγκαλιά ρωτάει, τί θα κάνεις σήμερα; Έτσι ώστε να μπορέσει να πάει στη νέα αγκαλιά, αυτήν που προτιμάει. Το mentoring δεν απαιτεί κάτι τέτοιο. Και τα δύο μέλη ενός αγαπημένου ζευγαριού χαίρονται να προσφέρουν υπηρεσίες mentoring και σαφώς τις συζητούν μεταξύ τους.

Όσον αφορά αυτό που λες, ότι δηλαδή έκανες πράγματα που οι περισσότεροι δε θα τα ζήσουν ποτέ, να σου θυμίσω μόνο ότι δείχνεις ασέβεια πρώτον προς το χώρο, και δεύτερον προς τους συνομιλητές σου, μιας και δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν κάνει.

Δεν ήταν πρόθεσή μου να θίξω κανέναν, ήθελα μόνο να επισημάνω ότι δεν ήταν δυνατόν να γνωρίζεις τί είχε κάνει ο Μάστερ του παραδείγματος, ούτε μπορούσες να ξέρεις αν ήταν όντως the real thing, οπότε το είπα με μία δόση υπερβολής. Κανένας μας δεν δικαιούται να δείχνει ασέβεια προς τους άλλους, ακόμη και αν αυτοί δεν είναι παρόντες αυτή τη στιγμή. Και πράγματι, δεν γνωρίζω τί κάνουν οι συνομιλητές μου στην προσωπική τους ζωή.

Για τα υπόλοιπα πολύ ενδιαφέροντα που λες, έχω ήδη τοποθετηθεί και άρα δεν έχει νόημα να επανέλθω. Ας αφήσουμε και κανέναν άλλον να πει τη γνώμη του...:)

Δεν μπορώ όμως να αντισταθώ να πω κάτι τελευταίο, για το Leatherman’s Handbook του Larry Townsend, το οποίο ασφαλώς δεν χαίρει και ιδιαίτερης φήμης, και μάλιστα σύμφωνα με παλιούς Old Guarders του χώρου (θα τοποθετηθώ με ουσιαστικές αναλύσεις στο νέο νήμα για το Old Guard λίαν συντόμως και χαίρομαι που έτρεξες να το βάλεις και με γλίτωσες από τον κόπο να παρέχω πληροφόρηση, ενώ μπορώ να αξιοποιηθώ καλύτερα σε επίπεδο κριτικής). Το slave credo λοιπόν, που παρέθεσες, μου θυμίζει πάρα πολύ αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=C5vZVZloySU

Dobby can’t have met many decent Wizards.

But I have…:)

Master_Spiler
24-09-12, 19:04
Έχω τοποθετηθεί περί ορίων αλλά βέβαια αυτά είναι απόψεις και προτιμήσεις. Τα όρια που ανέφερα δεν παρουσιάζουν κινδύνους. Το να βελτιώνεσαι δεν είναι επικίνδυνο...:)

Δεν γνωρίζω τί γίνεται στα 2000 poly households διεθνώς, έχω όμως προσωπική γνώση από ένα, την οποία και κατέθεσα. Στα καθ’ ημάς, οι περισσότεροι κάνουν αμάν να βρούνε μία sub, πόσο μάλλον να φτιάξουν και polyhouse, λολ.

Πάντως, όντως ήμουν alpha και ίσως οι απόψεις μου να έχουν χρωματιστεί από το γεγονός ότι προσεγγίζω την πολυγαμικότητα του Κ ως alpha slave. Δεν ξέρω πώς θα το έβλεπε μία βήτα slave. Αν λοιπόν υπάρχει καμία ανάμεσά μας, την καλώ να προσέλθει να μας πει πώς αισθάνεται για την όλη φάση.:)

Να κάτι που ειλικρινά θα ντρεπόμουνα να πω. Βέβαια, μου είναι προφανές ότι έχουμε πολύ διαφορετικές ιδέες για το D/s…Δεν είναι αναγκαία κάτι κακό, αυτή η διαφορά στην προσέγγιση, απλά δεν επιτρέπει την συνεννόηση. Ίσως να φταίει και η τεράστια διαφορά ηλικίας ανάμεσά μας. Άλλα πράγματα αναζητά ένα άτομο στα πενήντα του και άλλα στα τριάντα του. Όπως θα ντρεπόμουνα να μάθω την sub μου να με αγαπάει, έτσι ντρέπομαι και να την αναγκάσω να κάνει κάτι παρά τη θέλησή της ή να την εκβιάσω συναισθηματικά. Η σχέση μας βασίζεται στο δικό της αίτημα για αυτό που έχω να της προσφέρω. Συνήθως, πρέπει να παρακαλάει για οτιδήποτε. Το βρίσκω πολύ καλύτερο αισθητικά από την τζάμπα μαγκιά, η οποία δεν μου προσφέρει τίποτε.

Η κυριαρχϊα ειναι το δωρο. Το δώρο της βίας, το δώρο της ασφάλειας, το δώρο του ελέγχου, το δώρο της ευκαιρίας για προσφορά. Και επομένως εκφράζεται καλύτερα όχι με δίλημμα, αλλά με μια απλή ερώτηση...

Όχι βέβαια. Μίλησα πολύ συγκεκριμένα περί νέας συνενοχής και λύσης της αρχικής. Πολύ απλά, όταν είσαι ζευγάρι με κάποιον, τον ρωτάς, τί θα κάνουμε σήμερα; Ενώ όταν αρχίσει η νέα συνενοχή, το μέλος που έχει φύγει σε νέα αγκαλιά ρωτάει, τί θα κάνεις σήμερα; Έτσι ώστε να μπορέσει να πάει στη νέα αγκαλιά, αυτήν που προτιμάει. Το mentoring δεν απαιτεί κάτι τέτοιο. Και τα δύο μέλη ενός αγαπημένου ζευγαριού χαίρονται να προσφέρουν υπηρεσίες mentoring και σαφώς τις συζητούν μεταξύ τους.

Δεν ήταν πρόθεσή μου να θίξω κανέναν, ήθελα μόνο να επισημάνω ότι δεν ήταν δυνατόν να γνωρίζεις τί είχε κάνει ο Μάστερ του παραδείγματος, ούτε μπορούσες να ξέρεις αν ήταν όντως the real thing, οπότε το είπα με μία δόση υπερβολής. Κανένας μας δεν δικαιούται να δείχνει ασέβεια προς τους άλλους, ακόμη και αν αυτοί δεν είναι παρόντες αυτή τη στιγμή. Και πράγματι, δεν γνωρίζω τί κάνουν οι συνομιλητές μου στην προσωπική τους ζωή.

Για τα υπόλοιπα πολύ ενδιαφέροντα που λες, έχω ήδη τοποθετηθεί και άρα δεν έχει νόημα να επανέλθω. Ας αφήσουμε και κανέναν άλλον να πει τη γνώμη του...:)

Δεν μπορώ όμως να αντισταθώ να πω κάτι τελευταίο, για το Leatherman’s Handbook του Larry Townsend, το οποίο ασφαλώς δεν χαίρει και ιδιαίτερης φήμης, και μάλιστα σύμφωνα με παλιούς Old Guarders του χώρου (θα τοποθετηθώ με ουσιαστικές αναλύσεις στο νέο νήμα για το Old Guard λίαν συντόμως και χαίρομαι που έτρεξες να το βάλεις και με γλίτωσες από τον κόπο να παρέχω πληροφόρηση, ενώ μπορώ να αξιοποιηθώ καλύτερα σε επίπεδο κριτικής). Το slave credo λοιπόν, που παρέθεσες, μου θυμίζει πάρα πολύ αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=C5vZVZloySU

Dobby can’t have met many decent Wizards.

But I have…:)
Ομολογώ ότι όταν αγόραζα βιβλία για το χώρο παλιότερα είχα ανατρέξει στο amazon, και εκεί οι κριτικές του ήταν 5άστερες, οπότε θα χαρώ να δω την όποια αρνητική κριτική έχεις να προσφέρεις στο νήμα για την παλιά φρουρά (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/536-Old-Guard-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%A6%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC) που βρίσκεται στα lifestyles. Είμαι σίγουρος ότι πλήθος πληροφοριών θα μπορέσει κάποιος να βρει και σε βιβλία του Baldwin, του Rubel κι όλων των καλών συγγραφέων του χώρου μας, καθώς και σε μερικές από τις παλιές ιστοσελίδες του χώρου.

Όσον αφορά τη διάσταση απόψεων, έκαστος στο είδος του αγαπητή μου φίλη, δεν είναι άλλωστε απαραίτητο να συμφωνούμε σε όλα, αν και ομολογώ ότι γνώρισα το χώρο μέσα από μια πιο old guard ματιά και έχοντας old guarders για φίλους και γνωστούς, οπότε ίσως γι' αυτό να έχουμε διαφορετική άποψη σε αυτά τα θέματα. Τώρα για το αν ντρέπομαι για το it's my way, or the highway, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά δεν ντρέπομαι καθόλου. Έχοντας πλέον αρκετά χρόνια στο lifestyle, κι έχοντας φτύσει αίμα για την εκπαίδευση μερικών ανθρώπων, μπορώ να πω, δίχως να ντρέπομαι, ότι άμα δεν το έχω ακριβώς όπως το θέλω μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα, δίνοντας φυσικά όλες τις ευκαιρίες για να καταλάβει η άλλη ότι το θέλω έτσι, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία της τιμωρίας για άλλη μια φορά, απλά της δίνω release. Σκληρό; Ίσως, γλιτώνει όμως εμένα από άπειρους πονοκεφάλους που μπορεί να έρθουν στο μέλλον. Οπότε ο τρόπος αυτός λειτουργεί για μένα και για τη δική μου ψυχοσύνθεση.

Για τα υπόλοιπα θέματα όμως που έχουμε ανοίξει, πιστεύω ότι καλό θα ήταν να ανοιχτούν διαφορετικά νήματα, και να αφήσουμε αυτό στην ησυχία του, έτσι δεν είναι; Άλλωστε έχουμε συμφωνήσει ότι διαφωνούμε, και το μόνο που κάνουμε είναι να επαναλαμβάνουμε τις απόψεις μας, δίχως να προσθέτουμε νέα πράγματα, με αποτέλεσμα να κάνουμε το νήμα κουραστικό.

dora_salonica
24-09-12, 19:11
Κάπως έτσι εξηγείται το coca-cola subbing...

Γιατί ένας Πόντιος Μάστερ έχει 2 πλυντήρια;

Μα για να ακουμπάει επάνω τη σκάφη, ασφαλώς...:)