PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκλογές 2012

dora_salonica
19-06-12, 00:32
Κανένας δεν ήθελε να πάει τη μητέρα μου να ψηφίσει. Ο αδελφός μου ήταν σε ένα εκλογικό κέντρο και δεν μπορούσε να φύγει, ο γιος μου τον βοηθούσε και δεν ήθελε να ασχοληθεί, ιδίως επειδή ήξερε ότι η γιαγιά του θα ψήφιζε χαζομάρες, όπως όλοι οι καημένοι οι γέροι της Ελλάδας, που δεν ψηφίζουν κατά συνείδηση, αλλά από φόβο, τον ίδιο φόβο που τους κάνει να ξυπνούν ξημερώματα και να στήνονται έξω από τα ιατρεία του ΙΚΑ επί ώρες, για ψύλλου πήδημα. Και η μικρή μου κόρη τα ίδια. Πετάξτε τη γιαγιά στη θάλασσα, ήταν η κρυφή σκέψη όλων, ακόμη και η δική μου. Για μια στιγμή.

Έβαλε ένα ροζ πουκάμισο με μακρύ μανίκι, εντελώς ακατάλληλο γι αυτόν τον καιρό και μία μαύρη φούστα. Δεν μπορούσε να βάλει το πουκάμισο μέσα στη φούστα από πίσω και την βοήθησα, αλλά δεν το έκανα πολύ καλά γιατί βαριόμουν και δεν καταλαβαίνει έτσι κι αλλιώς πόσο κόθρος είναι. Ντράπηκα γι αυτό, αλλά ένιωθα κουρασμένη.

Ευτυχώς την είχα λούσει το πρωί και τα μαλλιά της ήταν φρέσκα και καλοχτενισμένα. Φαίνεται τόσο όμορφη αυτή την εποχή. Είναι μία από τις πιο όμορφες γυναίκες που έχω δει στη ζωή μου. Κάποτε την θεωρούσα άσχημη. Είχε μία σκληρότητα και μία ξεροκεφαλιά...Τώρα έχει μαλακώσει και έχει μετατραπεί σε μία απαλή γυναίκα. Οι απαλές γυναίκες είναι πολύ όμορφες.

Της ζήτησα να φάει λίγο χοιρινό ριγανάτο που είχα φτιάξει το μεσημέρι, αλλά αρνήθηκε. Είπε δεν πεινάει και θα φάει λίγα κεράσια, που της αρέσουν πολύ. Της είπα ότι δεν θα την πάω να ψηφίσει αν δεν φάει. Μετά είπε ότι έφαγε λίγο κρέας αλλά δεν την πίστεψα. Πάντως στην κουζίνα βρήκα ένα πιατάκι λίγο λερωμένο από κρέας, ίσως όμως είχε φάει μόνο μια μπουκιά, πώς να ξέρω; Κι έτσι, την πήγα.

Πήραμε ταξί, Κάναμε δέκα λεπτά να φτάσουμε στην πιάτσα των ταξί γιατί περπατάει πολύ αργά. Είναι κουραστικό για μένα, αλλά με κάνει και νιώθω περήφανη που περπατάω υποβαστάζοντας την γριά μητέρα μου. Αυτό γίνεται επειδή είμαι υποτακτική και μου αρέσει να γίνομαι θύμα και χρήσιμη και μάρτυρας. Επίσης εξαγοράζω μελλοντικές τύψεις.

Φορούσε μία μαύρη μάλλινη ζακέτα πάνω από το πουκάμισο. Πρέπει να είχε 40 βαθμούς έξω. Εγώ φορούσα ένα μαύρο φόρεμα αμάνικο, χωρίς εσώρουχα. Ίσως να μην νιώθει τη ζέστη, σκέφτηκα. Δεν με ακούει όταν της λέω να ντύνεται ελαφρά αυτή την εποχή. Και όταν καθόμαστε στη βεράντα, αντί να βάλει πάνω από το νυχτικό τη μαύρη σατέν ρόμπα που της έδωσα, τυλίγει μία πετσέτα προσώπου γύρω στο λαιμό της. Το βρίσκω γελοίο και φρικτό και της το λέω και τότε πηγαίνει και βάζει τη ρόμπα. Ξέρει ποιο είναι το σωστό αλλά πρέπει κάποιος να της το πει για να το κάνει. Ίσως να είναι κι αυτή υποτακτική. Δεν ήταν όμως έτσι παλιά.

Πήγαμε στον Ευκλείδη για να ψηφίσει, εκεί ψηφίζουν οι ετεροδημότες. Ανεβήκαμε τα σκαλιά με μεγάλη δυσκολία και μέσα έπρεπε να πάμε στον δεύτερο όροφο. Ήταν ένας ανόητος νεαρός μπάτσος εκεί και μας έδειξε πού είναι το ασανσέρ. Περιμέναμε πολλή ώρα αλλά δεν ερχόταν. Το είπα στον μπάτσο και είπε ότι θα έρθει. Παπάρια θα έρθει, είπα στη μάνα μου. Περίμενε εδώ, της είπα και ανέβηκα στον πρώτο όροφο. Κάποιος είχε αφήσει ανοιχτή την πόρτα του ασανσέρ. Μπήκα μέσα, την έκλεισα και κατέβηκα να πάρω τη μάνα μου. Την έμπασα μέσα και την ανέβασα στον δεύτερο. Ο μπάτσος είναι ηλίθιος μαμά της είπα. Είναι όλη μέρα εδώ και δεν κατάλαβε ότι κολλάει η πόρτα.

Επάνω η υπεύθυνη δικαστικός κοίταξε τη μαμά και ρώτησε αν θέλει βοήθεια. Όχι είπε η μαμά. Της έδωσαν τα ψηφοδέλτια και τον φάκελο, της είπα να μην βάλει σταυρό και μπήκε πίσω από το παραβάν. Την ρώτησα αν θέλει να της βρω αυτό που θέλει να ψηφίσει, τους βλάκες τους δεξιούς δηλαδή, και δεν απάντησε. Πολύ συχνά δεν απαντάει πια, δεν ξέρω γιατί. Μπήκε πίσω από το παραβάν. Περίμενα περίπου 15 λεπτά μέχρι να βρει με τρεμάμενα χέρια το ψηφοδέλτιο των απατεώνων, να το βάλει μέσα στο φάκελο, να σφραγίσει το φάκελο, να πετάξει τα άχρηστα στη σακούλα και να βγει έξω.

Αυτό το βάζω εδώ; είπε για το φάκελο και έδειξε τη σακούλα με τα σκουπίδια, όπου είχε ρίξει και τα υπόλοιπα. Κανονικά θα έπρεπε, της απάντησα. Η δικαστικός κοίταζε. Αφήσαμε την μαμά να ψηφίσει, σιωπηλοί όλοι μας, για το έγκλημα που συντελούνταν μπροστά μας. Στη θάλασσα, είχαν πει τα μικρά. Εγώ όμως δάκρυσα. Ήταν δικαίωμά της να ρίξει την ψήφο της ως πολίτης και ήμουν βέβαιη ότι αυτή θα ήταν η τελευταία της ψήφος.

Κατεβήκαμε με τον ίδιο τρόπο, με το ασανσέρ, μετά τα σκαλιά, ένα ένα, την βάσταγα. Στο δρόμο είπε, Να βγάλω τη ζακέτα; Ζεσταίνομαι. Την βοήθησα να την βγάλει. Τότε ήρθε ένα ταξί και το πήραμε. Ο ταξιτζής ήταν πολύ φιλικός, ρώτησε αν πειράζει να πάρουμε και τα παιδάκια του στο δρόμο, τα είχε πάει στη γιαγιά τους. Μα φυσικά, είπα. Εκτός αν δεν χωράνε. Πόσα είναι; Πέντε; Γέλασε. Μόνο δύο, μικρούτσικα, είπε. Τα περιμέναμε αρκετή ώρα, σε μια γωνιά. Η μαμά εκνευρίστηκε, μα τί κάνει τόση ώρα, μπλέξαμε, είπε. Έλα μωρέ δεν πειράζει, της είπα, άσε τον άνθρωπο να κάνει τη δουλειά του.

Πράγματι, γύρισε σύντομα με δύο όμορφα ευγενικά αγοράκια. Τα χάρηκα δεόντως. Τί καλά παιδάκια είναι αυτά, είπα. Και τί όμορφα. Να σας ζήσουν. Έλαμψε το πρόσωπό του. Αυτή είναι η Ελλάδα, σκέφτηκα, όχι οι ψευτιές που λένε στην Ευρώπη. Κανένας ταξιτζής στην Ευρώπη δεν θα σταματούσε να πάρει τα παιδιά του ενώ έχει πελάτη μέσα, όμως κανένας ταξιτζής στην Ευρώπη δεν θα είχε τόσο όμορφα και καλά παιδιά, ούτε θα έλαμπε το πρόσωπό του τόσο πολύ.

Φτάσαμε στον προορισμό μας και βοήθησα τη μαμά να κατέβει. Τη ζακέτα σας, είπε το πιο μικρό αγοράκι. Τί έξυπνο αγόρι, είπα. Πήρα τη ζακέτα που θα την ξεχνούσε η μαμά, τους χαιρέτησα και περάσαμε απέναντι να πάμε προς το σπίτι.

Η μαμά περπατούσε πολύ αργά. Ρεύτηκε καναδυό φορές. Μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας της ήρθε άσχημα. Πήγε στην άκρη του δρόμου να κάνει εμετό. Εκεί ήταν δεμένο σε ένα δέντρο το ποδήλατο του γιου μου. Μη εκεί, της είπα. Πήγε λίγο πιο πέρα και έκανε εμετό στο πεζοδρόμιο. Έβγαλε έναν κουβά αίμα από το στόμα της. Πεθαίνει, σκέφτηκα. Πάει η μαμά. Μαμά μου.

Μετά κατάλαβα. Έβγαζε τα κεράσια. Με είχε ξεγελάσει.

Storm
19-06-12, 01:18
6 Μαΐου 2012.

"Το έριξες τελικά το κουκί, Τετάκι;"
"Μμμ."
"Και πώς σου φάνηκε;"
Ωραία ερώτηση.
"Άστα να πάνε θεία, παραλίγο να με λιντσάρουνε."
Αυτό σηκώνει α. τσιγάρο, β. συζήτηση.

"Γιατί, αγάπη μου;"
"Έκατσα κάπου ένα τέταρτο στο παραβάν προσπαθώντας να καταλήξω πού στο διάολο θα χαραμίσω την πρώτη μου ψήφο."
Μμμμάλιστα.
"Μέχρι που ήρθε και μου μίλησε η δικαστική αντιπρόσωπος απ' έξω..."
Μη γελάς, ανάλγητη θείτσα.
"Με τα πολλά, το έριξα το ρημάδι (ΣτΣ: η μικρή δε μου είπε πού το έριξε) και βγήκα, και όλοι με κοίταγαν με μισό μάτι. Έψαχνα μετά να βρω τη μάνα μου αλλά πουθενά. Είχε βγει και έκανε ότι δε με ήξερε. Μετά με σκυλόβρισε ο μπαμπάς που καθυστέρησα..."

Γι' αυτό είναι σκασμένη η μικρή όλη μέρα...

Τουλάχιστον, δεν το έριξε χωρίς να σκεφτεί το ψηφοδέλτιο, σωστά;

Αυτή ήταν η πρώτη ψήφος της ανηψιάς μου.
Διά την αντιγραφή,
η θεία της.

cad
19-06-12, 01:51
Με πήγε ένας φίλος μου να ψηφίσω, καθότι το αυτοκίνητό μου οδηγήθηκε για σκραπ μετά την βουτιά στον γκρεμό με την ευγενική συνεισφορά του ζώου που έπεσε πάνω μου... Τεσπα...
Έχω ξεχάσει να τσεκάρω σε ποιο εκλογικό τμήμα ψηφίζω, έχει καμιά εικοσαριά στο κτίριο του Γυμνασίου που ψηφίζω.
Απ' έξω κολλημένα όλα τα εκλογικά κέντρα τοιχοκολλημένα όπως πρέπει.
Απλό. Κοιτάς και βλέπεις σε ποιο πας.
Αλτσχάιμερ! Ποιο Γυμνάσιο είναι αυτό?
Ρωτάω έναν αστυνομικό, πιτσιρικάς και μπέιμπι φεις του κερατά...
- Δεν ξέρω Κύριε, μου απαντά και συνεχίζει να χαζεύει στο κινητό του...
Γαμώ την εξυπηρέτηση... Από τα νεύρα μου ξεσκαλώνει το Αλτσχάιμερ, θυμάμαι το Γυμνάσιο, βρίσκω το τμήμα μου, πάω, ψηφίζω.
Βγαίνω. Περιμένω τον φίλο μου σε επιτελικό σημείο που βλέπω πολύ καλά τον δρόμο, κάνει ρεύμα κι έχει και ίσκιο.
Έρχονται δυο μοτοσυκλέτες της ΕΛΑΣ στο κομμάτι του δρόμου μπροστά μου και παρκάρουν.
Οι μπάτσοι με κοιτάνε επίμονα! Τους κοιτάω το ίδιο μπας και καταλάβουν πως δεν θα τους πετάξω κάποια ατομική βόμβα.... λολ
- Καλό σημείο, είναι το μόνο που έχει ίσκιο και δροσιά, λέω για να κουλάρω τα πράματα.
-Δεν ήρθαμε να ξεκουραστούμε Κύριε, συνόδευσα τον συνάδελφο να ψηφίσει, μου είπε ο πιο μικρός (εμφανώς ενοχλημένος, μπαμπάς σου είμαι ρε μούλικο και παρεξηγήθηκες?) και βγάζει το όπλο του, το δίνει στον πιο μεγάλο που το ασφαλίζει και το βάζει στη μπαγκαζιέρα, διότι και σωστά απαγορεύεται να πας να ψηφίσεις οπλισμένος, αν είσαι αστυνομικός -αν είσαι κάτι άλλο με άδεια νόμιμης οπλοφορίας μπορείς, ποιος θα σε ελέγξει. Αλλά τηρούμε τον άνευ νοήματος κανονισμό μην και μας πέσει ο κώλος στην επίφαση της δημοκρατικότητας του θεσμού.
Το αστείο είναι πως στο Γυμνάσιο υπάρχει επίσημο αστυνομικό κλιμάκιο για την ασφάλεια με αξιωματικό και απ' όλα, στον οποίο θα μπορούσε να παραδώσει ο μικρός το όπλο του και να πάει να ψηφίσει .
Αυτό ψηφίσαμε!
Ξέρετε πόσο κοστίζει η διαδικασία που σας περιέγραψα?
Σκεφτείτε ξανά πως λειτουργεί το δημόσιο και μετά απλά φάτε τους, όχι τους υπαλλήλους, οι πιο πολλοί δεν τρώγονται με τίποτε, αλλά αυτούς που τους έχουν κάνει έτσι. Αναξιοπρεπείς, άσχετους και κλασμένους!

knight
19-06-12, 02:37
Το εκλογικό τμήμα βρίσκεται στο διπλανό τετράγωνο. Είπα να βάλω ένα ρούχο της προκοπής, αλλά βαριόμουν και το μυαλουδάκι μου φρόντισε να με απενοχοποιήσει. Θυμήθηκα όλες αυτές τις θεωρίες, ότι: ο άνθρωπος δέον να μην κρίνεται απ' την εμφάνιση κι όποιος δεν το πράττει αξίζει της περιφρόνησής μου, οι σημερινοί απατεώνες φορούν κοστούμια, τι ανάγκη έχουμε τις κρίσεις των άλλων και διάφορα τέτοια βολικά. Σόρτ, φανελάκι και κάτι παλιά αθλητικά. Λέτσος και αξύριστος.
Μια μικρή περιήγηση στο σχολείο για να βρω την αίθουσα, να δω το σχολείο από μέσα, να αισθανθώ την ατμόσφαιρα του συμβάντος.
Η γειτονιά μου, στο κέντρο της Αθήνας, είναι γεμάτη ξένους. Σε κάθε βήμα το βλέπεις, το ακούς. Στο σχολείο είχα μια παράξενη αίσθηση. Σα να ήταν Πάσχα στην Ανάσταση! Μόνο Έλληνες! Πόσο καιρό, πόσα χρόνια να το αισθανθώ! Ο παππούς με το συντηρητικό πρόσωπο, ο εργατάκος, η κοπελίτσα, ο ελληναράς, ο κουλτουριάρης, η μαμά με τα παιδάκια, το ζευγαράκι, το κομματόσκυλο της γειτονιάς, ο αστυνομικός...Να και ο μπακάλης κι ο Τάσος απ' το συνεργείο. Να και η γειτόνισσα η Ντίνα και μετά ένας παπάς κι υστερα ένας λεφτάς...Τι γυναικάρα η επόμενη και τι χοντρή η άλλη!
Γύρισα χρόνια πίσω...Είχα μια αίσθηση ασφάλειας και το ότι ανήκω κάπου. Σκεφτόμουν ότι με όποιον και να μιλούσα θα είχαμε άμεσα κατανοήσει ο ένας τον άλλον. Θα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη από πριν η κατάληξη της κουβέντας. Αυτονόητα, γνωστά πράγματα. Θα θυμόμασταν τα ίδια πράγματα, θα λέγαμε κοινοτοπίες. Τέλειωσα γρήγορα και βγήκα απ' το σχολείο. Ξανά κανονικά στη γειτονιά. Ουφ! Κάτι έλειπε...

thaleia
19-06-12, 09:06
Πεταχτο φιλακι στον Κυριο μου.
-καλημερα Σας
-να προσεχεις
-μαλιστα
-το απογευμα εδω
-μαλιστα

Δεν προλαβαινα να παω σπιτι μου ν αλλαξω , αποφασισα να παω με τα ρουχα απο τη βραδυνη εξοδο ,
μαυρο κοντο φορεματακι , ψηλο πεδιλακι , δε βαριεσαι μια χαρα ειμαι, ειπα στον εαυτο μου.
Στις 12 ημουν κατω απο το σπιτι του πρωην συζυγου , τον πηρα και ξεκινησαμε για την επαρχιακη πολη που ψηφιζω.
Στο δρομο σταση για καφεδακι σε παραλιακο μερος ζηλεψα τη θαλασσα , κριμα που δεν εχω μαγιω σκεφτηκα.

Το εκλογικο κεντρο ηταν ερημο οταν εφτασα , καλησπερισα τις τρεις κοπελλες που εβραζαν απο τη ζεστη .
--ησυχια εχετε
--μπα μολις τωρα ησυχασαμε λιγο
--τοτε ειμαι εγω τυχερη
βγαινω απο το παραβαν και στεκομαι μπροστα στην καλπη
--που ειναι οι φωτογραφοι ?
--με κοιτανε
--γιατι τους αλλους τους φωτογραφιζουν οταν ριχνουν τη ψηφο τους στην καλπη? πιο ωραιοι ειναι?
γελανε , παιρνω την ταυτοτητα , χαιρετω , ευχομαι καλη δυναμη στις κοπελλες και φευγω.

Ενα τσιπουρακι σ ενα δροσερο στενο στο κεντρο της πολης με φιλους ηταν βαλσαμο.
Η επιστροφη στην εισοδο της Αθηνας ηταν κουραστικη , ουρες στα διοδια , ατσαλη κινηση.
Αφησα τον πρωην σπιτι του και περασα απο το κεντρο στο δρομο για το σπιτι μου.

Ερημια , μονο αστυνομικοι στημενοι παντου, στα προπυλαια καμμια 20αρια δημοσιογραφικα βανακια ,
ανεβηκα την ασκληπιου κι εκει ειχε μονο μια σχετικη κινηση απο δημοσιογραφους και αστυνομικους .
Θυμηθηκα αλλοτινες καταστασεις τοτε που χοροπηδουσαν και δερνονταν στους δρομους
οι πρασινοι με τους μπλε μεσα σε σωρους απο πλαστικες σημααιες και σκισμενες αφισες,
τωρα πανε χερι χερι (χωρις καρατζαφερη χα χα χα) .

Κατευθυνθηκα βορεια ακουγοντας μουσικουλα με ανοιχτα παραθυρα , εχει νυχτωσει ηδη και ο αερας δροσισε.
Πεταχτο φιλακι ,
--καλησπερα Σας
--καλως το τρελλο σκλαβι μου.

no_taboo
19-06-12, 11:35
Τςςς....

'α σε πω 'γω 'στορίες, σε φύγει καφάσι... :p

MasterAndreas
19-06-12, 12:59
Έχω εντοπίσει το που ακριβώς ψηφίζω στο Ιντερνετ. Η κόρη μου κι εγώ, είμαστε στο ίδιο εκλογικό τμήμα. Θέλεις να πάμε μαζί την ρωτώ. Φυσικά, να φορέσω κάτι καλό? Ότι και να βάλεις κοπέλα μου εσύ με τέτοιο κορμί, δεν έχει καμιά σημασία (πρωταθλήτρια στο Tae Kwo Do, το χαϊδεμένο μου). Φοράει ένα ελαστικό ντζινάκι, ρίχνει κάτω το μαλλί και τι ευτυχία να την έχω στο πλάι μου, είναι το πιο τέλειο δημιούργημά μου. Μπαίνουμε στο σχολείο...δεκάδες βλέμματα περιεργάζονται λαίμαργα την υπέροχη συνοδό μου. Εκείνη έχει άλλα στο μυαλουδάκι της βέβαια. Μπαμπά στα αλήθεια πιστεύεις ακόμα, πως θα κερδίσει ο Σύριζα? Παιδί μου αν υπολογίσεις πως ο αριθμός των βολεμένων, είναι μικρότερος από τον αριθμό των ανθρώπων που βλέπουν την ζωή τους να καταστρέφεται, ναι.!!! θα βγει ο Σύριζα και ίσως με αυτοδυναμία. Το σοφό μικρό μου λοιπόν, μου είπε το εξής ωραίο. Μπαμπά στον αριθμό των βολεμένων, έχεις αθροίσει τον αριθμό των Κολλημένων (παππούδων γιαγιάδων κλπ)???? Είναι καλύτερη από μένα στα μαθηματικά και δυστυχώς επαληθεύτηκε. Είχα μια ελπίδα, πως θα ξημέρωνε κάτι ελπιδοφόρο την Δευτέρα, κάτι που θα έφερνε ξανά το χαμόγελο στον κόσμο. Κυριάρχησε όμως ο φόβος ....Τι να το κάνω και να γίνει κάποια στιγμή ανάπτυξη στην Ελλάδα, όταν οι Έλληνες παίρνουν 300,00 το μήνα και υποφέρουν. Η ανάπτυξη προς όφελος πολυεθνικών εταιριών, που θα απομυζήσουν την πατρίδα μου δεν μου χρειάζεται.

SM Art Lady
19-06-12, 15:47
'Οποτε έχει εκλογές, πάντα πηγαίνω στους γονείς μου, επειδή τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι εκεί που ανήκει και η πατρική μου στέγη. 'Ετσι, είναι μια καλή ευκαιρία να με απολαύσουν οι γονείς μου και να τους απολαύσω και εγώ... Κάθε φορά που έχουμε εκλογές, για την οικογένεια μου, είναι μια μικρή ιεροτελεστία....

Τρώμε όλοι μαζί το μεσημέρι, αστειευόμαστε και πειραζόμαστε, ιδιαίτερα με τον αδελφό μου... και οι γονείς μας "μαλώνουν" όπως πάντα.
Προς το απογευματάκι, πάμε να ψηφίσουμε και επιστρέφουμε σπίτι, περιμένοντας για τ΄ αποτελέσματα. Στηνόμαστε με παιδικους συνήθως φίλους μπροστα στο χαζοκούτι και παρακολουθούμε σχόλια και εξελίξεις, άλλοτε βρίζοντας και άλλοτε γελοιοποιώντας όσους μιλάνε και αυτά που λένε μας κάθονται κάπως.....

Ο πατέρας μου αν και είναι άνθρωπος μεγάλης ηλικίας, κρατά ακόμα την λεβεντιά που είχε απο τα νειάτα του. Μόνο που τον ταλαιπωρεί λίγο και μια μορφή Parkinson, που διαγνώστηκε τελευταία και έχει μια σχετική αστάθεια, τα βήματα του.

Στις εκλογές της 6 Ιουνίου δεν πήγε να ψηφίσει... και δεν του είχε κάτσει καλά. ΄Ηταν πολύ βαρής και προτιμήσαμε με τον αδελφό μου να μην τον αφήσουμε να σηκωθεί απο το κρεβάτι.... να μην τον ταλαιπωρήσουμε. Στις επαναληπτικές όμως την Κυριακή, αισθανόταν καλύτερα. και δεν κρατιόταν. Το μεσημερι λοιπόν, αφού πήρε ένα γρήγορο υπνάκο μετά το φαγητό, μας έβαλε σε μπελάδες....

Απευθυνόμενος στον αδελφό μου είπε:
- Ελα, πάμε να φύγουμε πριν κλείσουν οι κάλπες και δεν προλάβουμε. Ήρθε η ώρα. Βοηθήστε με να πάω να ψηφίσω.
- Έλα τώρα πατέρα, μην σηκώνεσαι από το κρεβάτι, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς, να κουραστείς.
Περισσότερο θα κουραζόταν ο αδελφός μου, βάλε - βγάλε τον μπαμπά από το αυτοκίνητο και ανεβαίνοντας τις σκάλες του εκλογικού που ψήφιζαν, ευτυχώς, μαζί

- Φυσικά και χρειάζεται Γιώργη. Όπως τους ψήφιζα κάποτε και τους έφερα στην εξουσία, έστω και αν είναι οι τελευταίες εκλογές της ζωής μου, θέλω να καταψηφίσω τα παλιοτόμαρα, αυτούς τους τσεράταδες (κρατά καλά την Σαντορινέικη προφορά). Θα το κάνω για εσάς, που σας χαντάκωσαν οι παλιαλήτες. Που να το ξέραμε με τους αναθεματισμένους. Θέλω πριν φύγω, να έχω ήσυχη την κεφαλή μου, πως έστω και μια φορά για εσάς, τα παιδιά και τα εγγόνια μου, έκαμα το σωστό.

Ο αδελφός μου δεν είπε δευτερη κουβέντα. Τον βοήθησε...να μπεί στο αυτοκίνητο, του έδωσε και ένα ψηφοδέλτιο στο χέρι, αφού το ζήτησε ο πατέρας μας, με το πρόσχημα μήπως και κάνει κάποιο λάθος επειδή δεν βλέπει και πολύ καλά...
Βλέπει και παραβλέπει.... δεν φορά καν γυαλιά... απλά... πιστεύει πως εμείς, οι νέοι άνθρωποι, ξέρουμε περισσότερο από εκείνον πιο είναι το σωστό και πιο είναι το λάθος. Ξέρει, πως έχουμε περισσότερη πληροφορία και το σέβεται... όπως ξέρει επίσης πως και εμείς τα παιδιά του όπως εκείνος σεβόμαστε την Ελευθερία, την Δημοκρατία, την οικογένεια, την ιστορία και τους θεσμούς της πατρίδας μας. Μας εμπιστεύεται και μας καμαρώνει...

'Εκανε τον σταυρό του (το συνηθίζει όταν μπαίνει στο αυτοκίνητο) και φύγανε....

Η μάνα μου... τσαούσα, δραστήρια και κοινωνική... Έχει πάντα άποψη, είναι και αντιδραστική....

Φόραγα ένα χμ ... δεν θα έλεγα μακρύ, αλλά ούτε και κοντό, μαύρο μακό φουστάνι ... Η ζέστη ήταν αρκετή, αλλά τα μαύρα πια χαρακτηρίζουν τα μέσα, αλλά και τα έξω μου!! Νομίζω πως τα φορώ μιά ζωή.. !

Μητέρα είσαι έτοιμη να φύγουμε?
- Είμαι έτοιμη και μου ρίχνει μια ματιά....

-Τι? Με αυτά τα ρούχα θα πας να ψηφίσεις? Βάλε κάτι άλλο. Μπορεί να σε δούν άτομα που είχατε κατέβει μαζί στις εκλογές .... και να γίνεις ρεζίλη!!

- Τι μου λες βρε μάνα? Ρεζίλη θα γίνουν εκείνοι μπροστά μου, όχι έγω!! Τέλος πάντων δεν έχω φέρει άλλα ρούχα και αυτά που φοράω τα βρίσκω μιά χαρά ! Επίσης δεν θέλω να μιλήσω σε κανένα... γι αυτό θα φορέσω αυτό το μεγάλο καπέλο και τα τεράστια γιαλία. Σε περίπτωση που θα μιλήσεις εσύ σε κανένα....από δαύτους, μην τολμήσεις να με φωνάξεις για να τον χαιρετήσω.... Θα σε αφήσω και θα επιστρέψεις μόνη σου απο το σχολείο... με τα πόδια!!! Στο λέω για να μην παρεξηγηθούμε! Τέρμα τα ψεύτικα χαμόγελα και οι χαιρετούρες!! Τους είδα τους έζησα, τους έφαγα στην μάπα!! Τ Ε Λ Ο Σ

Πηγαίνοντας προς το σχολείο, ζήτησα απο την μητέρα μου να μην πετάξει τα ψηφοδέλτια που θα περίσσευαν, με το πρόσχημα, ότι θέλω να τα βάλω στην συλλογή μου.... Είναι ιστορικά.... της είπα...
- Και γιατι δεν κρατάς τα δικά σου? με ρώτησε!
- Θέλω να τα έχω διπλά μήπως μου χαλάσει κανένα....

Χμμ,... κατάλαβε αμέσως πως ήθελα να δω αν ψήφισε αυτό που της είπαμε και εγώ και ο αδελφός μου....Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας να της μιλάμε για την κατάσταση, εδώ και καιρό και είχαμε εξαντλήσει πια όλα τα επιχειρήματά μας για τους λόγους που έπρεπε να ξεκολλήσει από τα παλιά και να κάνει ένα βήμα μπροστά....

Ετσι, με το που βγήκε από το παραβάν.... άρπαξα αμέσως τα ψηφοδέλτια....
Το κατάλαβε αμέσως πως κοίταζα να δώ πιο λείπει και διαπίστωσα αμέσως πως έλειπε αυτό που της υποδείξαμε !!!
- Σαν δεν ντρέπεσαι να μην με πιστεύεις!!
- Ουφ... όλα καλά..... τουλάχιστον δεν έκανες έγκλημα μαμά και της δίνω ένα πεταχτό φιλί!!
- Μα τι είναι αυτά που λες? Εσυ και ο αδελφός σου έχετε τρελαθεί εντελώς?

Ναι βρε μάνα ... 'Εχουμε τρελαθεί εντελώς σου λέμε!!!
- Πάμε να πιούμε ένα καφεδάκι στην πλατεία τώρα ....
- Δεν πίνω καφέδες!
- Πίνω εγώ... εσύ φάε παγωτό.... Σε κερνάω!!
- Καλά άντε να με κεράσεις σήμερα που μπορείς, γιατί αύριο με αυτούς που ψηφίσαμε, θα μαζεύουμε χαμομήλια απο το βουνό για να πιούμε....
Ευτυχώς που είναι και κοντά το βουνό και αν υπάρχουν και αυτά, ψυθίρισε!!

Αυτούς τους ανθρώπους τους λατρεύω!!!

:o :angel:

no_taboo
19-06-12, 19:32
Just to know...

Άρθρο 83 παράγραφος 3: "Εκλογείς, που από σωματική αδυναμία δεν μπορούν να κάνουν τα πιο πάνω [να προσέλθουν εντός του εκλογικού τμήματος εννοεί], έχουν το δικαίωμα για το σκοπό αυτό να απευθυνθούν στον αντιπρόσωπο της δικαστικής αρχής η σε μέλος της εφορευτικής επιτροπής, οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να τους βοηθήσουν."

Επί τούτου δε εξεδόθη διευκρινιστική εγκύκλιος, η οποία έχει ως εξής:
"Δεδομένου όμως ότι η ρύθμιση αυτή έχει ασφαλώς γενικό χαρακτήρα, κρίνεται σκόπιμο να παρασχεθούν με την παρούσα εγκύκλιο περαιτέρω οδηγίες και διευκρινίσεις για τη διευκόλυνση των ατόμων με αναπηρίες κατά την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος. Υπενθυμίζεται, κατ’ αρχάς, ότι οι εκλογείς με αναπηρίες ψηφίζουν πάντοτε με απόλυτη προτεραιότητα. Ειδικά για τις περιπτώσεις των εκλογέων με κινητικές αναπηρίες, οι οποίοι χρησιμοποιούν αναπηρικό αμαξίδιο ή άλλο συναφές μηχάνημα, παρατηρούνται δυσκολίες, όταν στα εκλογικά καταστήματα δεν υπάρχουν ράμπες, ανελκυστήρες ή άλλα μέσα που να εξασφαλίζουν την πρόσβαση στην αίθουσα ψηφοφορίας. Στην περίπτωση αυτή, ο αντιπρόσωπος της δικαστικής αρχής καλείται να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να διευκολύνει τους εν λόγω εκλογείς κατά την προσέλευσή τους στο εκλογικό τμήμα. Για το σκοπό αυτό, μπορεί να ζητήσει τη συνδρομή των μελών της εφορευτικής επιτροπής, της φρουράς του καταστήματος εάν υπάρχει ή ακόμη και απλών εκλογέων.

Όταν ο αντιπρόσωπος της δικαστικής αρχής διαπιστώνει ότι η πρόσβαση εκλογέα με κινητικές αναπηρίες στην αίθουσα ψηφοφορίας είναι αδύνατη, λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα για την απρόσκοπτη άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος διασφαλίζοντας ταυτόχρονα τη μυστικότητα της ψήφου και την ομαλή διεξαγωγή της ψηφοφορίας. Θα μπορούσε έτσι με προσωπική μέριμνα και με βοήθεια ενός μέλους της εφορευτικής επιτροπής, που επιλέγεται, να παραδώσει στον εκλογέα φάκελο με σφραγίδα και μονογραφή, καθώς και πλήρη σειρά ψηφοδελτίων, ώστε αυτός να αποσυρθεί σε κατάλληλο, προσιτό σ’ αυτόν, χώρο του ίδιου κτιριακού συγκροτήματος (π.χ. του ισόγειου χώρου) για να ψηφίσει. Στη συνέχεια, ο εκλογέας παραδίδει τον κλειστό φάκελο στον αντιπρόσωπο της δικαστικής αρχής και εκείνος τον ρίχνει στην κάλπη του εκλογικού τμήματος, στους εκλογικούς καταλόγους του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο εκλογέας που ψήφισε. Επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια των δικαστικών αντιπροσώπων να αναζητήσουν και άλλες λύσεις, αρκεί να διασφαλισθεί η απρόσκοπτη άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος".

Να σημειωθεί πως δεν έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δικαστικό αντιπρόσωπο που αρνήθηκε να βοηθήσει, ακόμη και σε περίπτωση ατόμου χωρίς κάποια αναπηρία, αλλά με κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ή και υπερήλικα!

Εάν λοιπόν οι γονείς σας ζουν στις επόμενες εκλογές (εγώ το εύχομαι, τα κείμενά σας λένε άλλα...), μην τους υποβάλλετε στο ζόρι της σκάλας...

Επίσης, αγαπητή Εύα, όταν εσύ πήγαινες, η μητέρα σου ερχόταν για όγδοη φορά... Λες να μην μπορούσε να ψηφίσει ό,τι ήθελε και μετά να έσκυβε στη σακούλα, να έπαιρνε το ψηφοδελτιάκι και να σου το 'δινε συστημένο; Ζητώ συγγνώμη, αν σε πληγώνω... ;)

Ααααα! Και λίγη οικονομία βρε παιδιά! Τέσσερα άτομα με δύο αυτοκίνητα πήγατε; Ξέρετε πόσο έχει η βενζίνη;;;; :p

dora_salonica
19-06-12, 20:48
Εάν λοιπόν οι γονείς σας ζουν στις επόμενες εκλογές (εγώ το εύχομαι, τα κείμενά σας λένε άλλα...)

Ωχ, μην λες τέτοια βρε...Όποιος κακομελετάει τους άλλους, συνήθως φεύγει πρώτος.:)

Άσε μην σε βρει καμιά πνευμονία καλοκαιριάτικα και χάσεις και το πάρτι...:)

no_taboo
19-06-12, 20:55
Τέτοια κουβέντα στο στόμα μου για άνθρωπο;;; ΠΟΤΕ!!!

Εγώ αυτά διάβασα και το έγραψα! Μάλιστα, αν διαβάσεις καλύτερα, ευχήθηκα να μην είναι η τελευταία φορά! (Γι' αυτό εξάλλου πρότεινα και μία άλλη λύση).

Ήταν δικαίωμά της να ρίξει την ψήφο της ως πολίτης και ήμουν βέβαιη ότι αυτή θα ήταν η τελευταία της ψήφος.

- Φυσικά και χρειάζεται Γιώργη. Όπως τους ψήφιζα κάποτε και τους έφερα στην εξουσία, έστω και αν είναι οι τελευταίες εκλογές της ζωής μου,

knight
19-06-12, 23:07
Τέτοια κουβέντα στο στόμα μου για άνθρωπο;;; ΠΟΤΕ!!!

Εγώ αυτά διάβασα και το έγραψα! Μάλιστα, αν διαβάσεις καλύτερα, ευχήθηκα να μην είναι η τελευταία φορά! (Γι' αυτό εξάλλου πρότεινα και μία άλλη λύση).

Τα πειστήρια αξιολογήθηκαν επαρκή, αθώος ο κατηγορούμενος! λολ

Lazycat
20-06-12, 00:34
Για κάποιο προσωπικό πείσμα κρατάω τα δικαιώματά μου στη γενέτειρα πόλη.
Άρα κάθε φορά πληρώνω ένα σκασμό λεφτά για την ψήφο.
Το χαίρομαι , βέβαια, δε λέω, όπως είπαν και άλλοι, είναι μια ευκαιρία για να δώσεις χρόνο στις φιλίες, στους συγγενείς, στους γονεις.
Αυτή τη φορά πήγα με τραίνο. Αθήνα -Θεσσαλονίκη το Σάββατο, Θεσσαλονίκη - Αθήνα την Κυριακή.
Το τραίνο κι εγω γνωριζόμαστε πολύ καλά, το έχω ζήσει στις καλες του (βαγκόν λι του Οριεντ Εξπρές με θαλαμηπόλο κούκλο και βελούδινες κουρτίνες)
το έχω ζήσει όταν αγοράσαμε τα βαγόνια που είχαν πετάξει οι φίλοι μας οι Γάλλοι γιατι ήταν επενδεδυμένα με αμίαντο κι εμείς τα πήραμε για χρυσά
το εχω ζήσει με χαλασμένο κλιματιστικό
και την καλύτερη στιγμή του, να κάνει το δρομολόγιο σε 4.30 ώρες, πεντακάθαρο, με άψογο σέρβις και ευγενείς υπαλλήλους.

Αυτό που έζησα προχθές δεν περιγράφεται.
Γύρισε ο χρόνος 30 χρόνια πίσω.
Το τραινο κάθε τόσο σταματούσε γιατι ήταν χαλασμένα τα φανάρια και από όσα μας είπαν οι μηχανοδηγοί περίμεναν ο ένας τον άλλον μιλώντας στα κινητα,
δεν μπορουσε να αναπτύξει ταχύτητα γιατι οι ράγες ήταν ξεχαρβαλωμένες
στο Δομοκό περιμέναμε 20 λεπτά για να αλλάξει η μηχανή , να βάλουν λέει, μια καλύτερη που την έχουν για την πεδιάδα, να τρέξει λίγο παραπάνω (για τον Μπράλλο έχουν την παλια).
Το κλιματιστικό ήταν -φυσικά- χαλασμένο και φτύναμε παγάκια μέσα.
Όσο για την καθαριότητα στις τουαλέτες, καλύτερα να μή μιλήσω, είναι ντροπή.
Έκανε 6 ωρες και 15'.

Το ταξίδι αυτό όμως ήταν πάρα πάρα πολύ εκπαιδευτικό. Μου έδειξε τι πρέπει να ψηφίσω.
Όχι ότι δεν ήξερα. Όμως ήταν σα να μου έλεγε κάποιος "αν έχεις αμφιβολίες, ότι όλοι αυτοί που τρώνε σε βάρος μας πρέπει να φύγουν, είτε είναι συνδικαλιστές, είτε είναι επαγγελματίες πολιτικοί, δες τωρα ανάγλυφα τι κάνουν στη χώρα!"
Το πρωί ψήφισα και πήρα πάλι το τραίνο. Η επιστροφή κατα μισή ώρα μακρύτερη. Η εμπειρία μου πλουσιότερη και η αγανάκτησή μου δυνατότερη.

όσο και να μας παιδεύουν κάποτε όλα αυτα θα είναι οριστικό παρελθόν, υποσχέθηκα το βράδυ στον εαυτό μου.

sunshine
20-06-12, 03:01
Η ημέρα των εκλογών ήταν πάντα για την οικογένεια μου ημέρα γιορτής,.Συζητήσεις,αναλύσεις,μικροδιαφωνίες,
το ζούσαμε,το διασκεδάζαμε,ασχέτου αποτελέσματος.Είμαστε ξεκάθαρα μία πολιτικοποιημένη οικογένεια,από
εκείνες τις επαρχιακές οικογένειες,που δεν τον κάνουν για προσωπικό όφελος αλλά σαν χόμπυ.Ο πατέρας μου
θέλησε τα παιδιά του να αποκτήσουν από μικρή ηλικία δική τους πολιτική κρίση,μεγάλο εφόδιο για'μένα σε όλους
τους τομείς της ζωής μου.
Από τις εκλογές του '07 και μετά,άρχισε να υπάρχει μία παγωμάρα,αρχίσαμε να συνειδητοποιούμε πως συμβάλλαμε
και εμείς με τον τρόπο μας στο έγκλημα.Κάλλιο αργά...
Τον Μάιο μπήκα στο παραβάν και ένιωσα για πρώτη φορά ότι έφυγε ένα βάρος από πάνω μου,ανήσυχη βέβαια μήπως
κάνω ξανά-καινούργιο-λάθος,αλλά ανάλαφρη.Επειδή βέβαια το μικρόβιο δεν φεύγει,έκανα παρατήρηση στη δικαστική
αντιπρόσωπο διότι τα πακετάκια των ψηφοδελτίων που μας έδιναν είχαν πάνω όλα ένα συγκεκριμένο κόμμα,δεν ήξερες
κυρά μου που έπεσες!Μου ζήτησε συγγνώμη και τα ανακάτεψε,νομίζω αν γινόταν αυτό σε προηγούμενες εκλογές,απλά
θα με αγνοούσε επιδεικτικά.
Κάτι γυρίζει,κάτι αλλάζει,έστω και με ρυθμούς χελώνας,άντε να δούμε...

no_taboo
20-06-12, 09:40
Επειδή βέβαια το μικρόβιο δεν φεύγει,έκανα παρατήρηση στη δικαστική
αντιπρόσωπο διότι τα πακετάκια των ψηφοδελτίων που μας έδιναν είχαν πάνω όλα ένα συγκεκριμένο κόμμα,δεν ήξερες
κυρά μου που έπεσες!Μου ζήτησε συγγνώμη και τα ανακάτεψε,νομίζω αν γινόταν αυτό σε προηγούμενες εκλογές,απλά
θα με αγνοούσε επιδεικτικά.

Τζίζους Κράιστ.... (σούπερ σταρ...)

Καλέεεε! Τι είναι αυτά; Να τα πει κανένας παππούς που βαριέται ή δεν μπορεί να ψάξει, πάει κι έρχεται!
Να τα πει κανένα κομματόσκυλο, θα σκεφτείς ότι κάνει τη δουλειά του και θα σεβαστείς τον κάματό του! (Όχι χωρίς απάντηση πάντως... ;) )

Αλλά να τα πει ένα νέο κορίτσι, διαβασμένο και καλλιεργημένο;;;;

Δράττομαι της ευκαιρίας να το ξεκαθαρίσω το θεματάκι!

Κατ' αρχάς πουθενά ο νόμος ή κάποια εκλογική εγκύκλιος δεν αναφέρει τη σειρά με την οποία πρέπει να τοποθετούνται ή να δίδονται τα ψηφοδέλτια στους ψηφοφόρους!
Κατά δεύτερον είθισται ακριβώς, για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις με τους ανθρώπους που εκείνοι την ημέρα βγάζουν το κομματομεροκάματό τους, αυτά να τοποθετούνται με τη σειρά ανακήρυξής τους από τον Άρειο Πάγο και να γίνεται μία παράκληση στα μέλη της εφορευτικής που φτιάχνουν τα "πακετάκια" να το κάνουν με διαφορετική κάθε φορά σειρά για τον ίδιο ως άνω λόγο.
Κατά τρίτον και κυριότερον τα ψηφοδέλτια δίδονται από τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής του κάθε τμήματος, που σημαίνει από ανθρώπους που παραιτούνται χωρίς να παίρνουν ούτε ένα ευρώ από το δικαίωμα της Κυριακάτικης ξεκούρασής τους, αφήνουν τις οικογένειές τους και χάνουν αυτήν την ημέρα οικογενειακής γιορτής που περιγράφεις εσύ και κάπως έτσι τη ζούμε όλοι και ξοδεύουν στην καλύτερη περίπτωση δεκατέσσερις, δεκαπέντε ώρες της ζωής τους, για να μπορούμε όλοι οι υπόλοιποι να ασκήσουμε το δικαίωμα της ψήφου. Πιστεύει κανείς ότι αξίζουν να τους την πούμε για κάτι τόσο επουσιώδες;

ΥΓ Τυχερή είσαι που σου ζήτησε συγγνώμη για τέτοιου είδους παρατήρηση... Δεν το κάνουμε όλοι... ;)

knight
20-06-12, 12:22
Το έχω κάνει το σπορ. Όπως ήταν αραδιασμένα τα ψηφοδέλτια στα θρανία, προχωρούσα και πρόσθετα ένα ένα στη σούμα με την ίδια σειρά. Ενδεχομένως, μια φορά από τη μια άκρη και την επόμενη από την άλλη. Ήταν ο γρηγορότερος τρόπος και ο πιό σίγουρος για να μην ξεχασθεί κάποιο. Τόσο απλά!

sunshine
20-06-12, 13:49
[QUOTE=no_taboo;35358]....[QUOTE]

Ελα τώρα βρε no_taboo!Αυτή ήταν που έκανε τη συγκεκριμένη δουλειά και επειδή όπως είπα μιλάμε
για επαρχία γνωρίζω ότι ήταν πολύ σκόπιμη αυτή η κίνηση της και όχι τυχαία και άνευ σημασίας..
Είχε λερωμένη τη φωλιά της και κατάλαβε πως τέτοια περίοδο δεν την παίρνει για τέτοια γι'αυτό
και αντέδρασε τόσο ευγενικά.

no_taboo
20-06-12, 13:56
[QUOTE=no_taboo;35358]....[QUOTE]

Ελα τώρα βρε no_taboo!Αυτή ήταν που έκανε τη συγκεκριμένη δουλειά και επειδή όπως είπα μιλάμε
για επαρχία γνωρίζω ότι ήταν πολύ σκόπιμη αυτή η κίνηση της και όχι τυχαία και άνευ σημασίας..
Είχε λερωμένη τη φωλιά της και κατάλαβε πως τέτοια περίοδο δεν την παίρνει για τέτοια γι'αυτό
και αντέδρασε τόσο ευγενικά.

Ε, τώρα σε τόσο γλυκιά προσφώνηση, εγώ τι να απαντήσω;;; ;)

Όταν λες ότι η δικ. αντιπρόσωπος έκανε αυτήν τη δουλειά, τι εννοείς; Αυτή έδινε ψηφοδέλτια; One man show λέμε; ;)

SM Art Lady
20-06-12, 16:47
Just to know...

Εάν λοιπόν οι γονείς σας ζουν στις επόμενες εκλογές (εγώ το εύχομαι, τα κείμενά σας λένε άλλα...), μην τους υποβάλλετε στο ζόρι της σκάλας...

Επίσης, αγαπητή Εύα, όταν εσύ πήγαινες, η μητέρα σου ερχόταν για όγδοη φορά... Λες να μην μπορούσε να ψηφίσει ό,τι ήθελε και μετά να έσκυβε στη σακούλα, να έπαιρνε το ψηφοδελτιάκι και να σου το 'δινε συστημένο; Ζητώ συγγνώμη, αν σε πληγώνω... ;)

Ααααα! Και λίγη οικονομία βρε παιδιά! Τέσσερα άτομα με δύο αυτοκίνητα πήγατε; Ξέρετε πόσο έχει η βενζίνη;;;; :p

Φυσικά και δεν με πλήγώνεις. Πως θα μπορούσες άλλωστε? Όμως με θυμώνεις, γιατί δεν νομιζώ ότι το νήμα αυτό ανοίχτηκε με σκοπό να κριθεί ο τρόπος που ψηφίζει ο καθένας από εμάς και η σχέση του με την οικογένειά του, ούτε επίσης για να μας εκθειάσει το έργο που προσφέρουν οι εφορευτικές επιτροπές, που καλούνται κάθε φορά, - παρά την θέληση τους - να προσφέρουν ανιδιοτελώς έργο, που άλλοι όπως οι δικαστικοί αντιπρόσωποι καλοπληρώνονται.

Αν όμως ήταν αυτός ο λόγος που άνοιξε το νήμα, παρακαλώ πολύ τους διαχειρηστές να διαγράψουν το post μου #8 (http://www.greekbdsm.com/showthread.php/1302-Εκλογές-2012?p=35256&viewfull=1#post35256).
Σε περίπτωση που δεν ήταν αυτός ο λόγος ( και το εύχομαι), θα ήθελα ο no taboo βρει άλλο "σκαλάκι" να ακουμπήσει, για να γράψει αυτά που έχει εκθέσει και προσωπικά δεν με αφορούν, αλλά γενικά είναι ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

... Πάντως αν θελήσω δικαστικό αντιπρόσωπο στην ζωή μου αγαπητέ no taboo... θα σε προτιμήσω... Προς τον παρόν μου είσαι αχρείαστος.

dora_salonica
20-06-12, 17:09
Κατά τρίτον και κυριότερον τα ψηφοδέλτια δίδονται από τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής του κάθε τμήματος, που σημαίνει από ανθρώπους που παραιτούνται χωρίς να παίρνουν ούτε ένα ευρώ

Έχω προσέξει ότι όποτε παριστάνεις ότι εξανίστασαι για κάτι, χρησιμοποιείς τεράστια γράμματα.

Δεν το γνωρίζεις ίσως, αλλά όπως και τα κεφαλαία γράμματα, αυτό δείχνει κάκιστους τρόπους διαδικτυακής συμπεριφοράς.

Όσον αφορά αυτό που σου είπε η Σμαρτ, έχει δίκιο. Δεν κατάλαβες τον σκοπό του νήματος.

Και ακόμη, παρά τα τεράστια γράμματα που μου κοτσάρισες και μένα, σχετικά με τον επικείμενο θάνατο της μάνας μου, που τον απεύχεσαι ενώ τον μελετάς, εγώ δεν είπα πουθενά ότι θα πεθάνει. Είπα ότι δεν θα ψηφίσει ξανά. Αλτσχάιμερ έχει, δεν είναι ετοιμοθάνατη.

no_taboo
21-06-12, 09:36
Εν τοιαύτη περιπτώσει παρακαλώ εγώ τους διαχειριστές να σβήσουν τις δικές μου δημοσιεύσεις στο παρόν νήμα, αν και δεν αντιλαμβάνομαι σε τι συνιστά εμπλοκή στα οικογενειακά κάποιου ή στον τρόπο που ψηφίζει η παραίνεση την επόμενη φορά να μην αναγκαστούν οι γέροντες να ανέβουν σκαλιά και να ταλαιπωρηθούν! Η δε παράθεση της νομοθεσίας έγινε όχι φυσικά προς επίδειξη γνώσεων, την οποία ουδέποτε έκανα εδώ μέσα (ίσα, ίσα... το αντίθετο μου καταλογίζεται...), αλλά με σκοπό να δοθεί η δυνατότητα να αποστομωθεί ο τεμπέλης δικ. αντιπρόσωπος.

Πέραν τούτου, είναι γνωστό ότι οι τρόποι μου είναι απαράδεκτοι! Διαρκώς προσβάλλω τους άλλους τόσο με αυτά που γράφω, όσο και με το πώς τα γράφω!

Για να είμαι μέσα στο πνεύμα του νήματος όμως, ας πω κι εγώ μία ιστορία από αυτές τις εκλογές:

Γερόντισσα, γεννηθείσα το 1939, έρχεται με το γιο της σχεδόν σέρνοντας τα πόδια της, ενώ είναι εμφανές από τις κινήσεις της ότι δε βλέπει και καλά.

Ο δικαστικός αντιπρόσωπος ρωτάει, αν χρειάζεται βοήθεια στο παραβάν και εκείνη απαντά ναι. Μπαίνει μαζί της και τη ρωτάει τι θέλει να ψηφίσει ή αν έχει κάτι έτοιμο, για να τον αποστομώσει:

"Ναι, μου έδωσε ο γιος μου, αλλά εγώ δε θέλω αυτό", με φωνή χαμηλωμένη, για να μην ακούγεται και ύφος συνωμοτικό.

Το βγάζει, του το δίνει και τον ρωτάει:

"Του ....... (όνομα κόμματος) δεν είναι;".
"Ναι, κυρία ........, αυτό είναι".
"Ωραία! Βγάλε από τα άλλα το .......! Εγώ αυτό θέλω να ψηφίσω!".
"Όπως θέλετε. [...] Ορίστε, έτοιμο".
"Α, βρε παιδάκι μου, πριν βγούμε, μήπως μπορείς να μου συμπληρώσεις από τη σακούλα αυτό που ρίξαμε;"
"Ευχαρίστως!", γελώντας...

For the last time, δε μελετώ, δεν εύχομαι, δε σκέφτομαι το θάνατο κανενός! Φοβάμαι μόνο το θάνατο των οικείων μου προσώπων!