PDA

Επιστροφή στο Forum : Κανόνες κοινωνικής bdsm συμπεριφοράς

freyja
29-08-12, 14:04
Η απάντησή μου εστίαζε στο ότι ως παρατηρητές μας είναι δύσκολο να δεχτούμε το 'απόλυτο' του Κ στη σχέση του, ειδικά όταν αυτό εκδηλώνεται δημοσίως (δεν αφορά εσένα αυτό) ή όταν παίρνει υπερβολικές ή εκμεταλλευτικές διαστάσεις (ούτε αυτό σε αφορά). Αλλά το ζήτημα αυτό θα μπορούσε να είναι ένα ανεξάρτητο νήμα.
Επίσης οι (ας πούμε) light του βδσμ, ας μην θεωρούμαστε και εκτός του.

Σε μια κοινή σου έξοδο με ένα Κ/υ ζευγάρι θα προσπαθούσες δλδ να τους αλλάξεις τα δεδομένα της σχέσης τους?

Αν η έξοδος έχει κοινωνικό χαρακτήρα, περιμένω συμπεριφορές εντός των διευρυμένων κοινωνικών μου ορίων. Αλλιώς θα δείξω την δυσανασχέτησή μου, και το έκανα και πρόσφατα. Αλλά ως εκεί.

Με αφορμή αυτή τη συζήτηση, αλλά και ένα πρόσφατο περιστατικό με μια πολύ καλή μου φίλη,
αποφάσισα να εκθέσω τον προβληματισμό μου,
επιθυμώντας μέσα από τις απόψεις όλων μας να ορίσουμε(όσο είναι δυνατόν) ποιοι είναι οι κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς εντός των τοίχων του bdsm και κατά πόσο διαφοροποιούνται, αν συμβαίνει, από αυτούς που ισχύουν στον vanilla κόσμο.

Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις οπού συναναστρεφόμαστε vanilla άτομα, που δεν έχουν καμιά σχέση με τον χώρο
ή βρέθηκαν σε αυτόν ως παρατηρητές και θεωρούν τους bdsmers περιθωριακούς και ανώμαλους.
Μιλάω για άτομα που ανήκουν στο bdsm είτε με την στενή είτε με την πιο ευρεία έννοια του όρου.

Στην περίπτωση που προανέφερα, η φίλη μου Top και γνώστρια του χώρου,
έγινε έξαλλη όταν θεώρησε μια απαγόρευση της Κυρίας μου υπερβολική και εκτός ορίων,
προφανώς δικών της ορίων, και αδυνατούσε να καταλάβει ότι εγώ σε αυτό το πλαίσιο είμαι από επιλογή και το απολαμβάνω.

Έστω λοιπον ότι σε μια κοινωνικού χαρακτήρα συνάντηση ένας light bdsmer (sic) βρει υπερβολική την αλληλεπίδραση ενός D/s ζευγαριού.
Έχει το δικαίωμα να επέμβει ή έστω να δείξει το ότι ενοχλείται;
Υπάρχει όριο στο πόσο έντονα θα εκφραζόμαστε ακόμα και αν είμαστε μεταξύ ομοϊδεατών;

D_M
29-08-12, 14:33
Παρεμβαίνω μόνο και μόνο γιατί είχα μόλις χθες μια σχετική συζήτηση! Γενικά ακολουθώ μια στάση και μια συμπεριφορά που βασίζεται σε πολύ απλές και ξεκάθαρες αρχές. Η σχετική με το νήμα αρχή μου είναι: εντός ή εκτός του «χώρου» η πτυχές της ερωτικής ζωής μου είναι στεγανά περιχαρακωμένες και δεν αφορούν κανέναν!
Άρα θεωρώ εξαιρετικά απαράδεκτη κάθε εξωτερική παρέμβαση, σχόλιο ή αντίδραση.
Αλλάζοντας τώρα σημείο αναφοράς και λαμβάνοντας το ρόλο του παρατηρητή , η βασική μου αρχή συνεχίζει να ισχύει και με κάνει διακριτικό έως αδιάφορο για το πώς επιθυμεί ο καθένας να παρουσιάσει τον εαυτό του.
Άλλες διαβαθμίσεις δεν μου είναι απαραίτητες.

WisDomme
29-08-12, 14:49
Έστω λοιπον ότι σε μια κοινωνικού χαρακτήρα συνάντηση ένας light bdsmer (sic) βρει υπερβολική την αλληλεπίδραση ενός D/s ζευγαριού.
Υπάρχει όριο στο πόσο έντονα θα εκφραζόμαστε ακόμα και αν είμαστε μεταξύ ομοϊδεατών;

Νομίζω πως ο καθένας έχει δικαίωμα να δείξει ότι ενοχλείται και από εκεί και πέρα, να δράσει αυτοβούλος για να μην μείνει σε μια κατάσταση που τον ενοχλεί. Αν τώρα με ενοχλεί κάτι που κάνουν κάποιοι άλλοι, τι κάνω?
1) Το καταπίνω και κάνω λες και δεν έγινε τίποτα (bad idea)
2) Επεμβαίνω στην μεταξύ τους σχέση/επικοινωνία, για να δείξω πόσο αντίθετη είμαι (bad idea)
3) Εκφράζω την αντίθεσή μου και ζητώ να μην συνεχίσουν την ίδια συμπεριφορά μπροστά μου, γιατί νιώθω άβολα (good idea)
-και αν δεν θέλουν να λάβουν υπόψιν τους την παράκλησή μου
4) φεύγω ήρεμα και τους λέω πως καλύτερα να βρεθούμε σε διαφορετικές συνθήκες (good idea)

Κάτι τέτοιο ρε παιδί μου. Και δεν έχει να κάνει μόνο σε θέματα μεταξύ ομοϊδεατών, αλλά γενικότερα.

Πχ όταν εγώ βγαίνω με παρέα, ε, βγαίνω με παρέα. Ακόμα και αν είναι μαζί η σχέση μου (vanilla ή D/s), κινούμαστε στα πλαίσια της παρέας.
Δεν φασώνομαι μπροστά σε άλλους, δεν δίνω διαταγές που μπορεί να είναι "υπερβολικές" για τα κοινωνικά δεδομένα (εκτός αν έχω την συναίνεση όλων των παρευρισκόμενων) και γενικά θέλω να δίνω προσοχή περισσότερο στους φίλους μου και λιγότερο στην σχέση μου. That's only me, though.

Αντίστοιχα, αν βγω με ένα ζευγάρι που σαλιαρίζει όλη την ώρα ή ασχολείται με τις bdsm δραστηριότητές του μπροστά μου κτλ κτλ.... Ε, δεν θα το πάρω καλά...
Δηλαδή με κάλεσες για να σας βλέπω να εκφράζετε την καύλα σας? Τότε γιατί μου είπες να βγούμε για καφέ? Μπορούμε να το κανονίσουμε σε prive χώρο, να πάρω και μέρος, αλλά ενημέρωσέ με αν είναι, να ξέρω αν θα έχω και όρεξη δηλαδή... Τώρα που περιμένω να παίξεις την σειρά σου στο σκάκι, αλλά εσύ είσαι πολύ απασχολημένος να φιλάς τον σύντροφό σου ή να καθαρίζεις τα παπούτσια της κυρίας σου, sorry, αλλά θα είναι αρκετός λόγος για μένα να φύγω.

freyja
29-08-12, 15:35
@Wisdom
Καταλαβαίνω την τοποθετηση σου και εν μέρη συμφωνώ.
Δεν αναφερόμουν όμως τόσο στο αν είναι αποδεκτό να εκφράζεται η καύλα του ζευγαριού μπροστά σε τρίτους,
όσο σε θέματα πιο - χμμμ ας πούμε πρακτικά.
Πχ το υ έχει την εντολή να ζητάει άδεια πριν σηκωθεί από το τραπέζι, αυτό ο παρατηρητής μπορεί να το βρει υπερβολικό,
γιατί για τον ίδιο δεν πρέπει η ασυμμετρία να υπάρχει εκτός σπιτιού.
Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται; Εφόσον το ζευγάρι έχει βγει με άτομα του bdsm χώρου και νιώθει άνετο στο να εκφραστεί,
αλλά ουσιαστικά υπάρχουν διάφορες αντίληψης ως προς το τι είναι αποδεκτό και τι όχι.

WisDomme
29-08-12, 15:51
Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται; Εφόσον το ζευγάρι έχει βγει με άτομα του bdsm χώρου και νιώθει άνετο στο να εκφραστεί,
αλλά ουσιαστικά υπάρχουν διάφορες αντίληψης ως προς το τι είναι αποδεκτό και τι όχι..
Εάν υπάρχει διαφορά αντίληψης στο αποδεκτό και δεν υπάρχει τρόπος να γεφυρωθεί αυτή η διαφωνία με ήρεμο τρόπο, τότε αυτός που ενοχλείται, αυτός έχει και την ευθύνη να κάνει κάτι για να λύσει το πρόβλημα. Δεν μπορεί, για να μην ενοχλείται ο ίδιος, να αλλάξει την συμπεριφορά των άλλων. Δεν γίνεται αυτό άλλωστε.

Μπορεί όμως να το εκφράσει και μπορεί και να φύγει, αν δει ότι δεν μπορεί να προσαρμοστεί στις συνθήκες. Αν αυτό που κάνουν οι άλλοι δεν τον βλάπτει (πραγματικά δεν τον βλάπτει), τότε δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν. Αν τώρα νιώθει πως δεν τον σέβονται, επειδή ακολουθούν κάτι υπερβολικό για τα δεδομένα του, ε, οκ, ας μην βγει μαζί τους για καφέ.

Mist
30-08-12, 01:35
Δεν έχει κάνένα δικαίωμα και κανείς να επέμβει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το ζευγάρι, επίσης αν ενοχλείται κάποιος μπορεί να αποχωρήσει, αλλά από τη στιγμή που ξέρει με ποιους βγαίνει νομίζω μια τέτοια αντίδραση είναι υπερβολική.

cad
30-08-12, 14:44
Αφ' ης στιγμής γνωρίζω πως οι όποιοι φίλοι μου έχουν έναν εναλλακτικό τρόπο έκφρασης της ερωτικής τους σχέσης και παραταύτα επιλέγω να βγω μαζί τους, όχι μόνο δεν ενοχλούμαι, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι αυτός ο εναλλακτικός τρόπος έκφρασης θα τους συνοδεύει.
Το ότι εγώ δεν καυλώνω με τη Χ ή Ψ πρακτική δεν είναι ικανός λόγος για να μ' ενοχλήσει όταν ασκείται από άλλους.
Τουτέστιν, δεν πα να της κάνει ο αφέντης της φερμουάρ με βελόνες στο πρόσωπο και να πετάγεται το αίμα, ενώ πίνουμε καφέ, όχι μόνο δε θα μ' ενοχλεί, αλλά θα το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό κι αναμενόμενο, όπως θα έβρισκα φυσιολογικό ένα βανίλλα φιλικό μου ζευγάρι να φιληθεί.
Θα ενοχληθώ μόνο αν το αίμα πιτσιλίσει τα ρούχα μου ή πέσει στο φλιτζάνι του καφέ μου.

Εάν μ' ενοχλούσαν οι ιδιαίτεροι τρόποι έκφρασης της σχέσης τους, τότε θα όφειλα εξαρχής να μη βγω μαζί τους για καφέ ή να τους διευκρινίσω εξαρχής ότι θα βγω μαζί τους υπό τον όρο ότι θα συμπεριφέρονται σαν βανίλλα ζευγάρι.
Αλλά δεν βρίσκω κανένα λόγο να ενοχληθώ (εκτός αν με πιτσιλίσουν τα αίματα και τρέχω καθαριστήριο κλπ).

Απ' αυτό...
Και να συμπληρώσω πως αν βρισκόμαστε σε δημόσιο χώρο και η συμπεριφορά τους ενοχλεί τους γύρω, προσβάλλουν εμένα πρώτα και μετά τους εαυτούς τους.
Σε αυτή την περίπτωση, πέρα από το ότι με "πιτσίλισαν" τους χαρακτηρίζω και γραφικούς...

knight
30-08-12, 16:52
Επειδή κάποια γραφόμενά μου υπήρξαν αφορμή για την κουβέντα, επιτρέψτε με να γίνω πιο σαφής για το τι εννοούσα.

Εντός κύκλου βδσμ άτομο Κ άρχισε να ρίχνει μπινελίκια στο υ του, να του φωνάζει, να παραφέρεται με σπρωξιδάκια κι όλ' αυτά δι' ασήμαντον αφορμή.
Αισθάνθηκα πολύ άσχημα, διότι επιπροσθέτως έβλεπα ότι αυτό δεν ήταν καθόλου ευχάριστο στο υ. Με χιούμορ μεν, αλλά αντέδρασα. Θα ένιωθα σαν 'συνυπεύθυνος' αν το κατάπινα.
Δηλ. δεν αναφερόμουν στην τήρηση κάποιου πρωτοκόλλου.

Αν επρόκειτο για πρωτόκολλο κοινωνικώς προκλητικό, δεν θα το ανεχόμουν δημοσίως (ανάμεσα σε άσχετους) και θα λειτουργούσα όπως η wisdom (στο 3 και 4).
Αν επρόκειτο να ασχολούνται βδσμ-ικώς υπερβολικά πολύ, με μένα μόνο παρόντα (άντε και έναν ακόμη) θα έπραττα όπως η wisdom (τελευταία παράγραφος).
Αν είμασταν μεγαλύτερη βδσμ-ική παρέα, θα έπραττα όπως ο anacreon και ο cad αν κάποιοι ασχολούνταν μόνο μεταξύ τους.

Στην τελική, τα εν οίκω....

WisDomme
30-08-12, 17:02
Εντός κύκλου βδσμ άτομο Κ άρχισε να ρίχνει μπινελίκια στο υ του, να του φωνάζει, να παραφέρεται με σπρωξιδάκια κι όλ' αυτά δι' ασήμαντον αφορμή.
Αισθάνθηκα πολύ άσχημα, διότι επιπροσθέτως έβλεπα ότι αυτό δεν ήταν καθόλου ευχάριστο στο υ. Με χιούμορ μεν, αλλά αντέδρασα. Θα ένιωθα σαν 'συνυπεύθυνος' αν το κατάπινα.

Ιππότη μου, καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Βέβαια, όταν μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους, δεν μπορούμε να επέμβουμε στις επιλογές τους (ανεξάρτητα από το πόσο "συνειδητές","λειτουργικές", "ώριμες" και "σωστές" είναι). Ελεύθερη βούληση γαρ. Μπορούμε μόνο να κάνουμε επιλογές για εμάς. Άντε να εκφράσουμε και την γνώμη μας, μη επιβλητικά... Μέχρι εκεί πάει νομίζω ^_^

knight
30-08-12, 17:21
Ιππότη μου, καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Βέβαια, όταν μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους, δεν μπορούμε να επέμβουμε στις επιλογές τους (ανεξάρτητα από το πόσο "συνειδητές","λειτουργικές", "ώριμες" και "σωστές" είναι). Ελεύθερη βούληση γαρ. Μπορούμε μόνο να κάνουμε επιλογές για εμάς. Άντε να εκφράσουμε και την γνώμη μας, μη επιβλητικά... Μέχρι εκεί πάει νομίζω ^_^

Σωστά. Τώρα, αν βουτούσε και μια πέτρα κι άρχιζε να τη βαράει στο κεφάλι, θα του 'φερνα το στάτους κολάρο, μ' ότι έβρισκα μπροστά μου! λολ

Με δυό λόγια, το όποιο πρωτόκολλο (με το όποιο μέτρο) μεταξύ μας (βδσμ-ική παρέα), είναι φυσικό έως ευπρόσδεκτο. Όλα τ' άλλα...

WisDomme
30-08-12, 17:58
Σωστά. Τώρα, αν βουτούσε και μια πέτρα κι άρχιζε να τη βαράει στο κεφάλι, θα του 'φερνα το στάτους κολάρο, μ' ότι έβρισκα μπροστά μου! λολ

Με δυό λόγια, το όποιο πρωτόκολλο (με το όποιο μέτρο) μεταξύ μας (βδσμ-ική παρέα), είναι φυσικό έως ευπρόσδεκτο. Όλα τ' άλλα...

Μουαχαχαχαχαχαχα xD

Mistress_Joanna
30-08-12, 22:33
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την τοποθέτηση της Wisdom και την ευχαριστώ που με έβγαλε από τον κόπο να γράφω κατεβατά. Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι στις κοινωνικές μου συνευρέσεις κυρίως σε δημόσιους χώρους με παρέες, είτε εντός bdsm είτε εκτός, προτιμώ να είμαι διακριτική και το ίδιο επιθυμώ και από τους άλλους. Δεν θα μου άρεσε να γίνει αντιληπτό οτιδήποτε από ανθρώπους που δεν βρίσκονται στην παρέα μου.

Astrovroxi
31-08-12, 01:24
Για κατι τετοια και πολλα αλλα εχει βγει μαλλον το κλισε "τους φιλους (ισχυει και για την απλη παρεα) τους επιλεγουμε τους συγγενεις τους φορτωνομαστε".....
Εφοσον γνωριζω την συμπεριφορα καποιων ανθρωπων και με φερνει σε δυσκολη θεση, απλως δεν τους συναναστρεφομαι.
Γιατι να χαλαστω και να τους χαλασω?
Αφου με ξενερωνει αφανταστα καθε εκθεση της προσωπικης ζωης σε κοινη θεα.....προσεχω.
Ομως δεν παρεξηγω ουτε σχολιαζω την σταση κανενος.
Καθενας το ζει οπως αρεσκεται και λογαριασμο δεν δινει, αλλα μακρια απο μενα το ποτηριο τουτο.

sklavina
31-08-12, 01:30
Όλα ξεκινούν εκ των έσω...

knight
31-08-12, 02:29
Θα σας αναφέρω και μιαν άλλη περίπτωση. Καμιά 15αριά χρόνια πριν γνώρισα στην Αθήνα μια πολύ έμπειρη και αξιόλογη αφέντρα.
Μου έλεγε για έναν σκλάβο της με τον οποίο είχε σχέση 3 χρόνια. Έμεναν μαζί και τον είχε 24/7.
Ήταν επαρχιώτης και από καιρό σε καιρό ερχόντουσαν οι γονείς του στην Αθήνα για λίγες μέρες και για διάφορους λόγους.
Όσο τους φιλοξενούσαν, το ζευγάρι φερόταν όπως θα περίμεναν οι γονείς. Μόλις έφευγαν όμως η ...τάξη αποκαθιστόταν.
Σωστό το βρίσκω. Άντε να εξηγεί ο γιόκας στους γονείς, γιατί κυκλοφορεί όλη μέρα στα τέσσερα και κάνει όλες τις δουλειές φορώντας περιλαίμιο! λολ

Storm
31-08-12, 02:33
Δύο αρχές:

1. Τα εν οίκω μη εν δήμω
2. Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι καλή, πρέπει και να φαίνεται.

Όπως θα φώναζα "get a room!" (προς αποφυγή του χυδαιότερου "τσόντα ρεεεε" των εφηβικών μου χρόνων) σε ένα vanilla ζευγάρι, το ίδιο θα έκανα και σε ένα bdsm ζευγάρι. Έχω μάθει έξω από την πόρτα του σπιτιού μου να συμβιβάζομαι με τις νόρμες της ευπρέπειας και το ίδιο απαιτώ από τους άλλους. Εκεί έξω υπάρχουν και "αμύητοι" που μπορεί να σοκαριστούν ή να παρεξηγήσουν και να εκτεθείτε ανεπανόρθωτα, άγνωστο φιλικό μου ζευγάρι, και γενικώς τα του κρεβατιού σας δε μας ενδιαφέρουν για να τα τρώμε στη μάπα οι μη συμμετέχοντες.

Uther
31-08-12, 08:15
Επειδή ακούγεται μόνο η μία άποψη,
Ας θυμίσω ότι Το Public Ειναι συνηθισμένη πρακτική,
εξαρτάται απο τους κανονες κάθε ζευγαριού
και το προσυμφωνηθέντα τα οποία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε.
Είναι πιθανόν τα παραδείγματα που ανέφερε ο Knight69 να είναι μέρος της εκπαίδευσης.
Αν νοιώθω άσχημα φεύγω..

penelope
31-08-12, 09:28
Αν δεν κανω λαθος, το νημα αφορουσε την παρουσια μελων του χωρου στην ιδια παρεα, οχι τους βανιλλα και οχι τον ευρυτερο κοινωνικο μας περιγυρο (οικογενεια, φιλους, συνεδελφους, ακομη και αγνωστους).

Και καθομαι και σκεφτομαι τωρα:

*εγω*, που ειμαι σε μια σχεση 24/7 Μ/s, οταν ο Αφεντης με παρει μαζι Του και συναντηθουμε με ατομα που δηλωνουν μελη του χωρου (και ας εχουν στατους βανιλλα, δε παιζει ρολο) για καφεδακι ή φαγητο, θα πρεπει να αναρτω μια προειδοποιηση του τυπου:

Προσοχη! Ει/ειμαστε Μ/s! Ει/ειμαστε υψηλου πρωτοκολλου και ενδεχεται να γινετε μαρτυρες (διακριτικης αλλα μεγαλης) ταπεινωσης;

ή

την ερχομενη εβδομαδα, που θα ειμαι Αθηνα στην Κυρια *μου* και θα παμε καπου με ατομα του χωρου (οσα ερθουν), πρεπει να γνωριζετε εκ των προτερων οτι η Κυρια *μου* εχει σκοπο να το διασκεδασει πειραζοντας τη σκυλα Της; και οτι ισως Της καπνισει να ορισει τη σκυλα Της να γονατισει στο μαγαζι (λεμε τωρα) και οτι η σκυλα Της θα το κανει με χαρη και αξιοπρεπεια;

Τα ορια του καθενος ειναι διαφορετικα και ως γονεις Ξ/ξερουμε πολυ καλα να Ει/ειμαστε προσεκτικοι. Ολοι εμεις ομως, που μπαινουμε εδω και διαβαζουμε πεντε πραγματα για το bdsm θα επρεπε τουλαχιστον να ξερουμε οτι ειναι επιλογη καποιας/καποιου να ειναι υ. ή slave και, κατ'επεκτασιν, ειναι επιλογη του καθενος να συναστρεφεται ζευγαρια σε D/s ή M/s σχεση.

Astrovroxi
31-08-12, 09:32
Αν δεν κανω λαθος, το νημα αφορουσε την παρουσια μελων του χωρου στην ιδια παρεα, οχι τους βανιλλα και οχι τον ευρυτερο κοινωνικο μας περιγυρο (οικογενεια, φιλους, συνεδελφους, ακομη και αγνωστους).

Και καθομαι και σκεφτομαι τωρα:

*εγω*, που ειμαι σε μια σχεση 24/7 Μ/s, οταν ο Αφεντης με παρει μαζι Του και συναντηθουμε με ατομα που δηλωνουν μελη του χωρου (και ας εχουν στατους βανιλλα, δε παιζει ρολο) για καφεδακι ή φαγητο, θα πρεπει να αναρτω μια προειδοποιηση του τυπου:

Προσοχη! Ει/ειμαστε Μ/s! Ει/ειμαστε υψηλου πρωτοκολλου και ενδεχεται να γινετε μαρτυρες (διακριτικης αλλα μεγαλης) ταπεινωσης;

ή

την ερχομενη εβδομαδα, που θα ειμαι Αθηνα στην Κυρια *μου* και θα παμε καπου με ατομα του χωρου (οσα ερθουν), πρεπει να γνωριζετε εκ των προτερων οτι η Κυρια *μου* εχει σκοπο να το διασκεδασει πειραζοντας τη σκυλα Της; και οτι ισως Της καπνισει να ορισει τη σκυλα Της να γονατισει στο μαγαζι (λεμε τωρα) και οτι η σκυλα Της θα το κανει με χαρη και αξιοπρεπεια;

Τα ορια του καθενος ειναι διαφορετικα και ως γονεις Ξ/ξερουμε πολυ καλα να Ει/ειμαστε προσεκτικοι. Ολοι εμεις ομως, που μπαινουμε εδω και διαβαζουμε πεντε πραγματα για το bdsm θα επρεπε τουλαχιστον να ξερουμε οτι ειναι επιλογη καποιας/καποιου να ειναι υ. ή slave και, κατ'επεκτασιν, ειναι επιλογη του καθενος να συναστρεφεται ζευγαρια σε D/s ή M/s σχεση.

Eσυ να πεις στην Κυρια σου, να αφησει τον κοσμο να φαει μια μπουκια φαγητο πρωτα και μετα ας σε κανει οτι θελει.....προσωπικα θα με βολευε καπου αναμεσα στο γλυκο και στο πρωτο τσιγαρο.....:playful: :love_heart:

freyja
31-08-12, 09:59

Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση γιατί κάπου παράπεσε η αρχική μου ερώτηση.

Δεν μιλάω γενικά για την κοινωνική συμπεριφορά των bdsmers και αν είναι σωστό ή όχι
να γίνεται η όποια ιδιαιτερότητα αντιληπτή από τους γύρω τους.
Αναφερόμουν σε ακριβώς αυτό που αναφέρει η penelope στα παραδείγματα της,
θεωρώντας δεδομένο ότι τα άτομα που είναι προσκεκλημένα γνωρίζουν ότι το ζευγάρι έχει M/s σχέση.
Πολύ πιθανό για κάποιον η δημόσια ταπείνωση να είναι too much και εκτός των προσωπικών του προτιμήσεων,
την στιγμή όμως που γίνεται διακριτικά και αντιληπτή μονο στην παρέα,
θεωρώ τουλάχιστον προσβλητικό να δείξει κάποιος δυσαρέσκεια ως προς την τακτική που επιλέγει ο Master.
Είναι σαν να βγαίνω με ένα ζευγάρι μουσουλμάνων και να πω ότι ενοχλούμαι που η γυναίκα φοράει χιτζάμπ

knight
31-08-12, 14:10
Ωραία, θα προσπαθήσω να είμαι και γω ακριβώς μέσα στο ερώτημα.

Όπως το θέτεις, γενικώς το δεχόμαστε με φυσικότητα.
Αν αρχίσει να εξελίσσεται σε ...session, ήδη τοποθετηθήκαμε.
Βλέπω όμως και μια τρίτη περίπτωση που νομίζω βρίσκεται στο μεταίχμιο. Προσέξτε:
Ζευγάρι με το οποίο έχουμε οικειότητα. Το Κ άτομο συμπεριφέρεται με τρόπο που δεν μας φαίνεται ότι είναι βάση πρωτοκόλλου ή εκπαίδευση, ή οτιδήποτε άλλο συναφές και ταυτόχρονα μας φαίνεται ότι το υ άτομο υποφέρει, δυσανασχετεί, στενοχωριέται ή οτιδήποτε άλλο συναφές. Τι κάνουμε; Εμπιστευόμαστε την κρίση και το ένστικτό μας ή όχι; Δεν θέτουμε κανένα όριο σε ό,τι κι αν γίνει; Σε καμία περίπτωση δεν παρεμβαίνουμε; Αν πούμε ναι σε ακραία περίπτωση (π.χ. επικίνδυνης κακοποίησης) παρεμβαίνουμε, αμέσως θέτουμε θέμα της προσωπικής μας κρίσης. Άρα το ζήτημα είναι που βάζει ο καθένας τον πήχη; Συνήθως έτσι δεν γίνεται σε όλα τα ζητήματα;
Προσωπικά, σε μιαν οριακή (κατ' εμέ) περίπτωση θα προτιμήσω να ρισκάρω ευγενική παρέμβαση κι ας μου γίνει παρατήρηση, παρά να το μετανιώσω που δεν έκανα. Με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω, διότι κάθε περίπτωση διαφέρει.

CuriousToe
31-08-12, 14:56

[...]

+1 και ρεπ για το ποστ :tiger:

Να πω κι εγώ τώρα τα δικά μου :watermelon:

. . .Την πρώτη φορά που βγήκαμε για ποτό με Μ/s ζευγάρι, δεν έκαναν τίποτα που να μας φέρει σε δυσκολη θέση κάνοντας κάτι "σκληρό" για εμας. Ήμουν, όμως, προετοιμασμένη: εν γνώσει μου βγήκα μαζί τους, ήξερα ότι η σχέση τους δεν είναι σαν τη δική μας και πως ίσως δω κάτι που για μένα είναι hard limit. Αν έκαναν οτιδήποτε τέτοιο, δεν θα τους σταμάταγα. Θα το θυμόμουν για την επόμενη φορά και θα σκεφτόμουν αν θέλω να ξαναβγω μαζί τους ή όχι.

. . .Το total power exchange και το consensual nonconsent είναι πρακτικές που δεν έχω ζήσει και δεν είναι για μένα.
Αυτό δε σημαίνει, όμως, πως τα αγνοώ και πως θα επιβάλω στον οποιονδήποτε να μη το κάνει επειδή δεν μου ταιριάζει. Αν γίνει μπροστά μου κάτι σε κάποιο play party/dungeon/έκθεση το οποίο δεν το αντέχω, σηκώνομαι και φευγω ή, έστω, ασχολούμαι με κάτι άλλο.

. . .Σε μια στιγμή του ζευγαριού (που, υποθέτω, έχουν διαλέξει να είναι μαζί και έχουν θέσει τις συνθηκες κάτω απ'τις οποίες αυτή η σχέση λειτουργεί) ποιά είμαι εγώ να τους πω το οτιδήποτε; Από πού και ως πού θα προσπαθήσω να διακόψω κάτι που
-ούτε λόγος μου πέφτει
-είναι επιλογή και των δύο -και ο καθένας μας πρέπει να είναι υπευθυνος για τις επιλογές του-
-δεν με επηρεάζει σωματικά/προσωπικά
-το πιο πιθανό είναι να αρέσει και στους δύο αυτό που γίνεται και να είναι μέρος μιας συνολικής διαδικασίας που με την παρέμβασή μου μπορεί να τους τη χαλάσω κιόλας.

. . .Οκ, εφόσον το κάνουν μπροστά σε άλλους, δεν αφαιρείται το δικαίωμα σχολιασμού απ'τους γύρω.... αλλά για μένα μένει εκεί, όταν κάποιος "μου δινει δικαίωμα" , δεν το νιώθω και υποχρέωση δα :playful:

Tyfeas
31-08-12, 15:30
To puplic ειναι ομορφο στα ματια μου οταν γινεται αναμεσα σε ανθρωπους του χωρου στο σωστο ταιμινγκ.
Ο εξευτελισμος/παιχνιδι σε δημοσιους χωρους υπο τα εκπληκτα βλεμματα ασχετων περισσοτερο βλαχοεπιδειξη μου κανει παρα βδσμ.

Lazycat
31-08-12, 15:32
Αφήστε που μπορεί να σας/μας χρησιμοποιούν εκεινη την ώρα ως θεατές γιατι τους αρέσει το public!:tickled_pink:

WisDomme
31-08-12, 15:39
Βλέπω όμως και μια τρίτη περίπτωση που νομίζω βρίσκεται στο μεταίχμιο. Προσέξτε:
Ζευγάρι με το οποίο έχουμε οικειότητα. Το Κ άτομο συμπεριφέρεται με τρόπο που δεν μας φαίνεται ότι είναι βάση πρωτοκόλλου ή εκπαίδευση, ή οτιδήποτε άλλο συναφές και ταυτόχρονα μας φαίνεται ότι το υ άτομο υποφέρει, δυσανασχετεί, στενοχωριέται ή οτιδήποτε άλλο συναφές. Τι κάνουμε; Εμπιστευόμαστε την κρίση και το ένστικτό μας ή όχι; Δεν θέτουμε κανένα όριο σε ό,τι κι αν γίνει; Σε καμία περίπτωση δεν παρεμβαίνουμε; Αν πούμε ναι σε ακραία περίπτωση (π.χ. επικίνδυνης κακοποίησης) παρεμβαίνουμε, αμέσως θέτουμε θέμα της προσωπικής μας κρίσης. Άρα το ζήτημα είναι που βάζει ο καθένας τον πήχη; Συνήθως έτσι δεν γίνεται σε όλα τα ζητήματα;
Προσωπικά, σε μιαν οριακή (κατ' εμέ) περίπτωση θα προτιμήσω να ρισκάρω ευγενική παρέμβαση κι ας μου γίνει παρατήρηση, παρά να το μετανιώσω που δεν έκανα. Με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω, διότι κάθε περίπτωση διαφέρει.

Συμφωνώ. Είναι σαν να βλέπεις 2 φίλους σου να συζητάνε να αγοράσουνε οικόπεδο στον Άρη. Δεν μπορείς να τους πεις τι θα κάνουν τα λεφτά τους, μπορείς όμως να τους πεις πως σου φαίνεται ηλιθιότητα και πως είσαι αντίθετος σε αυτό. Έτσι και αλλιώς, για να το θέσουν ως θέμα στην "παρέα", είναι λογικό πως μπορεί να υπάρχει και αντίθετη άποψη.

Όταν υπάρχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, ένα στυλ εμφάνισης, ένα οποιοδήποτε χαρακτηριστικό, μπορεί να σχολιαστεί. Δεν το θεωρώ κακό. Αν εγώ σχολιάσω το χιτζάμπ ως όμορφο και εξωτικό ή άσχημο και ενοχλητικό, ε, δεν έγινε και τίποτα. Το ξέρει και η κοπελιά που το φοράει πως σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους όχι.
Αν της πω πως πρέπει να το βγάλει, τότε έχω πρόβλημα. Αν δεν το αντέχω, ας φύγω. Αν θεωρώ ότι την πνίγει, ας το εκφράσω.

Υποθέτω πως έχει να κάνει με την ωριμότητα του καθενός το πως θα λειτουργήσει. Και πως θα αξιολογήσει την κατάσταση. Εκεί χρειάζεται να πάρει μπρος λίγο ο κοινωνικός εαυτός, λίγο η ενσυναίσθηση, λίγο η κρίση, λίγο η αντίληψη, λίγο η καλλιέργεια... Δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος να προβλέψεις όλες τις περιπτώσεις.

WisDomme
31-08-12, 15:41
. . .Σε μια στιγμή του ζευγαριού (που, υποθέτω, έχουν διαλέξει να είναι μαζί και έχουν θέσει τις συνθηκες κάτω απ'τις οποίες αυτή η σχέση λειτουργεί) ποιά είμαι εγώ να τους πω το οτιδήποτε; Από πού και ως πού θα προσπαθήσω να διακόψω κάτι που
-ούτε λόγος μου πέφτει
-είναι επιλογή και των δύο -και ο καθένας μας πρέπει να είναι υπευθυνος για τις επιλογές του-
-δεν με επηρεάζει σωματικά/προσωπικά
-το πιο πιθανό είναι να αρέσει και στους δύο αυτό που γίνεται και να είναι μέρος μιας συνολικής διαδικασίας που με την παρέμβασή μου μπορεί να τους τη χαλάσω κιόλας.

. . .Οκ, εφόσον το κάνουν μπροστά σε άλλους, δεν αφαιρείται το δικαίωμα σχολιασμού απ'τους γύρω.... αλλά για μένα μένει εκεί, όταν κάποιος "μου δινει δικαίωμα" , δεν το νιώθω και υποχρέωση δα :playful:

Well said ^.^

Absinthe
02-09-12, 02:55
όμορφο νήμα...

θα ξεκινούσα με την παρατήρηση ότι πέρα από το σαβουάρ βίβρ του bdsm θα πρέπει να μάθουμε να μην είμαστε ζώα, κουτσουμπόληδες, κατίνες και να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας χωρίς να το παίζουμε θεοί και αλάνθαστοι ... ας ξεκινήσουμε με αυτή τη καλή βάση και ας αφήσουμε τις λεπτομέρειες...

επί του θέματος, είναι αγένεια να κάνει κάποιος παρατήρηση αν δεν του αρέσει κάτι από τη στιγμή που είναι και ενήλικας και ξέρει που βρίσκεται και με ποιον βρίσκεται
σε όποιον δεν αρέσει το κουβαδάκι και σε άλλη παραλία...είναι σαν να πηγαίνεις στη Μύκονο και να κάνεις σχόλια στους γκέι που κρατιούνται χέρι χέρι...ε που πας μαρή;

ένα πράγμα δεν μπορώ: την κακεντρεχή και κακόβουλη κριτική ...α και ένα δεύτερο: τα κλειστά μυαλά με παρωπίδες

cad
02-09-12, 03:44
...είναι σαν να πηγαίνεις στη Μύκονο και να κάνεις σχόλια στους γκέι που κρατιούνται χέρι χέρι...

Μού θύμισες το ανέκδοτο με τον παπά που πήγε με το λιβανιστήρι να ξορκίσει το ...κακό και του φώναζαν "Μαρ΄συ, εσύ με το μαύρο το μάξι, πήρε φωτιά το τσαντάκι σου..."!!!

TheWildOne
02-09-12, 14:23
Με αφορμή αυτή τη συζήτηση, αλλά και ένα πρόσφατο περιστατικό με μια πολύ καλή μου φίλη,
αποφάσισα να εκθέσω τον προβληματισμό μου,
επιθυμώντας μέσα από τις απόψεις όλων μας να ορίσουμε(όσο είναι δυνατόν) ποιοι είναι οι κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς εντός των τοίχων του bdsm και κατά πόσο διαφοροποιούνται, αν συμβαίνει, από αυτούς που ισχύουν στον vanilla κόσμο.

Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις οπού συναναστρεφόμαστε vanilla άτομα, που δεν έχουν καμιά σχέση με τον χώρο
ή βρέθηκαν σε αυτόν ως παρατηρητές και θεωρούν τους bdsmers περιθωριακούς και ανώμαλους.
Μιλάω για άτομα που ανήκουν στο bdsm είτε με την στενή είτε με την πιο ευρεία έννοια του όρου.

Στην περίπτωση που προανέφερα, η φίλη μου Top και γνώστρια του χώρου,
έγινε έξαλλη όταν θεώρησε μια απαγόρευση της Κυρίας μου υπερβολική και εκτός ορίων,
προφανώς δικών της ορίων, και αδυνατούσε να καταλάβει ότι εγώ σε αυτό το πλαίσιο είμαι από επιλογή και το απολαμβάνω.

Βασικά γράψτους όλους...

Λίγη προσοχή απο μέρος σου όμως ειδικά όταν είστε μεταξύ βανίλλα δε βλάπτει.

redrum
03-09-12, 23:50
Νομίζω πως ο καθένας έχει δικαίωμα να δείξει ότι ενοχλείται και από εκεί και πέρα, να δράσει αυτοβούλος για να μην μείνει σε μια κατάσταση που τον ενοχλεί. Αν τώρα με ενοχλεί κάτι που κάνουν κάποιοι άλλοι, τι κάνω?
1) Το καταπίνω και κάνω λες και δεν έγινε τίποτα (bad idea)
2) Επεμβαίνω στην μεταξύ τους σχέση/επικοινωνία, για να δείξω πόσο αντίθετη είμαι (bad idea)
3) Εκφράζω την αντίθεσή μου και ζητώ να μην συνεχίσουν την ίδια συμπεριφορά μπροστά μου, γιατί νιώθω άβολα (good idea)
-και αν δεν θέλουν να λάβουν υπόψιν τους την παράκλησή μου
4) φεύγω ήρεμα και τους λέω πως καλύτερα να βρεθούμε σε διαφορετικές συνθήκες (good idea)

Κάτι τέτοιο ρε παιδί μου. Και δεν έχει να κάνει μόνο σε θέματα μεταξύ ομοϊδεατών, αλλά γενικότερα.

Πχ όταν εγώ βγαίνω με παρέα, ε, βγαίνω με παρέα. Ακόμα και αν είναι μαζί η σχέση μου (vanilla ή D/s), κινούμαστε στα πλαίσια της παρέας.
Δεν φασώνομαι μπροστά σε άλλους, δεν δίνω διαταγές που μπορεί να είναι "υπερβολικές" για τα κοινωνικά δεδομένα (εκτός αν έχω την συναίνεση όλων των παρευρισκόμενων) και γενικά θέλω να δίνω προσοχή περισσότερο στους φίλους μου και λιγότερο στην σχέση μου. That's only me, though.

Αντίστοιχα, αν βγω με ένα ζευγάρι που σαλιαρίζει όλη την ώρα ή ασχολείται με τις bdsm δραστηριότητές του μπροστά μου κτλ κτλ.... Ε, δεν θα το πάρω καλά...
Δηλαδή με κάλεσες για να σας βλέπω να εκφράζετε την καύλα σας? Τότε γιατί μου είπες να βγούμε για καφέ? Μπορούμε να το κανονίσουμε σε prive χώρο, να πάρω και μέρος, αλλά ενημέρωσέ με αν είναι, να ξέρω αν θα έχω και όρεξη δηλαδή... Τώρα που περιμένω να παίξεις την σειρά σου στο σκάκι, αλλά εσύ είσαι πολύ απασχολημένος να φιλάς τον σύντροφό σου ή να καθαρίζεις τα παπούτσια της κυρίας σου, sorry, αλλά θα είναι αρκετός λόγος για μένα να φύγω.

δεν μ αφηνει να σε ρεπαρω, αλλα συμφωνω....

θυμηθηκα ενα αλλο νημα, με εναν τυπο που ειχε δει καποιον να πλακωνει ασχημα μια γυναικα, να τη βαζει σε μια σακουλα και να την πεταει στα σκουπιδια, κατι τετοιο δε θυμαμαι ακριβως
καλεσε αστυνομια εννοειται, οι ατυνομικοι επενεβησαν και τελικα αποκαλυφθηκε οτι επροκειτο για bdsm φαση...

καποιος ειχε σχολιασει αρνητικα το οτι ειχε κληθει η αστυνομια..

σιγουρα αυτο το νημα δεν κανει λογο για τετοιες φασεις, ομως θεωρω οτι εφοσον ενα ζευγαρι επιλεγει να εκφραστει δημοσια, θα υπαρξουν και αντιδρασεις