PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομοφυλόφιλοι και switch

freyja
25-08-12, 20:22
Θα ήταν ενδιαφέρον να αναπτυχθεί πιστεύω, μιας και η ομοφυλοφιλική πλευρά του θέματος σπανίως αναπτύσσεται σε τέτοια μέρη.

Μεγάλο θέμα το ομοφυλοφιλικό σεξ και θα μας βγάλει πολύ εκτός θέματος.
Αν σε ενδιαφέρει το κατά πόσο σχετίζεται με toping/bottoming επιφυλάσσομαι να το αναπτύξω αλλού.

Αφού το υποσχέθηκα ας το αναλύσω.

Θα προσπαθήσω αρχικά να εξηγήσω καποια πράγματα για το ομοφυλοφιλικό σεξ που για πολλούς είναι σκοτεινά σημεία,
επειδή η μόνη εικόνα που έχουν είναι αυτή που προβάλει η βιομηχανία του πορνό.
Για αρχή, ότι έχετε δει σε λεσβιακές τσόντες απλά ξεχάστε το.
Ειδικά αν μιλάμε για vanilla καταστάσεις ο τρόπος που προβάλλεται το λεσβιακό σεξ ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα
(συγνώμη αν καταρρίπτω την εφηβική σας φαντασίωση:friendly_wink:).

Θα αναφερθώ κυρίως στο λεσβιακό σεξ, αν και από όσο γνωρίζω από φίλους μου ομοφυλόφιλους τα πράγματα είναι περίπου τα ίδια,
αν και πιο διακριτά επειδή στην λεσβιακή συνεύρεση η απουσία φυσικής διείσδυσης κάνει τα πράγματα κάπως δυσνόητα.

Αρκετοί ομοφυλόφιλοι αυτοχαρακτηρίζονται ενεργητικοί ή παθητικοί δηλώνοντας έτσι το τι τους αρέσει να κάνουν στο σεξ.
Στους gay ο χαρακτηρισμός αυτός είναι το αυτονόητο:
Ενεργητικός είναι αυτός που πηδάει, παθητικός αυτός που δέχεται την διείσδυση.
Στις λεσβίες θα μπορούσε να είναι το ίδιο (όπου πέος βαλε strap on), με ένα μεγάλο αλλά:
Υπάρχει μια κατηγόρια λεσβιών, καθόλου αμελητέα, που δεν κάνει χρήση ομοιωμάτων ή αν κάνει είναι περιστασιακή εν είδει παιχνιδιού και όχι απαραίτητο και αναπόσπαστο μέρος της σεξουαλικής πράξης, ενώ σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει ποτέ διείσδυση.
Εδώ λοιπον πρέπει να δώσουμε ένα ορισμό του τι θεωρείται σε αυτή τη περίπτωση σεξ.
Σεξ σε αυτή την περίπτωση λοιπον μπορείτε απλοϊκά να θεωρήσετε αυτά που ένα ετερόφυλο ζευγάρι ονομάζει προκαταρκτικά:
τα χάδια, το γλείψιμο, την διείσδυση των δάχτυλων (είπαμε τα toy- αν υπάρχουν- είναι απλά το αλατοπίπερο).
Σε αυτή την περίπτωση τείνουμε να θεωρούμε ενεργητική αυτή που έχει τον έλεγχο της κατάστασης, αν και δεν είναι παντα διακριτό.

Εκτός από αυτές τις δυο ευδιάκριτες κατηγορίες υπάρχουν και τα άτομα που ερωτικά ικανοποιούνται και από τις δυο περιπτώσεις.
Δηλαδή gay που απολαμβάνουν το ίδιο να πηδάνε αλλά και να τους πηδάει ο σύντροφος τους,
λεσβίες που δεν περιορίζονται μονο στην απόλαυση του να γλείφουν την παρτενέρ τους αλλά γίνονται δέκτες και οι ίδιες.

Όλα τα παραπάνω είναι vanilla sex χωρίς καμία νότα Κυριαρχίας/ υποταγής.
Μια λεσβία που δεν έχει τάση στο bdsm δεν μεταφράζει την ενεργητική της φύση σε Κυριαρχία ή την παθητική σε υποταγή.
Είναι ο τρόπος που απολαμβάνει το σεξ, ο τρόπος που εκφράζει τον πόθο της. Δεν είναι παιχνίδι εξουσίας.
Σε ασυμμετρία μεταφράζεται από εμάς, που έχουμε την τάση να βαζουμε την σεξουαλικότητα μας σε κουτάκια κυριαρχικών και υποτακτικών πράξεων.

Υ.Γ. Δεν θα ήθελα να αναλωθώ ξανά στον φαύλο κύκλο του αν κάποιος που τον παίρνει μπορεί να είναι Κυρίαρχος.
Για εμένα μπορεί να είναι τόσο Κυρίαρχος όσο και η Κ που επιθυμεί να την πηδήξει ο/η υ Της.

lazuli
26-08-12, 00:27
Μια λεσβία που δεν έχει τάση στο bdsm δεν μεταφράζει την ενεργητική της φύση σε Κυριαρχία ή την παθητική σε υποταγή.
Είναι ο τρόπος που απολαμβάνει το σεξ, ο τρόπος που εκφράζει τον πόθο της. Δεν είναι παιχνίδι εξουσίας.
Σε ασυμμετρία μεταφράζεται από εμάς, που έχουμε την τάση να βαζουμε την σεξουαλικότητα μας σε κουτάκια κυριαρχικών και υποτακτικών πράξεων.

Πολυ ωραια η αναλυση σου,σαφης και κατανοητη. Σιγουρα εχουμε πολλους μυθους στο μυαλο μας κυριως απο τον τροπο που παρουσιαζονται οι λεσβιες απο τη βιομηχανια του θεαματος ωστε να "πουλανε" περισσοτερο..οποτε μερικα σταρατα λογια ειναι πολυ χρησιμα για ολους οσους επιθυμουμε να αντιληφθουμε πισω απο τα στολιδια.

Πιστευω οτι ολες οι ερωτικες σχεσεις, ασχετως σεξουαλικου προσανατολισμου αφορουν στην υποταγη και στην κυριαρχια κι ας μην μεταφραζονται ετσι σε μια πρωτη αναγνωση. Εννοω οτι μπορει να μην ακολουθειται καποιο τυπικο πλαισιο με ορισμενη συμπεριφορα,αλλά αυτο δεν εχει καμια σημασια. Θα μου πεις, απολαμβανουν τα ιδια δικαιωματα, τις ιδιες υποχρεωσεις, ομως στον πυρηνα της σχεσης καποιος εχει το πανω χερι,καποιος εχει την εξουσια. Νομιζω πως ειναι στη φυση των ανθρωπινων σχεσεων τα παιχνιδια εξουσιας και δυναμης, δεν γινεται αλλιως.
Η ασυμμετρια,ναι, εχει το πλαισιο και τους κανονες της. Μεσα απ' αυτους ο καθενας τοποθετειται στη θεση που του ταιριαζει, αν δεν του ταιριαζει τοτε δημιουργειται "κουτακι" τυποποιημενης συμπεριφορας. Κι αυτα τα κουτακια δεν εχουν να κανουν μονο με την ασυμμετρια, οποιαδηποτε ερωτικη σχεση μπορει να τυποποιηθει οταν η ροη της φρακαρει,οταν τα ατομα που αλληλεπιδρουν κρυβονται απο τον εαυτο τους και αυτοπαγιδευονται.

knight
26-08-12, 00:55
Ωραίο το θέμα και θα συμφωνήσω απολύτως με την τοποθέτηση της llazouli.
Γνωρίζω αρκετά ομοφυλόφιλα ζευγάρια κι έχω συζητήσει και με κάποια (δηλ. δεν έχω ιδία πείρα). Έχω διαπιοστώσει ότι αν υπάρχει ενεργητικό άτομο στο σεξ που κάνουν, στην πλειονότητά τους είναι αυτό με την πιό δυνατή προσωπικότητα, αυτό που πέρνει συνήθως τις αποφάσεις, αυτό που έχει την πιό 'ανδρική' συμπεριφορά (ακόμη και στις λεσβίες). Υπάρχει δηλ. ένας κυριαρχικός χαρακτήρας στη σχέση τους από το άτομο που συνήθως έχει τον ενεργητικό ρόλο στο σεξ (εφόσον υπάρχει τέτοιος). Σε κάποιες (πιθανόν λίγες) περιπτώσεις, το σεξ αποβλέπει κατά βάση στο να τελειώσει καθώς προτιμά ο ενεργητικός (κυρίως στους gay) κι ο παθητικός αυνανίζεται σε κάποια φάση κατά τη διάρκεια ή και μετά! Αντίθετα, όταν δεν υπάρχει κάποιος ενεργητικός, τα άτομα συνήθως είναι πιό συναισθηματικά (με την τρέχουσα έννοια της λέξης) και η σχέση τους πιό ισότιμη. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξαιρέσεις (ενδεχομένως αρκετές), αφού οι άνθρωποι διαφέρουμε σε πολλά.

WisDomme
26-08-12, 01:32
Βασικά έγινε μια σωστή διευκρίνιση. Το σεξ δεν είναι μόνο η διείσδυση.
Θα έλεγα πως, σεξ μπορεί να είναι οτιδήποτε ορίσεις ότι είναι. Για άλλους μπορεί ένα bdsm session να είναι σεξ, άλλοι ορίζουν σεξ ότι τους προκαλεί οργασμό (ακόμα και αν το προκαλούν μόνοι τους), άλλοι ότι τους προκαλεί σεξουαλική διέγερση (ακόμα και αν δεν περιλαμβάνει άλλα άτομα) και άλλοι όχι. Τα λεγόμενα "προκαταρκτικά" για άλλους είναι σεξ, για άλλους όχι. Θα έλεγα πως έχω γνωρίσει και άτομα που νιώθουν σαν σεξ και το να κρατούν το χέρι του άλλου (αν δηλαδή ο σύντροφός τους κρατήσει το χέρι άλλου, το θεωρούν κεράτωμα ^_^). Κτλ κτλ.

Το τσουβάλιασμα βλέπω δεν μπορούμε να το αποφύγουμε ποτέ... Ε ρε κουτάκια που έχουμε...

freyja
26-08-12, 02:04
Πιστευω οτι ολες οι ερωτικες σχεσεις, ασχετως σεξουαλικου προσανατολισμου αφορουν στην υποταγη και στην κυριαρχια κι ας μην μεταφραζονται ετσι σε μια πρωτη αναγνωση.

Θεωρώ ότι είναι δυο διαφορετικά πράγματα η Κυριαρχία/ υποταγή
-τουλάχιστον με την έννοια που χρησιμοποιούνται οι λέξεις σε αυτό το φόρουμ- και το ποιος έχει το πάνω χέρι σε μια οποιαδήποτε σχέση.

Εννοω οτι μπορει να μην ακολουθειται καποιο τυπικο πλαισιο με ορισμενη συμπεριφορα,αλλά αυτο δεν εχει καμια σημασια. Θα μου πεις, απολαμβανουν τα ιδια δικαιωματα, τις ιδιες υποχρεωσεις, ομως στον πυρηνα της σχεσης καποιος εχει το πανω χερι,καποιος εχει την εξουσια. Νομιζω πως ειναι στη φυση των ανθρωπινων σχεσεων τα παιχνιδια εξουσιας και δυναμης, δεν γινεται αλλιως.

Με βρίσκεις σύμφωνη στο ότι σχεδόν καμία σχέση δεν είναι απόλυτα ισότιμη,
πάντα κάποιος είναι λίγο πιο πάνω είτε γιατί βγάζει περισσότερα λεφτά, είτε γιατί ο άλλος είναι τόσο ερωτευμένος που τον αφήνει να κάνει ότι θέλει, είτε…
μπορώ να σκεφτώ πολλά αλλά αυτό είναι το νόημα.
Όμως δεν ξέρω σε κατά πόσο αυτό μπορεί να μεταφερθεί στο κρεβάτι (μιας και περί του σεξ ο λόγος).
Επί παραδείγματι, έχω βρεθεί σε vanillοσχεση όπου πρακτικά είχα το “πάνω χέρι”, όσο αφορούσε όμως το σεξ δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι ελέγχω κάτι.

Γνωρίζω αρκετά ομοφυλόφιλα ζευγάρια κι έχω συζητήσει και με κάποια. Έχω διαπιοστώσει ότι αν υπάρχει ενεργητικό άτομο στο σεξ που κάνουν, στην πλειονότητά τους είναι αυτό με την πιό δυνατή προσωπικότητα, αυτό που πέρνει συνήθως τις αποφάσεις, αυτό που έχει την πιό 'ανδρική' συμπεριφορά

Υπάρχουν το ίδιο πολλά, αν όχι και περισσότερα, ζευγάρια ομοφυλόφιλα και μη όπου το “παθητικό – θηλυκό” μέλος του ζευγαριού
δικαιώνει την παροιμία «το μουνί καράβι σέρνει»:barbershop_quartet_

durleck
26-08-12, 04:26
Λίγο πολύ ότι σκεφτόμουν να πω ενώ διάβαζα το θέμα αρχικά, το έχει πει κάποιος ήδη ^^

@freyja το παράδειγμα της vanilloσχέσης που ανέφερες μου θύμισε μια δικιά μια εμπειρία :) πριν μάθω καν τι ήταν το bdsm είχα μερικές, αποτυχημένες, vanilla σχέσεις. Σε μια από αυτές θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ενώ φιλιόμασταν συχνά έπιανα τον εαυτό μου να γέρνει ελαφρά προς τα πίσω, με την ελπίδα πως η κοπέλα θα έπαιρνε έναν πιο ενεργό κι επιβλητικό ρόλο. Περιττό να πω πως, προς μεγάλη μου απογοήτευση τότε, αυτό δεν έγινε ποτέ :P προσωπικά πιστεύω πως για κάποιον που είναι καθαρά υ, ενώ σίγουρα μπορεί σε 'κοινωνικό' επίπεδο να έχει (ή να προσπαθήσει να έχει) έναν πιο ενεργό ρόλο, στις πιο προσωπικές στιγμές θα του βγει αυτόματα να πάρει τον ρόλο που του βγαίνει φυσικά :)

knight
26-08-12, 05:01
Υπάρχουν το ίδιο πολλά, αν όχι και περισσότερα, ζευγάρια ομοφυλόφιλα και μη όπου το “παθητικό – θηλυκό” μέλος του ζευγαριού
δικαιώνει την παροιμία «το μουνί καράβι σέρνει»:barbershop_quartet_

Σωστά, αλλά με τους γνωστούς ...πλάγιους τρόπους.

no_taboo
26-08-12, 09:18
Πολύ ενδιαφέρον νήμα freyja!

Κατ' αρχάς να σου πω και δημόσια αυτό που σου είπα ήδη ιδιωτικά, είσαι λεσβία, μόνο, επειδή δεν έχεις γνωρίσει ακόμη το πουλί μου! (Αυτό που έχω εδώ αριστερά στη φωτογραφία ντεεε!). ;)

Κατά δεύτερον, ειλικρινά σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες! Δεν είναι καθόλου εύκολο, ούτε και σύνηθες να βλέπει κανείς μία σχέση ομοφυλόφιλων γυναικών (ή και ανδρών) από μέσα! Οπότε όλοι, λίγο πολύ κολλάμε στα στερεότυπα και φανταζόμαστε ανάλογες καταστάσεις!

Κατά τρίτον, εάν κατάλαβα καλά, ο βλαξ, μας λες ότι αυτό που εκλαμβάνεται ως σουιτσάρισμα σε αυτές τις σχέσεις είναι στην ουσία αυτό που στον κόσμο των σερνικών τουλάχιστον ομοφυλόφιλων, αποκαλείται "vers", η εναλλαγή δηλαδή του ενεργητικού με τον παθητικό ρόλο; Αλήθεια, μία Κυριαρχική ομοφυλόφιλη ή ένας Κυριαρχικός ομοφυλόφιλος, δεν μπορεί να έχει σε ένα παιχνίδι τον παθητικό ρόλο; Εάν όχι, γιατί; Του αποστερεί κάτι από το Κυριαρχικό προφίλ του; (Ξέρω ότι ανοίγω μία από τις πιο κλισέ συζητήσεις του βδσμ...).

freyja
26-08-12, 12:02
Κατά τρίτον, εάν κατάλαβα καλά, ο βλαξ, μας λες ότι αυτό που εκλαμβάνεται ως σουιτσάρισμα σε αυτές τις σχέσεις είναι στην ουσία αυτό που στον κόσμο των σερνικών τουλάχιστον ομοφυλόφιλων, αποκαλείται "vers", η εναλλαγή δηλαδή του ενεργητικού με τον παθητικό ρόλο;

Πολύ καλά κατάλαβες.

Αλήθεια, μία Κυριαρχική ομοφυλόφιλη ή ένας Κυριαρχικός ομοφυλόφιλος, δεν μπορεί να έχει σε ένα παιχνίδι τον παθητικό ρόλο; Εάν όχι, γιατί; Του αποστερεί κάτι από το Κυριαρχικό προφίλ του; (Ξέρω ότι ανοίγω μία από τις πιο κλισέ συζητήσεις του βδσμ...).

Ανοίγεις συζήτηση που θα προτιμούσα να αποφύγω διότι το παρελθόν με έχει διδάξει ότι άκρη δεν θα βγάλουμε πάλι.
Μιας όμως και εγώ άνοιξα το νήμα και δεν είναι σωστό να αρχίσω τις υπεκφυγές θα σου πω την προσωπική μου άποψη.
Για εμένα η Κυριαρχία δεν είναι ούτε θεμα φαλλού ( έστω και αν είναι ομοίωμα) ούτε θεμα διείσδυσης.
Η διείσδυση και το κλασσικό πατροπαράδοτο σεξ είναι μια απόλαυση και ως τέτοια την δέχομαι και την προσφέρω, αν και εφόσον μου ζητηθεί από την Κ μου.

no_taboo
26-08-12, 13:19
Πολύ καλά κατάλαβες.

Για δες... και δε μου το 'χα! :p

Ανοίγεις συζήτηση που θα προτιμούσα να αποφύγω διότι το παρελθόν με έχει διδάξει ότι άκρη δεν θα βγάλουμε πάλι.
Μιας όμως και εγώ άνοιξα το νήμα και δεν είναι σωστό να αρχίσω τις υπεκφυγές θα σου πω την προσωπική μου άποψη.
Για εμένα η Κυριαρχία δεν είναι ούτε θεμα φαλλού ( έστω και αν είναι ομοίωμα) ούτε θεμα διείσδυσης.
Η διείσδυση και το κλασσικό πατροπαράδοτο σεξ είναι μια απόλαυση και ως τέτοια την δέχομαι και την προσφέρω, αν και εφόσον μου ζητηθεί από την Κ μου.

Μα, το δήλωσα από μόνος μου ότι είναι μία κλισέ συζήτηση και όλοι, άλλος λίγο, άλλος πολύ, έχουμε τοποθετηθεί πάνω στο θέμα. Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά μπορώ να σου κατονομάσω δέκα άτομα, έτσι στα πεταχτά, που διαφωνούν!

Το βασικό είναι να αντιληφθούμε πως, όταν αναφερόμαστε στην ερωτική έκφραση όποιας μορφής, οι αντιλήψεις είναι τόσες, όσοι και οι εκφραζόμενοι!

ΥΓ Βανιλλοσουμπίτσα, την πρώτη μου παρατήρηση την πηδήξαμε;;;;; :p χαχαχα

Uther
26-08-12, 13:39
Το θέμα αγγίζει πολλές πλευρές κατά την γνώμη μου.
Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και έχω κάνει κατ' οίκον 40 ερωτήσεις με αποτέλεσμα
η νηματοθέτρια να εκνευριστεί από την ανικανότητά μου να συμπεριλάβω όλες τις πλευρές του σε ένα concept.
Θα προσπαθήσω εδώ να συνοψίσω κάποιες από τις πλευρές που βλέπω εγώ.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ή να αποδεχτώ ίσως αυτό που υποστηρίζει, όπως και η lazoylli πιθανον επειδη
έχω ένα πρίσμα για αυτόν τον κόσμο, όμως πάντα με θυμάμαι να προσπαθώ να καταρρίψω αυτό το πρίσμα
της δυαδικής άσκησης δυνάμεων που σαν αποτέλεσμα έχει τη δημιουργία της bdsmικής νομοτέλειας.
Αν μέσα από την ανάλυση των δυνάμεων που ασκούνται σε ένα ζευγάρι δεν είχα καταλήξει ότι
η εξουσιαστική τάση δεν μπορεί παρά να ελοχεύει, σε λανθάνουσα κατάσταση, σε όλους, πιθανόν
να μην είχα καταλήξει ποτέ στην ανάπτυξη της bdsmΙκής μου ταυτότητας.

Με αποτέλεσμα η αποσύνθεση (ξανά) αυτού του καταμερισμού των δυνάμεων σε δύο πλευρές
να μην μου γίνεται απόλυτα κατανοητή. (πιθανόν ο εγκέφαλός μου πλέον να μην είναι τόσο αναλυτικός)
καθώς μπερδεύονται πολλές έννοιες μεταξύ τους
Ισονομία, ισοδυναμία και ισότητα δεν απέχουν πολύ από την ισοπέδωση.

Δεν αναγνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό να ισοσταθμίσει κανείς
τις δυνάμεις μεταξύ ανθρώπων του ίδιου φύλου, καθώς ίδιος δεν σημαίνει πάντα ίσος
και ελλείψει διαφορετικότητας, στις βιολογικού χαρακτήρα σεξουαλικές ανάγκες
είναι πιθανά δύο σενάρια (ή αυτά μπορώ εγώ να σκεφτώ)
ή να παρουσιαστεί η ανάγκη ενός διφορούμενου ναρκισσισμού με τις φανερές προεκτάσεις
στην μυθοπλασία του ερμαφρόδιτου,
ή να κάνει απαραίτητη την υιοθέτηση ρόλων συγκεκριμένου χαρακτήρα προς όφελος της λειτουργικότητας.

ΑΥτά φυσικά δεν τα γράφω θεωρητικολογώντας ανούσια, αλλά καταγράφοντας υπο διαφορετικά πρίσματα
τις μέχρι τώρα σχέσεις μου.

Και για να γίνω πιο κατανοητή,
μία περίοδο της ζωής μου προσπαθούσα να αποτρέψω τις εξουσιαστικές τάσεις
από το να παρεμβάλλονται στις σχέσεις μου. Αυτό απεδείχθη αδύνατον με όσα άτομα κι αν το προσπάθησα.

Είτε αρνούμενη να δεχτώ τον ρόλο που μου έβαζαν με αποτέλεσμα να τον διασπάω κάθε φορά.
Είτε προσπαθώντας να αναιρέσω την δική μου τάση.
Είτε προσπαθώντας να αναπτύσσω σε ίσα χρονικά διαστήματα, ίσες δυνάμεις και στην μία και στην άλλη πλευρά
Είτε προσπαθώντας να διασπάσω σε πολλά κέντρα τις ασκούμενες δυνάμεις ,
το αποτέλεσμα ήταν κάθε φορά το ίδιο. Αποπροσανατολισμός και αστάθεια.

Έχοντας γνωρίσει αρκετούς ανθρώπους στη ζωή μου, κάποιοι απο αυτους πιθανον να είχαν την ακεραιότητα
να μην αναλύουν τον κόσμο σε εξουσιαστικές ή επιβλητικές πράξεις, Όμως η ανάγκη επικράτησης
πάντα κάποια στιγμή παρουσιαζόταν, Καθως είναι ολοφάνερο πως αν δεν δεχτεί κανείς την τάση και ανάγκη ιεράρχησης κάποιων πραγμάτων δεν αποδέχεται ούτε και την μοναδικότητα
με αποτέλεσμα την αχρηστία της μονάδας εντός του συνόλου.
Αν δηλαδη έχουμε έναν στρατιώτη δίπλα σε έναν άλλο και τους συγκρίνουμε
σαφώς θα διαπιστώσουμε ότι , αν και ιεραρχικά ίσοι , έχουν ιδιαιτερότητες που διαφοροποιούν τον ένα απο τον άλλο.
Αν θέλουμε αυτοί οι δύο να λειτουργουν μεταξύ τους σε ένα στόχο που θα έχει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα
, θα πρέπει να λειτουργήσουμε με βάση αυτές τους της ιδιαιτερότητες
που εν τέλη δεν ξέρω αν ισοσταθμίζουν ή αν απλά ισορροπούν σε ένα λειτουργικό σύστημα.

Το ερώτημα λοιπον είναι, το ζητουμενο του Bdsm ειναι η λειτουργικότητα μέσω της ανισορροπίας // ανισότητας ;
Το ζητουμενο των βανιλλα ειναι η λειτουργικότητα μέσω της ισοστάθμισης;

Παραμένει όμως σημαντική παράμετρος το δεδομένο ότι δεν εχω συναντησει
βανιλλα ή και μη βανιλλα που να μην έχει καταλήξει μετά απο διερεύνηση χρόνων
στο δεδομένο της δημιουργίας δικαιολογιών της τάσης επικράτησης τους στο ταίρι τους.

Ένα απλο παράδειγμα ειναι, ότι πχ, εγώ κάνω καλυτερα το μαγειρεμα οποτε μαγειρεύω εγώ.
ΑΥτό δεν ειναι λογικό επιχειρημα αναίρεσης της ισότητας, ομοιομορφίας ή ισοδυναμίας που θα ήθελαν να διέπει τις σχέσεις τους.
Δεν υπάρχει επιχείρημα που θα μπορούσε να αναιρέσει την απόφαση για ισοδυναμία ή ισότητα αν αυτή ειναι συνειδητή.
Γι αυτό θεωρώ ότι ειναι απλά η δικαιολογία τους - κατά την κρίση μου - ώστε να βιώσουν τους ρόλους που εν τέλη επέλεξαν.
(καθως αν δεν ηθελαν να το κάνουν θα μπορουσαν να βρουν και έναν σεφ)

Εξακολουθώ λοιπον να διατηρώ αμφιβολίες ως προς το κατά πόσο οι έλληνες
είναι έτοιμοι να δεχθούν πλήρη ευθύνη των αποφάσεών τους - ακομα και οταν αυτές
αντιτίθενται των "φυσικοκοινωνικά" ανεπτυγμένων τάσεων τους
και θεωρώ ότι αυτό
ειναι ένα χαρακτηριστικό που διέπει αν μη τι άλλο την πλειοψηφία bdsmικών και βανιλλοτρόπων σχέσεων.

Όταν και αν και εφόσον ένας άνθρωπος έχει φτάσει σε αυτό το σημείο
θα μπορούσε να κάνει σχέσεις μεταξύ ίσων και μόνο τότε
θα μπορουσε το σεξ να μην μετατραπεί σε μία σχέση μεταξύ δυνάμεων επικράτησης

cad
26-08-12, 13:52
....ΥΓ Βανιλλοσουμπίτσα, την πρώτη μου παρατήρηση την πηδήξαμε;;;;; :p χαχαχα

Aδιασταύρωτες πληροφορίες λένε πως μαγειρεύει το καλύτερο κοτόπουλο στην ηπειρωτική Ελλάδα...
Beware of her ....
lol

no_taboo
26-08-12, 14:04
Aδιασταύρωτες πληροφορίες λένε πως μαγειρεύει το καλύτερο κοτόπουλο στην ηπειρωτική Ελλάδα...
Beware of her ....
lol

Αααα! Δε φοβάμαι!!! Τελικά η Θάλεια κατέληξε ότι είμαι γουρούνι μεταμφιεσμένο...

Άρα ... φοβού(τε) τα γουρούνια και λουκάνικα φέροντα...! ;)

Μα 40 ερωτήσεις βρε αδελφούλα;;; Αυτό δεν είναι "κατ' οίκον", είναι "κατ' έργον"...! ;)

Επειδή προσπάθησα να διαβάσω δύο φορές το συλλογισμό σου, αλλά μου έδωσε την εντύπωση πώς γύριζε γύρω από τον άξονά του προσπαθώντας να δαγκώσει την ουρά του, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις ως προς το πού διαφοροποιείσαι τελικά;

cad
26-08-12, 14:06
...όμως πάντα με θυμάμαι να προσπαθώ να καταρρίψω αυτό το πρίσμα
της δυαδικής άσκησης δυνάμεων που σαν αποτέλεσμα έχει τη δημιουργία της bdsmικής νομοτέλειας.
...........................
Ισονομία, ισοδυναμία και ισότητα δεν απέχουν πολύ από την ισοπέδωση.

.........
ή να κάνει απαραίτητη την υιοθέτηση ρόλων συγκεκριμένου χαρακτήρα προς όφελος της λειτουργικότητας.

....

Και για να γίνω πιο κατανοητή,
μία περίοδο της ζωής μου προσπαθούσα να αποτρέψω τις εξουσιαστικές τάσεις
από το να παρεμβάλλονται στις σχέσεις μου.
......
Το ερώτημα λοιπον είναι, το ζητουμενο του Bdsm ειναι η λειτουργικότητα μέσω της ανισορροπίας // ανισότητας ;
........................
Ένα απλο παράδειγμα ειναι, ότι πχ, εγώ κάνω καλυτερα το μαγειρεμα οποτε μαγειρεύω εγώ.
.....
Γι αυτό θεωρώ ότι ειναι απλά η δικαιολογία τους - κατά την κρίση μου - ώστε να βιώσουν τους ρόλους που εν τέλη επέλεξαν.
(καθως αν δεν ηθελαν να το κάνουν θα μπορουσαν να βρουν και έναν σεφ)

Εξακολουθώ λοιπον να διατηρώ αμφιβολίες ως προς το κατά πόσο οι έλληνες
είναι έτοιμοι να δεχθούν πλήρη ευθύνη των αποφάσεών τους - ακομα και οταν αυτές
αντιτίθενται των "φυσικοκοινωνικά" ανεπτυγμένων τάσεων τους
και θεωρώ ότι αυτό ειναι ένα χαρακτηριστικό που διέπει αν μη τι άλλο την πλειοψηφία bdsmικών και βανιλλοτρόπων σχέσεων.
.............
Όταν και αν και εφόσον ένας άνθρωπος έχει φτάσει σε αυτό το σημείο
θα μπορούσε να κάνει σχέσεις μεταξύ ίσων και μόνο τότε
θα μπορουσε το σεξ να μην μετατραπεί σε μία σχέση μεταξύ δυνάμενων επικράτησης
..................
ΥΓ για να γινω κατανοητη.
Αν ισχυε οτι για τους βανιλλα δεν υφίσταται τάση επικράτησης στη σεξουαλική πράξη ( με την διευρυμένη έννοια του σεξ)
όπως υποστηρίζουν αλλά για ανταλλαγή απόλαυσης,
Ή θα μιλουσαμε για ανθρώπους έτοιμους να ασκήσουν την δημοκρατία στην πλέον ιδεώδη μορφή της,
(μα που ειναι αυτοι οι άνθρωποι και τους χρειαζόμαστε τα τελευταία 2000+ χρόνια)
ή θα μιλουσαμε για αστάθεια σε εξτρεμιστικό βαθμό
ή θα μιλούσαμε για ανθρώπους που απλά δεν θέλουν να παραδεχτούν ή δεν μπορούν να αναγνωρίσουν
το εξουσιαστικό μέρος των πράξεών τους.

Πολύ ξεκαθάρισμα θέλει το πράμα....
Αν θες να το ξεκαθαρίσεις κάνε το....
Έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου.
Σημειωτέον πως το ζητούμενο δεν είναι οι απαντήσεις κατ' ανάγκη.
Είναι το να ξεκαθαριστεί το τοπίο...

Uther
26-08-12, 14:09
Πολύ ξεκαθάρισμα θέλει το πράμα....
Αν θες να το ξεκαθαρίσεις κάνε το....
Έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου.
Σημειωτέον πως το ζητούμενο δεν είναι οι απαντήσεις κατ' ανάγκη.
Είναι το να ξεκαθαριστεί το τοπίο...
προσπαθω προσπαθω.
δεν ηθελα να γινω δυσνοητη.

λεω οτι για να υπάρχει vers Και οχι switch
Πρεπει ολοι να ειναι έτοιμοι να αναλάβουν εξ ολοκληρου τις ευθυνες τους.
δεν ειναι αποτέλεσμα άρνησης της υπαρξης εξουσιαστικών πράξεων
αλλα αποτέλεσμα ανάλυσης αποδοχής κατανοησης αυτων και απόφασης....

αν δεν έχουν οι βανιλλα την επιγνωση των εξουσιαστικών τασεων τους,
οι τάσεις αυτες ειτε τους αρεσει ειτε οχι ελοχευουν

Με αποτελεσμα οι ίδιες πράξεις (vers)
να μην οδηγούν σε μεταξύ τους ίσες δυνάμεις.

ΥΓ. το υστερόγραφο για να εξηγηθει θελω αλλο ενα βιβλιο.
Απο μονο του δεν στέκει.. χωρις το βιβλιαράκι
και οδηγει σε λαθος συμπέρασμα οπως το έγραψα..
γι αυτο το έσβησα
μεχρι να εχω τον τροπο να το εκφράσω σωστά.

cad
26-08-12, 14:10
....Αααα! Δε φοβάμαι!!! Τελικά η Θάλεια κατέληξε ότι είμαι γουρούνι μεταμφιεσμένο...

Να προσέχεις λοιπόν αυτή τη καινούργια, την Κίρκη, έχει το μυστικό να σε ξανακάνει άρθρωπα και πάλι...
Μα δεν είδες το κόλπο?
kirki.virgin η μια, thaleia η άλλη, συμπαιγνία εναντίον σου, είναι φως φανάρι....

WisDomme
26-08-12, 14:12
το ζητουμενο του Bdsm ειναι η λειτουργικότητα μέσω της ανισορροπίας // ανισότητας ;
Ναι και ναι. Το ζητούμενο των σχέσεων, ποιο είναι? Ότι ορίσει ο καθένας. Για άλλον είναι μια εμπειρία, ένα μοίρασμα, για άλλον η ολοκλήρωση, για άλλον η εξέλιξη, για άλλον η βοήθεια, για άλλον συνδυασμός αυτών και ακόμα περισσότερων στοιχείων.
Αν λοιπόν κάποιος επιθυμεί την λειτουργικότητα στις σχέσεις του, είτε μέσο ανισότητας, είτε μέσο ισότητας, θα πρέπει απλά να κάνει τις κατάλληλες για τον ίδιο επιλογές. Όταν ψάχνει κάποιος να δει τι του κάνει την ζωή πιο λειτουργική, αξιολογεί τα δεδομένα και κάνει τις επιλογές του συνειδητά, ώστε να μπορεί, στις συγκεκριμένες συνθήκες, να βρει τρόπο να είναι καλά.

Για να κάνεις λειτουργική την διαφορετικότητα, θα πρέπει να εστιάσεις στην ομοιότητα. Για να μπορείς να φύγεις από τις λειτουργίες του νου, που είναι επικριτικός, διαχωριστικός και συγκριτικός, θα πρέπει να ακούσεις το συναίσθημα - εκείνο το σημείο που είναι κοινό για όλους. Είτε κάποιος είναι Κ είτε είναι υ, είτε είναι καλύτερος στο καθάρισμα, είτε είσαι καλύτερη στο μαγείρεμα, δεν σας αλλάζει ως ανθρώπους. Γιατί στο μέσα όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι και όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως, αν δεν υπάρχει επιχείρημα που θα μπορούσε να αναιρέσει την απόφαση για ισοδυναμία ή ισότητα, γιατί είναι δικαιολογία, για να βιώσει ένα ζευγάρι τους ρόλους που επέλεξαν?

Και θα έλεγα πως αυτό ισχύει τόσο στους vanilla, όσο και στους bdsmερς.

Η ανισότητα στην πρακτική μας κατάσταση, είναι γεγονός. Δεν είμαστε όλοι καλοί σε όλα, δεν έχουμε όλοι την ίδια ωριμότητα, την ίδια συνείδηση, τις ίδιες κλίσεις. Αυτό πως μας κάνει άνισους μέσα στις σχέσεις μας και την ζωή μας, ως ανθρώπους? Όλα αυτά είναι στάδια εξέλιξης και όχι μέτρα για να τοποθετούμε άλλους πιο πάνω και άλλους πιο κάτω.

cad
26-08-12, 14:14
....να μην οδηγει στο "ίσο".

Ίσο βρε παιδί μου, υπάρχει μόνο στη βυζαντινή μουσική, ένα πράμα...
Πουθενά αλλού...
Ααααα ... Και στα μαθηματικά...

Uther
26-08-12, 14:18
Ίσο βρε παιδί μου, υπάρχει μόνο στη βυζαντινή μουσική, ένα πράμα...
Πουθενά αλλού...
Ααααα ... Και στα μαθηματικά...
Με αποτελεσμα οι ίδιες πράξεις

cad
26-08-12, 14:30
Με αποτελεσμα οι ίδιες πράξεις

Χαλαραααααααα!....

Uther
26-08-12, 14:43
Για να κάνεις λειτουργική την διαφορετικότητα, θα πρέπει να εστιάσεις στην ομοιότητα.

Αυτό είπα πιο πάνω. Ότι ο δρόμος δεν ειναι ένας. Μάλλον είναι αρκετοί. Ένα ρολόι δεν εχει μονο γρύλους. Και αν ακομα
συγκρινουμε τους γρύλους διαφέρουν και ειναι η διαφορετικότητα (όχι η αντίθεση) αυτό που τους κάνει
λειτουργικούς. Aν απο δέκα ρολόγια βγάλουμε ένα - το ίδιο κομμάτι, δεν θα καταφέρουμε με τα δέκα ίδια κομμάτια
να φτιάξουμε ένα καινούριο ρολόι. Εκτος αν η ομοιοτητα στην οποια εστιάζει κανείς
έχει τις ριζες της στις ναρκισσιστικές τάσεις της ομοφυλοφιλίας

Για να μπορείς να φύγεις από τις λειτουργίες του νου, που είναι επικριτικός, διαχωριστικός και συγκριτικός, θα πρέπει να ακούσεις το συναίσθημα - εκείνο το σημείο που είναι κοινό για όλους. Νομίζω ότι τίποτα απο αυτά δεν ειναι βλαβερό
απο μόνο του. Νομιζω ότι βλάβη προκαλείται οταν αυτά χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο,, έτσι ώστε
να στοχεύουν στην επικράτηση αλλά κυρίως στην ακύρωση της προσωπικότητας του άλλου.

Είτε κάποιος είναι Κ είτε είναι υ, είτε είναι καλύτερος στο καθάρισμα, είτε είσαι καλύτερη στο μαγείρεμα, δεν σας αλλάζει ως ανθρώπους. Γιατί στο μέσα όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι και όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι.
Δεν κατάλαβα απο που βγαίνει το συμπέρασμα οτι είμαστε ίδιοι. Ίσοι ναι αν θέλουμε .

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως, αν δεν υπάρχει επιχείρημα που θα μπορούσε να αναιρέσει την απόφαση για ισοδυναμία ή ισότητα, γιατί είναι δικαιολογία, για να βιώσει ένα ζευγάρι τους ρόλους που επέλεξαν?
Ισοδυναμία δεν είναι το ίδιο με ισότητα. Δεν μπορώ να σε κάνω να μαγειρεύεις το ίδιο καλά με εμένα
ούτε να σου αρέσει το μαγείρεμα όσο σε εμένα. Αν επιλέξω όμως ισότητα, θα μαγειρεύουμε εναλλαξ ακομα κι αν
το φαγητό σου δεν τρώγεται και καθε φορά που ειναι η μέρα σου θα πρέπει να παραγγέλνεις έτοιμο.
Δεν υπάρχει ουσιαστικά επιχείρημα, όμως χρησιμοποιούν τις ικανότητες, ανικανότητες ή/και αρνησεις
ως επιχείρημα για τις πράξεις που εν τέλη είτε το θέλουν είτε όχι, χαρακτηρίζουν τους ρόλους τους.

Και θα έλεγα πως αυτό ισχύει τόσο στους vanilla, όσο και στους bdsmερς.
Αυτό πως ισχύει στους Bdsmers εφόσον είτε το υ μαγειρεύει καλά είτε όχι
απλά θα κοψει τον κώλο του να μαθει να μαγειρευει - αν του ζητηθει - και θα το κάνει καθημερινα;

Η ανισότητα στην πρακτική μας κατάσταση, είναι γεγονός. Δεν είμαστε όλοι καλοί σε όλα, δεν έχουμε όλοι την ίδια ωριμότητα, την ίδια συνείδηση, τις ίδιες κλίσεις. Αυτό πως μας κάνει άνισους μέσα στις σχέσεις μας και την ζωή μας, ως ανθρώπους? Όλα αυτά είναι στάδια εξέλιξης και όχι μέτρα για να τοποθετούμε άλλους πιο πάνω και άλλους πιο κάτω.
-H ανισότητα δεν ειναι γεγονός. Η ανομοιογένεια ειναι γεγονός , όπως το γράφεις.
Η ανομοιογένεια όμως δεν αφορά την ισότητα. Η ισότητα είναι απόφαση που δεν πηγάζει από τις πράξεις όμως τις επηρεάζει αν το αποφασίσουμε.
Οι πράξεις, ή ο τρόπος που τις αντιλαμβανόμαστε (πχ μαγειρική ικανότητα) δεν διαμορφώνουν την εξίσωση.

-Μπορει να μας κάνει άνισους αν και εφόσον δεν θέλουμε να αναγνωρίσουμε και να αναλύσουμε
την τάση μας να επικρατήσουμε ή να παραχωρήσουμε , έτσι ώστε αναγνωρίζοντάς την να την διαμορφώσουμε
με βάση τα θέλω μας.

Δεν κατάλαβα... στάδιο εξέλιξης θεωρούμε την ανομοιογένεια;

WisDomme
26-08-12, 15:07
Νομίζω ότι τίποτα απο αυτά δεν ειναι βλαβερό
απο μόνο του. Νομιζω ότι βλάβη προκαλείται οταν αυτά χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο,, έτσι ώστε
να στοχεύουν στην επικράτηση αλλά κυρίως στην ακύρωση της προσωπικότητας του άλλου.
Ή στο να ορίζουμε τον εαυτό μας και να εξαρτάμε το συναίσθημά μας κυρίως μέσα από αυτές τις λειτουργίες.

Δεν κατάλαβα απο που βγαίνει το συμπέρασμα οτι είμαστε ίδιοι. Ίσοι ναι αν θέλουμε .
Ίδιοι στο μέσα μας. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδια συναισθήματα, ακόμα και αν τα εκφράζουν με διαφορετικό τρόπο σε επίπεδο προσωπικότητας. Ο Κ και ο υ, μέσα από την διαφορετικότητά του, το ίδιο αγάπη θέλουν, αποδοχή, ασφάλεια κτλ.

Ισοδυναμία δεν είναι το ίδιο με ισότητα. Δεν μπορώ να σε κάνω να μαγειρεύεις το ίδιο καλά με εμένα
ούτε να σου αρέσει το μαγείρεμα όσο σε εμένα. Αν επιλέξω όμως ισότητα, θα μαγειρεύουμε εναλλαξ ακομα κι αν
το φαγητό σου δεν τρώγεται και καθε φορά που ειναι η μέρα σου θα πρέπει να παραγγέλνεις έτοιμο.
Δεν υπάρχει ουσιαστικά επιχείρημα, όμως χρησιμοποιούν τις ικανότητες, ανικανότητες ή/και αρνησεις
ως επιχείρημα για τις πράξεις που εν τέλη είτε το θέλουν είτε όχι, χαρακτηρίζουν τους ρόλους τους.
Ναι, άλλο ισοδυναμία και άλλο ισότητα. Αλλά βλέπω πως ορίζουμε διαφορετικά την ισότητα. Όταν πω πως "όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι", εννοώ στα πλαίσια τις διαφορετικότητάς τους. Αν εσύ μαγειρεύεις καλά, τότε θα αναλάβεις εσύ το μαγείρεμα και εγώ το σίδερο.

Αυτό πως ισχύει στους Bdsmers εφόσον είτε το υ μαγειρεύει καλά είτε όχι
απλά θα κοψει τον κώλο του να μαθει να μαγειρευει - αν του ζητηθει - και θα το κάνει καθημερινα;
Και αν του ζητήσεις να τραγουδήσει και το παιδί είναι φάλτσο? xD Θα τον κόψει τον κώλο του, θα το φτάσει μέχρι ένα σημείο, αλλά τι νόημα έχει να το κάνει?
Έτσι όπως το βλέπω, δεν έχω λόγο να βάλω κάποιον να κάνει κάτι στο οποίο δεν είναι καλός, όταν μπορώ να τον υποστηρίξω στις κλίσεις του. Ε, αν μου χρειάζεται τώρα, θα βολευτώ και με το μέτριο αποτέλεσμα.

Δεν κατάλαβα... στάδιο εξέλιξης θεωρούμε την ανομοιογένεια;
Ναι. Ο καθένας, που είναι ανομοιογενής, βρίσκεται σε ένα στάδιο εξέλιξης, στον δικό του εξελικτικό άξονα.

Uther
26-08-12, 15:18
Ίδιοι στο μέσα μας. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδια συναισθήματα, ακόμα και αν τα εκφράζουν με διαφορετικό τρόπο σε επίπεδο προσωπικότητας. Ο Κ και ο υ, μέσα από την διαφορετικότητά του, το ίδιο αγάπη θέλουν, αποδοχή, ασφάλεια κτλ.
Αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει.

Ναι, άλλο ισοδυναμία και άλλο ισότητα. Αλλά βλέπω πως ορίζουμε διαφορετικά την ισότητα. Όταν πω πως "όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι", εννοώ στα πλαίσια τις διαφορετικότητάς τους. Αν εσύ μαγειρεύεις καλά, τότε θα αναλάβεις εσύ το μαγείρεμα και εγώ το σίδερο. Γιατί; Γιατι να αναλάβω εγώ να μαγειρεύω ή να σκύβω επειδή εσύ δεν θες να τρως το φαί μου
ή πιστεύεις ότι είσαι καλύτερα στο να πηδάς κάποια στα 4; Με βάση πιο κριτήριο εφόσον η σχέση προσπαθουμε να γίνει ίση;

Και αν του ζητήσεις να τραγουδήσει και το παιδί είναι φάλτσο? xD Θα τον κόψει τον κώλο του, θα το φτάσει μέχρι ένα σημείο, αλλά τι νόημα έχει να το κάνει?
Εδώ περνάμε στο κεφάλαιο : "σωστή χρήση των υποτακτικών" που είναι άλλο θέμα. Η ουσία της ερώτησης ήταν
γιατι υποστηρίζεις ότιισχύει στα bdsm ζευγάρια η αναγκαιότητα δικαιολόγησης του ρόλου τους εφόσον
οι ρόλοι ειναι προσυμφωνημένοι με βάση την σύγκλιση των θέλω και όχι τον στόχο της ισότητας για την οποία οι βανίλλα χρησιμοποιούν "εκλογικευμένα" - αλλά όχι λογικά - επιχειρήματα ώστε να την καταρρίψουν στην σχέση τους..

ΥΓ. η ανομοιογένεια δεν ειναι μόνο αποτέλεσμα εξέλιξης.

WisDomme
26-08-12, 15:35
Στην Κυριαρχία τι ψάχνεις? Τι διαφορετικό, από αυτό που ψάχνει ένας υποτακτικός στην υποταγή?
Τα συναισθήματα που χρειάζονται οι άνθρωποι, η αγάπη, η αναγνώριση, η αποδοχή, η ασφάλεια, η εμπιστοσύνη, η υπερηφάνεια κτλ κτλ, είναι τα ίδια. Εσύ θα τα αναζητήσεις μέσα από κάποιον που σου ανήκει. Το υ θα τα αναζητήσει μέσα από το να ανήκει σε κάποιον. Και τι άλλαξε? Το ίδιο άνθρωποι είμαστε.

Γιατί; Γιατι να αναλάβω εγώ να μαγειρεύω ή να σκύβω επειδή εσύ δεν θες να τρως το φαί μου
ή πιστεύεις ότι είσαι καλύτερα στο να πηδάς κάποια στα 4; Με βάση πιο κριτήριο εφόσον η σχέση προσπαθουμε να γίνει ίση;.
Δεν σε αντιλαμβάνομαι. Το κριτήριο για να γίνει μια σχέση ίση και λειτουργική, είναι να επιτρέπεται στον καθένα να είναι ο εαυτός του μέσα στην σχέση. Αν μπορούμε να πούμε ότι ο καθένας ξέρει ποιος είναι ο εαυτός του (έστω και για δεδομένη συνείδηση σε δεδομένη χρονική στιγμή).

Η ουσία της ερώτησης ήταν
γιατι υποστηρίζεις ότι ισχύει στα bdsm ζευγάρια η αναγκαιότητα δικαιολόγησης του ρόλου τους εφόσον
οι ρόλοι ειναι προσυμφωνημένοι με βάση την σύγκλιση των θέλω και όχι τον στόχο της ισότητας για την οποία οι βανίλλα χρησιμοποιούν "εκλογικευμένα" - αλλά όχι λογικά - επιχειρήματα ώστε να την καταρρίψουν στην σχέση τους...
Και οι bdsmers χρησιμοποιούν "εκλογικευμένα" επιχειρήματα. Και οι βανίλλα έχουν προσυμφωνημένους ρόλους, με βάση την σύγκλιση των θέλω τους.

Το point μου είναι πως στην σχέση δεν είσαι μόνο ρόλος, είσαι και ο εαυτός σου και δεν χωράς σε ρόλους. Και στο bdsm ψάχνουμε να "δικαιολογήσουμε" τις ανισότητες, και στις βανιλλοκαταστάσεις ψάχνουμε να "δικαιολογήσουμε" τις ισότητες. Το θέμα είναι πως, ούτε το ένα είναι πραγματική ανάγκη, ούτε το άλλο. Απλά ο ρόλος δεν μπορεί να είναι πάνω από το άτομο και την μοναδικότητά του. Γνώμη μου, that is.

ΥΓ. συμφωνώ

cad
26-08-12, 15:56
..........
Γιατί; Γιατι να αναλάβω εγώ να μαγειρεύω ή να σκύβω επειδή εσύ δεν θες να τρως το φαί μου
ή πιστεύεις ότι είσαι καλύτερα στο να πηδάς κάποια στα 4; Με βάση πιο κριτήριο εφόσον η σχέση προσπαθουμε να γίνει ίση;
.............

Εδώ περνάμε στο κεφάλαιο : "σωστή χρήση των υποτακτικών" που είναι άλλο θέμα. Η ουσία της ερώτησης ήταν
γιατι υποστηρίζεις ότιισχύει στα bdsm ζευγάρια η αναγκαιότητα δικαιολόγησης του ρόλου τους εφόσον
οι ρόλοι ειναι προσυμφωνημένοι με βάση την σύγκλιση των θέλω και όχι τον στόχο της ισότητας για την οποία οι βανίλλα χρησιμοποιούν "εκλογικευμένα" - αλλά όχι λογικά - επιχειρήματα ώστε να την καταρρίψουν στην σχέση τους..
.....................
ΥΓ. η ανομοιογένεια δεν ειναι μόνο αποτέλεσμα εξέλιξης.

1. Αυτό λέγεται στρίβειν δια του αρραβώνος, τουλάχιστον όμως...
2. α. Μπερδεμένα πράματα, ξέρουμε τι θέμε ή ούουου..!. ...β. Είπαμε το ίσο είναι αλλού...
3. Για να ασχοληθείς με υποτακτικά άτομα χρειάζεται να έχεις κότσια και αντοχές και όρεξη και απ' όλα και άλλα πολλά στη συνέχεια. Αν όχι, παίζεις στρατιωτάκια...
4. Η ανομοιογένεια είναι δεδομένη by default.
Η προσπάθεια για διαχείριση ανθρώπων για τη παραγωγή ομοιογένειας παράγει δυστυχία.
Συναντάται σε κλασικά παραδείγματα σε απολυταρχικά καθεστώτα, εταιρείες, οργανισμούς κλπ. Είναι πράξη καταστολής και ελέγχου.
Εξαιρούνται συντεταγμένες ενέργειες σε επίπεδο υψηλά καταρτισμένων ομάδων με στόχο την επιβίωσή τους (διασώστες, κομμάντο κλπ τέτοια) και δεν πετυχαίνουν και πάντα...

Uther
26-08-12, 15:59
Στην Κυριαρχία τι ψάχνεις? Τι διαφορετικό, από αυτό που ψάχνει ένας υποτακτικός στην υποταγή?
Τα συναισθήματα που χρειάζονται οι άνθρωποι, η αγάπη, η αναγνώριση, η αποδοχή, η ασφάλεια, η εμπιστοσύνη, η υπερηφάνεια κτλ κτλ, είναι τα ίδια. Εσύ θα τα αναζητήσεις μέσα από κάποιον που σου ανήκει. Το υ θα τα αναζητήσει μέσα από το να ανήκει σε κάποιον. Και τι άλλαξε? Το ίδιο άνθρωποι είμαστε. Δεν συμφωνω ουτε οτι εχουμε τα ιδια θέλω
ουτε οτι ψάχνουμε τα ιδια πράγματα. Νομιζω οτι κατά καιρούς ισως συμπίπτουμε κάποιοι άνθρωποι μεταξύ μας,
αλλά συχνά ο ένας και τελικός στόχος ειναι εντελώς διαφορετικός σε κάθε άνθρωπο. Μπορει εσύ πχ να θες να αγαπηθείς
και εγώ να καταφέρω να μην δεσμεύομαι σε αυτούς που με αγαπάνε νιώθοντας την υποχρέωση να αγαπήσω.
Σε αυτη την περίπτωση σαφώς δεν βιώνω ουτε την αγάπη ούτε την θέληση προς αυτήν με τον ίδιο τρόπο με εσένα.

Δεν σε αντιλαμβάνομαι. Το κριτήριο για να γίνει μια σχέση ίση και λειτουργική, είναι να επιτρέπεται στον καθένα να είναι ο εαυτός του μέσα στην σχέση. Αν μπορούμε να πούμε ότι ο καθένας ξέρει ποιος είναι ο εαυτός του (έστω και για δεδομένη συνείδηση σε δεδομένη χρονική στιγμή).
υπο αυτο το πρισμα και το bdsm αφορά σχέσεις μεταξύ ίσων είναι όμως μια σχέση η οποία λειτουργεί με βάση και στόχο την ισότητα;

Και οι bdsmers χρησιμοποιούν "εκλογικευμένα" επιχειρήματα. Και οι βανίλλα έχουν προσυμφωνημένους ρόλους, με βάση την σύγκλιση των θέλω τους. Η βία της λογικής ειναι επίσης ένα άλλο και πολυπλοκο και αμφιλεγόμενο θέμα για το πώς χρησιμοποιείται μέσα σε μία bdsmική σχέση. Στάδιο ανάπτυξης η εκμάθηση της υποταγής στη λογική, στάδιο ανάπτυξης η εκμάθηση της αντίστασης στην υποφαινόμενη λογική, στάδιο εκμάθησης η χρήση της λογικής, σταδιο εκμάθησης η πλήρης κατανόηση διαφορετικών λογικών συστημάτων και τέλος
στάδιο συναισθηματικής εκμάθησης και ωρίμανσης η παραδοχή πως ο,τι επιλέγουμε είναι υπεράνω των δυνάμεων που μπορεί
να μας ασκήσει η λογικη αν και εφόσον την επιλέξουμε..

Το point μου είναι πως στην σχέση δεν είσαι μόνο ρόλος, είσαι και ο εαυτός σου και δεν χωράς σε ρόλους. Και στο bdsm ψάχνουμε να "δικαιολογήσουμε" τις ανισότητες, και στις βανιλλοκαταστάσεις ψάχνουμε να "δικαιολογήσουμε" τις ισότητες. Το θέμα είναι πως, ούτε το ένα είναι πραγματική ανάγκη, ούτε το άλλο. Απλά ο ρόλος δεν μπορεί να είναι πάνω από το άτομο και την μοναδικότητά του. Γνώμη μου, that is.
H γνώμη μου είναι πως ο ρόλος είναι κάτι αυθύπαρκτο και δεν μπορούμε πλέον
στην κοινωνία που ζούμε να αναφερόμαστε σε κάτι ανώτερο του ρόλου. Θα αναγκαστούμε να μιλήσουμε για ζώα
αψηφώντας την πραγματική φύση του ανθρώπου που συμπεριλαμβάνει την τάση του να ανηκει στο κοινωνικό σύνολο
χωρίς να προκαλεί την επιθετικότητα ή την άρνηση του συνόλου προς αυτόν.

Uther
26-08-12, 16:17
1. Αυτό λέγεται στρίβειν δια του αρραβώνος, τουλάχιστον όμως...
2. α. Μπερδεμένα πράματα, ξέρουμε τι θέμε ή ούουου..!. ...β. Είπαμε το ίσο είναι αλλού...
3. Για να ασχοληθείς με υποτακτικά άτομα χρειάζεται να έχεις κότσια και αντοχές και όρεξη και απ' όλα και άλλα πολλά στη συνέχεια. Αν όχι, παίζεις στρατιωτάκια...
4. Η ανομοιογένεια είναι δεδομένη by default.
Η προσπάθεια για διαχείριση ανθρώπων για τη παραγωγή ομοιογένειας παράγει δυστυχία.
Συναντάται σε κλασικά παραδείγματα σε απολυταρχικά καθεστώτα, εταιρείες, οργανισμούς κλπ. Είναι πράξη καταστολής και ελέγχου.
Εξαιρούνται συντεταγμένες ενέργειες σε επίπεδο υψηλά καταρτισμένων ομάδων με στόχο την επιβίωσή τους (διασώστες, κομμάντο κλπ τέτοια) και δεν πετυχαίνουν και πάντα...
Συμφωνουμε :)

WisDomme
26-08-12, 16:25
Δεν συμφωνω ουτε οτι εχουμε τα ιδια θέλω
ουτε οτι ψάχνουμε τα ιδια πράγματα. Νομιζω οτι κατά καιρούς ισως συμπίπτουμε κάποιοι άνθρωποι μεταξύ μας,
αλλά συχνά ο ένας και τελικός στόχος ειναι εντελώς διαφορετικός σε κάθε άνθρωπο. Μπορει εσύ πχ να θες να αγαπηθείς
και εγώ να καταφέρω να μην δεσμεύομαι σε αυτούς που με αγαπάνε νιώθοντας την υποχρέωση να αγαπήσω.
Σε αυτη την περίπτωση σαφώς δεν βιώνω ουτε την αγάπη ούτε την θέληση προς αυτήν με τον ίδιο τρόπο με εσένα.

Ναι, δεν το βιώνεις με τον ίδιο τρόπο, όμως και πάλι αγάπη βιώνεις, συναισθηματική πληρότητα αναζητάς. Όπως κάθε άνθρωπος. Ο ανθρώπινος πυρήνας είναι ίδιος σε όλους, ακόμα και όταν οι εκφράσεις τις προσωπικότητας αλλάζουν.

υπο αυτο το πρισμα και το bdsm αφορά σχέσεις μεταξύ ίσων είναι όμως μια σχέση η οποία λειτουργεί με βάση και στόχο την ισότητα;
Τι ορίζεις ισότητα? Γιατί για μένα, αν η ισότητα είναι να είμαστε εξίσου άνθρωποι στην σχέση, τότε ναι. Και μέσα σε οποιονδήποτε ρόλο, και μέσα σε οποιαδήποτε σχέση, νιώθω ισότητα. Νιώθω πως ο άλλος είναι το ίδιο με μένα, στον πυρήνα μου, είναι το ίδιο άνθρωπος με μένα και από αυτήν την αλήθεια δεν μπορεί να με μετακινήσει κανένας ρόλος.

H γνώμη μου είναι πως ο ρόλος είναι κάτι αυθύπαρκτο και δεν μπορούμε πλέον
στην κοινωνία που ζούμε να αναφερόμαστε σε κάτι ανώτερο του ρόλου. Θα αναγκαστούμε να μιλήσουμε για ζώα
αψηφώντας την πραγματική φύση του ανθρώπου που συμπεριλαμβάνει την τάση του να ανηκει στο κοινωνικό σύνολο
χωρίς να προκαλεί την επιθετικότητα ή την άρνηση του συνόλου προς αυτόν.
Η φύση του ανθρώπου έχει ένστικτα. Ναι, έχουμε το κοινωνικό ένστικτο (αυτό που ονομάζουμε "κοινωνικός εαυτός"), που μας κάνει να ξέρουμε πως θα φερθούμε σε σχέση με τους άλλους... Αλλά δεν είναι τα ένστικτα το μόνο μας πεδίο. Ακριβώς γιατί δεν είμαστε ζώα. Γιατί τα ζώα δεν μπορούν να παραβιάσουν τα ένστικτά τους, δεν μπορούν να κάνουν τίποτε διαφορετικό από αυτό που ορίζουν τα ένστικτά τους.

Έχουμε όμως και μια λογική και ένα συναίσθημα και μια συνείδηση και μια ελεύθερη βούληση. Και όλα αυτά θα έπρεπε να μας κάνουν να είμαστε πάνω από όλα ο εαυτός μας και μετά ο οποιοσδήποτε ρόλος μας.

thaleia
26-08-12, 16:45
Αποψη της αιρετικης Θαλειας:

Η προσωπικη μου θεωρηση ειναι οτι ΟΛΟΙ μας εχουμε δυο φυσεις ,
οσοι εχουν την παρρησια ,απεναντι στον εαυτο τους κατα πρωτον ,
να αποδεχτουν την ετερη ειναι ευτυχεις , οι υπολοιποι ειναι δεσμιοι .
Κατοπιν τουτων για την Θαλεια ομοφυλοφιλια δεν υπαρχει.

SlaveRose
28-08-12, 01:03
δηλαδή για να καταλάβω το θέμα είναι .. αν οι ομοφυλόφιλοι είναι και switch ?? ή ότι αν είσαι switch σημαίνει ότι είσαι και Ομοφυλόφιλος .. οι Ομοφυλόφιλοι είναι όλοι switch ?? έχει σχέση η ομοφυλοφιλία με τους switch -ers ?? δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω υπάρχουν 3 κατηγορίες
1. switch ομοφυλόφιλοι - οι οποίοι δεν είναι με τίποτα ετεροφυλόφιλοι
2. switch ετεροφυλόφιλοι - οι οποίοι μπωρεί και να είναι ομοφυλόφιλοι αλλά μπωρεί και όχι ..
3. non switch .. ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι ..
Οι switch ετεροφυλόφιλοι δεν είναι και λίγο Ομοφυλόφιλοι ??? έχω μπερδευτεί!!!

durleck
28-08-12, 16:39
@slaverose

Βασικά ο αρχικός σκοπός του thread ήταν, συνοπτικά, να δείξει πως στις ομοφυλοφιλικές σχέσεις συχνά (γιατί σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως σε όλα) η έννοια του switch δεν είναι ίδια με τις ετερόφυλες και bdsm σχέσεις. Αυτό είναι επειδή, όπως εξηγεί η freyja στη αρχή, πολλοί ομοφυλόφιλοι δεν ταυτίζουν τον παθητικό κι ενεργό ρόλο με υποτακτικό και κυριαρχικό αντίστοιχα.

@anacreon

χεχεχε πολύ καλή συμβουλή :) just smile and nob ^^

αλλά εγώ θα φανώ τολμηρός και θα πω κάτι παραπάνω :P μάλλον πάω γυρεύοντας αλλά δεν βαριέσαι? ^^

Το όλο θέμα της συζήτησης έχει ξεφύγει λίγο (έως πολύ) από κει που ξεκίνησε, αλλά ομολογώ πως έχει καταλήξει σε ένα εξίσου ενδιαφέρον θέμα :)

To όλο θέμα ξεκινάει αρκετά απλά: ο/η Κ διατάζει και ο/η υ υπακούει. Αυτή είναι η 'αντικειμενική' βάση η οποία, ενώ απλή, περιπλέκεται όταν μπαίνει μέσα το υποκειμενικό στοιχείο του κάθε ατόμου. Ποιες είναι οι απαιτήσεις της Κ και πια είναι η ανταπόκριση του υ? Ταπεινή μου άποψη είναι πως ο υ οφείλει, αρχικά τουλάχιστον, να κάνει οτιδήποτε μπορεί ώστε να προσαρμοστεί και να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της Κ, όποιες κι αν είναι αυτές. Τώρα, αν στην πορεία φανεί πως για οποιονδήποτε λόγο ο υ δεν θέλει ή δεν μπορεί να ανταποκριθεί, εκεί το θέμα πάει αλλού. Αν δεν μπορεί, λόγο κάποιον συνθηκών ή λόγο προσωπικής ανικανότητας (αφού φυσικά κάνει προσπάθειες) εκεί γίνεται πια θέμα της Κ το αν θα δείξει κατανόηση ή όχι κι αν θα αποφασίσει να αλλάξει/προσαρμόσει τις απαιτήσεις της σε κάτι στο οποίο να μπορεί να ανταποκριθεί ο υ. Υπάρχει πάντα η επιλογή του εκφοβισμού, φυσικά. Δηλαδή το 'κάνε αυτό διαφορετικά θα σε διώξω' το οποίο έχει το ενδιαφέρον του και μάλιστα συχνά δουλεύει θαυματουργά ^^ αυτά σχετικά με το αν ο υ δεν μπορεί, όπου πραγματικά πιστεύω πως η πρόθεση κι η προσπάθεια είναι εξίσου σημαντική με το αποτέλεσμα. Τώρα άμα μπορεί αλλά δεν θέλει...εκεί περιπλέκεται ακόμα περισσότερο το θέμα...θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει 'δεν θέλω' από την πλευρά του υ. Δυσαρέσκεια και φόβος ίσως αλλά όχι άρνηση και πως θα έπρεπε να είναι αυτονόητο το ότι θέλει και κάνει ότι μπορεί ώστε να ικανοποιηθούν όλες οι επιθυμίες της Κ. Αν όμως δεν γίνεται αυτό, εκεί πραγματικά θεωρώ πως εξαρτάται ολοκληρωτικά από την Κ να αποφασίσει πώς θα το χειριστεί κι αν θα το χειριστεί.

SlaveRose
28-08-12, 22:25
ναι ναι :) τα έχω καταλάβει όλα :P

Isnogood
29-08-12, 21:27
διαβασα μονο το πρωτο κειμενο του νηματος .
καλη η ενημερωση , ομως .....
η βιομηχανια του πορνο , περιγραφει το ιδανικο στην φαντασια του αγοραστη . σαφως καταλαβαινω οτι η πραγματικοτητα σε οτι αφορα το λεσβιακο ειναι διαφορετικη , οπως επισης διαφορετικη ειναι και η straight πραγματικοτητα με τις αντιστοιχες σκηνες του πορνοθεαματος .....
.......
δεν παυει ομως να ειναι οι ιδανικες ... :) .....

σε οτι αφορα τωρα το bdsm μεσα στην βανιλλα ομοφυλ. σχεση και γνωριζοντας απο πρωτο χερι πολλες πτυχες τετοιας σχεσης , αναρωτιεμαι αν το να πειθεις τον αλλον οτι σε εχει/τον εχεις αναγκη , κρατωντας τον δεσμιο του ομοφυλ. ερωτα-εξαρτησης , δεν ειναι ταυτοχρονα ο ορισμος της κυριαρχιας-υποταγης ?
το τι θα βαλουμε στο μουνι μας και που θα βαλουμε τον πουτσο μας δεν μπορει εσαει να μας κανει κουμαντο επι Χ ηλικιακα χρονια ... διοτι επειτα απο το σημειο οριστικοποιησης της αδρανειας , ακομα και η βανιλοτερη σχεση , ευκολα γινεται σαδισμος

Uther
30-08-12, 09:59
αν το να πειθεις τον αλλον οτι σε εχει/τον εχεις αναγκη , κρατωντας τον δεσμιο του ομοφυλ. ερωτα-εξαρτησης , δεν ειναι ταυτοχρονα ο ορισμος της κυριαρχιας-υποταγης ?
"Πείθεις";
"Δέσμιο";
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
Οι τράπεζες μας "πείθουν" κρατώντας μας δέσμιους..
Οι πολιτικοί μας "πείθουν" αναγκάζοντάς μας.
Οι διαφημίσεις μας "πείθουν" έχοντας την συναίνεσή μας. Δεν μας αναγκάζουν σε τίποτα.
Το ίδιο κι εμείς.. Αν χρειαζόταν να "πείσω" την σύντροφό μου να είναι μαζί μου, θα ντρεπόμουν να είμαι μαζί της.

ΥΓ.. ιδανικές για ποιους;
Δεν έχω δει γυναίκα να ικανοποιείται με αυτού του τύπου το γλύψιμο που βλέπουμε στις τσόντες
πάσης φύσεως...
αν έχεις δει εσύ ε τι να πω πλέον;
Φαίνεται ότι ή οι ομοφυλόφιλες και οι μπάι
έχουν τόσο μα τόσο μα τόσο διαφορετική ανατομία
ή οι στρέιτ προσποιούνται καλύτερα.

Brother Justine
31-08-12, 11:48
Εδώ θέλω να κάνω μια εθνο-πολιτιστική διαπίστωση. (Ευχαριστώ την νηματοθέτη που μου υπενθύμισε κάτι που κόντευα να ξεχάσω καθότι κλείνω δεκαετία πια στην Ελλάδα).
Το ιδιαίτερο εκείνο είδος που αποκαλείται ελληνίδα βεδεεσεμού έχει ως απαράβατο θέσφατο ότι ΔΕΝ φερόμαστε ΠΟΤΕ υποτιμητικά σε άλλη εκπρόσωπο του ίδιου φύλου. Ακόμα κι αν είμαστε λεσβίες, ακόμα κι να είμαστε σαδίστριες, ακόμα κι αν έχουμε απέναντί μας μια λαχταριστή μαζοχίστρια, το πολύ πολύ να προσφέρουμε στεγνό πόνο (χωρίς ίχνος εξευτελισμού και εγκεφαλικής εμπλοκής). Το session γίνεται εντελώς μηχανικά, κάτι σαν δονητής, καθότι είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να εξευτελίσουμε «φιλενάδα» μας, αυτό δεν συμβαδίζει με την γυναικεία σεξουαλικότητα, όπως λέει περίπου η νηματοθέτης.
Ε λοιπόν, σας διαβεβαιώ φίλοι μου ότι στο εξωτερικό, τουλάχιστον στην Γαλλία όπου και πέρασα έξι χρόνια από την πρώτη νεότητά μου, οι λεσβιάζουσες top έκαναν τους άντρες ομοϊδεάτες τους να φαντάζουν άβγαλτες Αρσακειάδες. Όχι όλες, είναι η αλήθεια ότι υπήρχε και το είδος «δεν πειράζω γυναίκες» αλλά αυτές ήταν ελάχιστες και μάλλον ιδεολογικοποιημένες.
Τώρα τι να πω, μπορεί να έχω τις λάθος παρέες στην Ελλάδα, μπορεί να έπεσα στις κόρες του εωσφόρου στο εξωτερικό, αλλά οι στατιστικές μου είναι αυτές.
Η ερμηνεία; Θα έμπαινα στον πειρασμό να υποθέσω ότι το ελληνικό γυναικείο φύλο διακρίνεται από μια πρωτοφανή αλληλεγγύη, αν δεν είχα επίσης την εμπειρία (παιδιόθεν αυτή) της ελληνίδας κολλητής να ξεκατινιάζεται εναντίον άλλης ελληνίδας κολλητής πίσω από την πλάτη της. Το περίεργο δε είναι ότι το σπορ αυτό ΔΕΝ απαντά, τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον γραφικό βαθμό, στο εξωτερικό.
Οπότε φίλοι μου, δεν ξέρω.
Τέλος, αγαπητή νηματοθέτρια, είμαι μάλλον καχύποπτος σε όποιες γενικεύσεις, όπως «η γυναικεία σεξουαλικότητα», «η γυναικεία οπτική» κτλ, κτλ. Πρώτον διότι δεν είναι όλες οι γυναίκες το ίδιο, και, δεύτερον, γιατί, όπως μας έχουν πει ήδη οι Πυθαγόρειοι και το έχουμε εμπεδώσει με τον Freud, είμαστε όλοι λίγο απ’ όλα.

Brother Justine
31-08-12, 11:53
Και κάτι που μόλις θυμήθηκα. Ένα από τα πιο διαδεδομένα χόμπι της ελληνίδας perv γκόμενας (δεν μιλώ εδώ και βεδεεσεμού και μόνο) είναι να παρακολουθεί τον φίλο της να γαμάει (και να εξευτελίζει) πουτάνα. Και εδώ η στατιστικές μου είναι πέραν κάθε αμφισβήτησης.

freyja
31-08-12, 12:54
Εδώ θέλω να κάνω μια εθνο-πολιτιστική διαπίστωση. (Ευχαριστώ την νηματοθέτη που μου υπενθύμισε κάτι που κόντευα να ξεχάσω καθότι κλείνω δεκαετία πια στην Ελλάδα).
Το ιδιαίτερο εκείνο είδος που αποκαλείται ελληνίδα βεδεεσεμού έχει ως απαράβατο θέσφατο ότι ΔΕΝ φερόμαστε ΠΟΤΕ υποτιμητικά σε άλλη εκπρόσωπο του ίδιου φύλου. Ακόμα κι αν είμαστε λεσβίες, ακόμα κι να είμαστε σαδίστριες, ακόμα κι αν έχουμε απέναντί μας μια λαχταριστή μαζοχίστρια, το πολύ πολύ να προσφέρουμε στεγνό πόνο (χωρίς ίχνος εξευτελισμού και εγκεφαλικής εμπλοκής). Το session γίνεται εντελώς μηχανικά, κάτι σαν δονητής, καθότι είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να εξευτελίσουμε «φιλενάδα» μας, αυτό δεν συμβαδίζει με την γυναικεία σεξουαλικότητα, όπως λέει περίπου η νηματοθέτης.

Επειδή η νηματοθετρια πιστεύει οτι χειρίζεται την ελληνική γλωσσά αρκετά καλά ώστε να γίνεται κατανοητή από τους νοήμονες αναγνώστες,
δεν θεωρεί οτι έχει πει τίποτα στο περίπου.
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να γίνεις πιο σαφής και να μου εξηγήσεις από που έβγαλες τα άνωθεν συμπεράσματα.

cad
31-08-12, 13:03
...

Εμ εδώ είναι Μπαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε...
Κάτι που οι παρεπιδημούντες/σες εν Ελλάδι το ξεχνούν συστηματικά, ιδαίτερα τα άτομα με εμπειρίες από έξω, αλλά και τα μη έχοντα αφού οι εμπειρίες τους διαμορφώνονται από πρότυπα (κείμενα, φωτο, βιντεο κλπ) που προέρχονται από έξω.
Είναι κάτι που συστηματικά παραβλέπεται, ακόμα και από τα πιο "ψαγμένα" άτομα του χώρου και όχι μόνον αυτό, αλλά επενδύουν και σε συμπεριφορές ανάλογες.
Τι να πω... Αντισταθείτε στη παγκοσμιοποίηση...? (λολ)
Μα δεν είναι αυτό το ζητούμενο... Είναι?
Για σκεφτείτε το...!
Οι πρακτικές και οι αντιλήψεις στο ρωμέικο στη πραγματικότητα είναι κάπου 30-35 χρόνια πίσω ιδιαίτερα στο κοινωνικό γίγνεσθαι...
Δεν θα επεκταθώ με παραδείγματα...

cad
31-08-12, 13:07
Επειδή η νηματοθετρια πιστεύει οτι χειρίζεται την ελληνική γλωσσά αρκετά καλά ώστε να γίνεται κατανοητή από τους νοήμονες αναγνώστες,
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να γίνεις πιο σαφής και να μου εξηγήσεις από που έβγαλες τα άνωθεν συμπεράσματα.

Την εμπειρία του λέει ο άνθρωπος παιδί μου....

freyja
31-08-12, 13:11
Την εμπειρία του λέει ο άνθρωπος παιδί μου....

Ο άνθρωπος εκτός απο την εμπειρία του λέει ότι εγω κάπου συμφωνώ στο περίπου με αυτά που λέει και δεν έχω καταλάβει τι εννοεί
γιατί εγώ διαφωνώ σχεδόν ολοκληρωτικά με την άποψη του, τόσο κακό είναι που ζητάω μια διευκρίνηση ;

lazuli
31-08-12, 13:11

Το μηχανικο session που λες, αυτο που εχει χαρακτηρα κατα ενα τροπο διεκπεραιωτικο, απεχει μακραν απο την γυναικεια αλληλεγγυη. Το συνηθες ειναι οτι δεν υπαρχει ελξη και μαλλον γινεται προς τερψη των ανδρων. Ποτέ δεν μπορεις να ξερεις πώς θα εμπλεκονταν και θα εξεφραζαν τον ερωτικο σαδισμο δυο ελληνιδες γυναικες μονες τους,ανευ ανδικων βλεμματων, δυο γυναικες που πραγματικα ποθουν η μια την αλλη.

cad
31-08-12, 13:45
Ο άνθρωπος εκτός απο την εμπειρία του λέει ότι εγω κάπου συμφωνώ στο περίπου με αυτά που λέει και δεν έχω καταλάβει τι εννοεί
γιατί εγώ διαφωνώ σχεδόν ολοκληρωτικά με την άποψη του, τόσο κακό είναι που ζητάω μια διευκρίνηση ;

Χαχαχαχαχα...
Όχι απλά λέει πως με αφορμή αυτά που έγραψες έκανε κάποιους συσχετισμούς με βάση την εμπειρία του...

Isnogood
31-08-12, 14:59
"Πείθεις";
"Δέσμιο";
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
................................................

ΥΓ.. ιδανικές για ποιους;
................................................

Α)
η εμπειρια μου βασιζεται στη 3χρονη "συμβιωση" με την βοηθο μου στο μαγαζι που ειχα . Μπορει στο τσακ να γλιτωσα το καψιμο αυτοκινητων και μοτοσυκλετων απο την/τις ερωμενες της (πολυ πολυ ζηλεια βρε παιδια .. και ανουσια κιολας ... ) , αλλα εμαθα πολλα πραγματα (μου εμαθε μαλλον) ...
ισως η λεξη "καψουρεμα" να ειναι πιο καταλληλη για να περιγραψει αυτο που θελω να πω , αντι των "πειθω" και "δεσμιο" ,
σαφως το "καψουρεμα" λειτουργει το ιδιο και στις straight σχεσεις , ομως στις ομοφυλ. μπορει να εχει πολλαπλασια επιδραση λογω 3 παραμετρων .
α) απο οτι συνεπαγεται απο το σαφως μικροτερο ευρως διαθεσιμων ερωτικων συντροφων (εναντι των straight)
β) απο την πεποιηθηση της συναισθηματικης καλυψης
γ) (αποτελει προσωπικη αποψη και βεβαιως μπορει να κανω και λαθος , εχουμε ριξει τα μαλλια μας με την γκει φιλη μου για τον λογο αυτο και ουδεποτε συμφωνησε με την αποψη που θα πω .. ωστοσο ενα ειναι το δεδομενο μου : οτι ΟΛΕΣ ειχαν καποιο σημαντικοτατο συμβαν στην ιστορια τους που για μενα εξηγει πολλα ... πχ στην φιλη μου ο πατερας της πηγε να της κοψει το λαιμο με μαχαιρι μεθυσμενος , ενω σε ηλικα 10 ετων , πηγε στο σχολειο της μεσα στην αιθουσα και μπροστα σε ολα τα παιδια την αρπαξε απο το μαλλι και την πεταξε εξω απο το σχολειο και το σπιτι του και της ειπε να παει να δουλεψει .. οχι λεσβια δεν θα γινοτανε .. αλλα απορω πως σταθηκε και σαν ανθρωπος γενικα... εκεινη παντως πεισματικα αρνητε οτι η σεξουαλικοτητα της σχετιζεται με τα βιωματα της ... δηλωνει οτι απλα ποτε δεν ενιωσε τιποτα για αντρα απο παιδι εως σημερα στα 30 της ... τεσπα)
γ) λοιπον , θεωρω οτι η ψυχολογια των γκει ειναι ειδη επιβαρυμενη , η απαισιοδοξια ερχεται πολυ ευκολοτερα απο την αισιοδοξια , παρασυροντας τις συναισθηματικες εξαρσεις σε ακραιες ενεργειες .. οπως η αποδοχη του να περιοριστεις στο ρολο του θεατη της ζωης σου με αλωθι (στην περιπτωση μας) την γκει επανασταση σου ....

ελπιζω να μην παρεξηγηθω οτι βαλομαι εναντια ... οι αποψεις μου επιδεχονται ισως πολλων δεδομενων που αγνοω .. σε καμια περιπτωση δεν θελω να τσουβαλιασω διαφορετικους ανθρωπους βαζοντας μια ετικετα , αναφερομαι αποκλειστικα στην δικη μου εμπειρια και σε οτι εγω καταλαβα απο αυτη .... αλλωστε κανεις μας δεν ειναι τελειος ουτε καν καλυτερος ή χειροτερος .. ολοι πλην του κ. Σαμαρα που θα μας σωσει , κατι κουβαλαμε ... ωστοσο πχ, το να μην ξερεις κολυμπι και να πας στην θαλασσα ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο το να μην ξερεις κολυμπι και να πας για ορειβασια ...

Β)
οπως ειπα για τις τσοντες ... "αυτο που θεωρουν ιδανικο εκεινοι που τις αγοραζουν" ... αν δεν τις αγοραζεις , δεν συμπεριλαμβανεσαι σε εκεινους που τις εχουν ως το ιδανικο :)

thaleia
31-08-12, 18:46
εϊ ψιτ!!! μπραδερ!!!!

χαιρομαι που ειμαι Ελληνιδα bdsmου

Brother Justine
31-08-12, 22:05
Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος τρολλίζων να σκεφτεί πως τούτη η διαφοροποίηση ίσως να οφείλεται εν μέρει και στην ακόμα κυρίαρχη στον πληθυσμό της Χερσονήσου του Αίμου αντίληψη πως ο άντρας ο σωστός γαμάει και δέρνει, ενώ η γυναίκα η σωστή γαμιέται και δέρνεται.

Δεν το είχα σκεφτεί. Πολύ πιθανόν! Μία bottom γνωριμία που είχα προ ενός χρόνου, ενώ ήταν καραμπαμπάμ λεσβιάζουσα μου έλεγε ότι δεν μπορεί να δεχτεί το οτιδήποτε hard στο sex από γυναίκα, γιατί σέβεται σεξουαλικά μόνο ότι έχει φαλλό (sic).

Εδώ μπορεί κανείς να προσθέσει πως μακράν η καλύτερη μέθοδος να πείσει κανείς τις περισσότερες βανίλλα ετερό (τουλάχιστον επισήμως) γυναίκες να δεχθούν τρίγωνο με άλλη γυναίκα είναι να έχει φροντίσει από πριν ο ίδιος να έχει ξεκάθαρα κυριαρχικό ρόλο στη σχέση και να παρουσιάσει την τρίτη γυναίκα ως "σκλάβα" (για τα δεδομένα των βανίλλα και όχι με βάση την ορολογία του bdsm) της καλής του. Εφόσον η μέση ετερό βανίλλα πειστεί πως η ίδια είναι "σκλάβα" του καλού της (δηλαδή ότι ο καλός της γαμάει και δέρνει, ήτοι είναι άξιος Έλληνας επιβήτωρ), τότε πολύ εύκολα δέχεται την παρουσία άλλης γυναίκας υπό τον όρο ότι η άλλη γυναίκα θα είναι από κάτω της στην ιεραρχία, πουτάνα, "σκλάβα" και τα τοιαύτα. Ο δε εξευτελισμός της "σκλάβας" από τον Έλληνα άντρα γαμιά υποδηλώνει σε πρώτη ανάγνωση την εξουσία και το πασαλίκι του (άρα και το ότι πράγματι είναι άξιος ως επιβήτωρ να έχει πολλαπλές ερωτικές συντρόφους) και σε δεύτερη ανάγνωση πείθει την "πρώτη", "επίσημη" ερωμένη ότι η δεύτερη είναι και θα μείνει παρακατιανή. Η νοοτροπία αυτή συναντάται σε πολυγαμικές κοινωνίες τόσο στη σινική ανατολή όσο και στη μορμονική δύση, όπου η σοφία αιώνων οδήγησε στη θέσμιση μιας κάποιας ιεράρχησης των θηλέων συζύγων, ώστε η παλαιότερη (και γηραιότερη) σύζυγος δια του ανδρός συζύγου να έχει εξουσία πάνω στις άλλες (ώστε ν' αποφύγει τον παραγκωνισμό της από τις νεότερες). Αντίστοιχα φαινόμενα παρατηρούνται σε αγροτικές κοινωνίες, όπου η μητριάρχισσα πεθερά δια των γιων της έχει εξουσία πάνω στις νύφες (ώστε να σωθεί από τον παραγκωνισμό της αφού μείνει χήρα).

Αποκαλύπτομαι! Η ενόραση με τις πεθερές είναι εξωφρενικά σωστή. Βλ. και την αξεπέραστη πεθερά στο Dies Irae του Dreyer.
Κατά τα άλλα είναι όντως σοκαριστικό το πώς μη μου άπτου δεσποινίδες που σε καταγγέλλουν στον ΟΗΕ για ένα χαστουκάκι δέχονται σε dt την πρόταση για hard performance με εταίρα. Αρκεί να μην συμμετέχουν οι ίδιες, τουλάχιστον δε 1ο στάδιο.

Brother Justine
31-08-12, 22:07

Ε καλά, αν δεν το πιστεύεις αυτό, συγνώμη. Moυ ξεφεύγουν ενίοτε Γκεμπελικές τεχνικές. Δεν το κάνω επίτηδες.

dora_salonica
31-08-12, 23:16
Ποτέ δεν μπορεις να ξερεις πώς θα εμπλεκονταν και θα εξεφραζαν τον ερωτικο σαδισμο δυο ελληνιδες γυναικες μονες τους,ανευ ανδικων βλεμματων, δυο γυναικες που πραγματικα ποθουν η μια την αλλη.

Τώρα μπορείς.:)

cad
01-09-12, 01:13
Eκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που αγωνίζονται να επιβεβαιώσουν τον κανόνα, ιδιαίτερα οι Ελληνίδες, αποτελούν το κλασικότερο των παραδειγμάτων αυτού που λέμε Μεσογειακή κοινωνία.
Ευστοχότατες οι παρατηρήσεις του Ανακρέοντα και του Αδελφού, θα μπορούσα να πω και άλλα, μα θεωρώ πως μόνον αναμπουμπούλα και αναταραχή θα φέρουν στο πλαίσιο των εκτιμήσεων των παραπάνω.
Το μόνο συνήγορο στοιχείο στη περίπτωση των αξιολάτρευτων γυναικών της Μεσογείου είναι πως η πιο σοβαρή μόχλευση στην εκδήλωση της συμπεριφοράς τους, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αποτελεί η αξιοθρήνητη και ελλιπής συμπεριφορά των αρσενικών της ζωής τους, που, φευ, απλά υιοθέτησαν τη σκατένια συμπεριφορά των μαμάδων τους.
Ακούγεται πολύ καθέδρας και ελιτίστικος κι εύκολος ο παραπάνω ισχυρισμός μου, στα όρια του εξυπνακίστικου, αν όχι του παραληρηματικού τρολαρίσματος.
Κρατήστε τον, μην τον αξιολογήσετε, μα κάντε μερικούς συσχετισμούς με κοντινά σας παραδείγματα και τα ξαναλέμε.
Και κάτι άλλο πιο βδσμικό...
Για τους παραπάνω λόγους, μα και άλλους πολλούς, η έννοια του βδσμ παρ' ημίν απέχει από κάπως έως πολύ, από το ΒΔΣΜ Εξωτερικού, ρε τι μού θυμίζει.
Και αυτό ισχύει σε όλα του τα επίπεδα, λέω εγώ...

cad
01-09-12, 09:27
...Ναι, ως γνωστόν, όταν εμείς φκιάχναμε Παρθενώνες, κείνοι τρώγαν βαλανίδια και τοιαύτα κεχαριτωμένα...

Bλέπε και #1013 ατο
http://www.greekbdsm.com/showthread.php/1144-%CE%9D%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%C F%85-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85/page102

Uther
01-09-12, 13:09
Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος τρολλίζων να σκεφτεί πως τούτη η διαφοροποίηση ίσως να οφείλεται
... Απο που κι ως που θεωρούμε ότι υφίσταται αυτή η διαφοροποίηση; Το ότι ο Αδελφός Ιουστιανός πέτυχε μερικά ζευγάρια
εδώ και μερικά σε μία χώρα την οποία δεν ξέρουμε, το ότι μερικοί έχετε παρατηρήσει σε μερικές περιπτώσεις (και στιγμές) ότι ... (δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έχετε παρατηρήσει αλλά παρατήρησα ότι συμφωνείτε ) δεν εξεφτελίζουν (ίσως;;;;; ) επαρκώς τις συντρόφους τους, αλλά δεν έχετε παρατηρήσει
ότι τα 3/4α των ομοφυλόφιλων δεν δέχονται να συμπεριλάβουν άντρες ούτε για μπιμπελό, Δεν μου φαίνεται και πολύ αξιόλογο σαν επιχείρημα.

Εν ολίγοις για όσους δεν κατάλαβαν, με εκπλήσει η βεβαιότητά σας ότι έχετε βρεθεί με τους σωστούς εκπροσώπους της ομοφυλόφιλης μερίδας
της Ελλάδας και της αλλοδαπής.
Επιπρόσθετα, οι γυναίκες που αναγκάστηκαν να συνευρεθούν από τους άντρες συντρόφους τους, με άλλες γυναίκες - οι οποίες αναφέρονται στα παραδείγματά σας - δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτό που ονομάζουμε Ομοφυλόφιλες γυναίκες.
Όσο αφορά το παράδειγμα της γυναίκας που εκτονώνει τον σαδισμό της μόνο σε γυναίκες γιατι σέβεται μόνο το φαλλό,
θα πρέπει να πάει σε ψυχίατρο να λύσει τα θέματα με το φύλο της και όχι σε bdsm Κοινότητα καθώς οι Ερωτικοί Σαδιστές
Σέβονται πάρα πολύ το άτομο που σαδίζουν. Ο εξευτελισμός είναι Μέθοδος Σαδισμού (ΔΗΛΑΔΗ κάτι που πονάει)
Και όχι μέθοδος Υποτίμησης. Αν υποτιμάω κάποιον Δεν του μιλάω καν, για να μην τον προσβάλω. Πόσο μάλλον
Να φτάσω να τον σαδίσω μέσω εξευτελιστικών μεθόδων.

Εν κατακλείδι Το να αποφασίζουν μερικές γυναίκες να μην εξευτελίσουν επαρκώς τη σύντροφό τους
Δεν συνεπάγεται ότι την υποτιμούν λιγότερο ή περισσότερο. Γιατι αυτόν που υποτιμάς δεν τον κάνεις σύντροφό σου.
Συνεπάγεται ότι
1. ή η σύντροφος δεν αντέχει ενώ οι άντρες ορισμένα σημεία τα αντέχουν περισσότερο
2. ή ότι η Κ δεν έχει φετίχ με τη μέθοδο εξευτελισμού.

SlaveRose
01-09-12, 13:16
ναι καλά οι ελληνίδες γυναίκες σας φταίνε τώρα .. και μένα μου φταίνε διάφορα γενικά .. να μην σας τα πω τώρα :))

αλλά εδώ που τα λέμε και ο έλληνας άντρας δεν έχει αλλάξει και πολύ .. δεν είναι διαφορετικός ..το παίζει προχωρήμενος .. δήθεν ευρωπαίος και έτσι .. και στο τέλος όταν δει τα σκούρα παντρεύεται την πρώτη χοντρή που θα βρει μπροστά του .. για να του μαγειρεύει και να μεγαλώσει τα παιδιά του .. έτσι για να αντικαταστήσει την μάνα του .. που τον κυνηγούσε με το πιάτο .. για να φάει το παιδί του .. γιατί έτσι είναι η ελληνίδα μάνα ..

και μετά περιμένεις εσύ βδσμ από αυτόν :)

balkan people .. δεν είμαστε εμείς για τέτοια πράγματα .. εμείς είμαστε για να τρώμε κανένα φαι της προκοπής, κανενα χωρό, να πιούμε κανένα φραπέ .. απλά πράγματα :))

Isnogood
01-09-12, 15:00
ναι καλά οι ελληνίδες γυναίκες σας φταίνε τώρα .. και μένα μου φταίνε διάφορα γενικά .. να μην σας τα πω τώρα :))
.................................

δεν εχεις αδικο , αλλα το θετεις σαν να ειναι κατι ρηχο ενω η πραγματικοτητα διαφερει .
εχω ηδη αναφερει στο νημα αυτο την αποψη μου οτι υπαρχει καποιο ηλικιακο οριο μεχρι το οποιο σου κανει κουμαντο οτι εχεις μεσα στα ποδια σου .
ειτε αρεσει , ειτε οχι , η αξια μιας γυναικας , αυτο που την κανει πολυτιμη , ειναι το ποσο εχει κρατησει τα ποδια της κλειστα , ειναι τοσο σημαντικο οσο και για τον αντρα η αξια του λογου του και η αυταπαρνηση του για χαρη της οικογενειας του .
φυσικα και πρεπει να σου αρεσει οπτικα το αλλο σου μισο και βεβαιως πρεπει να αποτελει συμπληρωμα ο ενας του αλλου ..... αν τα κριτηρια σου ειναι ποσο καλες πιπες κανει εκεινη και ποσο συχνα γαμει εκεινος ... το εχασες το παιχνιδι για εναν απλο και μονο λογο : τιποτα δεν κανεις εσαει αμα δεν γουσταρεις και κανεις τα παντα οταν το θες .
ποτε μου δεν θα επελεγα συζυγο που θα ειχε περισσοτερους απο 2-3 εραστες (εστω και μιας νυχτας) , μετα τα 25 της , διοτι την ψυχη μου που θα της δωσω , την κοστολογω με το ποσο εκεινη με περιμενε να ερθω στην ζωη της .
οσο για τα παιχνιδια .. πασης φυσεως ... κανεις τα παντα με το αλλο σου μισο εστω και αν ποτε δεν γνωριζες για αυτα ..
αμα ευρωπαισμος ειναι η οικογενεια μου να τρωει τυποποιημενα , τα παιδια μου να μεγαλωνουν με babysiter , και σε παλιες βιντεοκασετες να βλεπω την γυναικα μου πασαλειμενη και σοβατισμενη με ολο τον HONDO πατημενα 35+ ντυμενη ξεκωλο με τις υπολοιπες φιλες ξεκωλα να τριγυρναν μπακουρες (διοτι τα σοβαρα παιδια που ειχαν την κοπανησαν) προκαλωντας τους ξαναμμενους γαμιαδες στις απανταχου νυχτερινες πιστες .. προτιμω να παραμεινω θεοβλαχος ταλιμπαν βαρβαρος και απολιτιστος :)

thanasis
01-09-12, 15:11
Θεωρώ οτι οποιαδήποτε απόπειρα εξαγωγής συμπερασμάτων για τους lgbt, που είναι βασισμένη στην ετεροκανονικότητα και στην εξ αυτής εκπορευομένη biased δειγματοληψία, μοιάζει με απόπειρα ανακάλυψης της Ατλαντίδας με φωτάκια ανάγνωσης από τα Jumbo.

Uther
01-09-12, 15:18
ειτε αρεσει , ειτε οχι , η αξια μιας γυναικας , αυτο που την κανει πολυτιμη , ειναι το ποσο εχει κρατησει τα ποδια της κλειστα ,
Ο καθένας αξιολογεί με βάση τις ανάγκες του.
Εγώ δεν βρίσκω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αξιολογηθεί με βάση αυτό που έχει ανάμεσα στα πόδια του,
ούτε με την επισκεψιμότητα σε αυτό.

Brother Justine
01-09-12, 15:44
Όσο αφορά το παράδειγμα της γυναίκας που εκτονώνει τον σαδισμό της μόνο σε γυναίκες γιατι σέβεται μόνο το φαλλό,
θα πρέπει να πάει σε ψυχίατρο να λύσει τα θέματα με το φύλο της

Τι εύκολα που η ιδεολογία μας κάνει απαξιωτικούς. Κι εγώ δεν συμμερίζομαι την στάση της αλλά όχι ότι το forum είναι τίγκα στους ψυχικά ισορροπημένους κιόλας! Τέλος πάντων, αυτό που εννοούσε είναι ότι δεν μπορεί να ΥΠΟΣΤΕΙ εξευτελισμό στο σεξ από κάτι που δεν του κρέμεται κάτι, (εκ φύσεως), γιατί ΣΤΟ ΣΕΞ μόνο αυτά τα όντα της προκαλούν την αντίστοιχη κάβλα που είναι επιδεκτική εξευτελισμού.
Εν πάσει περιπτώσει, βλέπω ότι το νήμα εξελίσσεται σε δικό μου, κάτι που δεν ήταν καθόλου στις προθέσεις μου, και ως εκ τούτου, με πλάγια πηδηματάκια...
ΥΓ. Θα λέγαμε ποτέ σε κάποιον που είναι τυφλός να "πας να δεις τον οφθαλμίατρο!". Γιατί ΟΛΟΙ εξακολουθούμε να μιλάμε απαξιωτικά γι' αυτούς που θεωρούμε ότι έχουν συναισθηματικές αναπηρίες; Ερώτηση έχουσα να κάνει με το γιατί αυτές οι αναπηρίες δεν έχουν ακόμα συγκινήσει την politially correctness μας. Ευτυχώς...

Lazycat
01-09-12, 15:44
Ο καθένας αξιολογεί με βάση τις ανάγκες του.
Εγώ δεν βρίσκω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αξιολογηθεί με βάση αυτό που έχει ανάμεσα στα πόδια του,
ούτε με την επισκεψιμότητα σε αυτό.

Χμμ, προβοκάροντας θα μπορούσα να πω ότι ο άνθρωπος σαφως αξιολογείται με βάση πόσο σέβεται ΚΑΙ αυτο που έχει ανάμεσα στα πόδια του και ΚΥΡΙΩΣ με το πόσο συχνά του δείχνει το σεβασμό του!!!:D (μετρηση επισκεψιμότητας λοιπον.... χαχαα!)

Uther
01-09-12, 16:02
Τι εύκολα που η ιδεολογία μας κάνει απαξιωτικούς. Κι εγώ δεν συμμερίζομαι την στάση της αλλά όχι ότι το forum είναι τίγκα στους ψυχικά ισορροπημένους κιόλας! Τέλος πάντων, αυτό που εννοούσε είναι ότι δεν μπορεί να ΥΠΟΣΤΕΙ εξευτελισμό στο σεξ από κάτι που δεν του κρέμεται κάτι, (εκ φύσεως), γιατί ΣΤΟ ΣΕΞ μόνο αυτά τα όντα της προκαλούν την αντίστοιχη κάβλα που είναι επιδεκτική εξευτελισμού.
Εν πάσει περιπτώσει, βλέπω ότι το νήμα εξελίσσεται σε δικό μου, κάτι που δεν ήταν καθόλου στις προθέσεις μου, και ως εκ τούτου, με πλάγια πηδηματάκια...
ΥΓ. Θα λέγαμε ποτέ σε κάποιον που είναι τυφλός να "πας να δεις τον οφθαλμίατρο!". Γιατί ΟΛΟΙ εξακολουθούμε να μιλάμε απαξιωτικά γι' αυτούς που θεωρούμε ότι έχουν συναισθηματικές αναπηρίες; Ερώτηση έχουσα να κάνει με το γιατί αυτές οι αναπηρίες δεν έχουν ακόμα συγκινήσει την politially correctness μας. Ευτυχώς...
Απαξιώνω αυτήν που η ίδια δεν σέβεται. Άλλο σέβομαι και άλλο υποτάσσομαι. Ο σεβασμός είναι απαραίτητος ακομα κι όταν κυριαρχείς.
Ο εξευτελισμός ξαναλέω ουδεμία σχέση έχει με την απαξίωση. Το ρολ πλέυ που καυλώνει τον καθένα μας είναι άλλο θέμα.
Να μπορουμε όμως να διαχωρίσουμε μέσα μας τι είναι παιχνίδι ρόλων και τι όχι. Αν κάνω κάτι επειδη μπορώ
να μην σέβομαι μόνο την περιπτωση εκείνη, τότε καλό ειναι να μην το κάνω καθολου. Θα έπρεπε
να κάνω μονο αυτά που θέλω και μόνο με αυτους που σέβομαι.
Το να προτείνω ψυχίατρο δεν ειναι κάτι κακό. Ίσα ίσα που εκφράζει την άποψη
ότι η περίπτωσή της επιδέχεται βελτίωσης.

WisDomme
01-09-12, 16:23
ειτε αρεσει , ειτε οχι , η αξια μιας γυναικας , αυτο που την κανει πολυτιμη , ειναι το ποσο εχει κρατησει τα ποδια της κλειστα
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς Σαββατιάτικα...
Πωπω, θα πρέπει να είμαι priceless...

Θεωρώ οτι οποιαδήποτε απόπειρα εξαγωγής συμπερασμάτων για τους lgbt, που είναι βασισμένη στην ετεροκανονικότητα και στην εξ αυτής εκπορευομένη biased δειγματοληψία, μοιάζει με απόπειρα ανακάλυψης της Ατλαντίδας με φωτάκια ανάγνωσης από τα Jumbo.

And yor job here is done...

Απαξιώνω αυτήν που η ίδια δεν σέβεται. Άλλο σέβομαι και άλλο υποτάσσομαι. Ο σεβασμός είναι απαραίτητος ακομα κι όταν κυριαρχείς.
Ο εξευτελισμός ξαναλέω ουδεμία σχέση έχει με την απαξίωση. Το ρολ πλέυ που καυλώνει τον καθένα μας είναι άλλο θέμα.
Να μπορουμε όμως να διαχωρίσουμε μέσα μας τι είναι παιχνίδι ρόλων και τι όχι. Αν κάνω κάτι επειδη μπορώ
να μην σέβομαι μόνο την περιπτωση εκείνη, τότε καλό ειναι να μην το κάνω καθολου. Θα έπρεπε
να κάνω μονο αυτά που θέλω και μόνο με αυτους που σέβομαι.
Το να προτείνω ψυχίατρο δεν ειναι κάτι κακό. Ίσα ίσα που εκφράζει την άποψη
ότι η περίπτωσή της επιδέχεται βελτίωσης.

Rep δημόσια.

Uther
01-09-12, 22:10
@Uther (et al): Επειδή κουόταρες το ποστ μου κι αυτά που έγραψες από κάτω με πείθουν πέραν πάσης αμφιβολίας ότι δεν διάβασες το ποστ μου κι επειδή τυχόν απάντησή μου θα ήταν απλώς επανάληψη πραγμάτων που ήδη έχω γράψει στο ποστ μου, αντί απαντήσεως σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου:
http://www.greekbdsm.com/showthread.php/1598-%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CF%8C%CF%86%C E%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-switch?p=46364&viewfull=1#post46364

Το μονο που απευθυνόταν σε εσένα είναι αυτο.
Απο που κι ως που θεωρούμε ότι υφίσταται αυτή η διαφοροποίηση;

Και επειδη προφανώς οι υπολοιπες συνδέσεις δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρες,
σου αφήνω αυτό το ερώτημα να το απαντήσεις αν το θες, χωρίς τα υπόλοιπα.

Uther
01-09-12, 22:36
Γι΄αυτό λέω, βρε Μπέλιτ. Τι να πω μετά απο αυτό; :love_heart:

dora_salonica
01-09-12, 22:37
ειτε αρεσει , ειτε οχι , η αξια μιας γυναικας , αυτο που την κανει πολυτιμη , ειναι το ποσο εχει κρατησει τα ποδια της κλειστα ,

Ω θεέ μου...Δεν έχω καμία αξία...Είμαι η πιο εύκολη γυναίκα που γνωρίζω. Κάποτε πηδήχτηκα με άντρα επειδή φτερνίστηκε χαριτωμένα.:)

Από την άλλη, με παρηγορεί το γεγονός ότι αδιαφορώ πλήρως για άντρες που έχουν τέτοιες απόψεις. Παρά το γεγονός ότι ενίοτε πηδιέμαι ΚΑΙ μ' αυτούς...:)

ποτε μου δεν θα επελεγα συζυγο που θα ειχε περισσοτερους απο 2-3 εραστες (εστω και μιας νυχτας) , μετα τα 25 της , διοτι την ψυχη μου που θα της δωσω , την κοστολογω με το ποσο εκεινη με περιμενε να ερθω στην ζωη της .

Σύντομα θα ανεβάσω τη νέα μου ιστορία: D - οι περιπέτειες μιας λιμπερτίνας.

Don't miss it! Οι 300 του Λεωνίδα ωχριούν μπροστά στους 400 της D...:)

προτιμω να παραμεινω θεοβλαχος ταλιμπαν βαρβαρος και απολιτιστος :)

Αυτοεκπληρούμενη προφητεία...:)

cad
01-09-12, 23:53

αλλά εδώ που τα λέμε και ο έλληνας άντρας δεν έχει αλλάξει και πολύ .. δεν είναι διαφορετικός ..το παίζει προχωρήμενος .. δήθεν ευρωπαίος και έτσι .. και στο τέλος όταν δει τα σκούρα παντρεύεται την πρώτη χοντρή που θα βρει μπροστά του .. για να του μαγειρεύει και να μεγαλώσει τα παιδιά του .. έτσι για να αντικαταστήσει την μάνα του .. που τον κυνηγούσε με το πιάτο .. για να φάει το παιδί του .. γιατί έτσι είναι η ελληνίδα μάνα ..

και μετά περιμένεις εσύ βδσμ από αυτόν :)

balkan people .. δεν είμαστε εμείς για τέτοια πράγματα .. εμείς είμαστε για να τρώμε κανένα φαι της προκοπής, κανενα χωρό, να πιούμε κανένα φραπέ .. απλά πράγματα :))

Ποιο είναι το θέμα? Ότι κρατιέσαι σε καλή φόρμα και με ωραίο κορμί..?

SlaveRose
02-09-12, 01:11
Ποιο είναι το θέμα? Ότι κρατιέσαι σε καλή φόρμα και με ωραίο κορμί..?

ναι αυτό είναι το θέμα .. και ισχύει αυτό που λες :)

cad
02-09-12, 04:18
ναι αυτό είναι το θέμα .. και ισχύει αυτό που λες :)

Φυσικά και ισχύει και να προσέχεις μη το χαλάσεις και πέσεις σε κανά μαστεροπατσοκοιλιά...
Take care...

Isnogood
02-09-12, 05:27
Ω θεέ μου...Δεν έχω καμία αξία...Είμαι η πιο εύκολη γυναίκα που γνωρίζω. Κάποτε πηδήχτηκα με άντρα επειδή φτερνίστηκε χαριτωμένα.:)

Από την άλλη, με παρηγορεί το γεγονός ότι αδιαφορώ πλήρως για άντρες που έχουν τέτοιες απόψεις. Παρά το γεγονός ότι ενίοτε πηδιέμαι ΚΑΙ μ' αυτούς...:)

Σύντομα θα ανεβάσω τη νέα μου ιστορία: D - οι περιπέτειες μιας λιμπερτίνας.

Don't miss it! Οι 300 του Λεωνίδα ωχριούν μπροστά στους 400 της D...:)

Αυτοεκπληρούμενη προφητεία...:)

αγαπητη φιλη (και το εννοω :) )
μπορει να ειχες απασχολησει καμποσες φορες την ερωτικη μου περιεργεια , κυριως με τα γραφομενα σου , ωστοσο στο ενδεχομενο μιας σοβαρης σχεσης μεταξυ μας .. και οι δυο θα μας αποριπταμε , ο καθενας για τους δικους του λογους .... δεν ειναι τυχαιο , απλα ολοι παιζουμε τον ρολο μας που αλληλεπιδρα στο τρενο που λεγεται ζωη πανω στην γραμμη του χρονου ... για καποιο λογο εισαι αυτο που εισαι και για καποιο λογο ειμαι αυτος που ειμαι .... :)

jossephine
06-11-12, 01:01
Τωρα εγω φταιω που χαθηκα παλι???
Ειμαι σχετικα καινουρια στο φορουμ, εχω διαβασει αρκετα νηματα και εχω παρατηρησει οτι ΠΑΝΤΑ στα μισα του νηματος η μπαλα εχει χαθει, εχετε ξεφυγει απο το θεμα, ενιοτε μαλλωνετε, ενιοτε λεει ο καθενας τα δικα του η επαναλαμβανεστε.....Πολλη κουραση...αντε να ξαναβρω την μπαλα παλι...
Με λιγα λογια, παω να διαβασω η γυναικα κατι που μπορει να μ ενδιαφερει, να ενημερωθω βρε παιδι μου και δεν μπορω!!!!
Στο εξης μονο φωτογραφιες...αντε και κανα ανεκδοτο!
:P

freyja
06-11-12, 01:07
Τωρα εγω φταιω που χαθηκα παλι???
Ειμαι σχετικα καινουρια στο φορουμ, εχω διαβασει αρκετα νηματα και εχω παρατηρησει οτι ΠΑΝΤΑ στα μισα του νηματος η μπαλα εχει χαθει, εχετε ξεφυγει απο το θεμα, ενιοτε μαλλωνετε, ενιοτε λεει ο καθενας τα δικα του η επαναλαμβανεστε.....Πολλη κουραση...αντε να ξαναβρω την μπαλα παλι...
Με λιγα λογια, παω να διαβασω η γυναικα κατι που μπορει να μ ενδιαφερει, να ενημερωθω βρε παιδι μου και δεν μπορω!!!!
Στο εξης μονο φωτογραφιες...αντε και κανα ανεκδοτο!
:P

jossephine σωστή η παρατήρηση σου αλλα σε λαθος νημα.
Υπάρχει νημα για προτάσεις σχετικα με την λειτουργία του φορουμ, οποτε καλο θα ηταν να απευθυνθείς εκει,
γιατί στο συγκεκριμένο νημα και εσυ εκτός θέματος είσαι